Справа № 308/22160/23
1-кс/308/5488/25
15 вересня 2025 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань - ОСОБА_2 , слідчого - ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності слідчого управління ГУНП в Закарпатській області капітана поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про надання дозволу на проведення огляду у кримінальному провадженні №42023070000000058 від 16.03.2023 року, -
З внесеного слідчим клопотання, що погоджене з прокурором та доданих матеріалів вбачається, що Слідчим управлінням ГУНП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування по матеріалах кримінального провадження №42023070000000058 від 16.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що посадові особи Ужгородської міської ради розробили протиправний механізм відведення земельних ділянок у власність та оренду громадянам у супереч положень рішення І сесії VII скликання Ужгородської міської ради від 23 грудня 2015 року № 71 «Про тимчасову заборону (мораторій) на передачу у власність та користування вільних від забудови земельних ділянок в м. Ужгороді».
Зокрема, вказаним рішенням введено тимчасову заборону (мораторій) на передачу у власність та користування вільних від забудови земельних ділянок на термін проведення інвентаризації земель міста Ужгорода.
Виключенням щодо заборони на передачу у власність та користування земельних ділянок, є: відведення та передачу у власність земельних ділянок для учасників АТО, учасників бойових дій та ОСББ і ЖБК; звернення громадян, по яким раніше надано дозволи на підготовку проектів землеустрою; підготовка земельних ділянок на земельні торги (аукціон) та відведення, реєстрація комунальної власності; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; будівництво об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттепереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); поновлення договорів оренди землі; зміна цільового призначення власних земельних ділянок.
Натомість, слідчий свтердужє, що як встановлено, мають місце системні випадки надання Ужгородською міською радою дозволів на розробку проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з подальшою передачею їх у власність чи оренду для будівництва та обслуговування об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури (пункти 4.2, 4.5 рішення Ужгородської міської ради від 12.07.2022 №798) чи для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (пункт 2.6 рішення Ужгородської міської ради від 07.10.2021 №427) та подальшої зміни цільового призначення вказаних земельних ділянок на землі житлової та громадської забудови.
Зокрема, в ході досудового розслідування встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:24:001:0654 перейшла у приватну власність на підставі знаходження на ній об'єкту нерухомого майна, а саме недобудови - прохідної готовністю 15%.
Однак, за оперативною інформацією, вищевказана інформація не відповідає дійсності.
Слідчий зазначає, що для встановлення істини, 10.09.2025 органом досудового розслідування винесено постанову про призначення судової будівельно-технічної експертизи, виконання якої доручено судовим експертам Закарпатського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз.
В ході виконання вищевказаної експертизи №4217-Е, 12.09.2025 судовим експерти Закарпатського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз надано клопотання. Згідно п. ІІ даного клопотання, судовий експерт ОСОБА_6 просить забезпечити безперешкодний доступ до об'єкта дослідження, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:24:001:0654.
Виходячи із зазначеного, з метою швидкого, повного та неупередженого проведення досудового розслідування, об'єктивного дослідження всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, для забезпечення проведення будівельно-технічної експертизи, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:24:001:0654.
Також, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, земельна ділянка з кадастровим номером 2110100000:24:001:0654, площею 0,05 га, для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв'язку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на праві власності належить ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1
Слідчий в судовому засіданні підтримав клопотання з викладеними в такому мотивами та просив його задоволити.
Заслухавши пояснення слідчого з приводу внесеного клопотання, дослідивши матеріали клопотання з додатками, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи. Для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів. Особи, у присутності яких здійснюється огляд, при проведенні цієї слідчої (розшукової) дії мають право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу огляду. При проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У разі якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо або їх огляд пов'язаний з ускладненнями, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування. Слідчий, прокурор має право заборонити будь-якій особі залишити місце огляду до його закінчення та вчинювати будь-які дії, що заважають проведенню огляду. Невиконання цих вимог тягне за собою передбачену законом відповідальність. При огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Згідно з ч. 1 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Згідно з ч. 2 ст. 233 КПК України, під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Згідно з ч. 1 ст. 13 КПК України, не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 3 статті 234 КПК України визначено, що у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв'язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; 8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; 5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи. (ч.5 ст.234 КПК України).
Слідчим суддею встановлено, що Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023070000000058 від 16.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
В ході проведення досудового розслідування з метою, встановлення всіх обставин кримінального правопорушення та для забезпечення проведення будівельно-технічної експертизи, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні дозволу на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:24:001:0654, площею 0,05 га, для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв'язку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка на праві власності належить ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , за участю прокурора, спеціаліста та судового експерта.
З огляду на викладені вище встановлені судом фактичні обставини справи, слідчий суддя приходить до висновку, що матеріали внесеного клопотання та матеріали кримінального провадження містять достатньо підстав вважати, що відомості отримані в ході проведення огляду вищевказаної земельної ділянки, мають значення доказу у вказаному кримінальному провадженні, та в своїй сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження будуть мати суттєве значення для встановлення обставин які підлягають доказуванню у кримінальному процесі.
Атому враховуючи правові підстави для проведення огляду, достатність доказів, що вказують на вчинення злочину, наслідки огляду, розумність та співрозмірність огляду завданням кримінального провадження, наявність об'єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи, а також неможливість досягнення мети, на яку посилається слідчий, без застосування цих заходів, вважаю, що клопотання є обґрунтованим та підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.93, 234, 237, 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності слідчого управління ГУНП в Закарпатській області капітана поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_5 , про надання дозволу на проведення огляду у кримінальному провадженні №42023070000000058 від 16.03.2023 року- задовольнити.
Надати стороні кримінального провадження - групі слідчих у кримінальному провадженні №42023070000000058, дозвіл на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 2110100000:24:001:0654, площею 0,05 га, для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв'язку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка на праві власності належить ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , за участю прокурора, спеціаліста та судового експерта.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали проголошено 16.09.2025 о 16 год. 50 хв.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області ОСОБА_1