номер провадження справи 22/90/25
09.09.2025 Справа № 908/986/25
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Ярешко О.В.,
При секретарі судового засідання Литвинюк А.О.
за участю представників сторін:
від позивача - адвокат Никоненко О.О., ордер АР № 1108054 від 07.04.2025
від відповідача - адвокат Капуста А.В., довіреність № 209 від 20.05.2025
розглянувши у судовому засіданні матеріали справи № 908/986/25
за позовом: Фізичної особи-підприємця ГРЕЧКИ ЄВГЕНА ВОЛОДИМИРОВИЧА ( АДРЕСА_1 )
до відповідача: Акціонерного товариства “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» (вул. Сталеварів, буд. 14, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035)
про визнання незаконним та скасування рішення
1. Короткий зміст позовних вимог та заяви позивача
14.04.2025 до Господарського суду Запорізької області через систему “Електронний суд» надійшла позовна заява (вих. № б/н від 08.04.2025) Фізичної особи-підприємця ГРЕЧКИ ЄВГЕНА ВОЛОДИМИРОВИЧА до відповідача: Публічного акціонерного товариства “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» про визнання незаконним та скасування рішення ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» про донарахування необлікованої електроенергії у кількості 52176 кВт*год на суму 527346,35 грн. ФОП ГРЕЧЦІ Є.В.
Позов обґрунтовано порушенням відповідачем при складенні оскаржуваного рішення Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Як зазначено у позовній заяві, позивач є власником 1/2 частини приміщення за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фанатська, буд. 6, прим. 2 та користувачем електроенергії, про що 29.10.2004 укладено договір № 8095. 15.01.2025 працівники відповідача у відсутність позивача провели перевірку, про що 15.01.2025 був складений Акт про порушення № 10015130. Позивача для складання Акту не викликали, копію не надсилали та не вручали. Про суть порушення позивач дізнався з протоколу № 281 від 20.02.2025, отриманого поштою. На розгляд Акту про порушення позивач комісією не викликався. Відповідач жодним чином не зазначив, який саме підпункт пункту 8.4.2 ПРРЕЕ порушено. У протоколі комісії, згідно якого прийнято оскаржуване рішення, код ЕІС не зазначено. Крім того вказано, що порушення відбулося за адресою: м. Запоріжжя, вулиця Фанатська, б. 6. Але позивач володіє тільки 1/2 приміщення 2 за цією адресою. Таким чином, порушення могло бути в іншому приміщенні, яке позивачу не належить. З протоколу неможливо зробити однозначний висновок, де саме було порушення і чи причетний до нього позивач. Розрахунок до Акту суперечить підпункту 3 пункту 8.4.8 Правил. Згідно цього підпункту у розрахунок беруться робочі дні, відповідач взяв календарні. Отже, фактично, сума боргу нічим не підтверджена.
19.06.2025 через систему “Електронний суд» від позивача (за підписом адвоката Никоненка О.О.) надійшла заява про зміну підстави позову, шляхом викладення позовної заяви в іншій редакції (з новими підставами позову).
Як зазначено у цій заяві, відповідач провів засідання комісії з розгляду Акту про порушення з порушенням п. 1 Постанови НКРЕКП № 393 від 20.02.2022, якою заборонено у період дії воєнного стану проводити засідання комісії, складених на територіях, на яких ведуться бойові дії та/або на тимчасово окупованих територіях. Станом на 30.01.2025 Запорізька міська територіальна громада належала до територій можливих бойових дій із зазначенням дати виникнення можливості бойових дій з 01.02.2022 та за відсутності дати припинення можливості бойових дій. Оскільки позивач своєї згоди на проведення засідання комісії не надавав, то воно незаконне. Згідно пп. 3 п. 8.4.8 ПРРЕЕ № 312 береться проміжок часу від останньої перевірки до моменту виявлення порушення. Відповідачем взято 12 місяців із січня 2024 по січень 2025 без будь-якого обґрунтування. Чергова перевірка проводилася у грудні 2024. Вважає, що підлягає застосуванню пп. 2 п. 8.4.8 ПРРЕЕ № 312 та мало бути застосовано 120 робочих днів за період із 01.08.2024 по 31.01.2025. Мінімальний об'єм споживання у розрахунку - 4134 кВт*год (лютий 2024), максимальний об'єм фактично спожитої електроенергії позивачем - 503 кВт*год у квітні 2025, тобто менший, що доводить безпідставність розрахунку відповідача. В Акті про порушення зазначено мідний кабель перетином 10 кв.мм, але фактично перетин мідного кабелю складає 2,5 кв.мм. Для такого кабелю мінімальна сила току 21 А. В Акті відсутня інформація, яким чином визначався перетин кабелю. Порушені пп. 8.2.5, 8.2.6 ПРРЕЕ № 312.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
2. Позиція (аргументи) відповідача. Заяви відповідача
20.05.2025 через систему “Електронний суд» надійшов відзив. Позов не визнано, у задоволенні позовних вимог просив відмовити. Під час технічної перевірки 15.01.2025 представниками ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО»за адресою: вул. Фанатська, буд 6, м. Запоріжжя, ЕІС - код 62Z4685369375328 (ФОП ГРЕЧКА Є.В.), по об'єкту: Кафе було виявлено факт порушення споживачем вимог п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення електроустановки Кафе за адресою: вул. Фанатська, 6 до електричної мережі, що не є власністю ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», з порушенням схеми обліку. Підключення Кафе поза розрахунковим обліком виконано по мережі 380В через три окремі дооблікові однолінійні автоматичні вимикачі (два з них Ін-25А, Ін-16А) до ввідного кабелю приховано по фазі А проводом ШВВП (2*1,5 мм.кв), по фазі В проводом ШВВП (2*1,5 мм.кв), по фазі С проводом ПВЗ (1х6,0 мм.кв). Точка самовільного підключення позаоблікової ділянки виявлена у внутрішній частині стіни шляхом демонтажу зовнішніх оздоблювальних панелей. Дане порушення виявлене під час технічної перевірки та продемонстровано особі, яка допустила». Таким чином, на місці виявленого порушення у присутності особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки - Фоміної М.М., був складений Акт про порушення ПРРЕЕ № 10015130 від 15.01.2025. Від підписання Акту Фоміна М.М. відмовилась, що зафіксовано на відеозаписі перевірки. У п. 11 Акту № 10015130 зазначено, що засідання комісії оператора системи по складеному Акту про порушення ПРРЕЕ призначено на 20.02.2025; на засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. 