ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
09 вересня 2025 року м. ОдесаСправа № 916/3162/24
Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Богацької Н.С.,
суддів: Ярош А.І., Діброви Г.І.,
секретар судового засідання: Алієва К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях
на рішення Господарського суду Одеської області від 10.04.2025
у справі № 916/3162/24
за позовом: Фізичної особи-підприємця Хорт Надії Володимирівни
до відповідача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Державного закладу «Центр психічного здоров'я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Міністерства охорони здоров'я України
про: зобов'язання вчинити певні дії,
У листопаді 2024 року Фізична особа-підприємець Хорт Надії Володимирівни (далі ФОП Хорт Н.В.) звернулася до суду з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (далі Регіонального відділення), в якому просила суд:
- зобов'язати Регіональне відділення здійснювати нарахування орендної плати з відповідним розподілом між Орендодавцем та Балансоутримувачем за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 209840911356 від 10.11.2015 (далі договір оренди) у відповідності до положень пп.4 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 в розмірі 50% від розміру орендної плати на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування;
- зобов'язати Регіональне відділення та Державний Заклад «Спеціалізований (Спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова» Міністерства Охорони Здоров'я України (далі Державний заклад) надмірно сплачену орендну плату за договором оренди, починаючи з 11.07.2023, зарахувати в якості орендної плати відповідно до розподілу між Орендодавцем та Балансоутримувачем в наступні періоди.
Позов мотивований тим, що відповідач відмовляє у застосуванні до продовженого за результатами аукціону, переможцем якого обрано чинного орендаря ФОП Ракітську Т.В., договору оренди, укладеного між Орендодавцем - Регіональним відділенням, балансоутримувачем - Державним закладом та ФОП Хорт Н.В., умов пп. 4 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», а саме, що має нараховуватись 50 % розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації) на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування.
Рішенням суду позов задоволено частково:
- зобов'язано Регіональне відділення на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування здійснювати нарахування орендної плати Орендарю ФОП Хорт Н.В. з відповідним розподілом між Орендодавцем та Балансоутримувачем за договором оренди згідно положень пп. 4 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 в розмірі 50% від розміру орендної плати, визначеного договором;
- зобов'язано Регіональне відділення надмірно сплачену Орендарем ФОП Хорт Н.В. орендну плату за Договором оренди, починаючи з 11.07.2023, зарахувати в якості орендної плати в наступні періоди Орендодавцю Регіональному відділенню.
Місцевий господарський суд виходив з того, що позивачка на період дії воєнного стану має правомірні законні очікування, які полягають у праві на звільнення від 50% орендної плати за договором оренди, а саме з 24.02.2022 до припинення (скасування) воєнного стану.
Щодо вимоги про зобов'язання зарахувати надмірно сплачену орендну плату, починаючи з 11.07.2023, в наступні періоди, суд зазначив, що цю позовну вимог заявлено як до Регіонального відділення, так і до Державного закладу, в той час як останній має статус третьої особи, а не відповідача. Отже у суду відсутні підстави для зобов'язання Державного закладу вчиняти будь-які дії.
