Постанова від 11.09.2025 по справі 758/13538/25

Справа № 758/13538/25

3/758/4795/25

Категорія 289

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 року м. Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Ковбасюк О.О., за участю секретаря судового засідання Білоус А.О., прокурора Бочарової О.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , не працюючого,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

встановив:

ОСОБА_1 , обіймаючи посаду тимчасово виконуючого обов'язки директора Комунального підприємства «Поділ-благоустрій» (далі - Підприємство), будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимоги частини 1 статті 45 даного Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулі роки, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, а саме: 09.04.2025 о 23 год. 35 хв. подав вказану декларацію за 2024 рік та 24.07.2025 о 22 год. 51 хв. - подав таку ж декларацію за 2023 рік, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена частиною 1 статті 172-6 КУПАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушень визнав частково, а саме, підтвердив, що невчасно подав декларацію за 2024 рік, тоді як щодо декларації за 2023 рік зазначив, що він не був впевнений чи потрібно йому було подавати таку декларацію, оскільки він обіймав посаду тимчасово.

Прокурор у судовому засіданні просила визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень, притягнути його до відповідальності та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 гривень. При цьому прокурор не заперечила щодо об'єднання в одне провадження матеріалів справ за двома протоколами, складеними відносно ОСОБА_1 .

Враховуючи, що судом одночасно розглядаються дві справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності (справа №758/13538/25 та №758/13539/25), суд постановив об'єднати вказані справи в одне провадження, присвоївши справі №758/13538/25.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності та прокурора, дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вказане правопорушення полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.

Судом встановлено, що наказом Комунального підприємства «Поділ-благоустрій» Подільської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Підприємство) від 17.10.2023 №17к «Про прийняття на роботу» ОСОБА_1 прийнято на роботу до Підприємства на посаду головного спеціаліста з 18.10.2023.

Розпорядженням Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 01.11.2023 №877 «Про тимчасове покладення виконання обов'язків директора комунального підприємства «Поділ-благоустрій» на ОСОБА_1 покладено тимчасове виконання обов'язків директора Комунального підприємства «Поділ-благоустрій» з 01.11.2023.

Відповідно до розпорядженням Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 08.11.2024 №1008 «Про тимчасове покладення виконання обов'язків директора комунального підприємства «Поділ-благоустрій» у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю виконувача обов'язків директора Комунального підприємства «Поділ-благоустрій» ОСОБА_1 , розпорядженням Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 01.11.2023 №877 визнано таким, що втратило чинність.

Відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.

Статтею 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно з статями 167 та 169 цього кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.

Відповідно до Статуту Комунальне підприємство «Поділ-благоустрій» створене на підставі рішення Подільської районної у місті Києві ради від 27.11.2003 №173 «Про створення комунального підприємства «Поділ-благоустрій» та передано до сфери управління Подільської районної в місті Києві державної адміністрації

Рішенням Київської міської ради від 06.10.2011 №200/6416 «Про деякі питання діяльності комунальних підприємств, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва та передаються до сфери управління Подільської районної в місті Києві державної адміністрації» (п. 1.1). Підприємство засновано на комунальній власності територіальної громади міста Києва і є комунальним унітарним підприємством (п. 1.3). Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням, штампи, бланки (п. 1.4).

Відповідно до Статуту виконуючого обов'язки директора Підприємства ОСОБА_1 наділено організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями (повноваженнями).

Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою Підприємства, яке є юридичною особою публічного права, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 №448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.

Відповідно до розділу ІІ вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).

Пунктом 1 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 №252/23, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Крім того, подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірки строку дії електронного цифрового підпису, правильність зазначення прізвища, ім'я та по-батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації, тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларацій до 01 квітня 2025 року.

Отже, ОСОБА_1 , тимчасово виконуючи обов'язки директора Підприємства, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2025 року подати в установленому частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, шляхом особистого заповнення електронної форми на вебсайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік лише 09.04.2025 о 23 год. 35 хв., а отже, несвоєчасно.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняв ОСОБА_1 за період з 01.01.2025 по 10.04.2025, останній розпочав вчиняти дії, направлені на заповнення/перегляд розділів документа - ce9ce 1c4-eale-4d1e-b3cc-5a33c8d3595a - лише 09.04.2025. Дата реєстрації у Реєстрі - 18.03.2021.