17.01.2025 другий примірник Акту № 10015130 з додатком № 1, акт технічної перевірки № 343 від 15.01.2025, акт пакування № 10015130 від 15.01.2025, акт про пломбування № 344 від 15.01.2025, акт невідповідності метрологічних характеристик від 15.01.2025 були направлені на адресу, вказану у договорі та ЄДР. 20.02.2025 відбулось засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, оформлене Протоколом № 281, за результатами засідання було прийнято рішення: Виконати розрахунок необлікованої електроенергії по Акту згідно ПРРЕЕ, за період із 15.01.2024 по 15.01.2025. Кількість необлікованої електроенергії складає 52176 кВт*год на суму 527346,35 грн. Позивач не скористався своїм правом бути присутнім на засіданні комісії, як і не скористався правом звернення з метою повторного розгляду комісією Акту про порушення. З матеріалів перевірки фото та відеозйомки, актів технічної перевірки можливо беззаперечно встановити та ідентифікувати порушення, № електролічильника 1016483, номера встановлених пломб, тощо. ФОП ГРЕЧКА Є.В. є відповідальним за належний технічний стан мережі від РУ-0,4 кв ж/б (щитової) до Кафе, своїх внутрішніх мереж та шафи обліку з лічильником, на якій він зобов'язаний не допускати безоблікове користування електричною енергією. За вказаних обставин позивачем не доведено порушень з боку відповідача, а також не спростовано обставин самовільного підключення струмоприймачів до електромережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку.
25.06.2025 через систему “Електронний суд» надійшло пояснення щодо позову з урахуванням заяви про зміну підстав позову. На виконання ухвали суду співробітниками відповідача 23.06.2025 разом із ФОП ГРЕЧКОЮ та його представником було здійснено обстеження за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фанатська, 6, за наслідками якого були складені акт обстеження та акт невідповідності метрологічних характеристик. У ході обстеження виявлено, що ділянка кабелю від автоматичного вимикача в електрощитовій житлового будинку (підвального приміщення) до місця входу кабелю у приміщення споживача (з підвального приміщення житлового будинку) самовільно замінена. На даній ділянці кабелю зазначено маркування ВВГнг 4х2.5 кв.мм. Автоматичний вимикач в електрощитовій будинку, яким живиться споживач (позивач), являється неопломбованим та самовільно замінений, номінальний струм установки складає 32А. Водночас, згідно однолінійної схеми електропостачання споживача (додаток до договору), живлення електроустановок споживача від щитової житлового будинку здійснюється кабелем ВВГ 4х10 кв.мм з використанням ввідного автомату 25А. Під час складання Акту № 10015130 до обладнання споживача був під'єднаний саме кабель ВВГ 4х10 кв.мм. Тобто, позивач самовільно замінив кабель. Самовільно замінений кабель не містить ознак його тривалого використання та знаходження у підвальному пильному приміщенні.
26.06.2025 через систему “Електронний суд» надійшло пояснення на виконання ухвали суду від 19.06.2025. Як вбачається з відеозйомки, проведеної 23.06.2025, кабель ВВГ 2.5 кв.мм, який не відповідає однолінійній схемі, знаходиться у підвальному приміщенні, до якого споживач мав вільний доступ. Ввідний автомат не опломбований, що дає вільний доступ до проводів та можливість їх підміни. На відео видно, що на стіні висять кріплення для кабелю, розраховані на більший діаметр кабелю, ніж той, що наявний. На деяких кріпленнях є сліди недавнього втручання, видно свіжі сліди зрізу кабелю та обжимки. На полу наявні залишки гофри та ізоляційної стрічки, які використовувалися для ізоляції дротів, без слідів тривалого там знаходження.
04.08.2025 через систему “Електронний суд» надійшов відзив на уточнену позовну заяву. Засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ відбулося у період коли м. Запоріжжя, як адміністративний центр Запорізького району (з 01.02.2023), не відносилося до територій, на яких ведуться бойові дії та/або на тимчасово окупованих територіях. Представниками відповідача вчинялися дії, необхідні для виявлення прихованої електропроводки (у тому числі місця її підключення), застосовувалися спеціальні засоби. За таких обставин відсутні підстави вважати, що виявлене у позивача порушення ПРРЕЕ могло бути встановлене без проведення технічної перевірки, а тому відповідачем обґрунтовано застосовано норми пп. 3 п. 8.4.8 ПРРЕЕ. ПРРЕЕ визначено методику розрахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії внаслідок порушення ПРРЕЕ, та не передбачено, що при розрахунку беруться фактичні показники після складання Акту про порушення. У формулі розрахунку струм у розмірі 60 ампер був визначений виходячи з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів та автомату. Акт № 10015130 складався за результатами технічної перевірки, на місці виявленого порушення, у присутності особи, що допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки - Фоміної М.М., у присутності більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати Акт про
порушення, підтверджено відеозйомкою. Припущення позивача, що порушення може бути вчинене іншим співвласником приміщення за адресою перевірки є безпідставними. Позивачем не доведено порушень з боку відповідача, а також не спростовано обставин самовільного підключення струмоприймачів до електромережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
3. Процесуальні питання, вирішені судом
Відповідно до протоколу розподілу судової справи між суддями від 14.04.2025 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/986/25 та визначено до розгляду судді Ярешко О.В.
Ухвалою суду від 21.04.2025 позовну заяву залишено без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви.
30.04.2025, у встановлений судом строк, через систему “Електронний суд» до суду від позивача надійшла заява вих. № б/н від 30.04.2025 про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 05.05.2025 суддею Ярешко О.В. відкрито провадження у справі № 908/986/25 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 29.05.2025.
У зв'язку з перебуванням судді Ярешко О.В. з 29.05.2025 по 04.06.2025 включно на лікарняному, підготовче засідання, призначене на 29.05.2025, не відбулося.
