Справа № 559/2037/25
Провадження № 3/559/1199/2025
15 вересня 2025 року суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Макеєв С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, паспорт громадянина України НОМЕР_1 від 09.03.2021, місце проживання: АДРЕСА_1 , роз'яснивши вимоги ст.268 КУпАП та ст.63 Конституції України,-
за участю захисника -адвоката Пасічника Ю.О.
встановив:
22.05.2025 о 17:02 год. в с. Підлужжя вул. Шевченка, 133, Дубенського району ОСОБА_1 керував т/з з ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці, підвищена рухливість). Від проходження огляду в медичному закладі на виявлення стану наркотичного сп'яніння, в установленому законом порядку відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР.
В судовому засіданні захисник Пасічник Ю.О. зазначив, що факти, викладені у протоколі про адмінправопорушення не відповідають дійсним обставинам справи. На відеозаписі немає прямої відмови водія від проходження огляду на визначення наркотичного сп'яніння у медичному закладі. Дії працівників поліції вважає неправомірними, оскільки було порушено процедуру передбачену ст.266 КУпАП огляду водія на стан наркотичного сп'яніння. ОСОБА_1 заявляв, що погоджується їхати в медичний заклад, однак працівники поліції повідомили, що вже складають адмінпротокол. В подальшому, його довіритель пройшов огляд на стан наркотичного сп'яніння, рузультат негативний. Просив провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши захисника, роблю висновки, що вина водія ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП доведена.
За змістом ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, або свідками.
П.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вказана норма Правил дорожнього руху є обов'язком водія, а не його правом, за відмову від виконання якого передбачена адміністративна відповідальність, передбачена ст.130 КУпАП.
Особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (ч.1 ст. 266 КУпАП).
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (ч.2 ст. 266 КУпАП).
Порядок огляду визначається Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція)
Відповідно до п. 12 розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п.4 розділу І цієї Інструкції (звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло, сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови, почервоніння обличчя чи неприродна блідість), поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Факт вчинення ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння підтверджується протоколом про адмінправопорушення, серії ААД №338566 від 22.05.2025, направленнями на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння, де зафіксовано ознаки наркотичного сп'яніння, зобов'язанням не керувати транспортним засобом протягом 24 годин від 22.05.2025, відеозаписом події.
З дослідженого у судовому засіданні відеозапису встановлено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, після його зупинки поліцейськими було виявлено в нього ознаки наркотичного сп'яніння. Йому запропоновано пройти огляд на виявлення стану наркотичного сп'яніння, на що останній декілька разів то погоджувався, то відмовлявся, але в результаті не погоджувався їхати. Останній раз їхати на освідування ОСОБА_1 погодився вже після того, як протокол поліцейськими був складений. Таку поведінку порушника суд розціює як ухилення від освідування на стан наркотичного сп'яніння.
При призначенні виду адміністративного стягнення, враховую особу ОСОБА_1 , характер правопорушення, пом'якшуючих чи обтяжуючих вину обставин - не встановлено. Тому до нього необхідно застосувати стягнення згідно імперативної санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами. Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП правопорушник повинен сплатити судовий збір.
Керуючись ст.36, ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, ст.283 - 284 КУпАП,-
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП і застосувати стягнення у виді 17000 (сімнадцять тисяч) гривень штрафу, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Рівнен.обл./Рівнен.обл./21081300; Код за ЄДРПОУ: 38012494; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача: 899998; Рахунок отримувача: UA218999980313020149000017001; Код класифікації доходів бюджету: 21081300.
Роз'яснити, що в разі несплати штрафу в п'ятнадцятиденний строк, сума штрафу відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП буде стягнута в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі. Квитанцію про сплату штрафу та судового збору необхідно надати суду в цей же строк.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок на наступні реквізити: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову може бути подано скаргу протягом десяти днів з дня винесення до Рівненського апеляційного суду через Дубенський міськрайонний суд Рівненської області.
Суддя Макеєв С.В.