Справа № 372/4794/25
Провадження 1-кс-1164/25
ухвала
Іменем України
09 вересня 2025 року м. Обухів
Слідчий суддя Обухівського районного суду Київської області ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у залі судових засідань Обухівського районного суду Київської області клопотання слідчого СВ Обухівського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів в межах кримінального провадження №42025112340000140, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.05.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України,
Слідчий СВ Обухівського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Обухівського районного суду Київської області із клопотанням, яке погоджене прокурором Обухівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до речей і документів в межах кримінального провадження за №42025112340000140, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.05.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
На обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що 22 травня 2025 року невстановлені особи самовільно зайняли земельну ділянку комунальної власності в межах смуги відведення, вздовж вул. Київської (координати Google Maps 50.1319869, 30.6598535) в районі зупинки громадського транспорту «Піщана» в напрямку міста Києва, що в місті Обухів Київської області і розпочали самовільне капітальне будівництво споруд.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі, зокрема, розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Відповідно до частини другої статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Отже, тимчасова споруда є рухомою річчю, оскільки виготовляється з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово, а тому вільне переміщення тимчасових споруд у просторі можливе без зміни їх призначення.
Частинами 2, 4 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджено наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21 жовтня 2011 року № 244.
Згідно із пунктом 1.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності цей Порядок визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Пунктами 2.1, 2.2, 2.3, 2.6, 2.7, 2.31 розділу Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності підставою для розміщення тимчасових споруд (далі - ТС) є паспорт прив?язки ТС.
Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.
До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив?язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П. І. Б., адреса, контактна інформація).
Для оформлення паспорта прив?язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС.
Розміщення ТС самовільно забороняється.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що до об?єктів благоустрою населених пунктів належать вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки.
На об?єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів. Питання щодо благоустрою, в тому числі і щодо здійснення демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд та порядку його проведення, відноситься до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Підставою для встановлення тимчасової споруди є отримання паспорта прив?язки тимчасової споруди на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на її розміщення, а також наявність належним чином укладеного договору щодо пайової участі в утриманні об?єкта благоустрою.
Частиною 4 статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" установлено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
На виконання вимог статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" наказом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.10.2011 № 244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності далі - Порядок), який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
За змістом пункту 2.1 Порядку підставою для розміщення тимчасових споруд є паспорт прив?язки тимчасових споруд.
Відповідно до Порядку паспорт прив?язки тимчасових споруд оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, та підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу міської ради. Паспорт прив?язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника тимчасової споруди, другий - у відповідному органі з питань містобудування та архітектури.
Згідно з пунктами 2.3, 2.6 та 2.11 Порядку перелік документів для отримання паспорта прив?язки тимчасових споруд є вичерпним.
У зазначених пунктах не передбачено надання документів про відведення земельних ділянок для розміщення тимчасових споруд.
Із викладеного вбачається, що положення Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку не містять юридичних приписів щодо обов?язкового попереднього або наступного набуття суб?єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки, на яких вони мають бажання встановити тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності.
Для розміщення тимчасової споруди за наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування земельна ділянка не відводиться, а обов?язок щодо зазначення площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування стосується лише тих суб?єктів господарювання, які є власниками земельної ділянки.
Водночас, Порядок визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та не містить жодних положень щодо правових підстав набуття суб?єктами господарювання прав на земельні ділянки у зв?язку із розміщенням тимчасової споруди.
20.08.2025 року слідчим слідчого відділу Обухівського РУП ГУНП в Київській області на ім'я директора КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » скеровано запит про те:
- чи зверталися фізичні чи юридичні особи до КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » із заявами щодо підключення до систем водопостачання та/або каналізації на земельних ділянках (вздовж вул. Київської (координати Google Maps 50.1319869, 30.6598535) в районі зупинки громадського транспорту «Піщана» в напрямку міста Києва, що в місті Обухів Київської області);
- чи здійснювалися роботи з підключення тимчасових споруд (МАФів, будівель, споруд) до мереж водопостачання та водовідведення на земельних ділянках (вздовж вул. Київської (координати Google Maps 50.1319869, 30.6598535) в районі зупинки громадського транспорту «Піщана» в напрямку міста Києва, що в місті Обухів Київської області);
- Чи укладалися договори про надання послуг з водопостачання та водовідведення стосовно тимчасових споруд (МАФів, будівель, споруд) на земельних ділянках (вздовж вул. Київської (координати Google Maps 50.1319869, 30.6598535) в районі зупинки громадського транспорту «Піщана» в напрямку міста Києва, що в місті Обухів Київської області).
21.08.2025 року від КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримано відповідь, що до підприємства зверталися фізичні та/або юридичні особи із заявами щодо підключення тимчасових споруд (МАФів, будівель, споруд) до системи централізованого водопостачання та/або водовідведення у районі зупинки громадського транспорту «Піщана» (координати Google Maps 50.1319869, 30.6598535).
Щоб встановити осіб які зверталися до КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », то дані відомості відносяться до категорії персональних даних третіх осіб. Відповідно до статті 32 Конституції України, статей 6, 11 Закону України «Про захист персональних даних» та статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядники інформації не мають права поширювати такі дані без згоди відповідних осіб, крім випадків, прямо передбачених законом. Тому отримати зазначені відомості у порядку інформаційного запиту є неможливим.
