Рішення від 15.09.2025 по справі 580/3368/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року справа № 580/3368/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши в спрощеному письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СВ-ФІШ» до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27.03.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «СВ-ФІШ» (далі позивач) в особі представника адвоката Гаврилова Д. О. з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі відповідач 1), Державної податкової служби України (далі відповідач 2), в якій просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Черкаській області про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ «СВ-ФІШ» критеріям ризиковості платника податку від 04.12.2024 № 7483 та від 10.02.2025 № 13235;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Черкаській області виключити ТОВ «СВ-ФІШ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у спосіб та у порядку встановленому Порядком № 1165;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 06.12.2024 про зупинення реєстрації податкової накладної № 34 від 28.11.2024 (№ 9370039949 в Єдиному реєстрі податкових накладних);

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 34 від 28.11.2024 (№ 9370039949 в Єдиному реєстрі податкових накладних) днем їх фактичного подання на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 06.12.2024 про зупинення реєстрації податкової накладної № 35 від 30.11.2024 (№ 9370025955 в Єдиному реєстрі податкових накладних);

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 34 від 28.11.2024 (№ 9370025955 в Єдиному реєстрі податкових накладних) днем їх фактичного подання на реєстрацію.

Також просить стягнути з відповідача понесені судові витрати на оплату правничої допомоги в сумі 40 000 грн.

Обґрунтовуючи зазначив, що не погоджується зі спірними рішеннями. Вважає їх надуманими і безпідставними.

Ухвалою суду від 08.04.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження. Встановлено відповідачу строк тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву.

01.05.2025 ухвалою суд відмовив у прийнятті заяви позивача про зміну предмета позову.

15.05.2025 від відповідача 1 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову. Обгрунтовуючи зазначив, що оскаржувані рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку втратили чинність у зв'язку з прийняттям 13.05.2025 рішення про невідповідність позивача критеріям ризиковості платника податку. Квитанції, які позивач оскаржує як рішення про зупинення реєстрації податкових накладних не є актами індивідуальної дії, а лише технічними повідомленнями про зупинення реєстрації податкових накладних. Тому не підлягають оскарженню в судовому порядку. Стверджує, що позивач після їх отримання подав документи щодо реєстрації податкових накладних, за результатом розгляду яких відповідач 1 прийняв рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, які можуть бути предметом оскарження у суді. Вважає, що витрати позивача на правничу допомогу не підлягають стягненню, оскільки їх розмір є завищеним та не деталізований.

20.06.2025 ухвалою суд відмовив у прийнятті заяви представника позивача про зменшення розміру позовних вимог.

Зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив справу розглянути за правилами спрощеного провадження без такого виклику (у письмовому провадженні) за наявними письмовими доказами.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до даних ЄДРПОУ позивач зареєстрований як юридична особа. Перебуває на обліку у відповідача та зареєстрований платником ПДВ.

04.12.2024 відповідач прийняв рішення №7483 про відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.

За наслідками розгляду документів та пояснень позивача 10.02.2025 відповідач 1 прийняв аналогічне рішення №13235 про відповідність позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку з аналогічних підстав.

21.03.2025 позивач подав повідомлення відповідачу 1 та копії додаткових документів щодо його невідповідності критеріям ризиковості платника податку.

Із наявних у матеріалах справи доказів суд також встановив, що позивач засобами електронного зв'язку на реєстрацію податкову накладну №34 від 28.11.2024 року.

Відповідно до квитанції від 06.12.2024 року №9370025955 документ збережено. реєстрація зупинена.

Також позивач подав на реєстрацію податкову накладну №35 від 30.11.2024 року.

Відповідно до квитанції від 06.12.2024 року №9370039949 документ збережено, реєстрація зупинена.