Крім того, ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки директора Підприємства, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, був зобов'язаний подати в установленому частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік - до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року, шляхом особистого заповнення електронної форми на вебсайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік лише 24.07.2025 о 22 год. 51 хв., а отже, несвоєчасно.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 зазначив, що йому стало відомо через 4-5 місяців після початку роботи, що на нього, як посадову особу юридичної особи публічного права, поширювалася дія Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, що він був суб'єктом декларування. Із законодавством щодо подання декларацій розбирався сам, відділ запобігання корупції не приймав участі в консультуванні співробітників з приводу строків декларування. Також зазначив, що під час періоду декларування проходив лікування в різних поліклініках і як тільки отримав змогу доступу до комп'ютера після проходження лікування цукрового діабету 2 типу (стан субкомпенсації) та перенесення операції 07.11.2024 - селективної дерецепції фесеткових суглобів сегмента L3-5 справа, подав до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік 09.04.2025 о 23:35. Щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік зобов'язався подати, як тільки отримає доступ до комп'ютера у зв'язку з неінформованістю його з приводу обов'язку її подання. Жодного умислу на несвоєчасне подання декларацій не мав.

Зазначені обставини ОСОБА_1 підтвердив також особисто у судовому засіданні, пояснивши при цьому, що жодного умислу на вчинення будь-яких правопорушень він не мав.

Відповідно до табелів обліку робочого часу, затверджених т.в.о. директора Підприємства ОСОБА_2 , ОСОБА_1 у період з 01.01.2025 по 31.03.2025 перебував на робочому місці протягом 18 календарних днів, що підтверджує можливість подання ним декларації в даний період за місцем роботи.

Таким чином, судом встановлено, що у ОСОБА_1 у період з 01.01.2025 до 31.03.2025 включно було 90 календарних днів для з'ясування строків подання, внесення до щорічної декларації, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік достовірних відомостей, отримання для цього необхідної інформації та копій документів, у тому числі з відкритих джерел, а в подальшому заповнення та перевірки наявності на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції вказаної декларації, однак останній цим не скористався.

Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати зазначені вище декларації, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, судом не встановлено.

Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, в порушення вимог абзацу 1 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно, а саме 09.04.2025 о 23 год. 35 хв. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік та 24.07.2025 о 22 год. 51 хв. - таку ж декларацію за 2023 рік, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією.

Винність ОСОБА_1 у вчиненні вищезазначених адміністративних правопорушень встановлено дослідженими доказами в справі, зокрема:

- даними, які містяться в протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, складені відносно ОСОБА_1 а саме: протоколи №772 та №773 від 27.08.2025, у яких зафіксовані обставини вчинення вказаних правопорушень;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24.07.2025;

- інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;

- декларацією ОСОБА_1 , роздрукованою з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які підтверджують, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік він подав 09.04.2025 о 23 год. 35 хв.;

- декларацією ОСОБА_1 , роздрукованою з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які підтверджують, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік він подав 24.07.2025 о 22 год. 51 хв.;

- медичною документацією щодо періодів перебування ОСОБА_1 на лікуванні;

- табелями робочого часу ОСОБА_1 ;

- запитом та відповіддю Національного агентства з питань запобігання корупції.

З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає доведеними обставини, наведені у протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією №772 та №773, складені відносно ОСОБА_1 27.08.2025, та визнає останнього винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у несвоєчасному поданні без поважних причин щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулі 2023 та 2024 роки.

Відповідно до ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

При накладенні адміністративного стягнення суд, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

На підставі вищевказаного, з урахуванням особи та майнового стану правопорушника, ступеню його вини, за відсутності обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до ч.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір, що дорівнює 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, зі ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 23, 33, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 287, 294, 303, 307, 308 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.

Стягнути зі ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Згідно ст. 308 КУпАП України у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.

Суддя О. О. Ковбасюк