15.09.2025
Справа № 744/565/25
Провадження № 3/744/445/2025
15 вересня 2025 року Семенівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Смаги С. В.,
при секретарі Бородіній В. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Семенівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області об'єднану справу про адміністративні правопорушення за протоколами про адміністративні правопорушення, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 , щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , уродженця села Надеждівка Білозерського району Хмельницької області, громадянина України, не одруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , стрільця третього стрілецького відділення третього стрілецького взводу першої стрілецької роти стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Старший солдат ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у військовій частині НОМЕР_1 на посаді стрільця другого стрілецького відділення другого стрілецького взводу першої стрілецької роти стрілецького батальйону.
Згідно з вимогами ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут), затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-Х-IV, на військовослужбовців покладені такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; дорожити честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати честь і гідність кожної людини; додержуватися правил ввічливості й поведінки військовослужбовців. Відповідно до вимог ст. 16 Статуту, кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.
Згідно до вимог ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України від 24 березня 1999 року № 551-XIV, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця зокрема не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022, а Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024, №469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024; №26/2025 від 14.01.2025; № 235/2025 від 15.04.2025) строк дії воєнного стану в Україні продовжено до теперішнього часу.
Згідно приписів ч. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Особливим період визначається відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», ст. 1 Закону України «Про оборону» № 1932-Х11 від 06 грудня 1991 року, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію № 3543-ХІІ від 21.10.1993 р.
Втім, порушуючи приписи вищевказаних правових норм та розуміючи протиправність своїх дій, 19 червня 2025 року старший солдат ОСОБА_1 , перебуваючи в розташуванні першої стрілецької роти стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , яка тимчасово дислокується в АДРЕСА_2 , вжив алкогольні напої та близько 12 години 00 хвилин заступником командира першої стрілецької роти з психологічної підготовки персоналу стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 лейтенантом ОСОБА_2 був доставлений до КНП «Семенівська міська лікарня» Семенівської сільської ради Чернігівської області з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння.
Згідно Висновку № 114, щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19 червня 2025 року, складеного лікарем ОСОБА_3 , в присутності свідків - сержанта ОСОБА_4 та солдата ОСОБА_5 , встановлений факт перебування старшого солдата військовослужбовця ОСОБА_1 в стані клінічного алкогольного сп'яніння.
В подальшому факт перебування старшого солдата військовослужбовця ОСОБА_1 у стані клінічного алкогольного сп'яніння був підтверджений Висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 114 від 19 червня 2025 року, складеним лікарем ОСОБА_3 , згідно якого старший солдат ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, старший солдат ОСОБА_1 , діючи в порушення вимог ст. ст. 11, 16, 49, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1-4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, 19 червня 2025 року близько 12 год. 00 хв. за місцем тимчасової дислокації першої стрілецької роти стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 , яка тимчасово дислокується в АДРЕСА_2 , виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані в умовах особливого періоду (воєнного стану), чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За визначенням, викладеним у статті 1 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII від 21.10.1993, мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу, а особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022, а Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, №734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024, №469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024; №26/2025 від 14.01.2025; № 235/2025 від 15.04.2025) строк дії воєнного стану в Україні продовжено до теперішнього часу.
Відповідно до Указу Президента України №69/2022 “Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Статтею 1 Закону України “Про оборону України» № 1932-ХІІ від 06.12.1991 (зі змінами) визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Статтею 1 Закону України «Про оборону України», особливий період визначається як період з моменту оголошення мобілізації (або її початку без оголошення) до моменту завершення мобілізації чи воєнного стану, а також відновлення нормального функціонування органів державної влади. Особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу. Рішень про демобілізацію усіх призваних військовослужбовців та переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу Президент України не приймав.
Враховуючи вище викладене, на даний час на всій території України діє особливий період. Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності військовослужбовців та деяких інших осіб» №1952-VII від 16.03.2017 (набрав чинності 16.04.2017) внесено зміни до глави 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо вчинення військовослужбовцями військових адміністративних правопорушень в умовах особливого періоду.
