Рішення від 16.09.2025 по справі 292/895/25

ПУЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 292/895/25

Провадження № 2/292/550/25

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2025 року с-ще Пулини

Пулинський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Лотуги В.Ф., з участю секретаря судового засідання Козачок Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Житомирського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2025 року позивач Житомирський обласний центр зайнятості звернувся до суду із позовом в якому просить стягнути з ОСОБА_1 суму виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 1351,61 грн. та судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в період з 27.01.2020 по 19.11.2020 на обліку в Пулинській районній філії Житомирського обласного центру зайнятості, як безробітний перебував ОСОБА_1 .

У зв"язку з відсутністю підходящої роботи відповідачу було надано статус безробітного та виплачувалась допомогу по безробіттю.

ОСОБА_1 будучи ознайомлений з правами та обов"язками зареєстрованого безробітного, не повідомив службу зайнятості про те, що 04.09.2020 працевлаштувався в ТОВ "Фора" на посаду вантажника та відповідно з моменту працевлаштування набув статус зайнятої особи.

Під час перебування відповідача на обліку як безробітного в період з 04.09.2020 по 08.11.2020 йому було нараховано матеріальне забезпечення (допомогу по безробіттю) в сумі 2166,67 грн., із якої 815.06 грн. службою зайнятості утримано, а сума, що підлягає поверненню складає 1351,61 грн.

Отже, перебуваючи в статусі безробітного та не повідомивши Пулинську філію про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення (укладення трудового договору), відповідач за період з 04.09.20250 по 08.11.2020, неправомірно отримав допомогу по безробіттю в сумі 1351,61 грн.

Ухвалою суду від 14.08.2025 відкрито провадження у справі, розгляд її призначено у порядку спрощеного позовного провадження, з повідомленням сторін.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду письмове клопотання, в якому просить розгляд справи здійснювати за його відсутності. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Проти винесення заочного рішення не заперечує.

У судове засідання, призначене на 02.09.2025, відповідач не з'явився, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується відстеженням рекомендованого листа "Укрпошта", згідно якого судову повістку, копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію позовної заяви з доданими додатками, він отримав особисто 27.08.2025.

У судове засідання, призначене на 16.09.2025, відповідач не з'явився, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на позов, заяви про розгляд справи за його відсутності або відкладення розгляду справи до суду не надходили.

З викладених обставин суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення на підставі ст.280 ЦПК України, оскільки представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи.

Згідно ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази, суд приходить до наступного висновку.

Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч.1 ст.15, ч.1 ст.16 ЦК України, ст.4 ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Судом встановлено, що 27 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Пулинської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітного та про призначення виплати допомоги по безробіттю (а.с.7-8).

В заяві про надання (поновлення) статусу безробітного від 27.01.2020 ОСОБА_1 повідомив та засвідчив особистим підписом, що він ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів (а.с.7).

Згідно копії персональної картки № 062020012700005, ОСОБА_1 27.01.2020 на підставі ч.1 ст.43 Закону України "Про зайнятість населення" надано статус безробітного. Наказом від 23.11.2020 припинено перебування на обліку з 20.11.2020 на підставі абз.19 п.п.1 п.30 Порядку (а.с.9).

Відповідно до додатку 2 до персональної картки № 062020012700005 "Рішення, прийняті центром зайнятості щодо зареєстрованого безробітного", ОСОБА_1 30.01.2020 надано статус безробітного, 03.02.2020 - призначено державну допомогу по безробіттю, 04.05.2020 розпочато державну допомогу по безробіттю, 23.11.2020 - припинено державну допомогу по безробіттю (подання недостовірних даних) (а.с.12).

Згідно повідомлення №4665 від 19.11.2020 та копії наказу №1317/к/тр від 02.09.2020, виданих ТОВ "Фора", ОСОБА_1 прийнятий на роботу на посаду вантажника з 04 вересня 2020 року (а.с.10-11).

Відповідно до акта №77 про розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 20.11.2020 складеного Пулинською районною філією Житомирського обласного центру зайнятості, в результаті звірки з ПФУ встановлено, що ОСОБА_1 з 27.01.2020 перебуваючи в Пулинській районній філії Житомирського ОЦЗ на обліку як безробітний, з 04.09.2020 перебуває в трудових відносинах в ТОВ "Фора". Згідно наказу про прийняття на роботу від 02.09.2020, ОСОБА_1 прийнятий вантажником в магазин № НОМЕР_1 _Ф Боярка ТОВ "Фора" з 04.09.2020 (а.с.13).

З довідки Житомирського обласного центру зайнятості №18/10.03-21 від 04.01.2021 вбачається, що згідно розрахунку незаконно отриманої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 за період з 04.09.2020 по 08.11.2020, сума до повернення складає 2166 грн. 67 коп. (а.с.14).