Ухвалою суду від 05.06.2025 підготовче засідання призначено на 10.06.2025.
Ухвалою від 10.06.2025 на усним клопотанням представника позивача підготовче засідання відкладено на 19.06.2025.
Ухвалою від 19.06.2025 на підставі ст. 46 ГПК України прийнята до розгляду заява позивача про зміну підстав позову. Відповідачу встановлено строк - до 24.06.2025 для надання письмових заперечень, пояснень щодо позову, з урахуванням змінених позивачем підстав. Зобов'язано уповноважених представників сторін із можливим залученням останніми відповідних технічних спеціалістів (з боку позивача також Павлова М.О.) у строк до 24.06.2025 вийти за місцем знаходження об'єкту перевірки (місцем розташування кабелю): м. Запоріжжя, вул. Фанатська, будинок 6, приміщення 2, та підвальне приміщення будинку 6, та скласти спільний акт огляду з приводу технічних характеристик кабелів, про які зазначив позивач та дані яких використані відповідачем при проведенні розрахунку, з проведенням відеофіксації огляду (спільної, чи кожної сторони окремо). Складений сторонами спільний акт з відеофіксацією надати до суду завчасно до призначеного підготовчого засідання. Підготовче засідання відкладено на 26.06.2025.
Ухвалою суду від 26.06.2025 за клопотанням представника позивача залишено без розгляду його клопотання про зобов'язання відповідача надати до суду речові докази - зразки дроту, вилучені при проведенні перевірки у позивача 15.01.2025 згідно Акту про порушення, та про огляд кабелю у місці його знаходження за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фанатська, будинок 6, приміщення 2 та підвальне приміщення будинку 6 за вказаною адресою. Відмовлено у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі Павлова М.О. в якості спеціаліста, оскільки клопотання не відповідає приписам ст. 71 ГПК України. На підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України, у зв'язку з перебуванням судді Ярешко О.В. з 04.07.2025 по 17.08.2025 включно у відпустці та у зв'язку зі спливом 07.07.2025 строку підготовчого провадження, суд з власної ініціативи продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів - до 06.08.2025 включно. Підготовче провадження у справі № 908/986/25 закрито. Справу призначено до судового розгляду по суті у судовому засіданні 26.08.2025. Встановлено відповідачу строк у межах підготовчого провадження, невідкладно, а саме: не пізніше 03.08.2025 подати до суду відзив, з урахування заяви про зміну підстав позову. Встановлено позивачу строк у межах підготовчого провадження, невідкладно, а саме: не пізніше 05.08.2025 подати до суду відповідь на відзив.
У судове засідання 26.08.2025 з'явився представник позивача. Представник відповідача не з'явився, від відповідача надійшла заява про відкладення розгляду справи по суті.
Суд у судовому засіданні 26.08.2025 розпочав розгляд справи по суті.
У зв'язку з недобросовісною поведінкою відповідача, яка полягає в неявці до суду за викликом, суд ухвалою від 26.08.2025 застосував до Акціонерного товариства “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» заходи процесуального примусу у вигляді попередження. Змінено найменування відповідача з Публічного акціонерного товариства “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» на Акціонерне товариство “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО». У судовому засіданні з розгляду справи по суті оголошено перерву на 09.09.2025.
У судове засідання 09.09.2025 з'явилися представники сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
У судовому засіданні судом оглядалися фото та відеозаписи, надані сторонами до матеріалів справи.
У судовому засіданні 09.09.2025 справу розглянуто по суті, підписано та проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
4. Обставини справи, встановлені судом, та докази що їх підтверджують
29.10.2004 між Публічним акціонерним товариством “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО»
(постачальник електричної енергії, відповідач) та Приватним підприємцем ГРЕЧКОЮ ЄВГЕНОМ ВОЛОДИМИРОВИЧЕМ (споживач, позивач) був укладений Договір про постачання електричної енергії № 8095, за умовами якого постачальник електричної енергії постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами.
ГРЕЧЦІ ЄВГЕНУ ВОЛОДИМИРОВИЧУ належить на праві приватної власності 1/2 частини нежилого приміщення за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фанатська, буд. 6, прим. 2.
З 1 січня 2019 на підставі ліцензії з розподілу електричної енергії, виданої Постановою НКРЕКП від 13.11.2018 № 1415, ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» розпочало діяльність з надання послуг з розподілу електричної енергії на території Запорізької області.
Відповідно до заяви-приєднання від 04.12.2018, позивач з 1 січня 2019 приєднався до умов “Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» (який розміщено на сайті ОСР http//www.zoe.com.ua), на умовах вищезазначеного Договору про постачання електричної енергії № 8095 від 29.10.2004; ЕІС-код за об'єктом: 62Z4685369375328.
Відповідно до п. 1.2 Договору, умови Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів окрім індивідуально-технічних (індивідуальні характеристики об'єкта, потужність, клас напруги, особливості обліку тощо).
Відповідно до п. 2.1 Договору, оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (далі - КСР), за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в «Паспорті точки розподілу» за об'єктом споживача, який є Додатком № 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.
За умовами п. 2.3 Договору, споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги оператора системи згідно з Додатком № 4 «Порядок розрахунків».
Згідно пп. 2, 7 п. 7.1 Договору, оператор системи має право: на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці та/або умов Договору.
Відповідно 8.6 Договору, у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.
За умовами п. 8.9 Договору, у разі виявлення однією із сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту.
Згідно п. 11.1, цей Договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє до кінця календарного року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
У пункті 12.9 Договору сторони узгодили, що укладанням цього Договору вони визнають зміст додатків № 3, 5, 8, 9, 12 до Договору про постачання електричної енергії та Акту екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання споживача (за наявності їх в Договорі про постачання електричної енергії), як додатків до цього Договору. Сторони погодились невід'ємну частину до договору про постачання електричної енергії - однолінійна схема електропостачання або Додаток № 12 вважати Додатком № 9 «Однолінійна схема» до цього Договору.
Згідно Додатку № 10 до Договору, кабель: ВВГ 4х10 мм, розрахункова споживна потужність - 10 кВт.
