Постанова від 16.09.2025 по справі 908/1671/24

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.09.2025 року м. Дніпро Справа № 908/1671/24

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя: Чус О.В. (доповідач),

судді: Мороз В.Ф., Кощеєв І.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» на рішення Господарського суду Запорізької області від 05.02.2025 (повне рішення складено 07.03.2025, суддя Азізбекян Т.А.) у справі № 908/1671/24

за позовом Запорізької міської ради, м. Запоріжжя

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект», м. Запоріжжя

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Вознесенівська державна податкова інспекція Головного управління ДПС у Запорізькій області, м. Запоріжжя

про стягнення заборгованості в сумі 131 162,72 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

До Господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати за земельну ділянку за договором оренди землі № 040726100333 від 23.05.2007 у розмірі 131 162,72 грн за період з 01.01.2021 по 31.12.2023.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором оренди землі №040726100333 від 23.05.2007 щодо сплати орендних платежів. У зв'язку з чим, за відповідачем у період з 01.01.2021 по 31.12.2023 рахується заборгованість зі сплати орендної плати за земельну ділянку площею 1,9118 га, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, пров. Архангельський, 1 А в розмірі 131 162,72 грн. Посилаючись на приписи ст. ст. 11, 16, 377, 509, 525, 526, 530, 651, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст. ст. 173, 193, 283 Господарського кодексу України, ст. ст. 83, 120, 206 Земельного кодексу України, Закону України “Про оренду землі», позивач просить позов задовольнити.

Короткий зміст оскаржуваного судового рішення у справі та мотиви його прийняття.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 05.02.2025, в даній справі, позов задоволено.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» (код ЄДРПОУ 01352356, адреса: 69011, м. Запоріжжя, вул. Перша Ливарна, буд. 48) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРГЮУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) заборгованість за договором оренди землі №040726100333 від 23.05.2008, за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 в розмірі 131 162 (сто тридцять одна тисяча сто шістдесят дві) грн. 72 коп.) на розрахунковий рахунок UА 508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» (код ЄДРПОУ 01352356, адреса: 69011, м. Запоріжжя, вул. Перша Ливарна, буд. 48) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) витрати на сплату судового збору в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. на розрахунковий рахунок UА 058201720344270024000034816 в Державній казначейській службі України м. Київ, ЄДРПОУ 02140892.

Рішення місцевого господарського суду мотивовано наступним:

- оскільки відповідач не є власником земельної ділянки, а податковий орган не є стороною договору оренди, за яким стягується заборгованість, між сторонами існують господарські відносини, то повноваженнями стягувати орендну плату за договором оренди земельної ділянки, укладеним між відповідачем та позивачем у даному спорі, наділена саме Запорізька міська рада, як Орендодавець та власник земельної ділянки, що є предметом оренди;

- між позивачем і відповідачем існують саме договірні відносини, а не податкові, тож предметом спору по даній справі виступає заборгованість відповідача у зв'язку з неповною сплатою орендної плати за користування земельною ділянкою за Договором №040726100333 від 23.05.2007;

- надана ГУ ДПС у Запорізькій області (від 02.07.2024 №28924/6/08-01-04-07) інформація про відсутність заборгованості з плати за землю (орендна плата), свідчить про відсутність у відповідача саме податкового боргу, що в даному випадку не є предметом розгляду даної справи та не свідчить про відсутність заборгованості, саме за договором оренди землі №040726100333 від 23.05.2007. Зазначений лист тільки підтверджує суми, які були сплачені відповідачем за користування земельною ділянкою комунальної власності і які були враховані при проведенні розрахунку заборгованості позивачем у позові;

- факт порушення відповідачем умов, визначених змістом зобов'язання, та факт несплати відповідачем орендних платежів у визначений Договором строк та розмірі є доведеним. Доказами, наданими позивачем, повністю підтверджуються викладені у позовній заяві обставини. Відповідач, визнані судом обґрунтованими, позовні вимоги належними і допустимими доказами, в розумінні ст., ст. 76, 77 ГПК України, не спростував, доказів, які могли б свідчити про своєчасне та повне виконання ним зобов'язання по оплаті орендної плати, або наявності підстав для звільнення його від такого обов'язку, не надав;

- таким чином, дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати орендної плати за земельну ділянку за договором оренди землі № 040726100333 від 23.05.2007 у розмірі 131 162,72 грн за період з 01.01.2021 по 31.12.2023.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погодившись із рішенням суду, через систему “Електронний суд», Товариство з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» звернулось до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 05.02.2025 у справі №908/1671/24 повністю та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю; стягнути з позивача суму сплаченого судового збору.

Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.

Скаржник вважає, що при ухваленні оспорюваного рішення, суд допустив не з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи, чим порушив норми ст. 277 ГПК України, що в свою чергу, є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення.

Відповідач зазначає, що поза увагою суду залишився той факт, що в підтвердження відсутності заборгованості зі сплати орендної плати відповідач надав довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, порядок видачі якої врегульовано «Порядком надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 року № 733. Орендна плата правомірно розрахована відповідачем у розмірі, встановленому п. 284.4. ст. 284 Податкового кодексу України і відповідні зобов'язання виконані в повному обсязі, як це зазначено у поясненнях третьої особи - Вознесенівської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Запорізькій області № 32689 від 29.07.2024 та Довідкою № 28924/6/08-01-04-07 від 02.07.2024. Невідповідність позицій по наявності заборгованості по орендній платі за землю між Позивачем з одного боку та Відповідачем і Третьою особою - Вознесенівською державною податковою інспекцією ГУ ДПС у Запорізькій області, залишилась судом не з'ясованою, а висновок, зроблений судом про наявність даної заборгованості на користь Позивача, необґрунтований, оскільки не підтверджений жодними доказами. В свою чергу, відповідач надав суду в якості доказів всі первинні фінансові документи щодо здійснення платежів за орендну плату, але дані докази при ухваленні оспорюваного рішення судом не були враховані.

Позивачем надано до суду платіжні доручення, які були залучені судом в якості доказів, які підтверджують, що згідно ПД № 180 від 04.11.2020р. була здійснена оплата за січень 2021р. в сумі 7760,01 грн., згідно ПД № 197 від 08.12.2020р. була здійснена оплата за лютий 2021р. в сумі 7760,01 грн., згідно ПД № 180 від 08.12.2021р. була здійснена оплата за січень 2022р. в сумі 7760,01 грн. Тобто, за січень-лютий 2021р., січень 2022р. орендна плата сплачувалась авансовими платежами у 2020р. та 2021р. Крім того, у зв'язку з тим, що підприємство не здійснювало господарської діяльності у 2022-2023рр., у зв'язку з повномасштабною військовою агресією Російської Федерації, утворилась заборгованість з орендної плати за землю у 2023р., яка була погашена у 2024р. - ПД № 1 від 03.01.2024р. оплата за жовтень 2023р. - 11500,00 грн., ПД № 04 від 11.01.2024р. оплата за листопад-грудень 2023р. - 19632,82 грн., за що було сплачено пеню в сумі 858,11грн., яка була нарахована за приписами Вознесенівської державної податкової інспекції ГУ ДПС у Запорізькій області.

Абзацом першим п.п. 69.14 п. 69 підрозд. 10 розд. XX Перехідні положення ПК України встановлено, що за період з 01 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї)), що розташовані на територіях активних бойових дії або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 01 березня 2022 року до 31 грудні 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. В зв'язку з чим було зроблено коригування раніше нарахованих платежів. Даний факт судом не було досліджено та не було надано відповідної оцінки.

Відповідач вважає, що під час розгляду справи по суті суду були представлені всі необхідні докази на підтвердження того, що орендна плата правомірно розрахована відповідачем у розмірі, встановленому договором оренди № 040726100333 від 23.05.2007 та на підставі п. 284.4. ст. 284 Податкового кодексу України і відповідні зобов'язання виконані в повному обсязі, а розрахунок позивача не відповідає дійсності. Зобов'язання щодо сплати Відповідачем орендної плати за землю на час пред'явлення позову були виконані в повному обсязі. Враховуючи вищевикладене, за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 у відповідача перед позивачем заборгованість за орендну плату за землю відсутня.