З додатку 4 до персональної картки № 062020012700005 "Нарахування допомоги по безробіттю та платежі" ОСОБА_1 у вересні, жовтні та листопаді 2020 року проводилось нарахування та виплата допомоги по безробіттю на розрахунковий рахунок в філії Житомирського обласного управління ВАТ "Ощадбанк" в сумі 694,62 грн., 918,28 грн. та 815,06 грн. відповідно (а.с.15-17).

Згідно довідки Житомирського обласного центру зайнятості №2990/09.02-25 від 28.07.2025, на обліку рахується заборгованість з отриманої допомоги по безробіттю в період з 04.09.2020 і по 08.11.2020 ОСОБА_1 , яка підлягає поверненню в сумі 1351 грн. 61 коп. Станом на 25.07.2025 заборгованість не сплачена (а.с.18).

03.11.2021 Пулинською районної філією Житомирського обласного центру зайнятості ОСОБА_1 направлено претензійний лист про повернення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 1351 грн. 61 коп., які мають бути перераховані ним протягом 15 днів та попереджено, що у разі невідшкодування коштів, питання щодо їх повернення буде вирішуватись у судовому порядку (а.с.19).

Відповідно до ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначені правові, фінансові та організаційні засади загальнодержавного соціального страхування на випадок безробіття.

Пунктом 1 ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" (у редакції на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або індивідуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.

У ч.1 ст.43 Закону України "Про зайнятість населення" зазначено, що статусу зареєстрованого безробітного може набути наряду з іншими особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема за віком на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про зайнятість населення", статус зареєстрованого безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам у день подання ними особистої заяви про надання статусу зареєстрованого безробітного до будь-якого обраного ними територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції незалежно від наявності або відсутності у таких осіб задекларованого місця проживання (перебування).

Згідно п.1 ч.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (у редакції на дату виникнення спірних правовідносин)виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.

Частиною 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до вимог ч.3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 15 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України №23492/439/620 від 10 вересня 2024 року, передбачено, що за результатами проведення розслідування керівник центру зайнятості приймає рішення щодо припинення реєстрації особи як безробітного і виплати допомоги по безробіттю та/або щодо стягнення суми виплаченого матеріального забезпечення на випадок безробіття та вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати такій особі матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, у разі наявності однієї з таких підстав: установлення одного з таких фактів - належності особи до категорії зайнятого населення під час перебування особи у статусі зареєстрованого безробітного.

При ухваленні рішення суд враховує і позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 26.09.2018 у справі №545/164/17 про те, що неповідомлення особою обставини, яка не дає право їй для визнання її безробітною, свідчить про невиконання нею своїх обов'язків та відповідно до частини третьої статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 був ознайомлений з правами та обов"язками зареєстрованого безробітного, про що власноручно підписався у заяві про надання статусу безробітного від 27.01.2020.

Під час перебування на обліку в Пулинській районній філії Житомирського обласного центру зайнятості, не повідомив центр про працевлаштування на роботу, при цьому і надалі отримував допомогу по безробіттю.

За час перебування відповідача на обліку як безробітного в період з 04.09.2020 по 08.11.2020 він неправомірно одержав допомогу по безробіттю, яку добровільно не повернув в розмірі 1351,61 грн.

За правилами ст.ст.12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно вимог ст.76 цього Кодексу, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Як вбачається зі ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Позивачем доведено, що відповідачем ОСОБА_1 приховано від позивача факт працевлаштування і за період зайнятості з 04 вересня 2020 року по 08 листопада 2020 року йому безпідставно нарахована та виплачена допомога по безробіттю в розмірі 1351,61 грн., яку він до цього часу не повернув, тому суд вважає за необхідне позов задовольнити і стягнути з відповідача на користь позивача дані кошти.

Згідно ст.141 ЦПК України, судовий збір сплачений позивачем у розмірі 3028 грн., покласти на відповідача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 76, 211, 247, 258, 259, 263-265, 273, 280-289, 352, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Житомирського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 на користь Житомирського обласного центру зайнятості (місцезнаходження: 10001, м.Житомир, вул.Київська, 83, код ЄДРПОУ- 03491398, р/р UA658201720355429002007004025, ДКСУ м.Київ, МФО 820172) виплачену допомогу по безробіттю в сумі 1351 (одна тисяча триста п"ятдесят одна) грн. 61 (шістдесят одна) коп. та судовий збір в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.

Відповідачу, який не з"явився в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Заочне рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Відомості про учасників справи.

Позивач: Житомирський обласний центр зайнятості, знаходиться за адресою:вул.Київська, 83, м.Житомир, Житомирська область, код ЄДРПОУ- 03491398.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .

Суддя В. Ф. Лотуга