15.01.2025 представниками Публічного акціонерного товариства “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» (змінено найменування на Акціонерне товариство “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО») (відповідач у справі): провідним інженером з ТА Золотарьовим В.Д., посвідчення № 5; провідним інженером з ТА Бараховою М.В., посвідчення № 6; провідним інженером з ТА Мартиновським Ю.В., посвідчення № 7, за участі особи, що допустила Фоміної М.М., було проведено позапланову технічну перевірку засобів обліку електричної енергії до 1000 В по об'єкту споживача ПП ГРЕЧКИ Є.В. за адресою точки обліку: м. Запоріжжя, вул. Фанатська, 6, про що складено Акт № 343. За результатами перевірки встановлено: ввідний кабель від межі балансової належності, а саме: ВВГ 4х10 кв.мм до місця встановлення обліку змонтовано; закрито в стіні; наявні зауваження до ввідного кабелю та складено Акт про порушення.
15.01.2025 вказаними представниками у присутності особи, що допустила Фоміної М.М., складено Акт № 344 про пломбування елементів комерційного засобу обліку електричної енергії до 1000 В та встановлення індикаторів та Акт № 345 невідповідності метрологічних характеристик щодо приведення комерційних засобів обліку електричної енергії та схем їх підключення у відповідність вимогам ПУЕ, ПРРЕЕ, ККОЕЕ та інших нормативно-технічних документів.
Як зазначено у вказаних вище Актах, Фоміна М.М. від їх підпису відмовилася.
15.01.2025, за результатами проведеної технічної перевірки, представниками ПАТ
“ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО»: провідним інженером з технічного аудиту ВТА Золотарьовим В.Д., посвідчення № 5; Бараховою М.В., посвідчення № 6; Мартиновським Ю.В., посвідчення № 7, за участі особи, що допустила Фоміної М.М., паспорт НОМЕР_1 від 07.05.2015, по об'єкту ПП ГРЕЧКА Є.В., Кафе, ЕІС - код НОМЕР_2 , було складено Акт про порушення № 10015130, згідно якого встановлено порушення споживачем за адресю: вул. Фанатська, буд. 6, вимог п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення електроустановки Кафе за адресою: вул. Фанатська, 6 до електричної мережі, що не є власністю ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», з порушенням схеми обліку. Підключення Кафе поза розрахунковим обліком виконано по мережі 380В через три окремі дооблікові однополюсні автоматичні вимикачі (два з них Ін-25А, Ін-16А) до ввідного кабелю приховано: по фазі А проводом ШВВП (2*1,5 мм.кв), по фазі В проводом ШВВП (2*1,5 мм.кв), по фазі С проводом ПВЗ (1х6,0 мм.кв). Точку самовільного підключення позаоблікової ділянки виявлено у внутрішній частині стіни шляхом демонтажу зовнішніх оздоблювальних панелей. Дане порушення виявлене під час технічної перевірки та продемонстровано особі, яка допустила».
В Акті зазначено заводський номер лічильника: 1016483 типу СА4-5001; представниками ОСР демонтовано самовільно підключену ділянку позаоблікового приєднання; пакет опломбовано у сейф-пакет № 0488714, Акт про пломбування від 15.01.2025.
У пункті 5 Акту про порушення зазначено, що споживач не надав паспортні дані усіх наявних струмоприймачів, не забезпечив можливість скласти перелік всіх встановлених струмоприймачів та перевірити інформацію щодо їх потужності та не забезпечив можливість провести вимірювання струмонавантаження при підключенні усіх наявних струмоприймачів на повну потужність. Дозволена потужність споживання відповідно до умов договору № 8095 - 10 кВт.
Згідно пункту 6 Акту, самовільне підключення виконано споживачем приховано. Для виявлення прихованого самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі здійснювалося: демонтаж оздоблювальних панелей, використання сигналізатора прихованої проводки Е121 «Дятел», струмовимірювальних кліщів АРРА-39.
У пункті 11 Акту № 10015130 зазначено, що засідання комісії оператора системи з розгляду складеного Акту про порушення ПРРЕЕ призначено на 20.02.2025 за адресою: вул. В. Грищенка, 25, к. 306 з 13-00 години. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа.
Акт підписано трьома представниками ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» та зазначено, що особа, що допустила до перевірки Фоміна М.М., від підпису відмовилась, про що зафіксовано на відео.
Додатками до вказаного Акту є, зокрема схема електроживлення споживача (додаток № 1), Акт про пакування (додаток № 2).
Проведення технічного огляду та виявленого самовільного підключення було зафіксовано представниками відповідача на відеозаписах: VID 202250115 160521mp.4, VID 202250115 161832mp.4, VID 202250115 162936mp.4, VID 202250116 115541mp.4mov, які оглядалися судом у судовому засіданні 09.09.2025.
Згідно матеріалів справи, 17.01.2025 другий примірник Акту про порушення ПРРЕЕ № 10015130 від 15.01.2025, додаток до Акту № 1, Акт технічної перевірки, Акт-пакування, Акт про пломбування, Акт невідповідності метрологічних характеристик були надіслані відповідачем позивачу рекомендованим поштовим відправленням на адресу: м. Запоріжжя, вул. Героїв Крут, 60.
Згідно з Протоколом № 281 засідання Комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 20.02.2025, складеним за відсутністю представника споживача, який на засідання комісії, як зазначено, не з'явився, розглянувши Акт про порушення № 10015130 від 25.01.2025, комісією прийнято рішення про виконання розрахунку необлікованої електроенергії по Акту, згідно п.п. 7) п. 8.4.2; 8.2.6 ПРРЕЕ; п. 8.4.6; 8.4.7; 8.4.12 та п.п. 3) п 8.4.8 ПРЕЕ, за період із 15.01.2024 по 15.01.2025, кількість необлікованої електроенергії складає 52176 кВт*год на суму 527346,35 грн.
Було складено розрахунок по Акту про порушення № 10015130 від 15.01.2025, згідно якого нарахування виконано за період із 15.01.2024 по 15.01.2024 за 366 днів на суму 527346,35 грн.
