Рішення від 15.09.2025 по справі 161/8612/25

Справа № 161/8612/25

Провадження № 2/161/3376/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області

у складі:

головуючого судді Івасюти Л.В.

за участю секретаря судового засідання Вольської А.А.

представника позивача Каліщука В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованих (необлікованих) об'ємів газу, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Позов обґрунтовує тим, що відповідач приєднався до умов договору розподілу природного газу за зразком Типового договору оскільки його об'єкт газоспоживання за адресою: вул. Шкільна, , с. Зміїнець, Луцький район, Волинська область станом на 01.12.2023 був приєднаний до газорозподільної мережі.

20.01.2025 працівниками позивача за адресою житлового будинку відповідача: АДРЕСА_1 під час зовнішнього огляду лічильника марки «САМГАЗ G-4» заводський № 2236869 було виявлено пошкодження повірочного тавра на пломбі, що було зафіксовано в акті про порушення № 1077 від 20.01.2025. Того ж дня, вказаний лічильник газу з показами 96155,954 куб.м. було демонтовано представником позивача на експертизу, про що в присутності відповідача складено відповідний протокол № 1077.

На експертизу 22.01.2025 відповідач не прибув, актом експертизи лічильників ЗВТ та/або пломб № 902-22-22-25 від 22.01.2025 було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що свідчить: 1) відсутність передньої частини металевої пломби розташованої з правого боку лічильника; 2) металева пломба розташована з лівого боку лічильника розділена навпіл та склеєна невідомою клейкою речовиною; 3) на зрізі правої пломби та кришці лічильного механізму наявні залишки невідомої клейкої речовини. Металеві пломби не виконують свої запірні функції, що дає вільний доступ до деталей лічильного механізму та свідчить про несанкціоноване втручання у роботу лічильного механізму з метою викривлення даних обліку природного газу. Таким чином, експертною установою встановлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

30.01.2025 комісією Оператора ГРМ з розгляду актів про порушення, на яку ОСОБА_2 не прибув, за актом про порушення № 1077 від 20.01.2025 складеним комісією Оператора ГРМ за наслідками виявленого виду порушення, передбаченого п.3 п.1 г.2 р.ХІ Кодексу ГРМ, що кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем - «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ» і виражається у виявленому комісією з експертизи ЗВТ втручанні в роботу лічильника газу «САМГАЗ G-4» заводський № 2236869, 2001 року випуску, який експлуатувався за адресою: АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_1 ) було прийнято рішення провести визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості у відповідності до абз.1 п.1 г.3 р.ХІ Кодексу ГРМ.

Рішення комісії оформлене протоколом № 30/01/25 від 30.01.2025. На виконання вказаного протоколу та розрахунків за розподіл газу населенню за відповідний розрахунковий період було визначено обсяги необлікованих об'ємів природного газу, які у вартісному еквіваленті становлять 72760,39 грн.

За результатами та після проведеної експертизи приладу обліку газу - лічильника газу марки «САМГАЗ G-4» заводський № 2236869 останній також було визнано непридатним до подальшої експлуатації, про що ДП «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» в особі Волинської філії видано довідку «Про непридатність законодавчо-регульованого засобу вимірювальної техніки № 72/1-3290 від 22.01.2025.

Посилаючись на викладене, позивач просить суд стягнути з відповідача вартість донарахованих (необлікованих) об'ємів газу в сумі 72760,39 грн. та 2098,20 грн. вартості експертизи ЗВТ та понесені по справі судові витрати.

Ухвалою судді від 16.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін у справі.

05.06.2025 від відповідача надійшов відзив у якому він позовних вимог не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив.

Ухвалою судді від 12.06.2025 здійснено перехід в розгляд справи з повідомленням сторін.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав та просив задовольнити з наведених у ньому підстав.

Відповідач в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про місце, час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином. Клопотань про відкладення на адресу суду не надходило.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та подані докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та заперечень, суд установив таке.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.11.2023 №2224 «Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 №1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ "Газорозподільні мережі України" діяльності з розподілу природного газу» розширено територію господарської діяльності ТОВ "Газорозподільні мережі України" на всій території Волинської області, що надає право ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Волинської філії ТОВ «ГРМУ» надавати послуги з розподілу природного газу на території Волинської області.