На судовому засіданні 09.12.2024 сторонам було запропоновано надати до суду двосторонній Акт звірки взаєморозрахунків по орендної плати за землю площею 1,9118 га, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, пров. Архангельський 1а, на підставі договору оренди № 040726100333 від 23.05.2007р., між ТОВ «Запоріжсільбудкомплект» та Запорізькою міською радою. 16.12.2024 відповідачем було направлено до суду та позивачеві вищевказаний Акт звірки взаєморозрахунків, проте, в порушення вимог суду позивач так і не надав ні Акту звірки взаєморозрахунків, ні протоколу розбіжностей до нього.

Адміністрування (облік та контроль) сплати орендної плати за користування земельною ділянкою державної чи комунальної власності здійснюють податкові органи. Відповідно, належним доказом про наявність заборгованості з орендної плати (за оренду землі державної та комунальної власності) мають бути відомості відповідної державної податкової інспекції про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.

Узагальнений виклад позицій інших учасників справи.

18.04.2025 від Запорізької міської ради до ЦАГС надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить: залишити апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжсільбудкомплект» на рішення Господарського суду Запорізької області від 05.02.2025 у справі № 908/1671/24 без задоволення; рішення Господарського суду Запорізької області від 05.02.2025 у справі № 908/1671/24 залишити без змін.

Відзив обґрунтований наступним.

Позивач вважає, що аргументи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, є безпідставними, необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.

У спорі про стягнення з Відповідача-Апелянта заборгованості за договором оренди землі за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 у розмірі 131 162,72 грн., які мав заплатити власнику земельної ділянки за користування нею, належним Позивачем є міська рада, яка є власником земельної ділянки та має право отримувати плату за її використання.

ТОВ «Запоріжсільбудкомплект» є власником об'єкту нерухомого майна, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.03.2024 №370250216, яке розташоване на земельній ділянці комунальної власності. З моменту укладання Договору оренди землі до 22.05.2026 є орендарем земельної ділянки і відповідно до п. 30 Договору оренди землі, повинен своєчасно вносити орендну плату. У підпункті 1.3 пункту 1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають земельних відносин» роз'яснено, що системний аналіз норм законодавства України дає підстави для висновку про те, що орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України)), з іншого - є однією з форм плати за землю як загальнодержавного податку нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Разом з тим підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є саме договір оренди такої земельної ділянки (ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», пункт 288.1 ст. 288 ПК України). У зв'язку з цим та оскільки орендну плату за землю орендар вносить Орендодавцеві (ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ст. 288 ПК України), то право на стягнення заборгованості з орендної плати має Орендодавець шляхом звернення до відповідного господарського суду в установленому ГПК порядку. З моменту укладення між землекористувачем та органом місцевого самоврядування договору оренди землі припиняються адміністративні відносини між цими суб'єктами та у подальшому виникають договірні відносини, які характеризуються рівністю їх учасників та свободою договору (правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2019 р. у справі №1917/1188/2012 (№826/1291/17) (провадження №11-1317апп18)).

Таким чином, оскільки Відповідач не є власником земельної ділянки, а податковий орган не є стороною договору оренди, за яким стягується заборгованість, між сторонами існують господарські відносини, то повноваженнями стягувати орендну плату за договором оренди земельної ділянки, укладеним між Відповідачем та Позивачем у даному спорі, наділена саме Запорізька міська рада, як Орендодавець та власник земельної ділянки, що є предметом оренди. Крім того, надана ГУ ДПС у Запорізькій області (від 02.07.2024 №28924/6/08-01-04- 07) інформація про відсутність заборгованості з плати за землю (орендна плата), свідчить про відсутність у Відповідача-Апелянта саме податкового боргу, що в даному випадку не є предметом розгляду даної справи та не свідчить про відсутність заборгованості, саме за договором оренди землі №040726100333 від 23.05.2007. Зазначений лист тільки підтверджує суми, які були сплачені Відповідачем за користування земельною ділянкою комунальної власності і які були враховані при проведенні розрахунку заборгованості Позивачем у позові.