Відповідачем позивачу виписаний рахунок № 8095/АН від 20.02.2025 на суму 527346,35 грн. по Акту про порушення № 10015130 від 25.01.2025.
Тобто, у Протоколі № 281 засідання Комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 20.02.2025 та у рахунку № 8095/АН від 20.02.2025 зазначена інша дата Акту про порушення № 10015130 - 25.01.2025, тоді як цей Акт був складений 15.01.2025.
23.06.2025, на виконання ухвали суду, представниками ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО»: провідним інженером з технічного аудиту ВТА Золотарьовим В.Д., посвідчення № 5; Бараховою М.В., посвідчення № 6, у присутності ФОП ГРЕЧКИ Є.В. та у присутності Макарова В.В., посвідчення водія НОМЕР_3 , складено Акт з питання обстеження технічних характеристик живлення кабелів до приміщення кафе споживача ФОП ГРЕЧКИ Є.В. за адресою: вул. Фанатська, 6, м. Запоріжжя, дог. 8095. У ході обстеження виявлено, що ділянка кабелю від автоматичного вимикача в електрощитовій житлового будинку (підвальне приміщення) до місця входу кабелю у приміщення споживача (з підвального приміщення житлового будинку) самовільно замінено. На даній ділянці кабелю зазначено маркування - ВВГнг 4х2,5 мм. Даний перетин підтверджено виміром штангенциркуля. Автоматичний вимикач в електрощитовій житлового будинку вул. Фанатська, 6, яким живиться споживач ФОП ГРЕЧКА Є.В., не опломбований, самовільно замінений, номінальний струм складає 32А. Під час обстеження доступ до електрощитової, підвального приміщення житлового будинку вул. Фанатська, 6 вільний. Під час обстеження виконувалася відеофіксація. Споживачу видано Акт невідповідності метрологічних характеристик (повторно) щодо виявлених зауважень (додаток № 1). Біля маркування кабелю зазначено рік його виготовлення - 2012.
Акт підписано усіма особами, що приймали участь у обстеженні.
Вказані порушення відображені також за допомогою відеофіксації (відео файл VID 20250625 135348 083.mp4), який оглядався судом у судовому засіданні 09.09.2025.
5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при ухваленні рішення
Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії" (тут і далі у редакції, чинній на момент складення відповідачем Акта від 15.01.2025 № 10015130).
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії", учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу, про постачання електричної енергії споживачу.
За змістом частини 3 статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов'язаний: 1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; 3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 4) врегулювати у порядку, визначеному Кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; 5) надавати стороні, з якою укладено договір про постачання/купівлю-продаж електричної енергії, інформацію про сумарну номінальну потужність споживання електричної енергії своїх електроустановок, якщо технічна спроможність таких установок може забезпечити споживання в обсязі 600 ГВт*год на рік та вище.
Згідно зі статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (тут і далі у редакції, чинній на момент складення відповідачем Акта від 15.01.2025 № 10015130), зокрема врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними наведеними Правилами.
Згідно з пунктом 1.1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, ці Правила є обов'язковими для виконання всіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії споживач, зокрема зобов'язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ встановлено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Як встановлено судом, 15.01.2025 представники ПАТ "ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО" на об'єкті позивача - кафе, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фанатська, 6, провели технічну перевірку, за результатами якої склали Акт про порушення № 10015130.
Відповідно до підпункту 3 пункту 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, акт про порушення - це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил.
Згідно п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки. У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Актом про порушення від 15.01.2025 № 10015130, складеним провідним інженером з технічного аудиту ВТА Золотарьовим В.Д., посвідчення № 5; Бараховою М.В., посвідчення № 6; Мартиновським Ю.В., посвідчення № 7, за участі особи, що допустила Фоміної М.М., паспорт НОМЕР_1 від 07.05.2015, встановлено порушення споживачем вимог п. 5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: «самовільне підключення електроустановки Кафе за адресою: вул. Фанатська, 6 до електричної мережі, що не є власністю ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», з порушенням схеми обліку. Підключення Кафе поза розрахунковим обліком виконано по мережі 380В через три окремі дооблікові однополюсні автоматичні вимикачі (два з них Ін-25А, Ін-16А) до ввідного кабелю приховано: по фазі А проводом ШВВП (2*1,5 мм.кв), по фазі В проводом ШВВП (2*1,5 мм.кв), по фазі С проводом ПВЗ (1х6,0 мм.кв). Точку самовільного підключення позаоблікової ділянки виявлено у внутрішній частині стіни шляхом демонтажу зовнішніх оздоблювальних панелей. Дане порушення виявлене під час технічної перевірки та продемонстровано особі, яка допустила».
В Акті, зокрема зазначено: об'єкт ПП ГРЕЧКА Є.В., Кафе, ЕІС - код 62Z4685369375328, заводський номер лічильника: 1016483 типу СА4-5001; прізвище, ім'я та по батькові, паспортні дані особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У пункті 11 Акту № 10015130 зазначено, що засідання Комісії оператора системи з розгляду складеного Акту про порушення ПРРЕЕ призначено на 20.02.2025 за адресою: вул. В. Грищенка, 25, к. 306 з 13-00 години. На засідання Комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа.
Акт підписано трьома представниками ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» та зазначено, що особа, що допустила до перевірки Фоміна М.М. від підпису відмовилась, про що зафіксовано на відеозаписі: VID 202250115 162936mp.4.
Додатками до вказаного Акту є, зокрема схема електроживлення споживача (додаток № 1), Акт про пакування (додаток № 2).
У судовому засіданні 09.09.2025 судом було переглянуто зроблений відповідачем відеозапис, з якого вбачається відмова Фоміної М.М. від підпису Акту про порушення.
17.01.2025 другий примірник Акту про порушення ПРРЕЕ № 10015130 від 15.01.2025, додаток до акту № 1, Акт технічної перевірки, Акт-пакування, Акт про пломбування, Акт невідповідності метрологічних характеристик були надіслані відповідачем позивачу рекомендованим поштовим відправленням на адресу: м. Запоріжжя, вул. Героїв Крут, 60.
