Рішення від 15.09.2025 по справі 500/3747/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3747/25

15 вересня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Юзьківа М.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач), у якому просила ухвалити рішення, яким:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 25.03.2025 № 2071-1848/С-02/8-1900/25, щодо відмови у перерахунку та виплаті підвищення до пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із додатково набутим стажем та заробітком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату підвищення до пенсії у зв'язку із додатково набутим стажем та заробітком, починаючи з 25.03.2025, із врахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії, оскільки після призначенні пенсії у 2002 році, вона продовжувала працювати до 2010 року. Однак, за результатами розгляду такої заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області відмовлено позивачці у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав, що й слугувало підставою для звернення позивача до суду із цим позовом.

Відповідач, у встановлений судом строк, подав відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні. В обґрунтування заперечень вказав, що позивачці, органами Пенсійного фонду виплачується пенсія за віком з 11.12.2002 згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії позивачки обчислено із середньомісячного заробітку за період роботи з 01.04.1995 по 31.12.1999 та за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.09.2010. Страховий стаж позивачки становить 38 років 00 місяців 10 днів (враховано по 25.10.2010). На даний час пенсійна виплата позивача складає 4182,98 грн, а саме: - 3640,08 грн - розмір пенсії за віком (8913,83*1,07464*0,38000, де 8913,83 - показник середньої заробітної плати, 1,07464 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищезазначені періоди, 0,38000 - коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%); - 117,92 грн - доплата до 3758,00 грн; - 424,98 грн. - доплата за 18 років понаднормативного стажу (2361,00 *18%). Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії визначається для кожного пенсіонера індивідуально і залежить від величини заробітної плати застрахованої особи (коефіцієнта заробітку) і тривалості страхового стажу (коефіцієнта страхового стажу), а також права на інші надбавки та підвищення. Відповідно розмір підвищення в результаті перерахунку пенсій також розраховується індивідуально. Пенсія перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Підстави для проведення перерахунку відсутні (арк. справи 39 - 60).

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 30.06.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Копію ухвали суду від 30.06.2025 про відкриття провадження у справі доставлено відповідачу через електронний кабінет 30.06.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.

Ухвалою суду від 15.09.2025 продовжено процесуальний строк розгляду справи на період воєнного стану з урахуванням розумних строків розгляду, як це передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Крім того, відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України, не подання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

Інших заяв, в тому числі по суті справи, на адресу суду не надходило.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії за понаднормовий стаж 18 років (арк. справи 48 - 49).

У відповідь на звернення позивачки від 06.03.2025 щодо перерахунку пенсії Головне управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 25.03.2025, повідомило, що відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній до 01.10.2011), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у жінок 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до цього Закону. Перерахунки пенсійної виплати проводяться у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму, та згідно з рішеннями Кабінету Міністрів України. Відповідно до пункту 4-3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, тобто із суми 3764,40 грн, виходячи із величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Надалі показник середньої заробітної плати (доходу) для проведення зазначеного перерахунку збільшувався на коефіцієнти, визначені постановами Кабінету Міністрів України. З 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" від 25.02.2025 № 209 та згідно із Порядком із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на жовтень 2017 року, в розмірі 1,115 (3764,40*1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796* 1,115=8913,83 грн.). На даний час пенсійна виплата складає 4 182,98 грн., а саме:

- 3 640,08 грн - розмір пенсії за віком (8913,83*1,07464*0,38000, де 8913,83 показник середньої заробітної плати, 1,07464 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищезазначені періоди, 0,38000 - коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%);

- 117,92 грн. - доплата до 3758,00 грн.;

- 424,98 грн. - доплата за 18 років понаднормативного стажу (2361,00*18%).

Підстави для проведення перерахунку відсутні (арк. справи 14 - 15).

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, позивачка звернулась до суду з позовом.

Мотивувальна частина

Предметом спору у даній справі по суті є дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті підвищення до пенсії позивачки, у зв'язку із додатково набутим стажем та заробітком.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, в цій справі суд має надати оцінку на предмет правомірності таких дій відповідача, оцінивши їх через призму верховенства права та критеріїв законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які наведені в частині 2 статті 2 КАС України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вказана норма Основного Закону означає, що діяльність суб'єктів владних повноважень здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом.

Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій (бездіяльності) та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон №1058-VІ).

Відповідно до статті 28 Закону № 1058-VІ (в редакції, чинній до 01.10.2011), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у жінок 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до цього Закону.

Перерахунки пенсійної виплати проводяться у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму, та згідно з рішеннями Кабінету Міністрів України

11.10.2017 набув чинності Закон № 2148-VІІІ, яким до частини першої статі 25 Закону № 1058-ІV внесені зміни та визначено, що за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Крім того, пункт 4 Розділу XV "Прикінцевих положень" Закону № 1058-ІV доповнено, зокрема, пунктом 43.

Так, відповідно до пункту 43 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (тобто із суми 3764,40 грн), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Положеннями пункту 44 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV визначено, що 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

При цьому нормами пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 2148-VIII визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Аналіз вказаних положень вказує на те, що Законом № 2148-VІІІ з 01 жовтня 2017 року визначено новий порядок та умови перерахунку саме раніше призначених пенсій, зокрема із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Подібний за змістом висновок міститься у постановах Верховного Суду від 05 лютого 2020 року у справі № 822/3781/17, від 08 травня 2023 року у справі № 1.380.2019.005034 та від 25 вересня 2023 року у справі № 200/10870/20-а.

Відповідно до матеріалів справи, позивачці, органами Пенсійного фонду виплачується пенсія за віком з 11.12.2002 згідно із Законом № 1058-ІV. Розмір пенсії позивачки обчислено із середньомісячного заробітку за період роботи з 01.04.1995 по 31.12.1999 та за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.09.2010. Страховий стаж позивачки становить 38 років 00 місяців 10 днів (враховано по 25.10.2010).

З 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії позивачки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" від 25.02.2025 № 209 та згідно із Порядком із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на жовтень 2017 року, в розмірі 1,115 (3764,40*1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796* 1,115=8913,83 грн).

На даний час пенсійна виплата позивача складає 4182,98 грн., а саме:

- 3640,08 грн. - розмір пенсії за віком (8913,83*1,07464*0,38000, де 8913,83 - показник середньої заробітної плати, 1,07464 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за вищезазначені періоди, 0,38000 - коефіцієнт страхового стажу із врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%);

- 117,92 грн. - доплата до 3758,00 грн;

- 424,98 грн. - доплата за 18 років понаднормативного стажу (2361,00 *18%).

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивачки на підставі положень частини четвертої статті 42 Закону № 1058 у зв'язку з урахуванням додатково набутого страхового стажу, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону № 1058-ІV станом на дату проведення такого перерахунку.

Таким чином, враховуючи те, що станом на момент здійснення перерахунку пенсії положеннями статті 25 Закону № 1058-ІV встановлено величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, саме вказаний показник має бути врахований під час перерахунку пенсії позивачки.

З огляду на викладене, системного аналізу норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивачки за віком відповідно до Закону № 1058-IV, а доводи позивачки та представлені нею докази не спростовують вказаних висновків суду.

Відтак, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Законом.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першою та частиною другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд приходить до переконання, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивачки, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачкою не доведено. Відтак, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судові витрати

Згідно частини першої статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.

Оскільки у цій справі судом відмолено у задоволенні позову повністю, ним не присуджується та не стягується судові витрати на користь будь-якої із сторін.

На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 257 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 15 вересня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ: 14035769).

Головуючий суддя Юзьків М.І.