Постанова від 29.08.2025 по справі 308/2310/25

Справа № 308/2310/25

3/308/1620/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2025 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., розглянувши матеріали, які надійшли від Закарпатської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Україна, Закарпатська обл., Воловецького району, с. Воловець, місце роботи - не працює, місце проживання - АДРЕСА_1 ; паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 13.04.2017 року, органом 2127, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2

за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.485 Митного кодексу України,-

встановив:

До Ужгородського міськрайонного суду надійшов про порушення митних правил №0081/UA305000/2025 від 29 січня 2025 року з якого вбачається, що 10.09.2024 Закарпатською митницею отримано лист від 10.09.2024 №20/20-02-01/7/920 Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил, яким повідомлено про отримання листів Департаменту внутрішнього аудиту Міністерство оборони України від 27.08.2024 №220/9/2274 щодо не підтвердження фактів отримання товарів гуманітарної допомоги.

Зазначеним листом Департамент внутрішнього аудиту Міністерство оборони України повідомлено Державну митну службу України про не отримання військовою частиною НОМЕР_3 гуманітарного вантажу, зокрема - транспортного засобу марки «KIA» моделі «Sorento», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , (пункт №7 таблиці, лист від 10.09.2024 №20/20-02-01/7/920).

Під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів, що переміщувались у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.

Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» було встановлено, що 23.10.2022 о 20 год. 39 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги - транспортний засіб марки «KIA» моделі «Sorento», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 2498 см3 , рік виготовлення - 2005, р.н.з., Польші НОМЕР_5 .

Як підставу для переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «KIA» моделі «Sorento», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , громадянин України ОСОБА_1 подав наступні документи: - свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки «KIA» моделі «Sorento», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , лист-клопотання військової частини НОМЕР_3 №3929, фактуру від 20.10.2022 року та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до декларації про перелік товарів від 23.10.2022 року, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_3 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано транспортний засіб - марки «KIA» моделі «Sorento», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 .

25.09.2024 митницею направлено лист-запрошення від 25.09.2024 № 7.7-20/20-03/10/4546 ОСОБА_1 , з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або надіслати письмові пояснення на адресу митниці засобами поштового зв'язку або електронною поштою.

02.10.2024 року громадянин ОСОБА_1 з'явився до Закарпатської митниці та надав посадовим особам Закарпатської митниці пояснення, в якому він зазначив, що не пам'ятає чи ввозив 23.10.2022 на адресу військової частини НОМЕР_3 транспортний засіб марки «KIA» моделі «Sorento», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 в якості гуманітарної допомоги в зоні діяльності митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці. Також він не пам'ятає чи доставляв вказаний транспортний засіб до військової частини НОМЕР_3 .

Згідно з фактури від 20.10.2022 року ввезеного транспортного засобу марки «KIA» моделі «Sorento», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , тип двигуна - дизельний, об'єм двигуна - 2498 см3 , рік виготовлення - 2005, р.н.з., вартість становить: 8000 злотих, що станом на 23.10.2022 року становить 60140,80грн. (з яких ввізне мито - 6014,08 грн.; акцизний податок - 100809,95 грн.; ПДВ - 33392,97 грн.)

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 140217,00 грн.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я. у судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі, зазначив, що вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними у справі доказами, просив притягнути її до адміністративної відповідальності за ст.485 МКУ.

Особа, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином про причини неявки не повідомив.

Заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи приходжу до наступного висновку.

Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень.

Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Згідно ч.8 ст.4 МК України, декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.

Відповідно до ч. 1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Митна декларація подається митному органу декларантом.

Відповідно до ч.8 ст.264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей. наведених у цій декларації.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.485 МК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил за протоколом №0081/UA305000/2025 від 29 січня 2025 року; копією листа №7.7-7.7-4/20-03/8.2/5352 від 21 листопада 2024 року; копією доповідної записки, митними деклараціями та іншими матеріалами справи.

Відповідно до п.43 ст.4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи, укладеними в установленому законом порядку.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до переконання, що ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ст.485 МК України.

Виходячи з наведеного, до ОСОБА_1 з врахуванням обставин справи та його особи, слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 % несплаченої суми митних платежів, що становить 70 108 грн. 50коп..

Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

У відповідності до п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст.380, 465, 485 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП України, Законом України «Про судовий збір», суддя,-

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50% несплаченої суми митних платежів, що становить 70 108 (сімдесят тисяч сто вісім) грн. 50 коп..

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп..

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Дегтяренко К.С.