15 вересня 2025 року справа №200/1484/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Казначеєва Е.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у справі № 200/1484/25 (головуючий І інстанції Череповський Є.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) в якому просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові проведення перерахунку розміру пенсії з урахуванням сум, нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, за період проходження служби в ГУНП в Донецькій області з 01.07.2019 по 30.06.2021, відображених у довідці Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області від 02.01.2025 №1; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити розмір пенсії ОСОБА_1 з 31.01.2024 з урахуванням сум нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення за період проходження служби в ГУНП в Донецькій області з 01.07.2019 по 30.06.2021, відображених у довідці Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області від 02.01.2025 №1, з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року позов задоволений: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові проведення перерахунку розміру пенсії позивача з урахуванням сум, нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, за період проходження служби в ГУНП в Донецькій області з 01.07.2019 по 30.06.2021, відображених у довідці Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області від 02.01.2025 №1; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити розмір пенсії позивачу з 31.01.2024 з урахуванням сум, нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, за період проходження служби в ГУНП в Донецькій області з 01.07.2019 по 30.06.2021, відображених у довідці Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області від 02.01.2025 №1, з урахуванням проведених виплат.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування доводів посилався на те, що індексація, не належить до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом №2262. Вказане підтверджується та правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 18 квітня 2019 року по справі № 431/703/17, від 24 квітня 2019 року по справі №266/2322/16-а, від 12 вересня 2019 року по справі № 235/6160/16 а.
Крім того, однією з підстав для включення додаткових видів грошового забезпечення для розрахунку пенсії є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 43 Закону № 2262). Довідка № 1 від 02 січня 2025 року, яка надана з заявою позивача не містить інформації щодо факту сплати страхових внесків, а відповідно, і не може слугувати підставою для перерахунку пенсії.
Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».
За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).
Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).
За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.
Апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».
Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
За витягом з наказу ГУНП в Донецькій області від 09.07.2021 №386 о/с відповідно до розділу VII Закону України «Про національну поліцію» звільнено зі служби в поліції: за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) капітана поліції ОСОБА_1 (0125197), старшого інспектора-чергового чергової частини сектору моніторингу Покровського районного управління поліції з 09 липня 2021 року. Вислуга років на 09 липня 2021 року в календарному обчисленні складає - 20 років 05 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні - 28 років 01 місяць 07 днів.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.07.2024 у справі №200/2881/24, яке набрало законної сили згідно з постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити пенсію ОСОБА_1 за вислугу років згідно з п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 18 вересня 2022 року, виходячи з вислуги років у пільговому обчисленні 28 років 01 місяць 7 днів.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09 квітня 1992 року.
Довідка від 06.09.2022 №368 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 01.07.2019 по 30.06.2021, складена ГУНП в Донецькій області, не містить відомості щодо нарахованої індексації грошового забезпечення, проте, в грошовому атестаті від 06.09.2022 №368 містяться відомості щодо такої індексації.
Позивач звернувся до ГУНП в Донецькій області із запитом, в якому просив надати довідку про суми нарахованої та виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2019 по 30.06.2021 (останні 24 місяці перед звільненням).
На зазначений запит Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області надало довідку від 02.01.2025 №1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2019 по 30.06.2021, згідно якої Позивачу за вказаний період було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення в сумі 24975,25 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 31.01.2025 року щодо здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі довідки від 02.01.2025 №1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2019 по 30.06.2021.
Відповідач листом від 25.02.2025 № 4661-2611/Д-02/8-0500/25 повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Зазначив, що відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб; особи, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менш як 24 календарних місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарних місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.
При цьому щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія враховуються в середніх розмірах фактичних виплат за аналогічною посадою (посадами) в тому органі, з якого особа була відряджена, за календарний місяць, який передує даті звільнення із служби.
Враховуючи, що індексація не входить до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії згідно з Постановою № 393, законодавчі підстави для перерахунку пенсії згідно з довідкою щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення від 02.01.2025 № 1, яку долучено до письмового звернення, відсутні.
Додатково інформовано, що довідка щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення від 02.01.2025 № 1 від Головного управління національної поліції України в Донецькій області до Головного управління не надходила.
Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.
За статтею 102 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним.
Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.
Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні здійснила відступ від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10.03.2015 у справі № 21-70а15.
За статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (надалі - Закон №2011-ХІІ), встановлено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ).
За ст. 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За статтею 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Верховний Суд в постановах від 26.08.2021 у справі №240/7853/19, від 06.04.2023 у справі №560/9664/21, зазначав що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» містить відсилочну норму, колегія суддів дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» або Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Тобто, індексація грошового забезпечення має бути врахована у складі грошового забезпечення позивача для обчислення і перерахунку його пенсії.
З огляду на викладене, апеляційний суд не застосовує правові висновки, на які посилається апелянт, викладені в постановах Верховного Суду від 18 квітня 2019 року по справі № 431/703/17, від 24 квітня 2019 року по справі №266/2322/16-а, від 12 вересня 2019 року по справі № 235/6160/16.
Згідно з ч.ч. 1, 2 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
За матеріалами справи 31.01.2025 позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою та довідкою від 02.01.2025 №1 щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.07.2019 по 30.06.2021, у зв'язку з чим суд вважає, що позивач набув право на перерахунок пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення з 31.01.2024.
На підставі викладеного, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові проведення перерахунку розміру пенсії позивача з урахуванням сум, нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, за період проходження служби в ГУНП в Донецькій області з 01.07.2019 по 30.06.2021, відображених у довідці Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області від 02.01.2025 №1;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити розмір пенсії позивачу з 31.01.2024 з урахуванням сум, нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, за період проходження служби в ГУНП в Донецькій області з 01.07.2019 по 30.06.2021, відображених у довідці Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області від 02.01.2025 №1, з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Отже, суд першої інстанції правильно вирішив справу що суті спору, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у справі № 200/1484/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повний текст постанови складений 15 вересня 2025 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий І.В. Геращенко
Судді: А.А. Блохін
Е.Г. Казначеєв