Отже, Акт про порушення ПРРЕЕ № 10015130 від 15.01.2025 відповідає вимогам, встановленим п. 8.2.5 ПРРЕЕ; Акт підписаний більше ніж одним уповноваженим представником оператора системи та відмова від підписання Акту особою, що допустила до перевірки, зафіксована відеозйомкою, а отже Акт № 10015130 вважається дійсним.
У відповідності до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності). У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Як зазначено вище, 17.01.2025 другий примірник Акту про порушення ПРРЕЕ № 10015130 від 15.01.2025 з додатками був надісланий споживачу (позивачу) рекомендованим листом з повідомленням на його поштову адресу (адресу місцезнаходження згідно даних з ЄДРЮОФОПтаГО). В Акті зазначено, що засідання Комісії оператора системи з розгляду складеного Акту про порушення ПРРЕЕ призначено на 20.02.2025 за адресою: вул. В. Грищенка, 25, к. 306 з 13-00 години.
Отже, позивач був завчасно та належним чином повідомлений про час та місце призначення засідання Комісії з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ № 10015130.
Так, 20.02.2025 відбулося засідання комісії з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ № 10015130 від 25.01.2025. При цьому, Акт про порушення ПРРЕЕ № 10015130 був складений 15.01.2025 та перевірка проводилася саме 15.01.2025.
За результатами розгляду Акта про порушення від 25.01.2025 № 10015130 прийнято рішення, яке оформлене Протоколом від 20.02.2025 № 281.
Зміст Протоколу комісії з розгляду Акту про порушення № 10015130 свідчить про те, що комісія, керуючись вимогами Правил роздрібного ринку електричної енергії, прийняла рішення про те, що порушення, наведене в Акті про порушення від 25.01.2025 № 10015130 відповідає п.п. 7) п. 8.4.2; 8.2.6 ПРРЕЕ. Вирішено згідно п. 8.4.6; 8.4.7; 8.4.12 та п.п. 3) п 8.4.8 ПРЕЕ провести розрахунок необлікованої електроенергії по Акту за період із 15.01.2024 по 15.01.2025; кількість необлікованої електроенергії складає 52176 кВт*год на суму 527346,35 грн.
На підставі складеного розрахунку по Акту про порушення № 10015130 від 15.01.2025 відповідачем позивачу виписаний рахунок № 8095/АН від 20.02.2025 на суму 527346,35 грн.
Позивач вважає, що відповідач провів засідання Комісії з розгляду Акту про порушення з порушенням п. 1 Постанови НКРЕКП № 393 від 20.02.2022 "Про врегулювання деяких питань на роздрібному ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану".
Відповідно до пункту 1 зазначеної Постанови НКРЕКП 20.04.2022 № 393 (у редакції, чинній на момент проведення відповідачем засідання комісії з розгляду Акта про порушення - 20.02.2025), оператору системи передачі та операторам систем розподілу призупинити на період дії в Україні воєнного стану проведення засідань комісій з розгляду актів про порушення, складених на територіях, на яких ведуться бойові дії та/або на тимчасово окупованих територіях, крім випадків проведення засідання комісії з розгляду акта про порушення за взаємною згодою оператора системи та споживача, у тому числі із застосуванням дистанційних засобів комунікації та передачі даних.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 “Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого в подальшому продовжувався відповідними Указами Президента України й триває на теперішній час.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством розвитку громад та територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; у переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації; до переліку включаються території відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад у таких форматах: - вся територія області, Автономної Республіки Крим, мм. Києва та Севастополя; - вся територія району; - вся територія територіальної громади; - територія населених пунктів (з урахуванням територій поза межами населених пунктів у межах територіальної громади); території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.
Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 “Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (далі - Перелік № 309), що був чинним на момент складення Акту про порушення від 15.01.2025 № 10015130 та проведення засідання комісії з розгляду цього Акту - 20.02.2025, у підпункті 1.3 п. 1 підрозділу І цього Переліку «Території можливих бойових дій» (у редакції станом на 15.01.2025 та на 20.02.2025) зазначено, що вся територія Запорізького району (UA23060000000070350) була віднесена до територій можливих бойових дій (дата виникнення можливих бойових дій: 01.01.2023, дата закінчення можливих бойових дій: 01.02.2023); Запорізька міська територіальна громада Запорізького району Запорізької області (UA23060070000082704) віднесена до територій можливих бойових дій (дата виникнення можливих бойових дій: 01.01.2023; дата закінчення можливих бойових дій: не зазначена).
У підпункті 2.3 п. 2 підрозділу ІІ цього Переліку «Території активних бойових дій» (у редакції станом на 15.01.2025 та на 20.02.2025) зазначено, що вся територія Запорізького району (UA23060000000070350) відносилася до територій активних бойових дій у період із 12.03.2022 по 31.12.2022.
Суд зазначає, що розділ І вказаного Переліку від 22.12.2022 № 309, із назвою "Території, на яких ведуться (велися) бойові дії" містить, зокрема, підрозділи із назвами "1. Території можливих бойових дій" та "2. Території активних бойових дій". За змістом розділу І цього Переліку як території можливих бойових дій, так і території активних бойових дій охоплюються поняттям "Території, на яких ведуться (велися) бойові дії".
До того ж, як зазначено вище, за визначенням, наведеним у Постанові Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 (станом на 20.02.2025), до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій.
Перелік, затверджений Наказом № 309, втратив чинність 20.03.2025 на підставі Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786.
Згідно вказаного Переліку, затвердженого Наказом № 376, Запорізький район (UA23060070000082704) віднесений до території можливих бойових дій у період з 01.01.2023 по 01.02.2023; Запорізька міська територіальна громада Запорізького району Запорізької області (UA23060070000082704) віднесена до територій можливих бойових дій (дата виникнення можливих бойових дій: 01.01.2023; дата закінчення можливих бойових дій: не зазначена) (підпункт 1.3 пункту 1 підрозділу І Переліку) та до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022 (підпункт 2.3 пункту 2 підрозділу І Переліку).
Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX утворено Запорізький район (з адміністративним центром у місті Запоріжжя) у складі територій Біленьківської сільської, Вільнянської міської, Долинської сільської, Запорізької міської, Комишуваської селищної, Кушугумської селищної, Матвіївської сільської, Михайлівської сільської, Михайло-Лукашівської сільської, Новомиколаївської селищної, Новоолександрівської сільської, Павлівської сільської, Петро-Михайлівської сільської, Степненської сільської, Таврійської сільської, Тернуватської селищної, Широківської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України. Межі районів встановлюються по зовнішній межі територій сільських, селищних, міських територіальних громад, які входять до складу відповідного району. Ліквідовано: у Запорізькій області: Бердянський, Більмацький, Василівський, Великобілозерський, Веселівський, Вільнянський, Гуляйпільський, Запорізький, Кам'янсько-Дніпровський, Мелітопольський, Михайлівський, Новомиколаївський, Оріхівський, Пологівський, Приазовський, Приморський, Розівський, Токмацький, Чернігівський, Якимівський райони.
Запорізька міська територіальна громада входить до складу Запорізького району Запорізької області. Разом з тим, у Переліку № 309 Запорізька міська територіальна громада Запорізького району Запорізької області, виділена окремо з зазначенням Кодифікатору адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад: UA23060070000082704, віднесена до територій можливих бойових дій (дата виникнення можливих бойових дій: 01.01.2023; дата закінчення можливих бойових дій: не зазначена.
Відтак, суд приходить до висновку, що станом на час складення Акту про порушення від 15.01.2025 № 10015130 та на час засідання комісії з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ № 10015130 - 20.02.2025, Запорізька міська територіальна громада відносилася до територій, на яких ведуться бойові дії та, згідно пункту 1 Постанови НКРЕКП № 393 від 20.02.2022 "Про врегулювання деяких питань на роздрібному ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану" оператор системи передачі та операторам систем розподілу (відповідач) мав призупинити на період дії в Україні воєнного стану проведення засідань комісій з розгляду актів про порушення, складених на територіях, на яких ведуться бойові дії.
Даний нормативний акт є чітким і зрозумілим та відповідач, як учасник ринку електроенергії, що має відповідну ліцензію, має дотримуватися законодавства.
Єдиним випадком проведення засідання комісії з розгляду акта про порушення у період дії в Україні воєнного стану є взаємна згода оператора системи та споживача, у тому числі із застосуванням дистанційних засобів комунікації та передачі даних.
Факт надання згоди споживачем на проведення засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути виражений в активних діях споживача, зокрема, але не виключно, в письмовій чи іншій документально підтвердженій формі, що однозначно засвідчує чітке волевиявлення споживача на проведення засідання комісії з розгляду акта про порушення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.06.2024 у справі № 922/5008/23.
Доказів того, що споживач (позивач) висловив згоду на проведення 20.02.2025, чи в іншу дату, засідання комісії з розгляду Акта про порушення № 10015130 матеріали справи не містять на відповідачем суду не надано.
Суд зазначає, що пунктом 7 цієї Постанови НКРЕКП № 393 від 20.02.2022 "Про врегулювання деяких питань на роздрібному ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану" визначено: строки, визначені абзацами шостим та сьомим пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, зупиняються на час дії цієї постанови.
Отже, Комісія з розгляду актів про порушення зможе розглянути Акт про порушення № 10015130 пізніше, оскільки строки для його розгляду наразі зупинені на час дії вказаної Постанови НКРЕКП.
Крім того, за умовами п. 8.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Пункт 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачає, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення, зокрема, такого порушення: 7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Згідно п. 8.4.6 цих Правил, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом). В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо). У разі визнання споживачем факту здійснення самовільного підключення та ненадання оператору системи доступу до приміщень об'єкта споживача та/або дозволу здійснювати на його об'єкті демонтаж будівельних конструкцій та/або оздоблювальних матеріалів для виявлення місця підключення, про що зазначається в акті про порушення, положення цієї глави застосовуються без виявлення місця підключення. У цьому разі в акті про порушення зазначається ділянка електричної мережі, до якої здійснено самовільне підключення. У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.
Формула розрахунку за вказане порушення пп. 7 п. 8.4.2 наведена у пункті 8.4.12 ПРРЕЕ.
Пунктом 8.4.12 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою W доб.сп. = Рс.п. х tвик.с.п., де Рс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази Рс.п. = І х Uном.фаз. х , у разі підключення до трьох фаз: Рс.п. = 3 х І х U ном.фаз. х , де І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до
електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, в амперах; Uном.фаз - номінальна фазна напруга в кВ, - косинус кута між фазною напругою та струмом, який протікає тією самою фазою, у разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9; t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу); поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.
Згідно пп. 3 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Згідно додатку № 5 до договору «Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії», сторонами встановлено кількість робочих днів на тиждень - 7.
Враховуючи цей показник, відповідачем здійснено розрахунок по Акту про порушення.
Позивач вважає, що застосуванню підлягає пп. 2 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, згідно якого кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Суд не погоджується з таким твердженням позивача, виходячи з такого.
У відповідності до п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, контрольний огляд засобу комерційного обліку - це виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів; прихована електропроводка - електрична проводка, яка приєднана до електричної мережі поза розрахунковим засобом комерційного обліку, яку представник оператора системи без використання спеціальних технічних засобів або часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів під час попереднього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки не мав можливості виявити; технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності Кодексу комерційного обліку та відповідним нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії (крім тих його характеристик та властивостей, забезпечення яких покладається на постачальника послуг комерційного обліку) та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення позаоблікових підключень.
Як вбачається з Акту про порушення від 15.01.2025 № 10015130 самовільне підключення виконано споживачем приховано. Для виявлення прихованого самовільного підключення та місця його підключення до електричної мережі здійснювалося: демонтаж оздоблювальних панелей, використання сигналізатора прихованої проводки Е121 «Дятел», струмовимірювальних кліщів АРРА-39.
В Акті технічної перевірки від 15.01.2025 № 343 зазначено, що кабель змонтовано не відкрито, а закрито в стіні. Вказане також підтверджується відеозйомкою, яка переглядался у судовому засіданні.