Між Позивачем і Відповідачем існують саме договірні відносини, а не податкові, тож предметом спору по даній справі виступає заборгованість Відповідача у зв'язку з неповною сплатою орендної плати за користування земельною ділянкою за Договором №040726100333 від 23.05.2007. На переконання позивача, заперечення відповідача є безпідставними, а рішення Господарського суду Запорізької області від 05.02.2025 по справі №908/1671/24 є законним та обґрунтованим, підстав для його скасування немає.

Рух справи в суді апеляційної інстанції.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.03.2025 у даній справі визначена колегія суддів у складі: головуючий, доповідач суддя Чус О.В., судді: Дармін М.О., Кощеєв І.М.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 27.03.2025 відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги, до надходження до Центрального апеляційного господарського суду матеріалів справи № 908/1671/24. Доручено Господарському суду Запорізької області надіслати до Центрального апеляційного господарського суду матеріали справи № 908/1671/24.

04.04.2025 матеріали даної справи надійшли до ЦАГС.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 16.04.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» на рішення Господарського суду Запорізької області від 05.02.2025 у справі № 908/1671/24; визначено розглянути апеляційну скаргу у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами, в порядку письмового провадження.

Відповідно до розпорядження керівника апарату суду № 662/25 від 15.09.2025, у зв'язку з відрядженням судді Дарміна М.О., протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.09.2025 визначена колегія суддів у складі: головуючий, доповідач суддя Чус О.В., судді: Мороз В.Ф., Кощеєв І.М.

Встановлені судом обставини справи.

23.05.2007 між Запорізькою міською радою (Орендодавець, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» (Орендар, відповідач у справі) укладений договір оренди землі № 040726100333, за умовами якого (п. 1) Договору Орендодавець, відповідно до рішення шостої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №72/26 від 06 грудня 2006 року, надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничої бази, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пров. Архангельський, 1а.

Згідно із п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 1.9118 га.

На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі та споруди орендаря, інші об'єкти інфраструктури відсутні (п.3).

Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлями та спорудами орендаря (п. 4).

Згідно п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 1304612 грн. 32 коп. (в цінах 2007 року)

Відповідно до п. 8 Договору договір укладається на дев'ятнадцять років.

За визначенням п. 9 Договору, оренда плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 13046,12 грн, що складає 1% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.

Пунктом 10 Договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно з п. 11 Договору орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Згідно з п. 15 Договору оренди землі, цільове призначення земельної ділянки (категорія земель): землі промисловості.

На виконання умов Договору Запорізька міська рада передала Орендарю земельну ділянку загальною площею 1,9118 га з кадастровим номером 2310100000:07:049:0014 за адресою: м. Запоріжжя, пров. Аргангельський 1А, а Орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується підписаним сторонами та скріпленим печатками сторін Актом приймання-передачі земельної ділянки (т. 1, а.с. 15).

05.02.2010 між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» укладена додаткова угода до Договору оренди землі, якою внесено зміни та доповнення в Договір оренди землі в частині орендної плати за землю та її індексування, а саме:

- пунктом 1 Додаткової угоди п. 9 Договору оренди землі виклали в наступній редакції:

“ 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі: 22 087 грн. 80 коп., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 р. із врахуванням часткового звільнення Орендаря від сплати орендної плати на 2010 р.; згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 р. та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 р. №7.»

Пунктом 2 Додаткової угоди:

“ 2. До даної додаткової угоди додається розрахунок 1,2 розміру орендної плати за земельну ділянку, які є невід'ємною частиною даної додаткової угоди.».

В розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку на 01.01.2010 розмір орендної плати становить 49 083,99 грн.

Власником земельної ділянки загальною площею 1,9118 га з кадастровим номером 2310100000:07:049:0014 за адресою: м. Запоріжжя, пров. Аргангельський 1А є територіальна громада міста Запоріжжя, згідно з ч. 1 ст. 83 Земельного кодексу України (далі по тексту - ЗК України), на праві комунальної власності.