Не погодившись з рішенням суду, Регіональне відділення подало на нього апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати, ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування доводів та вимог апеляційної скарги відповідач посилається на наступне: позивачка безпідставно посилається на лист Фонду від 29.03.2024, оскільки він носить суто інформаційний характер щодо норм законодавства; Регіональне відділення не здійснювало перерахунок орендної сплати, починаючи з 11.07.2023, як про це заявлено у позовній заяві; в листі дійсно йде мова про розрахунок 50 % орендної плати, однак мається на увазі нарахування до 11.07.2023; до листа додано розрахунок орендної плати у якості прикладу нарахування, проте цей розрахунок не підписаний Регіональним відділенням, отже не є офіційним документом та не може бути доказом у справі; більш того, в матеріалах справи наявний інший лист Фонду, яким надано роз'яснення щодо орендної плати за державне майно під час воєнного стану, та аналогічному орендарю детального роз'яснено про втрату права на нарахування 50 % орендної плати після 20.07.2023 року (дати укладання нового договору оренди); відповідно до Постанови № 634 за договорами оренди, які були укладені за результатами проведення аукціонів або без проведення аукціонів після 24 лютого 2022 року, крім договорів оренди, укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 року або раніше, нарахування орендної плати здійснюється в повному розмірі; таким чином, у разі якщо аукціон на продовження договору оренди був проведений після 24 лютого 2022 року, то у такому разі договір вважається продовженим до моменту підписання додаткової угоди і пільгова орендна плата за оренду державного майна на період воєнного стану має бути застосована з 24 лютого 2022 року до дати підписання додаткової угоди. В подальшому, нарахування орендної плати за договором оренди має здійснюватися у повному розмірі; договір оренди укладено 10.11.2015, а 11ю07ю2023 між сторонами договору підписана додаткова угода, відповідно до якої дію договору оренди було продовжено на час дії воєнного стану та 12 місяців після його припинення чи скасування; тобто орендна плата у розмірі 50% нараховувалась виключно до 11.07.2023, що додатково і було підтверджено листом від 29.03.2023.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України за результатами автоматизованого розподілу справ між суддями, оформленого протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, для розгляду справи визначено судову колегію у складі головуючого судді Богацької Н.С., Ярош А.І., Принцевської Н.М.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.05.2025 витребувано у Господарського суду Одеської області матеріали цієї справи, вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за вказаною апеляційною скаргою відкладено до надходження матеріалів до суду апеляційної інстанції.
12.05.2025 матеріали цієї справи надійшли до суду апеляційної інстанції.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 19.05.2025 апеляційну скаргу Регіонального відділення залишено без руху на підставі ч. 2 ст. 260 ГПК України як таку, що не відповідає вимогам п. 2 та 3 ч. 3 ст. 258 ГПК України та встановлено скаржнику строк для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом надання суду доказів сплати судового збору у розмірі 7267,20 грн (за належними реквізитами), а також належних та допустимих доказів надсилання апеляційної скарги позивачу листом з описом вкладення.
22.05.2025 від Державного закладу надійшла заява (вх. № 2172/25) про заміну сторони у справі її правонаступником, в якій третя особа просила замінити Державний заклад його правонаступником - Державний заклад «Центр психічного здоров'я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Міністерства охорони здоров'я України.
30.05.2025 від Регіонального відділення надійшла заява про усунення недоліків, до якої додано платіжну інструкцію від 26.05.2025 № 447 на суму 7267,20 грн, а також лист з описом вкладення на адресу ФОП Хорт Н.В.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 09.06.2025: поновлено Регіональному відділенню пропущений процесуальний строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Одеської області від 10.04.2025 у справі № 916/3162/24; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою; встановлено іншим учасникам справи строк до 24.06.2025 для подання відзиву на апеляційну скаргу; роз'яснено учасникам справи про їх право у цей же строк подати до суду будь-які заяви чи клопотання з процесуальних питань; призначено справу № 916/3162/24 до розгляду на 22.07.2025 о 13:30 год.; замінено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача у справі № 916/3162/24 Державний заклад на його правонаступника - Державний заклад «Центр психічного здоров'я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» Міністерства охорони здоров'я України; зупинено дію рішення Господарського суду Одеської області від 10.04.2025 у справі № 916/3162/24.
23.06.2025 від ФОП Хорт Н.В. надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому вона заперечує проти її задоволення, зазначаючи про її безпідставність та необґрунтованість, зокрема, що відповідач помилково вважає, що дата « 11.07.2023» є датою укладення нового договору; сам договір оренди ніколи не припинявся та не поновлювався, безперервно діяв з 10.11.2015, в тому числі й був дійсний станом на 24.02.2022; суд першої інстанції надав належну правову оцінку як листу від 29.03.2024, так і додатку до нього.
16.07.2025 від Державного закладу надійшла заява (вх. № 3004/25) про участь його представника в усіх судових засіданнях у справі № 916/3162/24 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, яка ухвалою суду від 21.07.2025 задоволена.