24 червня 2025 року o 11 годині 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 на території тимчасового розташування першої стрілецької роти стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 посадовими особами військової частини НОМЕР_1 був виявлений військовослужбовець старший солдат ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: хитка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Після чого військовослужбовцю солдату ОСОБА_1 було запропоновано пройти перевірку з метою встановлення стану (ступеню) алкогольного сп'яніння, на що останній погодився.
Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 24 червня 2025 року № 123, виданого лікарем КНП «Семенівська міська лікарня» Семенівської міської ради Чернігівської області ОСОБА_6 військовослужбовець старший солдат ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Висновок № 123 склав і провів огляд лікар КНП «Семенівська міська лікарня» Семенівської міської ради Чернігівської області ОСОБА_6 . Дата і час огляду 24 червня 2025 року о 12 год. 45 хв.
Тобто військовослужбовець ОСОБА_1 в умовах дії особливого періоду в Україні, започаткованого Указом Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» і чинного згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України», знаходився за адресою: АДРЕСА_2 на території тимчасового розташування першої стрілецької роти стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 й виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані (стані алкогольного сп'яніння).
Таким чином внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності військовослужбовець старший солдат ОСОБА_1 , своїми умисними діями, усвідомлюючи їх характер, порушуючи військову дисципліну, завідомо знаючи про відповідальність, порушив імперативні вимоги статей 11, 16, 49, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статі 1-4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП України, тобто знаходився на території військової частини в нетверезому стані в умовах особливого періоду.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За сукупністю вчинених адміністративних правопорушень дії ОСОБА_1 підлягають кваліфікації за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з'явився, звернувся до суду з письмовими клопотаннями, згідно відомостей яких просив розглянути справу без його участі в порядку письмового провадження, свою вину у скоєнні правопорушень визнає повністю, просив призначити йому покарання у вигляді штрафу.
Вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом про військове адміністративне правопорушення серії А4860 № 130 від 20 червня 2025 року щодо ОСОБА_1 , складеним за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення; висновком Комунального некомерційного підприємства «Семенівська міська лікарня» від 19 червня 2025 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого встановлено перебування ОСОБА_1 19 червня 2025 року о 13 годині 25 хвилин у стані алкогольного сп'яніння; протоколом про військове адміністративне правопорушення серії А4860 № 137 від 25 червня 2025 року щодо ОСОБА_1 , складеним за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення; висновком Комунального некомерційного підприємства «Семенівська міська лікарня» від 24 червня 2025 року щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого встановлено перебування ОСОБА_1 24 червня 2025 року о 12 годині 45 хвилин у стані алкогольного сп'яніння; витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14 січня 2025 року № 14 щодо ОСОБА_1 ; витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01 травня 2025 року № 121.
За місцем проходження служби особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 характеризується посередньо.
Аналізуючи досліджені у судовому засіданні докази, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних адміністративних правопорушень доведена і його діяння правильно кваліфіковані при складенні протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення як виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані, вчинені в умовах особливого періоду.
Призначаючи адміністративне стягнення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує характер вчинених правопорушень, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини.
За таких обставин, суд вважає, що на ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення має бути накладено стягнення у вигляді штрафу, адже тільки таке стягнення сприятиме досягненню мети виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, а також запобіганню вчиненню ним нових правопорушень.
На підставі ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за сукупністю кількох адміністративних правопорушень, справи про які судом розглядаються одночасно, суд убачає за потрібне накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції, встановленої за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 221, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та призначити йому стягнення у вигляді штрафу в розмірі 18 700 (вісімнадцять тисяч сімсот) гривень 00 копійок, що становить 1100 (одну тисячу сто) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в дохід держави.
У разі несплати штрафу добровільно у п'ятнадцятиденний строк, обчислюваний за правилами ч. 1 ст. 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у порядку примусового виконання постанови на підставі ч. 2 ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , в дохід держави подвійний розмір штрафу в сумі 37 400 (тридцять сім тисяч чотириста) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Семенівський районний суд Чернігівської області.
Суддя: С. В. Смага