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення № 26 “Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564).

Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Відповідно до додатку до вказаного рішення (повний текст додатку до рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/upload/content/o_lctv8454oljoglo5810p7g8qq2tm6.pdf річний розмір орендної плати для земельної ділянки, що є предметом укладеного сторонами договору, зокрема, у відповідності до п. 9 договору, складає 3% від нормативної грошової оцінки.

Запорізькою міською радою складено наступний розрахунок розміру заборгованості за Договором оренди землі відповідача, за користування земельною ділянкою площею 1,9118 га, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, пров. Архангельський, 1 А, за період з 01.01.2021 по 31.12.2023.

Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України (далі - ПК України), для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до даних офіційного сайту Державної податкової служби України (https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/print-5 53960.html) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 ПК України листом від 12.01.2024 №6-28-0.222-600/2-24 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2010 рік складав 1,0, за 2011 рік складав 1,0, за 2012 рік складав 1,0, за 2013 рік складав 1,0, за 2014 рік складав 1,249, за 2015 рік складав 1,433, за 2016 рік складав 1,06, за 2017 рік складав 1,0, за 2018 рік складав 1,0, за 2019 рік складав 1,0, за 2020 рік складав 1,0, за 2021 рік складав 1,1 та за 2022 рік складав 1,15.

Оскільки позивач у позовній заяві просить стягнути з відповідача заборгованість за договором оренди землі з 01.01.2021 по 31.12.2023, то сума заборгованості розрахована наступним чином:

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2011р.:

1 636 133 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2010р.) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2010р.) = 1 636 133 грн.;

Розмір орендної плати у 2011 р.: 1 636 133 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2011р.) = 49 083,99 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2012р.:

1 636 133 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2011р.) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2011р.) = 1636133 грн;

Розмір орендної плати у 2012 р.: 1 636 133 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2012р.) = 49 083,99 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2013р.:

1 636 133 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2012р.) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за2012р.) = 1 636 133 грн;

Розмір орендної плати у 2013 р.: 1 636 133 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2013р.) = 49 083,99 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2014р.:

1 636 133 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2013р.) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2013р.) = 1 636 133 грн.;

Розмір орендної плати у 2014 р.: 1 636 133 грн * 3 % (від нормативної грошовш-оцінки землі 2014р.) = 49 083,99 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2015р.:

1 636 133 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2014р.) * 1,249 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок 2014р.) = 2 043 530,12 грн;

Розмір орендної плати у 2015 р.: 2 043 530,12 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2015р.) = 61 305,90 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2016р.:

2 043 530,12 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2015р.) * 1,433 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2015р.) = 2 928 378,66 грн.;

Розмір орендної плати у 2016 р.: 2 928 378,66 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2016р.) = 87 851,36 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2017р.:

2 928 378,66 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2016р.) * 1,06 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2016р.) - 3 104 081,38 грн.;

Розмір орендної плати у 2017 р.: З 104 081,38 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2017р.) = 93 122,44 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2018р.:

3 104 081,38 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2017р.) * 1,00 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2017р.) = 3 104 081,38 грн.;

Розмір орендної плати у 2018 р.: 3 104 081,38 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2018р.) = 93 122,44 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2019 р.

3 104 081,38 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2018р.* 1,00 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2018р.) = 3 104 081,38 грн.;

Розмір орендної плати у 2019 р.: 3 104 081,38 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2019р.) = 93 122,44 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2020р.:

3 104 081,38 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2019р.) * 1,00 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2019р.) = 3 104 081,38 грн.;

Розмір орендної плати у 2020 р.: 3 104 081,38 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2020р.) = 93 122,44 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2021р.:

3 104 081,38 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2020р.) * 1.00 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020р.) = 3 104 081,38 грн;

Розмір орендної плати у 2021 р.: 3 104 081,38 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2021р.) = 93 122,44 грн.;

Відповідно до листа Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 25.03.2024 за № 06.1-14/485 за даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів “LОGІКА», через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, а також за даними виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області відповідачем загалом у 2021 році сплачено 85 360,11 грн. (т. 1, а.с. 21 на звороті).

