про забезпечення позову
12 вересня 2025 року Справа № 580/9059/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у письмовому провадженні заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Черкаський пивоварний завод» про забезпечення позову у адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Черкаський пивоварний завод» до відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови,
08.08.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю “Черкаський пивоварний завод» (далі - позивач) до відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач), в якому просить скасувати постанову відповідача від 22.04.2025 №158058 про застосування штрафу.
Ухвалою суду від 13.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
09.09.2025 позивач подав суду заяву про забезпечення позову, шляхом зупинення стягнення на підставі спірної постанови в межах виконавчого провадження №78790653 до набрання законної сили рішення суду у цій справі.
Заява про забезпечення позову обґрунтована тим, що на підставі спірної постанови відкрито виконавче провадження. Цим порушено майнові права позивача і невжиття заходів забезпечення позову унеможливить ефективний захист та поновлення порушених прав.
Відповідно до ч.1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Тому суд вирішив розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Перевіривши зазначені у заяві про забезпечення позову доводи позивача, суд зазначає таке.
Порядок вжиття заходів забезпечення адміністративного позову визначено у Главі 10 КАС України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову (ч. 4 ст. 150 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.151 КАС України адміністративний позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Згідно ч.2 ст.151 КАС України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Судом встановлено, що 22.04.2025 відділ державного нагляду (контролю) у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті прийняв постанову №158058, якою застосовано до позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 17000,00 грн.
07.08.2025 головний державний виконавець Другого відділу ДВС у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Піддубна О.О. відкрила виконавче провадження №78790653 про стягнення з позивача 17000,00 грн. на підставі спірної у цій справі постанови.
Вказаною постановою також стягнуто з боржника виконавчий збір у сумі 1700,00 грн.
При вирішенні питання про забезпечення позову адміністративний суд здійснив оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Відповідно до п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України “Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 06 червня 2008 року №2 в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування обставин, які б свідчили про наявність зазначених вище підстав для забезпечення позову.
Суд врахував, що згідно з ч.5 ст.26 Закону України від 02.06.2016 №1404-VII “Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VII) виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Закон №1404-VIII передбачає заходи примусового стягнення боргу, такі, як арешт майна та коштів, звернення стягнення на доходи боржника тощо.
Тому суд погоджується з доводами заявника, що невжиття вказаних ним заходів може істотно ускладнити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних його прав або інтересів.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
Частинами 4-6 ст.154 КАС України встановлено, що залежно від обставин справи суд може забезпечити позов повністю або частково. Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу. В ній суд зазначає вид забезпечення позову та підстави його обрання. Суд може також зазначити порядок виконання ухвали про забезпечення позову.
Отже, стягнення з позивача коштів до часу вирішення судом спору становитиме втручання у мирне володіння ним власними коштами.
Враховуючи викладене, суд вважає що наявні підстави для забезпечення позову в цій адміністративній справі.
Суд зазначає, що наведений спосіб забезпечення адміністративного позову відповідають його предмету та не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища позивача до розгляду даної справи по суті.
Керуючись статтями 150-154, 241-243, 294, 295 КАС України, суд,
1. Заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Черкаський пивоварний завод» про забезпечення позову - задовольнити повністю.
Зупинити стягнення за постановою відділу державного нагляду (контролю) у Черкаській області Державної служби України з безпеки на транспорті від 22.04.2025 №158058 у виконавчому провадженні №78790653 до набрання законної сили рішенням суду у справі №580/9059/25.
2. Ухвала діє до закінчення розгляду справи по суті та набрання судовим рішенням за наслідками розгляду справи законної сили.
3. Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження.
4. Копії ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі та державному виконавцю для виконання.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