У вище зазначених квитанціях відповідач 1 зазначив, що реєстрацію зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, Порядку № 1165, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=.1795%, "Рпоточ"=334573.84. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, а саме: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження і розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи. У тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передач товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації щодо підтвердження відповідності, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та /або законодавством, інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями про відповідність пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків від 04.12.2024 № 7483 та від 10.02.2025 № 13235, та рішеннями від 06.12.2024 про зупинення реєстрації в ЄРПН вказаних вище податкових накладних, позивач звернувся зі вказаним позовом до суду.

Після відкриття провадження у цій справі за результатом розгляду документів позивача, поданих ним 21.03.2025 відповідач 1 прийняв рішення від 07.04.2025 №31286 про відповідність позивача критеріям ризиковості у зв'язку з ненаданням повного переліку документів.

01.05.2025 позивач додатково надав відповідачу 1 повідомлення та відповідні документи щодо підтвердження його невідповідності критеріям ризиковості. Дослідивши вказаний пакет документів відповідач 1 прийняв рішення від 13.05.2025 №40115 про невідповідність позивача критеріям ризиковості.

Водночас на виконання вимог відповідача 1 після отримання оскаржуваних квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних позивач направив до податкового органу пояснення щодо вказаних податкових накладних разом із копіями відповідних документів.

За результатом їх розгляду відповідач 1 прийняв рішення від 17.04.2025 №12766179/45595128 та №12766180/45595128, якими відмовив позивачу в реєстрації вищезазначених податкових накладних з підстав «ненадання / часткове наданням додаткових письмових пояснень та копії документів стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень, та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в ЄРПН платником податку».

Позивач оскаржив вказані рішення відповідача до суду у справі №580/5993/25. Так, рішенням від 04.08.2025 Черкаський окружний адміністративний суд адміністративний позов позивача задовольнив. Визнав протиправними та скасував рішення відповідача 1 від 17.04.2025 № 12766179/45595128 про відмову в реєстрації податкової накладної позивача №34 від 28.11.2024 (№ 9370039949 в Єдиному реєстрі податкових накладних), від 17.04.2025 №12766180/45595128 про відмову в реєстрації податкової накладної позивача №35 від 30.11.2024 (№ 9370025955 в Єдиному реєстрі податкових накладних). Зобов'язав відповідача 2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні позивача № 34 від 28.11.2024 та № 35 від 30.11.2024, датою їх фактичного подання на реєстрацію.

Для вирішення спору суд урахував вимогу абзацу другого ст.19 Конституції України діяти в порядку, межах і спосіб, що визначені законом.

Щодо визнання протиправними та скасування рішень відповідача 1 про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку від 04.12.2024 № 7483 та від 10.02.2025 № 13235 та зобов'язання виключити його з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, суд урахував.

Спірні відносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520) у редакції, що діяла на дату прийняття оскаржуваних рішень.

Так, Порядком №1165 запроваджений автоматизований моніторинг відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків.

Пунктом 26 Порядку №1165 визначено, що комісія центрального рівня приймає рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.

Відповідно до п.6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Оскільки спірні рішення стосуються ризиковості господарських операцій позивача, суд урахував, що Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено критерії ризиковості платника ПДВ, а додатком 3 - критерії ризиковості здійснення операцій.

Такими критеріями згідно з застосованим відповідачем у спірних правовідносинах п.8 додатку 1 є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Отже, відповідні Комісії зобов'язані перевірити отримані документи та не обмежені їх переліком.

Водночас згідно з п.6 Порядку №1165 у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

Суд у рахував, що після відкриття провадження у справі позивач подав відповідачу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо невідповідності критеріям ризиковості, за результатом розгляду яких відповідач 1 прийняв рішення від 07.04.2025 №31286 про відповідність позивача критеріям ризиковості у зв'язку з ненаданням повного переліку документів.

Отже, враховуючи вказаний вище пункт 6 Порядку №1165 та обставини справи, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення від 04.12.2024 №7483 та від 10.02.2025 №13235 втратили чинність в зв'язку з прийняттям рішення від 07.04.2025 №31286. Крім того, у подальшому за результатом розгляду, додатково наданих позивачем пояснень та документів відповідач1 прийняв рішення від 13.05.2025 №40115 про невідповідність позивача критеріям ризиковості платника податків.