Таким чином, сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 складає: 93 122,44 грн - 85 360,11 грн = 7 762,33 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022р.:

3 104 081,38 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2021 року) * 1.1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021р.) = 3 414 489,52 грн;

Розмір орендної плати у 2022 р.: 3 414 489,52 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2022р.) = 102 434,69 грн;

Відповідно до листа Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 25.03.2024 за № 06.1-14/485 за даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів “LОGІКА», через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, а також за даними виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області відповідачем загалом у 2022р. сплачено 34 920,04 грн. (т. 1, а.с. 21 на звороті).

Таким чином, сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 складає: 102 434,69 грн - 34 920,04 грн = 67 514,65 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023р.:

3 414 489,52 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2022 року) * 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022р.) = 3 926 662,95 грн.;

Розмір орендної плати у 2023 р.: 3 926 662,95 грн * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2023р.) = 117 799,89 грн.

Відповідно до листа Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 25.03.2024 за № 06.1-14/485 за даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів “LОGІКА», через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, а також за даними виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області відповідачем загалом у 2023 р. сплачено 61 914,15 грн. (т. 1, а.с. 21 на звороті).

Таким чином, сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 відповідача складає: 117 799,89 грн - 61 914,15 грн = 55 885,74 грн.

Отже, загальна сума заборгованості з орендної плати відповідача за розрахунком позивача за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 складає: 7 762,33 грн (за 2021) + 67 514,65 грн (за 2022) + 55 885,74 грн (за 2023) = 131 162,72 грн.

Неналежне виконання відповідачем зобов'язання щодо сплати орендних платежів у визначений договором строк стало підставою для звернення позивача до суду за захистом порушених прав та інтересів територіальної громади.

Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1). Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2). Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).

Дослідивши доводи, наведені в апеляційній скарзі, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Предметом апеляційного оскарження є рішення суду першої інстанції, яким задоволено позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за договором оренди землі №040726100333 від 23.05.2007, за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 у розмірі 131 162,72 грн.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ Податок на майно) об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Відповідно до вимог ст. 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Статтею 1 Закону України “Про оренду землі» встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст. 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У ст. 21 Закону України “Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 24 Закону України “Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Частина 1 ст. 759 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За умовами ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

За приписами пп. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з плати за землю.

Згідно зі ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Апеляційний господарський суд, здійснивши перевірку розрахунку позовних вимог, здійсненого позивачем, констатує методологічну правильність такого розрахунку.

Однак, колегія суддів не погоджується із визначеним позивачем періодом стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за земельну ділянку за договором оренди з 01.01.2021 по 31.12.2023, виходячи з наступного.

Предметом Договору оренди землі №040726100333 від 23.05.2007 є земельна ділянка, що розташована у м. Запоріжжя.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» (зі змінами) у Запорізькій області утворено Запорізький район (з адміністративним центром у місті Запоріжжя) у складі території, зокрема, Запорізької міської територіальної громади, затвердженої Кабінетом Міністрів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено.

Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено підпунктом 69.14, яким передбачено, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Надалі, Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема, абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:

За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України в редакції чинній з 06 травня 2023 року свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі № 620/5747/23).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами): І. Території, на яких ведуться (велися) бойові дії: 2. Території активних бойових дій: 2.3. Запорізька область: Запорізький район; код UА23060000000070350; вся територія Запорізького району; дата початку бойових дій - 12.03.2022; дата завершення бойових дій - 31.12.2022.

Тобто, за змістом вказаного Переліку вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX, віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.

При цьому, у Переліку не міститься виключень щодо територіальних громад Запорізького району, а тому Запорізька територіальна громада, включаючи місто Запоріжжя, входить до території Запорізького району.

Таким чином, оскільки Запорізький район (UА23060000000070350), у тому числі Запорізька міська територіальна громада, з 12.03.2022 по 31.12.2022 включена до територій активних бойових дій, визначених Переліком, тому на територію Запорізької міської територіальної громади поширюється дія підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, згідно з яким за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на території Запорізької міської територіальної громади, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року.

Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 25.02.2025 у справі №908/929/24.

Таким чином, з огляду на положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та на той факт, що вся територія Запорізького району була віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, колегія суддів вважає, що відповідач мав право у період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована у місті Запоріжжя.

З огляду на викладене, відповідач мав сплатити орендну плату за січень-лютий 2022 року в сумі 17 072,44 грн., що розрахована наступним чином.

102 434,69 грн. (розмір орендної плати за 2022 рік (3 414 489,52 грн. * 3%)) / 12 міс. = 8 536,22 грн. (орендна плата за місяць 2022 року).

Відтак, 8 536,22 грн. * 2 міс. = 17 072,44 грн. (за січень-лютий 2022).

Натомість, відповідачем орендну плату за 2022 рік було сплачено у сумі 34 920,04 грн. (т. 1, а.с. 21 на звороті).

З урахуванням наявності у відповідача права у період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати орендну плату за користування спірною земельною ділянкою, переплата відповідача за 2022 рік становить 17 847,60 грн. (34 920,04 грн. (сплачено відповідачем) - 17 072,44 грн. (орендна плата за січень-лютий 2022)).

Підсумовуючи наведене, колегія суддів констатує, що доводи апеляційної скарги про наявність у відповідача права на застосування податкової пільги, передбаченої п.п. 69.14 ПК України, знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду справи.

Таким чином, з урахуванням положень наведених норм та фактичних обставин справи, зокрема: за наявності у відповідача права в період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що розташована у місті Запоріжжя, а також наявності переплати з таких платежів у сумі 17 847,60 грн. за 2022 рік, апеляційний господарський суд висновує, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за договором оренди підлягають частковому задоволенню за період з 01.01.2021 по 31.12.2021, з 01.01.2022 по 28.02.2022, з 01.01.2023 по 31.12.2023 в розмірі 45 800,47 грн. (7 762,33 грн. (заборгованість за 2021 рік) + 55 885,74 грн. (заборгованість за 2023 рік)) = 63 648,07 грн. - 17 847,60 грн. (переплата відповідача за 2022 рік).

Позовні вимоги про стягнення заборгованості за договором оренди в іншій частині (за період з 01.03.2022 по 31.12.2022) задоволенню не підлягають з підстав, викладених вище.

Місцевий господарський суд наведеного не врахував, що призвело до помилкових висновків про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.

Апеляційний господарський суд зазначає, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. ЄСПЛ зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення ЄСПЛ у справі "Трофимчук проти України").

Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині (п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України).

Відповідно до п.п.1, 3, 4 ч. 1 ст. 277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є нез'ясування обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Враховуючи наведене та з урахуванням меж розгляду апеляційної скарги в порядку ст. 269 ГПК України, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення місцевого господарського суду у даній справі має бути скасовано як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, з прийняттям нового про часткове задоволення позову.

Судові витрати.

Відповідно до частини 14 статті 129 ГПК України, якщо суд апеляційної, касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 277, 282-284, 287 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» на рішення Господарського суду Запорізької області від 05.02.2025 у справі № 908/1671/24 - задовольнити частково.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 05.02.2025 у справі № 908/1671/24 - скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» (ідентифікаційний код 01352356, адреса: 69011, м. Запоріжжя, вул. Перша Ливарна, буд. 48) на користь Запорізької міської ради (ідентифікаційний код 04053915, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) заборгованість за договором оренди землі №040726100333 від 23.05.2007, за період з 01.01.2021 по 31.12.2021, з 01.01.2022 по 28.02.2022, з 01.01.2023 по 31.12.2023 в розмірі 45 800,47 грн., витрати по сплаті судового збору за подання позову в розмірі 845,87 грн., про що видати наказ.

Стягнути з Запорізької міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжсільбудкомплект» витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 2 955,99 грн., про що видати наказ.

Видачу наказів на виконання цієї постанови доручити Господарському суду Запорізької області.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Головуючий суддя О.В. Чус

Суддя В.Ф. Мороз

Суддя І.М. Кощеєв