522/4901/25
2/612/260/25
15 вересня 2025 року селище Близнюки
Близнюківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Лобановської С.М.
за участю секретаря судового засідання Шевченко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в селищі Близнюки цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної підтримки Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,
Департамент праці та соціальної підтримки Одеської міської ради, в особі директора Китайської О.П., звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, в якій просить стягнути з відповідачки на свою користь надміру виплачену державну соціальну допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 3848,26 грн та судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що ОСОБА_1 з жовтня 2019 року перебувала на обліку в управлінні.
07 травня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, та їй в черговий раз відповідно до Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, призначено допомогу на період з 01.04.2020 по 30.09.2020.
В декларації про доходи на майновий стан осіб, які звернулись за значенням усіх видів соціальної допомоги, відповідачка зазначила, що вона інших доходів, окрім задекларованих, не мала.
07.11.2020 під час здійснення контролю за правильністю поданих відомостей, необхідних для призначення допомоги, отримано інформацію від Державної Фіскальної служби України про отримання відповідачкою не задекларованих доходів, а саме: заробітної плати від ФОП ОСОБА_2 ..
Внаслідок приховування інформації про доходи та майновий стан, гр. ОСОБА_1 надміру нараховані кошти державної допомоги за період з 01.04.2020 по 30.09.2020 в розмірі 11054,46 грн, які відповідачка зобов'язана повернути на рахунок Департаменту.
Управлінням було здійснено часткове утримання надміру отриманих коштів у розмірі 7206,20 грн.
27.01.2021 гр. ОСОБА_1 було особисто вручено повідомлення від 18.12.2020 № 15-15-2/13647 про необхідність повернення надміру сплачених коштів та повторно було надіслано рекомендований лист від 23.03.2023 № 18-15-7/549.
Згідно з вищевикладеним, відповідачці надміру нараховані кошти державної допомоги в розмірі 3848,26 грн, які вона зобов'язана повернути на рахунок Департаменту.
Представник позивача надала заяву, в якій просить розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідачка у судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином відповідно до вимог п. 2 ч. 7, п. 4 ч. 8, ч. 11 ст. 128 ЦПК України, причин неявки суду не повідомила, відзиву на позов не надала.
Згідно ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, не подано відзиву на позов, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, на підставі п. 4 ст. 280 ЦПК України, враховуючи згоду позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим ухвалити заочне рішення.
У зв'язку з неявкою в судове засідання усіх учасників справи, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд розглянув цивільну справу без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису.
Дослідивши та проаналізувавши докази, які містяться в матеріалах справи, суд на основі повно та всебічно з'ясованих обставин, на які учасники справи посилалися як на підставу своїх вимог, дійшов наступних висновків.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
07 травня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, та їй відповідно до Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" № 1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250, призначено допомогу на період з 01.04.2020 по 30.09.2020, що підтверджується відповідною заявою ОСОБА_1 від 07.05.2020 та рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї № 1154.
Також ОСОБА_1 07.05.2020 заповнила декларацію про доходи та майновий стан, при цьому вона під підпис була ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені, відповідно до чинного законодавства України.
Згідно з довідкою про завантажені доходи ПФУ від 07.11.2020, з'ясовано, що ОСОБА_1 отримувала незадекларований дохід, а саме: заробітну плату.
Як наслідок, відповідачці припинено виплату державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та проведено перерахунок за відповідний період (з 01.04.2020 по 30.09.2020), за підсумком якого ОСОБА_1 має повернути кошти в сумі 11054,46 грн.
Відповідно до позовної заяви, ОСОБА_1 частково повернула надміру отримані кошти в сумі 7206,20 грн.
Таким чином, загальна сума надміру отриманих ОСОБА_1 коштів складає 3848,26 грн.
Згідно з вимогами ч. 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" № 1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону № 1768-ІІІ, соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
За частинами першою, другою, п'ятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону, для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку, соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
За пунктом 6 Порядку, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Як передбачено п. 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім'ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев'ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 р. N 198 (Офіційний вісник України, 2013 р., N 26, ст. 859), - з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
23.03.2023 ОСОБА_1 рекомендованим листом було надіслано повідомлення № 18-15-7/549 про необхідність повернення надміру виплачених коштів в сумі 3848,26 грн. До цього часу, належна до повернення сума боргу в розмірі 3848,26 грн, відповідачкою не повернута.
Як передбачено п. 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідачки підлягають судові витрати на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, ст.ст. 4, 5, 76- 81, 259, 263-268, 273, 274, 279, 280-282, 354, 355 ЦПК України
Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної підтримки Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Департаменту праці та соціальної підтримки Одеської міської ради надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 3848 (три тисячі сорок вісім) гривень 26 копійок та понесені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 копійок, а всього - 6876 (шість тисяч вісімсот сімдесят шість) гривень 26 (двадцять шість) копійок.
Рішення може бути оскаржене повністю або частково в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Близнюківський районний суд Харківської області в тридцятиденний строк з дня його складання.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач.
Департамент праці та соціальної підтримки Одеської міської ради, ЄДРПОУ 36290160, юридична адреса: 65022, м. Одеса, вул. Косовська, буд. 2-Д.
Представник позивача.
Жукова Лідія Миколаївна, РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідачка.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ; фактичне місце мешкання: АДРЕСА_3 .
Суддя С.М. Лобановська
15 вересня 2025 року