Відзив на апеляційну скаргу від третьої особи не надходив.
Будь-яких інших заяви чи клопотань від учасників справи також не надходило.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 22.07.2025 відкладено розгляд справи на 09.09.2025 о 14:30 год.
У зв'язку з перебуванням судді-учасника колегії Принцевської Н.М. у відпустці, за розпорядженням керівника апарату суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду даної справи сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Богацької Н.С., суддів Діброви Г.І., Ярош А.І.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 08.09.2025 прийнято справу № 916/3162/24 до свого провадження колегією суддів у складі головуючого судді Богацької Н.С., суддів: Діброви Г.І., Ярош А.І..
Дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в межах доводів апеляційної скарги, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі перегляду справи, правових норм, які підлягають застосуванню, та матеріалів справи, судова колегія зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів цієї справи, 10.11.2015 між Регіональним відділенням (далі РВ ФДМУ, орендодавець) та ФОП Хорт Н.В. (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності (Т. 1, а.с. 45-50), відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: частини нежитлових приміщень теплиць з блоком адміністративно допоміжних приміщень (інв. № 10310053, реєстровий № 01982181.1.ААААКЛ185) / частина торгового приміщення та частина теплиці/, загальною площею 50,00 кв.м, за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85 (далі - Майно), яке обліковується на балансі Державного закладу "Спеціалізований (спеціальний) клінічний санаторій ім. В.П. Чкалова" Міністерства охорони здоров'я України (далі - Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, що була проведена ТОВ ОФ «ІНЮГ-ЕКСПЕРТИЗА» станом на 30.09.2015 і становить 265 900,00 грн.
Згідно з п. 1.2. договору майно передається в оренду з метою: розміщення офісного приміщення та торгівлі квітами і іншими супутніми товарами (25,00 кв.м) та розміщення теплиць для вирощування квітів (25,00 кв.м).
За умовами п. 3.1. договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 № 786 (зі змінами) та становить без ПДВ за базовий місяць оренди (вересень 2015 р.) - 3 856,00 грн.
Орендна плата за перший місяць оренди - листопад 2015 року визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції жовтня 2015 р. та листопада 2015 р.
Відповідно до п. 3.3. договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, істотної зміни стану об'єкта оренди з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством (п. 3.4. договору).
Згідно з п. 3.5. договору орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 50% до 50% щомісяця, не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Пунктом 3.9. договору визначено, що зайва сума орендної плати, що надійшла до державного бюджету та балансоутримувачу, підлягає заліку в рахунок подальших платежів.
Договір укладено строком на 2 роки 11 місяців (п. 10.1. договору).
10.11.2015 РВ ФДМУ, ФОП Хорт Н.В. та Державний заклад підписали Акт приймання-передавання державного нерухомого майна, а саме: частини нежитлових приміщень теплиць з блоком адміністративно допоміжних приміщень (інв. № 10310053, реєстровий № 01982181.1.ААААКЛ185) /частина торгового приміщення та частина теплиці/, загальною площею 50,00 кв.м, за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85 (Т. 1, а.с. 53).
24.10.2018 РВ ФДМУ та ФОП Хорт Н.В. підписали договір про внесення змін до договору оренди від 10.11.2015 (Т. 1, а.с. 54), яким продовжили термін дії договору до 10.09.2021 включно.
01.04.2019 між сторонами підписано договір про внесення змін до договору оренди від 10.11.2015 (Т. 1, а.с. 55-56), яким, зокрема змінено розмір орендної плати. У зв'язку з укладенням цього договору про внесення змін, сторони 01.04.2019 підписали Акт приймання-передачі державного нерухомого майна в новій редакції (Т. 1, а.с. 58).
18.05.2023 Регіональне відділення видало наказ № 546, яким затвердило оголошення про продовження через електронний аукціон договору оренди від 10.11.2015 № 209840911356 нерухомого державного майна.