Тому позовні вимоги про визнання протиправними і скасування рішень відповідача 1 про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку від 04.12.2024 № 7483 та від 10.02.2025 № 13235 та зобов'язання виключити його з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Щодо визнання протиправними і скасування рішень відповідача 1 від 06.12.2024 про зупинення реєстрації податкових накладних №34 від 28.11.2024 (№ 9370039949), № 35 від 30.11.2024 (№ 9370025955) та зобов'язання відповідача 2 їх зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд урахував.

Відповідно до підп.14.1.242 п.14.1 ст.14 ПК України технічний адміністратор електронного кабінету - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що здійснює заходи із розробки, створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення електронного кабінету, відповідає за виконання всіх етапів життєвого циклу такого програмного забезпечення, за його технічне і технологічне забезпечення, впровадження, функціонування, оновлення, модифікацію, усунення помилок, забезпечення цілісності та автентичності вихідного програмного коду; здійснює технічні та технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до електронного кабінету, відповідає за збереження та захист даних цих електронних сервісів.

Отже, саме відповідач 2 уповноважений, як адміністратор, забезпечити прийняття та реєстрацію ПН в ЄРПН.

Згідно з п. 5 Порядку №1246 ПН та/або РК приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до п.12. Порядку №1246 після надходження ПН та/або РК до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності ПН та/або РК затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких ПН та/або РК;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію ПН та/або РК, платником податку на момент складення та реєстрації таких ПН та/або РК;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми ПДВ відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для ПН та/або РК, що реєструються після 1 липня 2015р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у ПН, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації ПН та/або РК з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації ПН та/або РК;

дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 11 Порядку №1165 визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Отже, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної надсилається контролюючим органом протягом операційного дня в автоматичному режимі платнику податку та є виключно підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Водночас механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.

Відповідно до п.2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Отже, відповідні комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН/РК та зобов'язані проаналізувати зміст посвідчуваних ними відомостей, звірити дані, у т.ч. з наявною податковою інформацією, з'ясувати дійсність господарської операції.

Згідно з п.3 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації ПН / РК в Реєстрі платник податку відповідно до п.4 Порядку №520 має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п.9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі відповідно до п.10 Порядку №520 в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Зміст такого виду рішення вказаний у Додатку №1 до Порядку №520 та передбачає обов'язок у додатковій інформації зазначити конкретні документи.

Отже, надання додаткових письмових пояснень та копій документів є правом платника податку, а не його обов'язком. Водночас у разі не надання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня зобов'язана прийняти рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі.

Вказаного механізму відповідач 1 у спірних правовідносинах дотримався та за результатом поданих позивачем пояснень та документів прийняв рішення від 17.04.2025 №12766179/45595128 та №12766180/45595128 про відмову у реєстрації податкових накладних №34, №35, які у подальшому скасовані судом у справі №580/5993/25.

Врахувавши вказані вище норми законодавства та обставини справи, а саме виконання відповідачем 1 вимог п. 11 Порядку №1165 щодо надіслання позивачу в автоматичному режимі оскаржуваних квитанцій від 06.12.2024 №9370025955та №9370039949 про зупинення реєстрації вказаних вище податкових накладних, які є підтвердженням зупинення такої реєстрації, не порушує прав позивача, оскільки оскаржувані квитанції не є рішенням суб'єкта владних повноважень, тобто актом владно-управлінських функцій. Тому позовні вимоги про визнання їх протиправними і скасування необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача 2 зареєструвати податкові накладні, №34 та №35 в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки такі права позивача відновленні вказаним вище судом у справі №580/5993/25.

Отже, позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результат вирішеного спору, понесені позивачем судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 132-139, 244-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «СВ-ФІШ».

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з складення повного його тексту.

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 15.09.2025.

Суддя Алла РУДЕНКО