Рішення від 12.09.2025 по справі 580/4330/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 року справа № 580/4330/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, управління соціальної підтримки департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

29.04.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі-позивач) до Міністерства оборони України (далі - відповідач 1), управління соціальної підтримки департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (далі - відповідач 2), в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не подання комісії Міністерства оборони України з розгляду низань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум ОСОБА_1 , документів для повторного їх розгляду з метою призначення ОСОБА_1 , нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги, що лишилась не виплаченою у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 ;

зобов'язати відповідачів подати комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, ОСОБА_1 , документи для повторного їх розгляду з метою призначення ОСОБА_1 , нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги, що лишилась не виплаченою у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 .

В обґрунтування позову зазначено, що позивач має право на отримання нерозподіленої частки ОГД після загибелі її сина ОСОБА_3 . Однак, відповідач протиправно не подає відповідні документи на розгляд комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.

Ухвалою суду від 06.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) правилами спрощеного позовного провадження.

23.05.2025 МО України подало суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у її задоволенні. Зазначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_3 є ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 .

Протоколом комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 10.06.2022 № 97 прийнято рішення про призначення частки одноразової грошової допомоги матері загиблого ОСОБА_3 22.06.2022 позивачу було перераховано вказану допомогу у розмірі 7 500 000 грн., тобто 1/2 частини одноразової грошової допомоги.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 16.05.2022 № 6/8/5/859 повідомлено, що під час оформлення документів отримано інформацію щодо осіб, які можуть мати право на отримання одноразової грошової допомоги, яку документально не підтверджено, а саме: вітчим загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 - ОСОБА_2 .

Згідно повідомлення начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 звернувся з цивільним позовом до суду щодо підтвердження факту перебування на утриманні загиблого.

У зв'язку з наведеними обставинами, враховуючи той факт, що ОСОБА_2 заявив свої наміри щодо отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_3 , виплата одноразової грошової допомоги матері загиблого ОСОБА_3 була здійснена у розмірі 1/2 частини одноразової грошової допомоги.

ОСОБА_2 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_3 (справа № 580/4893/23), зазначивши, що після прийняття рішення у справі № 580/5193/22 в січні 2023 року він повторно письмово, звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із вимогою прийняти заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_3 , однак дана заява близько шести місяців лежить без розгляду.

Позаяк, у рішенні Черкаського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №580/4893/23 суд дійшов висновку про те, що Позивач не надав належні та допустимі докази звернення ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_4 з заявою та необхідним переліком документів, внаслідок чого ОСОБА_2 було відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Зазначені обставини свідчать про те, що ОСОБА_2 своїми діями, які полягають у зверненні до ІНФОРМАЦІЯ_3 з усною заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_3 , а також у неодноразовому зверненні до суду з вимогою про зобов'язання Міноборони призначити та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю пасинка ОСОБА_4 , заявив намір на отримання згаданої виплати, позаяк, на даний час не підтвердив належними документами своє право на звернення за її призначенням.

Враховуючи наявність іншої особи, зокрема, ОСОБА_2 , який заявив свої наміри щодо отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_3 , а також той факт, що трирічний строк для його звернення у встановленому порядку для отримання згаданої виплати, ще не сплив, що позовна вимога ОСОБА_1 про зобов'язання відповідачів подати комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, ОСОБА_1 , документи для повторного їх розгляду з метою призначення ОСОБА_1 , нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги, що лишилась не виплаченою, є передчасною та необґрунтованою.

03.06.2024 представник позивача подав суду відповідь на відзив з подібними позовній заяві доводами.

Ухвалою від 05.07.2024 суд зупинив провадження у справі №580/4330/24 до часу набрання законної сили рішенням Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області у цивільній справі №699/909/24, а ухвалою від 12.09.2025 - поновив провадження.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 (свідоцтво про народження № НОМЕР_2 ), який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 . Смерть настала внаслідок осколкового поранення та пов'язана із захистом Батьківщини.

У зв'язку зі смертю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про виплату ОГД звернулась мати - ОСОБА_1 .

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 16.05.2022 № 6/8/5/859 надано висновок до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, в якому повідомлено, що під час оформлення документів отримано інформацію щодо осіб, які можуть мати право на отримання одноразової грошової допомоги, яку документально не підтверджено, а саме: вітчим загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 - ОСОБА_2 .

Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення (протокол від 10.06.2022 № 97) про призначення ОСОБА_1 1/2 частки одноразової грошової допомоги в розмірі 7 500 000 грн.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 20.06.2022 №216 зазначена грошова допомога в сумі 7500000,00 грн. перерахована 22.06.2023 на картковий рахунок ОСОБА_1 .

Листом від 26.10.2023 позивач звернулась до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, в якому просила здійснити їй, як матері загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , доплату 1/2 частини одноразової грошової допомоги на банківський рахунок, на який була перерахована перша половина одноразової грошової допомоги.

На вказане звернення, листом №220/13/ВихЗВГ/8450 від 08.12.2023 головне управління соціальної підтримки Міністерства оборони України повідомило позивача про відсутність підстав для подання на розгляд Комісії документів щодо доплати їй нерозподіленої 1/2 частини одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю ОСОБА_3 .