Згідно зі статтею 159 Кримінального процесуального кодексу України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження можливості ознайомитися з ними, зробити копії та у разі необхідності вилучити. Відповідно до частини першої статті 160 КПК України сторона кримінального провадження має право звернутися до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, якщо самостійно отримати їх неможливо.
З метою забезпечення виконання збору доказів у спосіб передбачений КПК України, у слідства виникла необхідність у тимчасовому доступі до оригіналів документів, з можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні Обухівського водопровідно-каналізаційного підприємства КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що можуть мати доказове значення, а саме документи які зазначені в Розділі № ІІІ Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом МінЖКГ від 27.06.2008 № 190, а саме:
1.заяви;
2.опитувальні листи;
3.ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території - в масштабі 1 : 500 із зазначенням підземних інженерних комунікацій (при необхідності);
4.копії документів, які підтверджують право власності або користування земельною ділянкою;
5.викопіювання з містобудівної документації зі схемою прив'язки до систем водопостачання та водовідведення, яка пропонується;
6.копію дозволу на спеціальне водокористування та копію спеціального дозволу на користування надрами (у разі наявності обов'язку щодо їх отримання);
7.розрахунок витрат водоспоживання і водовідведення об'єкта згідно з діючими нормами, завірений підписами керівника проєктної організації та замовника;
Враховуючи, що зазначені документи мають істотне значення для встановлення обставин у даному кримінальному провадженні, однак отримати їх без ухвали слідчого судді неможливо з огляду на обмежений доступ, виникла необхідність у застосуванні передбаченого статтями 159-163 КПК України заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів (здійснити їх виїмку) в Обухівського водопровідно-каналізаційного підприємства КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а також забезпечуючи досягнення завдань кримінального провадження, а тому слідчий звернувся з вказаним клопотанням.
Слідчий СВ Обухівського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, у поданому клопотанні просив розглядати клопотання без участі слідчого та прокурора, вимоги клопотання підтримав у повному обсязі, просив не здійснювати фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів, у тому числі не здійснювати аудіо запис та відеозапис за допомогою технічних засобів.
Розгляд клопотання відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України проводився за відсутності представників Обухівського водопровідно-каналізаційного підприємства КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », оскільки зазначена інформація має значення для швидкого, повного, всебічного та неупередженого розслідування, крім цього може існувати загроза вважати, що дану інформацію володільцем може бути умисно знищено, пошкоджено або спотворено.
Згідно норми ч. 4 ст. ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи у разі, якщо відповідно до положень цього кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що СВ Обухівського РУП ГУ НП в Київській області здійснюється досудове розслідується у кримінальному провадженні №42025112340000140, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.05.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
Інформація, доступ до якої просить надати слідчий перебуває у володінні Обухівського водопровідно-каналізаційного підприємства КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення, вид і розмір шкоди, завданої кримінальним, а також розмір процесуальних витрат. Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Також, відповідно до ст. 92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Згідно з вимогами п. 5 ч. 1 ст. 131 КПК України визначено, що одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів. Порядок реалізації повноважень (правова процедура) слідчого (органу досудового розслідування) щодо витребування документів від підприємств, установ та організацій визначений главою 15 КПК України і здійснюється у формі отримання тимчасового доступу до речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом вилучити їх (здійснити їх виїмку). При цьому ч. 2 ст. 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Частиною першою статті 86 КПК України визначено, що доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 86 КПК України недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення.
За змістом рішення Конституційного Суду України № 12 рп/2011 від 20.10.2011, визнаватися допустимими і використовуватися як докази в кримінальній справі можуть тільки фактичні дані, одержані відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства. Перевірка доказів на їх допустимість є найважливішою гарантією забезпечення прав і свобод людини і громадянина в кримінальному процесі та ухвалення законного і справедливого рішення у справі.
Внесене слідчим клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України, матеріалами клопотання, доведено достатність даних про здійснення досудового розслідування вказаного кримінального правопорушення, а також те, що документи, про тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, перебувають у володінні Обухівського водопровідно-каналізаційного підприємства КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », мають значення для всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин вказаного кримінального провадження, а тому клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159-160, 162 КПК України, суд,
Клопотання слідчого СВ Обухівського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів в межах кримінального провадження №42025112340000140, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.05.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл слідчому слідчого відділу Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 , на тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні Обухівського водопровідно-каналізаційного підприємства КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що можуть мати доказове значення а саме: заяв; опитувальних листів; ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території - в масштабі 1 : 500 із зазначенням підземних інженерних комунікацій (при необхідності); копії документів, які підтверджують право власності або користування земельною ділянкою; викопіювання з містобудівної документації зі схемою прив'язки до систем водопостачання та водовідведення, яка пропонується; копію дозволу на спеціальне водокористування та копію спеціального дозволу на користування надрами (у разі наявності обов'язку щодо їх отримання); розрахунок витрат водоспоживання і водовідведення об'єкта згідно з діючими нормами, завірений підписами керівника проєктної організації та замовника, які надавались особами при отриманні технічних умов особами, щодо підключення тимчасових споруд (МАФів, будівель, споруд) до системи централізованого водопостачання та/або водовідведення у районі зупинки громадського транспорту «Піщана» (координати Google Maps 50.1319869, 30.6598535);
Строк дії ухвали визначити до 09 листопада 2025 року.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення, оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя : ОСОБА_1