24.05.2023 в системі онлайн аукціонів з продажу та здачі в оренду майна Prozorro був опублікований аукціон LLP001-UA-20230524-69809 «Про передачу в оренду нерухомого майна площею 50 кв.м, що знаходиться за адресою м. Одеса, Французький бульвар, 85, щодо якого прийнято рішення про продовження терміну дії чинного договору оренди на аукціоні».
22.06.2023 за результатами аукціону LLP001-UA-20230524-69809 переможцем обрано чинного орендаря - ФОП Хорт Надію Володимирівну.
Наказом РВ ФДМУ від 28.06.2023 № 682 затверджено протокол про результати електронного аукціону LLP001-UA-20230524-69809.
11.07.2023 РВ ФДМУ, ФОП Хорт Н.В. та Державний заклад (Балансоутримувач) підписали Договір № 1 про внесення змін до договору оренди від 10.11.2015 № 209840911356 нерухомого майна, що належить до державної власності, виклавши його у новій редакції.
Договір оренди в новій редакції складається з двох розділів:
Розд. І - змінювані умови договору;
Розд. ІІ - незмінювані умови договору
Пунктом 4.1. змінюваних умов договору визначено, що об'єктом оренди є: частина приміщень теплиць загальною площею 50 кв.м, а саме: приміщення теплиць № 7 площею 46,7 кв.м та частина приміщення теплиць № 19 площею 3,3 кв.м за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 85.
Згідно з п. 9.1. змінюваних умов договору місячна орендна плата становить 16 980,00 грн без ПДВ.
Строк дії договору - на час дії воєнного стану та 12 місяців після його припинення чи скасування ( п. 12.1. змінюваних умов договору).
Відповідно до п. 3.9. незмінюваних умов договору в новій редакції надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до бюджету або Балансоутримувачу, підлягає в установленому порядку зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого зарахування у зв'язку з припиненням орендних відносин - поверненню Орендарю
За умовами п. 16 змінюваних умов нової редакції договору орендна плата розподіляється станом на дату укладання договору у співвідношенні 50% від суми орендної плати Балансоутримувачу та 50% від суми орендної плати державному бюджету.
На офіційному сайті ФДМУ опубліковано лист від 05.12.2022 № 10-16-18040, адресований ФОП Голубєвій О.А. та Регіональному відділенню ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях «Щодо продовження строку дії договору оренди на аукціоні та орендної плати за державне майно під час воєнного стану» (URL: https://orenda.gov.ua/wp-content/uploads/2021/03/10-16-18040-vid-05.12.2022.pdf).
Цим листом ФДМУ, із посиланням на положення п.п.3, 4 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 року №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», роз'яснив можливість застосування пільгової орендної плати за оренду державного та комунального майна на період воєнного стану.
Лист-роз'яснення від 05.12.2022 № 10-16-18039 аналогічного змісту Фонд державного майна України адресував ФОП Хорт Н.В. (Т. 1, а.с. 197-200).
Листом від 08.11.2022 № 01-06-02876 в.о. начальника РВ ФДМУ повідомила заступника директора Департаменту Регіональної мережі ФДМУ зокрема про те, що Договір оренди від 10.11.2015 № 209840911356 вважається продовженим до моменту проведення аукціону та на нього розповсюджується дія Постанови КМУ № 634 від 27.05.2022 щодо нарахування орендної плати у розмірі 50 % розміру орендної плати, встановленої договором оренди (Т. 1, а.с. 207-208).
Листом від 09.12.2022 № 10-16-18463 Фонд державного майна України роз'яснив, що відповідно до Постанови КМУ № 634 від 27.05.2022 за договорами оренди, які були укладені за результатами проведення аукціонів або без проведення аукціонів після 24.02.2022, крім договорів оренди, укладених після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, нарахування орендної плати має здійснюватися у повному обсязі (Т. 1, а.с. 186-187).
Листом від 29.03.2024 № 11-06-01303 (Т. 1, а.с. 61) РВ ФДМУ повідомило Балансоутримувачу, ФОП Голубєвій О.А. та ФОП Хорт Н.В. наступне:
«Згідно листа Фонду державного майна України від 09.12.2022 року № 10-16-18463 «Щодо орендної плати за державне майно під час воєнного стану» нарахування орендної плати за вищевказаними договорами здійснювалось в повному розмірі.