Відповідно до п. 3 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за №1379/27824 (далі у тексті рішення також Кодекс ГРМ) дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів).

Розділом VI Кодексу ГРМ передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної системи для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2498 (далі у тексті рішення також Типовий договір розподілу природного газу).

Дана постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2498, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1384/27829.

Відповідно до умов п.1.1-1.3 Типового договору розподілу природного газу цей Договір є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення)природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта Споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2494. Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2(для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

ОСОБА_1 приєднався до умов договору розподілу природного газу із ТОВ «Газорозподільні мережі України» за зразком Типового договору, оскільки його об'єкт газоспоживання за адресою: АДРЕСА_1 станом на 01.12.2023 був приєднаний до газорозподільної мережі, за вказаною адресою здійснювався фактичний відбір природного газу (споживання), тобто є споживачем.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , шляхом споживання природного газу приєднався до умов Типового договору розподілу природного газу.

На підставі наведених встановлених фактичних обставин та норм законодавства, суд дійшов висновку, що Кодекс ГРМ та Типовий договір розподілу природного газу, які є нормативно-правовими актами, регулюють спірні правовідносини, що склались між позивачем та відповідачем.

20.01.2025 працівниками позивача за адресою житлового будинку відповідача: АДРЕСА_1 під час зовнішнього огляду лічильника марки «САМГАЗ G-4» заводський № 2236869 було виявлено пошкодження повірочного тавра на пломбі, що було зафіксовано в акті про порушення № 1077 від 20.01.2025. Того ж дня, вказаний лічильник газу з показами 96155,954 куб.м. було демонтовано представником позивача на експертизу, про що в присутності відповідача складено відповідний протокол № 1077.

За фактом виявленого порушення складено акт про порушення № 1077 від 20.01.2025 (а.с. 11).

Відповідно до п. 4 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Згідно з п.1 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) була ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Актом експертизи лічильників ЗВТ та/або пломб № 902-22-22-25 від 22.01.2025 було підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що свідчить: 1) відсутність передньої частини металевої пломби розташованої з правого боку лічильника; 2) металева пломба розташована з лівого боку лічильника розділена навпіл та склеєна невідомою клейкою речовиною; 3) на зрізі правої пломби та кришці лічильного механізму наявні залишки невідомої клейкої речовини. Металеві пломби не виконують свої запірні функції, що дає вільний доступ до деталей лічильного механізму та свідчить про несанкціоноване втручання у роботу лічильного механізму з метою викривлення даних обліку природного газу. Таким чином, експертною установою встановлено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

30.01.2025 комісією Оператора ГРМ з розгляду актів про порушення, на яку ОСОБА_2 не прибув, за актом про порушення № 1077 від 20.01.2025 складеним комісією Оператора ГРМ за наслідками виявленого виду порушення, передбаченого п.3 п.1 г.2 р.ХІ Кодексу ГРМ, що кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з газорозподільних систем - «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ» і виражається у виявленому комісією з експертизи ЗВТ втручанні в роботу лічильника газу «САМГАЗ G-4» заводський № 2236869, 2001 року випуску, який експлуатувався за адресою: АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_1 ) було прийнято рішення провести визначення необлікованих об'ємів природного газу та їх вартості у відповідності до абз.1 п.1 г.3 р.ХІ Кодексу ГРМ.

Згідно рахунку № 0225-0200116384, визначено обсяги необлікованих об'ємів природного газу в розмірі 72760,39 грн. (а.с. 20).

Відповідно до п.п. 5 п.4 глави 1 розділу XII Кодексу ГРМ, різниця між об'ємом (обсягом) надходження природного газу в ГРМ протягом місяця (календарного року) і об'ємом (обсягом) природного газу, який розподілений по підключених до/через ГРМ об'єктів споживачів та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду, - є об'ємом (обсягом) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ, понесених Оператором ГРМ протягом зазначеного періоду.