Підставою зазначено, що за інформацією ІНФОРМАЦІЯ_2 вітчим загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 заявив щодо своїх намірів стосовно отримання частки одноразової грошової допомоги. При цьому мотивувальною частиною постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.10.2023, на підставі зібраних доказі встановлено, що ОСОБА_2 не звертався у встановленому законом порядку до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про отримання ОГД. Питання віднесення ОСОБА_2 до членів сім'ї або утриманців загиблого військовослужбовця, а отже і встановлення/підтвердження його права на отримання допомоги судами у справі №580/5193/22 не досліджувалось та не розглядалось. Оскільки ОСОБА_2 заявив про свої наміри щодо отримання частки допомоги, але фактично не звертався встановленим порядком до ІНФОРМАЦІЯ_7 , частка допомоги лишається нерозподіленою.

Вважаючи бездіяльність щодо подання на розгляд комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги, документів для призначення нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги, позивач звернулась в суд з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ).

Закон №2011-XII (тут і далі в редакції на дату загибелі військовослужбовця ОСОБА_3 ) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Частиною 1 статті 16 Закону №2011-XII встановлено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до п.п.1-3 частини 2 статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби;

загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.16-1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч.1 статті 16-3 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975 у редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з п.10 цього Порядку члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії:

документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;

свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);

рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);

рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

Аналіз викладеного дає підстави для висновку, що для отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, який призваний на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) у першу чергу подають компетентним органам відповідну заяву разом із визначеним у Порядку № 975 документами.

Як установлено судом, комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, прийнято рішення (протокол від 10.06.2022 № 97) про призначення ОСОБА_1 1/2 частки одноразової грошової допомоги в розмірі 7500000 грн. у зв'язку із загибеллю її сина - ОСОБА_3 .

Водночас, підставою для відмови у нарахуванні та виплаті нерозподіленої 1/2 частини одноразової грошової допомоги стало те, що вітчим загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 заявив щодо своїх намірів стосовно отримання частки одноразової грошової допомоги.

З цього приводу суд зазначає, що 28.10.2022 ОСОБА_2 звертався до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_8 , в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_8 у прийнятті заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця;

зобов'язати Міністерство оборони України прийняти заяву та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_1 його пасинка ОСОБА_4 при обороні Києва.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.10.2023 у справі №580/5193/22 вказаний позов ОСОБА_2 залишено без задоволення.

Також, 15.06.2023 ОСОБА_2 звертався до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України в особі ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо не розгляду у встановленому законом порядку заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю 22.03.2022 пасинка позивача ОСОБА_3 ;

зобов'язати Міністерство оборони України в особі ІНФОРМАЦІЯ_8 розглянути письмову заяву позивача про виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги встановлену Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», як вітчиму ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з військовою агресією рф.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26.01.2024 у справі №580/4893/23 у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Також, ОСОБА_2 звертався до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство оборони України, про встановлення факту проживання однією сім'єю та ведення спільного господарства для реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги за загиблим військовослужбовцем.

Вказаний позов ОСОБА_2 мотивував тим, що перебуваючи з 1993 року по 2008 рік у шлюбі із ОСОБА_5 виховував та утримував сина дружини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 . Пасинок називав його батьком і в паспорті позивача ОСОБА_6 записаний як його син. ОСОБА_2 звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 із вимогою прийняття заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю пасинка Вячеслава. Проте йому було письмово відмовлено у прийнятті заяви з посиланням на те, що він не є його батьком та відсутнє документальне підтвердження факту спільного проживання з ОСОБА_3 або ж факту перебування у нього на утриманні та рекомендовано звернутися до суду.

Рішенням Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 24.12.2024 у справі №699/909/24, яке набрало законної сили, 23.01.2025 у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство оборони України, про встановлення факту проживання однією сім'єю та ведення спільного господарства для реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги за загиблим військовослужбовцем - відмовлено.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, шо ОСОБА_2 не довів, що відноситься до кола осіб, які мають праві на отримання одноразової грошової допомоги, що визначені ст.16-1 Закону № 2011-XII.

Так, матеріалами справи підтверджено, що єдиною особою, яка відповідно до положень ст.16-1 Закону №2011-XII має право на отримання вищевказаної допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 є його мати - ОСОБА_1 .

Відтак, спірна бездіяльність щодо подання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, документів для з метою призначення ОСОБА_1 нерозподіленої 1/2 частки одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 , на переконання суду є протиправною.

Відповідно до ч.6 ст.16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця врегульований Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення №530).

Згідно з абз.1, 4 п.4.9 Положення №530 висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та ТЦКСП), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.

Отримані документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони і Генерального штабу відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яка в своїй діяльності керується наказом Міністерства оборони України від 26 жовтня 2016 року №564 «Про затвердження Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2016 року за №1497/29627.

Оскільки матеріали справи не містять належних доказів, в якому структурному підрозділі Міністерства оборони України перебувають документи позивача про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги, суд, з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати саме Міністерство оборони України передати на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, документи ОСОБА_1 для повторного їх розгляду з метою призначення їй нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги, що лишилась не виплаченою, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 .

Отже, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Дотримуючись вказаних вимог, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем судовий збір в сумі 1211,20 грн. підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань МО України.

Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо подання комісії Міністерства оборони України з розгляду низань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум документів ОСОБА_1 , для повторного розгляду з метою призначення їй нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги, що лишилась не виплаченою у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 .

Зобов'язати Міністерство оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітряних Сил, буд.6, код ЄДРПОУ 00034022) подати комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, документи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) для повторного розгляду з метою призначення ОСОБА_1 нерозподіленої частки одноразової грошової допомоги, що лишилась невиплаченою у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_3 .

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з складення повного його тексту.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