Рішення від 04.09.2025 по справі 640/12734/19

Справа № 640/12734/19

РІШЕННЯ

іменем України

04 вересня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.

за участю: секретаря судового засідання Нетичай Ю.В.

представників сторін

розглянувши в режимі відеоконференції

в порядку загального позовного провадження

адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування" до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0040081404 від 01.07.2019. В обґрунтування позову зазначає, що оскаржене податкове рішення прийняте з порушенням норм податкового законодавства.

Відповідно до супровідного листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.10.2023 №03-19/32561/23 матеріали справи були скеровані до Київського окружного адміністративного суду. Київський окружний адміністративний суд на виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу ІІ прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, передав справу Хмельницькому окружному адміністративному суду листом від 01.01.2025 вих. №01-19/1/25.

Ухвалою судді Хмельницького окружного адміністративного суду справу взято до провадження, замінено відповідача його процесуальним правонаступником - Головним управлінням ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011).

У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що позивачем в порушення вимог закону не було зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 25.10.2018 на загальну суму 5963136 грн., складену на покупця ДП "Антонов". За вказане порушення до позивача була застосована штрафна санкція, що відповідач вважає правомірним, відтак просить у позові відмовити.

В судовому засіданні представники сторін підтримали доводи та заперечення, викладені у адресованих суду заявах.

Дослідивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Порядок №1246), внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Згідно з пунктом 11 Порядку №1246 квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку. Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

За правилами пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, встановлених ст. 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Отже, продавець товарів/послуг несе обов'язок в разі постачання товарів/послуг скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у визначені законом терміни.

Контроль за дотриманням строків подачі податкових накладних платниками податку здійснює контролюючий орган відповідно до норм податкового законодавства. Допущення платником податку податкового правопорушення щодо недотримання граничного строку реєстрації податкових накладних має наслідком застосування відповідальності у вигляді штрафу, розмір якого залежить від кількості пропущених днів реєстрації.

Водночас, відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відтак, протиправність дії/бездіяльності є обов'язковою умовою для визнання такої дії/бездіяльності правопорушенням та, як наслідок, застосування відповідальності за вчинене правопорушення.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

23.02.2018 між Приватним акціонерним товариством «Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування» (постачальник) та Державним підприємством «Антонов» (замовник) був укладений договір №042-17М щодо виготовлення та постачання продукції на суму 1 209 600 грн. 05.10.2018 сторони уклали додаткову угоду №1 до договору №042-17М, що вводила в дію додаток №2 до договору №042-17М щодо збільшення суми договору до 5 963 136 грн.

10.10.2018 позивачем на підставі додаткової угоди №1 від 05.10.2018 було виписано для замовника рахунок на суму 5 963 136,00 грн., у тому числі ПДВ 993 856,00 грн.

На підставі платіжного доручення №7957 від 23.10.2018 кошти в сумі 5 963 136 грн. були 23.10.2018 перераховані ДП "Антонов" і 25.10.2018 зазначена сума у повному обсязі надійшла на рахунок ПрАТ «Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування»

Позивачем була виписана податкова накладна №23 від 23.10.2018, яка 14.11.2018 була зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанцією №1 від 15.11.2018.

У подальшому Головним управлінням Державної фіскальної служби України у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПрАТ «Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування». За результатами перевірки складений акт №534/26-15-14-04-02/33096208 від 29.05.2019, у якому викладені висновки про порушення ПрАТ «Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування» вимог п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, пп. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, п. 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307.

Перевіркою встановлено відсутність реєстрації податкової накладної від 25.10.2018 на суму 5 963 136 грн. (у т.ч. ПДВ 993 856 грн.) на контрагента ДП «Антонов» у Єдиному реєстрі податкових накладних.

01.07.2019 Головним управлінням ДФС у м. Києві прийняте податкове повідомлення - рішення "ПН" №0040081404, у якому констатовано відсутність складення та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого ст. 201 Податкового кодексу України, податкової накладної на суму ПДВ 993856 грн., та застосовано штраф на суму 496928 грн.

Судом встановлено, що податкова накладна №23 була виписана 23.10.2018 (датою оформлення платіжного доручення), проте з незалежних від позивача причин кошти були фактично зараховані банківською установою 25.10.2018.

Зі змісту розрахунку штрафної санкції, який доданий до акту перевірки від 29.05.2019, вбачається, що контролюючим органом встановлено відсутність реєстрації податкової накладної від 25.10.2018 з сумою ПДВ 993856 грн.

Водночас, під час розгляду справи та з наявних у справі доказів встановлено, що окрема податкова накладна від 25.10.2018 поряд з податковою накладною від 23.10.2018 позивачем не виписувалась.

Отже суть спірного питання фактично зводиться до того, що платник помилково виписав податкову накладну за фактом отримання коштів від покупця датою перерахування коштів ( датою платіжного доручення), тоді як кошти були зараховані банківською установою двома днями пізніше.

Судом зі змісту акту перевірки та інших доказів встановлено, що у період з 23 по 25 жовтня 2018 на рахунок позивача надійшла від ДП "Антонов" лише одна транзакція на суму 5963136 грн., що виключає можливість існування двох податкових накладних, одна з яких не пройшла реєстрацію.

Також встановлено, що податкова накладна, помилково виписана 23.10.2018 ( а не 25.10.2018) мала той же граничний строк її реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних: до 15.11.2018 включно. Як встановлено зі змісту письмових доказів, ця податкова накладна була своєчасно зареєстрована у Єдиному реєстрі, про що отримана квитанція №1 від 15.11.2018, і що відповідачем не спростовано.

Відповідно до абзацу пункту 201.10 статті 201 ПК України помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Отже, оскільки допущена платником помилка не впливала на обсяг або виконання податкових зобов'язань позивача і не перешкоджала належній ідентифікації господарської операції, а податкові зобов'язання були виконані у встановлені законом строки, вона не могла бути підставою для висновку про відсутність реєстрації податкової накладної, а отже і підставою для подальшого застосування штрафної санкції.

У зв'язку з цим суд вважає недоведеними підстави для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строку реєстрації податкової накладної.

Оскільки відповідач не довів належними доказами обґрунтованість спірного рішення і доводи позивача не спростував, позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби України у місті Києві №0040081404 від 01.07.2019.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування" судові витрати на сплату судового збору в сумі 7453,92 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 15 вересня 2025 року

Позивач:Приватне акціонерне товариство "Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування" (вул. Грушецька, 9, м. Київ , код ЄДРПОУ - 33096208)

Відповідач:Головне управління Державної податкової служби у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116 , код ЄДРПОУ - 44116011)

Головуючий суддя І.С. Козачок