У відповідності до п.п. 1 п.11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Судом встановлено факт несанкціонованого втручання в роботу лічильник газу.

Поняття несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ /лічильника газу визначено в пункті 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРМ та передбачає втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/ коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до п-п 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ належить до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу.

У відповідності до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з ч. 1 п. 4 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Важливо зазначити, що лічильник газу є власністю споживача, в даному випадку Відповідача.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний, зокрема: не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов'язаний забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.

У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», споживач зобов'язаний забезпечувати цілісність обладнання приладів (вузлів) обліку комунальних послуг відповідно до умов договору та не втручатися в їхню роботу.

Відповідно до п.1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ саме власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ) та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

У відповідності до п. 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ, за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає їх власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені.

За результатами та після проведеної експертизи приладу обліку газу - лічильника газу марки «САМГАЗ G-4» заводський № 2236869 останній також було визнано непридатним до подальшої експлуатації, про що ДП «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» в особі Волинської філії видано довідку «Про непридатність законодавчо-регульованого засобу вимірювальної техніки № 72/1-3290 від 22.01.2025.

При розгляді справи, суд також враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду, а саме в постанові від 18.11.2021 у справі № 903/160/21, де Верховний суд зазначає, що: «сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ) вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та відповідно є підставою для нарахування необлікованого спожитого газу». Верховний суд у постанові від 11.12.2019, справа № 321/1287/18 зазначає, що згідно з п.4 гл.6 розділу Х Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені. Таким чином, в діях споживача природного газу, на якого покладено обов'язок збереження цілісності засобу вимірювальної техніки, є ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що призвело до необлікованого споживання газу».

Відповідно до правових висновків, викладених Верховним судом у постанові від 18.05.2021 у справі № 902/417/20, колегія суддів зазначила, «що виявлення несанкціонованого втручання в роботу лічильників газу, яке здійсненне шляхом прихованих заходів, є завданням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки лічильників газу. В свою чергу, підставами проведення експертизи та/або позачергової чи експертної повірки лічильників газу відповідно до положень Кодексу ГРМ (глава 5 розділ X) є сумніви сторін щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або наявність несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ. Крім того, саме за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки може бути підтверджено наявність порушення (несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу), яке визначене розділом XI Кодексу ГРМ.» (п.п.5.36, 5.37 постанови)».

Таким чином, відповідачем було здійснено несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призвело до виправлення даних обліку природного газу та є доведеним, розрахунок обсягу та вартості необлікованих (донарахованих) об'ємів природного газу внаслідок їх заподіяння здійснений позивачем відповідно до вимог закону та не спростований відповідачем, а відтак своїми діями відповідач завдав позивачу майнової шкоди.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення як такі, що відповідають вимогам закону, а тому з відповідача слід стягнути 72760,39 грн. вартості необлікованої електричної енергії.

Крім цього, з відповідача слід стягнути витрати понесені позивачем у зв'язку зі сплатою судового збору в сумі 2422,40 грн.

Відповідно до пункту 8 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Із рахунку на оплату № АСВГ0018707 від 24.04.2025 та акту виконаних робіт (наданих послуг) № АСВГ0018707 від 24.04.2025 випливає, що позивачем було понесено витрати на проведення експертизи ЗВТ в розмірі 2098,20 грн., які слід стягнути з відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 2, 12, 13, 141, 258-259, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, на підставі ст.ст. 526, 611, 1166 ЦК України, Кодексу газорозподільних систем, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Закону України «Про ринок природного газу», суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» вартість донарахованих (необлікованих) об'ємів газу в розмірі 72760 (сімдесят дві тисячі сімсот шістдесят) гривень 39 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» витрати понесені у зв'язку зі сплатою судового збору в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок та витрати на проведення експертизи в розмірі 2098 (дві тисячі дев'яносто вісім) гривень 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач - Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Волинської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (адреса: вул. Івана Франка, 12, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 45279226).

Відповідач - ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_2 ).

Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Л.В. Івасюта