Враховуючи численні звернення Орендарів, Регіональне відділення повторно звернулось до Фонду державного майна України з проханням надати роз'яснення з питань нарахування орендної плати за договорами оренди продовженими під час воєнного стану, але строк дії яких закінчився до 24.02.2022 року.
Фонд державного майна України повідомив, що після 30 травня 2022 року і до закінчення строку на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 року або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулись 24 лютого 2022 року або раніше, орендарям на територіях, визначених у підпункті 3 пункту 1 Постанови № 634, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).
Відповідно до відповіді Фонду, орендна плата за договорами оренди від 23.11.2007 року № 20984091449 та від 10.11.2015 року № 209840911356, перерахована у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди.».
Листом від 17.04.2024 № 11-13-01602 РВ ФДМУ повідомило Балансоутримувача та, зокрема, ФОП Хорт Н.В,, що відповідно до Постанови № 634 за договорами оренди, які були укладені за результатами проведення аукціонів або без проведення аукціонів після 24.02.2022, крім договорів оренди, укладеними після цієї дати за результатами проведення аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, нарахування орендної плати має здійснюватися у повному обсязі.
У цьому ж листі РВ ФДМУ зазначило про те, що лист від 29.03.2024 № 11-06-01303 не треба враховувати, а слід залишити його без розгляду (Т. 1, а.с. 65; 168).
Предметом спору у даній справі є встановлення обставин на підтвердження або спростування підстав для зобов'язання відповідача здійснювати нарахування орендної плати з відповідним розподілом між орендодавцем та балансоутримувачем за договором оренди відповідно до положень пп. 4 п. 1 Постанови № 634 в розмірі 50% від розміру орендної плати на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування.
Частково задовольняючи позов, місцевий господарський суд виходив з того, що:
- договір № 1 не є новим договором, а є лише договором про внесення змін до договору оренди;
- позивачка на період дії воєнного стану має правомірні законні очікування, які полягають у праві на звільнення від 50% орендної плати за договором оренди, а саме з 24 лютого 2022 року до припинення (скасування) воєнного стану.
- дії відповідача, який спочатку листом від 29.03.2024 за № 11-06-01303 повідомив про те, що договір оренди з нею було продовжено за результатами проведення аукціону, переможцями аукціону стали чинні орендарі, з якими було укладено додаткові угоди шляхом викладення договорів оренди у новій редакції згідно з примірним договором оренди, а також про те, що після 30.05.2022 і до закінчення строку на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договором оренди від 10.11.2015 орендна плата перерахована у розмірі 50% розміру орендної плати, встановленої договором оренди, при цьому, у якості додатку до цього листа було надано звіт про стан надходження коштів до бюджету саме з урахуванням такої позиції Регіонального відділення, а у подальшому листом від 17.04.2024 року за № 11-13-01602 повідомив про те, що лист Регіонального відділення від 29.03.2024 за № 11-06-01303 слід залишити без розгляду та не враховувати, є недобросовісними.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до ст. 11 ЦК України однією з підстав виникнення зобов'язань, є, зокрема, договори та інші правочини.
Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 ЦК України).
Згідно зі ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. У частині 5 цієї статті встановлено, що плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За змістом статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених ч. 2 цієї статті.
Без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону; укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим ч. 2 ст. 15 цього Закону; укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Строк дії воєнного стану в подальшому неодноразово було продовжено Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022, № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 № 740/2024, тобто станом на даний час правовий режим воєнного стану не припинено (не скасовано).
Відповідно до Закону України від 01.04.2022 № 2181-IX (який набрав чинності 13.04.2022, діє під час воєнного стану та протягом одного року з дня припинення чи скасування воєнного стану) розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 03.10.2019 № 157-IX «Про оренду державного та комунального майна» доповнено пунктом 6-1, за змістом якого під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, щодо, зокрема можливості застосування пільгової орендної плати на строк, що не перевищує шість місяців, для орендарів, які беруть участь в аукціоні з оренди державного майна з метою переміщення виробництв, активів і потужностей для здійснення господарської діяльності, розміщених на території, визначеній Кабінетом Міністрів України, а також механізму підтвердження права на застосування пільгової орендної плати.
У пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» установлено, що:
1) на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:
фізичні особи та фізичні особи-підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;
які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території);
2) на період воєнного стану, але у будь-якому разі не довше ніж до 30.09.2022, за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі, які використовують майно, розміщене:
на територіях Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської, Запорізької, Миколаївської областей і м. Києва (крім адміністративно-територіальних одиниць на визначених територіях);
у закладах культури і освіти, якщо об'єкт оренди було передано в оренду на погодинній основі;
3) на період воєнного стану, але у будь-якому разі не довше ніж до 30.05.2022, за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі, які використовують майно, розміщене на територіях Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської, Одеської областей;
4) на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше:
орендарям єдиних майнових комплексів (їх структурних підрозділів), крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 75 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації);
орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації);
орендарям на територіях, визначених у підпунктах 2 і 3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації) після 30.09.2022 і 30.05.2022 відповідно і до закінчення строку, визначеного в абзаці першому цього підпункту.
З огляду на положення Постанови № 634, нарахування орендної плати орендарям у розмірах, передбачених пунктом 1 цієї постанови, є державним регулюванням такої плати.
У пункті 1 зазначеної Постанови Кабінету Міністрів України чітко визначено коло орендарів, яким надаються орендні знижки або звільнення на період воєнного стану за договорами оренди державного та комунального майна, а також визначено дати, з яких у відповідних випадках надаються такі орендні знижки або звільнення.
При цьому, урегульовано, що питання звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту постанови здійснюється без окремого рішення орендодавця.
У підпункті 3 пункту 1 Постанови № 643 мова йде про орендарів, які використовують майно, розміщене на територіях Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської, Одеської областей.
Отже місцевий господарський суд цілком обґрунтовано зазначив, що суд на період дії воєнного стану позивачка має правомірні законні очікування, які полягають у праві на звільнення від 50% орендної плати за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 209840911356 від 10.11.2015 року, а саме з 24 лютого 2022 року до припинення (скасування) воєнного стану.
Колегія суддів також зауважує на тому, що жодного нового договору оренди сторони не укладали.
У спірних правовідносинах позивач був і залишається орендарем державного нерухомого майна з моменту укладення договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 209840911356 від 10.11.2015 року.
Саме вказані орендні правовідносини і були продовжені сторонами шляхом укладення договору № 1 про внесення змін до договору оренди.
Після укладення договору № 1 про внесення змін до договору оренди новий акт приймання-передачі об'єкта оренди сторонами не складався.
Таким чином, у контексті застосування підпункту 4 пункту 1 постанови № 643, колегія суддів бере до уваги, що оскільки сторонами новий договір не укладався, а лише продовжено дію договору оренди, предмет оренди до моменту проведення аукціону орендарем не повертався та за результатами укладення договору в новій редакції повторно орендарю не передавався, доводи відповідача та третьої особи щодо відсутності підстав для нарахування орендної плати у розмірі 50 % є помилковими.
Аналогічний висновок у подібних правовідносинах, викладений у постанові Верховного Суду від 05.08.2025 у справі № 916/3143/24.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для зобов'язання третю особу (Державний заклад) вчиняти будь-які дії, оскільки останній має статус третьої особи, а не відповідача.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, колегія суддів зазначає, що правильним є висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 та ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати, пов'язані з апеляційним переглядом, підлягають віднесенню на скаржників.
Керуючись статтями 129, 240, 269, 270, 275, 276, 281-284 ГПК України, суд
Апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Одеської області від 10.04.2025 у справі № 916/3162/24 залишити без змін.
Постанова, відповідно до вимог ст. 284 ГПК України, набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку у строк, який обчислюється відповідно до ст. 288 ГПК України.
Повна постанова складена 15.09.2025.
Головуючий суддя Н.С. Богацька
судді А.І. Ярош
Г.І. Діброва