Справа № 643/15231/25
Провадження № 3/643/3111/25
15.09.2025
Суддя Салтівського районного суду міста Харкова Тимош О. М., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Головного управління Державної податкової служби у Івано-Франківській області, стосовно
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , керівника ТОВ «ТК «ІНАРІ», проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Салтівського районного суду міста Харкова надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення керівник ТОВ «ТК «ІНАРІ» ОСОБА_1 не подано податкову декларацію з податку на прибуток приватних підприємств: за ІІ квартал 2025 року (граничний термін подання декларації - 11.08.2025, фактично не подано), порушив гл. 2 ст. 49 п. 49.18, п.п.49.18.2 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями).
Згідно з вимогами п. 2, п. 4 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
У відповідності до п. 4 розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 №566 (далі - Інструкція), зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.
У відповідності до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Всупереч зазначеній нормі у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, за виключенням прізвища, ім'я та по батькові та ідентифікаційного коду.
Згідно з абзацом 2 п.5 розділу ІІ Інструкції у разі ненадання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, документів для складання Протоколу використовуються відомості про таку особу, наявні у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.
Згідно з п.70.2 ПК України до облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) вноситься така інформація:
70.2.1. прізвище, ім'я та по батькові;
70.2.2. дата народження;
70.2.3. місце народження (країна, область, район, населений пункт);
70.2.4. місце проживання, а для іноземних громадян - також громадянство;
70.2.5. серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий;
70.2.6. унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (у разі внесення інформації про особу до Єдиного державного демографічного реєстру).
Отже, перешкод для встановлення посадовою особою, яка склала протокол, відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, немає. Навпаки, Інструкцією передбачено порядок отримання посадовою особою таких відомостей у разі ненадання таких особою, яка притягається до адміністративної відповідальності (як в цьому випадку).
Згідно з ч. 2, ч. 3 ст. 256 КУпАП протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Аналогічні норми містяться в Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 №566 (далі - Інструкція).
Так, абзацом 2 п. 8 розділу ІІ Інструкції передбачено, що про ознайомлення із Протоколом особа щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи податкового органу.
Відповідно до п. 9, п. 10 Інструкції Протокол складається у двох примірниках та підписується посадовою особою, яка склала Протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є. У разі відмови особи, щодо якої складається Протокол, від підписання Протоколу посадова особа податкового органу робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
Відповідно до п. 12 Інструкції у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в податковому органі. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до податкового органу для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
Суду не надано доказів на підтвердження належного повідомлення ОСОБА_1 про запрошення до податкового органу для складання та підписання протоколу та вручення такого запрошення у передбачений законом спосіб.
Враховуючи, що протокол складено за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю, що відсутність доказів виконання податковим органом обов'язку щодо направлення запрошення визначеної форми рекомендованим листом з повідомленням про вручення, перешкоджає можливості призначити справу для розгляду по суті.
Відповідно до ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
З наданих суду матеріалів вбачається, що протокол був складений за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, примірник протоколу їй не вручався. Водночас обов'язок щодо вручення примірника протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, повинен бути виконаний шляхом направлення примірника протоколу про адміністративне правопорушення поштовим відправленням за адресою місця проживання ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Головного управління Державної податкової служби у Івано-Франківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. М. Тимош