Відтак, відповідачем для визначення кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, правомірно застосовано пп. 3 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, оскільки порушення не могло бути встановлено під час контрольного огляду засобу комерційного обліку, яке здійснюється без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів.
Суд відхиляє також твердження позивача щодо того, що виявлене порушення могло бути в не належному йому приміщенні.
Так, з Акту про порушення, Акту технічної перевірки та відеозаписів, зроблених відповідачем під час перевірки, вбачається, що порушення було виявлено у приміщенні позивача, зазначено № електролічильника, номери встановлених пломб, зазначено код-ЕІС позивача. Самовільне безоблікове підключення здійснено на ділянці електромережі від РУ-0,4 кВ (щитової) житлового будинку кабеля ВВг4*10 від шинного мосту до шафи обліку кафе ФОП ГРЕЧКИ Є.В., відповідальність за яку, відповідно до акта розмежування балансової належності від 06.08.2004 (додаток 12 до договору № 8095), несе ФОП ГРЕЧКА Є.В.
Згідно Акту про порушення від 15.01.2025 № 10015130: «самовільне підключення електроустановки Кафе за адресою: вул. Фанатська, 6 виконано по мережі 380В через три окремі дооблікові однополюсні автоматичні вимикачі (два з них Ін-25А, Ін-16А) до ввідного кабелю прихованою: по фазі А проводом ШВВП (2*1,5 мм.кв), по фазі В проводом ШВВП (2*1,5 мм.кв), по фазі С проводом ПВЗ (1х6,0 мм.кв)».
Як зазначив відповідач, у формулі розрахунку струм у розмірі 60 ампер був визначений виходячи з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів та автомату, та розрахований: - по фазі «С» - так, як струм через поперечну площу перерізу проводу складає 50 ампер, то було взято струм ввідного автомату 25 ампер, як найменшу величину;
- по фазі «В» - так, як струм через поперечну площу перерізу проводу складає 19 ампер, то було взято струм ввідного автомату 16 ампер, як найменшу величину;
- по фазі «А» - так, як струм через поперечну площу перерізу проводу складає 19 ампер, а ввідного автомату 25 ампер, то було взято струм проводу 19 ампер, як найменшої величини.
Таким чином, розрахунок складає сили струму 25А+16А+19А = 60А.
Згідно додатку до Договору: однолінійної схеми електропостачання позивача, живлення його електроустановок здійснюється кабелем: ВВГ 4х10 кв.мм, розрахункова споживна потужність - 10 кВт, ввідний автомат 25А.
Згідно Акту про порушення, до обладнання позивача був під'єднаний кабель ВВГ 4х10 кв.мм.
Крім того, згідно Акту від 23.06.2025 з питання обстеження технічних характеристик живлення кабелів до приміщення кафе споживача ФОП ГРЕЧКИ Є.В., представниками ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», у присутності ФОП ГРЕЧКИ Є.В., було виявлено, що ділянка кабелю від автоматичного вимикача в електрощитовій житлового будинку (підвальне приміщення) до місця входу кабелю у приміщення споживача (з підвального приміщення житлового будинку) самовільно замінено на кабель ВВГнг 4х2,5 мм, номінальний струм складає 32А.
Отже, твердження позивача щодо того, що Акт про порушення містить неправильне зазначення перетину кабелю 10 кв.мм, тоді як фактично перетин кабелю складає 2,5 кв.мм, спростовується наведеним вище.
Доказів того, що кабель ВВГ 4х10 кв.мм, який під'єднаний до обладнання позивача та визначений у додатку до договору, був законним чином замінений на кабель ВВГнг 4х2,5 мм, матеріали справи не містять та позивачем не надано.
Враховуючи, що засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 10015130 відбулося без взаємної згоди оператора системи та споживача, а отже з порушенням пункту 1 Постанови НКРЕКП № 393 від 20.02.2022 "Про врегулювання деяких питань на роздрібному ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану", суд вважає за необхідне позов задовольнити, визнати незаконним та скасувати рішення ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» про донарахування необлікованої електроенергії у кількості 52176 кВт*год на суму 527346,35 грн. ФОП ГРЕЧЦІ Є.В., що оформлено Протоколом № 281 засідання Комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 20.02.2025.
Оскільки за умовами п. 8.2.6 ПРРЕЕ відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії зазначаються у протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення, який визнаний судом недійсним, суд не проводить перевірку правильності здійсненого відповідачем розрахунку кількості та вартості необлікованої електричної енергії.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що у Протоколі № 281 засідання Комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 20.02.2025 зазначена інша дата Акту про порушення № 10015130, а саме: вказано дату Акту «від 25.01.2025», тоді як Акт про порушення № 10015130 був складений 15.01.2025. У рахунку № 8095/АН від 20.02.2025, який був виставлений позивачу, також вказано дату Акту про порушення № 10015130 - 25.01.2025. Будь-яких пояснень відповідач з цього приводу суду не надав.
Таким чином, позовні вимоги задоволено повністю.
6. Судові витрати
Відповідно п. 2 ч. 1, п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Таким чином, судовий збір у сумі 2422,40 грн. витрати стягується з відповідача на користь позивача.
У зв'язку зі сплатою позивачем судового збору у розмірі більшому, ніж встановлено Законом України Про судовий збір» (без застосування коефіцієнту 0,8 у зв'язку з подачею позову в електронній формі), переплата судового збору в сумі 605,60 грн. буде повернута позивачу ухвалою суду у разі звернення останнього до суду з відповідним клопотанням.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати рішення ПАТ “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00130926) про донарахування необлікованої електроенергії у кількості 52176 кВт*год на суму 527346,35 грн. Фізичній особі-підприємцю ГРЕЧЦІ ЄВГЕНУ ВОЛОДИМИРОВИЧУ, що оформлено Протоколом № 281 засідання Комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 20.02.2025.
Стягнути з Акціонерного товариства “ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» (вул. Сталеварів, буд. 14, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035, код ЄДРПОУ 00130926) на користь Фізичної особи-підприємця ГРЕЧКИ ЄВГЕНА ВОЛОДИМИРОВИЧА ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. судового збору.
Відповідно ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано - 16 вересня 2025.
Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя О.В. Ярешко