Справа № 420/3253/25
15 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, місце знаходження: 29013, м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10) та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 31 січня 2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, місце знаходження: 29013, м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10) та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій позивач просить:
- Визнати протиправними дії та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в переведенні пенсії по інвалідності на пенсію за віком №951290126555 від 03.12.2024 року згідно її заяви від 26.11.2024 року у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу;
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , періоди роботи як Фізична особа-підприємець з 01.01.2004 року по 31.12.2014 рік відповідно до сплаченого єдиного податку за період з 01.01.2004 року по 31.12.2014 року;
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до пункту «е» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з дня звернення, тобто з 26.11.2024 року з урахуванням періодів роботи к Фізична особа-підприємець з 01.01.2004 року по 30.12.2014 рік.
Ухвалою від 04 лютого 2025 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона перебуває на обліку Головного управління ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності.
26.11.2024 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо перерахунку пенсії та переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області відмовило у переведені позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком у зв'язку з відсутності необхідного страхового стажу.
На думку позивача, рішення про відмову у призначенні пенсії є протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на таке.
Позивач зазначає, що у 2024 році оскаржувала рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком №951290126555 від 14.02.2024 року у зв'язку із відсутності необхідного страхового стажу. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 року у справі 420/10335/24 було частково задоволено позовні вимоги, а саме:
- Було визнано протиправним та скасоване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком №951290126555 від 14.02.2024 року;
- Було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до страхового стажу періоди: навчання в Міському Професійному Технічному Училищі №4 м. Кагул Республіки Молдова з 01.09.1977 року по 16.07.1980 року; роботи з 18.01.1983 року по 14.04.1984 року в дитячому садку №1 пмт Кантемир Республіки Молдова; роботи з 13.04.1984 року по 01.07.1985 року - в ясла садку №2 пмт Кантемир Республіки Молдова;
- Було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву.
Також, позивачка зазначає, що враховуючи розрахунок періодів роботи до страхового стажу було враховано період ведення нею підприємницької діяльності з 01.12.2002 року по 31.12.2003 року в повному обсязі, а саме один рік і один місяць, а період ведення нею підприємницької діяльності, як платника єдиного внеску з 01.01.2004 року по 30.06.2016 року враховують лише по деяким дням, хоча, як зазначає позивачка, нею за ці періоди були сплачені всі внески.
Так, на виконання рішення суду 420/10335/24 від 05.06.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянуто заяву позивачки від 06.02.2024 року. Після зарахування страхового стажу на підставі виконання рішення у відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 16.07.2024 року №25708/03-16 було зазначено, що страховий стаж позивачки для визначення права на пенсію становить 29 років 11 місяців 26 днів.
Проте, враховуючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в переведені з пенсії по інвалідності на пенсію за віком №951290126555 від 03.12.2024 року, в якому зазначається, що страховий стаж позивачки становить 26 років 6 місяців 12 днів. Виходячи з цього, в Пенсійному фонді України є розбіжності з врахуванням страхового стажу.
Згідно із частини 1 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Як визначено статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ, ч. 1 ст. 48 Кодексу законів про працю України, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Позивачка зазначає, що в період з 01.01.2004 року по 31.07.2012 року вона була платником єдиного внеску 2266426168, також зазначає, що вона постійно сплачувала єдиний податок та перебувала в якості фізичної особи - підприємця на обліку в Ренійській Державній податковій інспекції Головного управління Державної податкової служби в Одеській області з 21.11.2002 року по 30.09.2016 року та знаходилась на наступних системах оподаткування:
- З 21.11.2002 по 30.11.2002 - загальна система оподаткування;
- З 01.12.2002 по 30.09.2014 - спрощена система оподаткування;
- З 01.10.2014 по 21.06.2016 - загальна система оподаткування.
Державна реєстрація припинена підприємницької діяльності проведена 21.06.2016 року.
Згідно із ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. Nє 755-IV, якщо підприємець прийняв рішення припинити діяльність, то для держреєстрації припинення подається тільки заява, пред'являється паспорт або довіреність, якщо немає підстав для припинення розгляду документів або для відмови в реєстрації, то протягом 24 годин до реєстру буде внесена інформація про припинення підприємницької діяльності.
Після реєстрації припинення діяльності позивачка повинна була остаточно зробити розрахунок за податками у встановлені строки і подати останню податкову декларацію за період, коли позивачка ще числилась підприємцем.
Відповідно до статті 62 Закону Nє1788-XII Кабінет Міністрів України постановою від 12 серпня 1993 року Nє637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року Nє 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з п.3 Порядку Nє 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Позивач звертає увагу, що з 2004 року по червень 2010 року для єдиноплатників та фікспатентників порядок сплати пенсійного внеску не був законодавчо визначений, тому окремо його не сплачували. Єдине, що потрапляло до ПФУ це частина єдиного (42 %) або фіксованого (10%) податку. Тобто, попрацювавши місяць на єдиному податку до стажу ФОП зараховувалось приблизно 10-12 днів. А вже з липня 2010 року доплата у ПФУ стала обов'язковою, а з 2011 року цей внесок замінено на ЄСВ.
Отже, на думку позивача, завдяки змінам у п. 4 Порядку № 637, навіть якщо не доплачувався внесок до мінімального розміру, є можливість включити до стажу увесь період підприємницької діяльності з 2004 року по 2017 року.
З огляду на викладені підстави, позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та підлягає скасуванню.
Через канцелярію суду 18 лютого 2025 року (вхід. №15123/25) від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли копії документів з електронної пенсійної справи позивача.
Через канцелярію суду 21 лютого 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якої представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечує та просить відмовити у повному обсязі з огляду на таке.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ХV.
За принципом «екстериторіальності» визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, який уповноважено розглянути подану позивачем заяву.
На підставі повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви від 26.11.2024 та доданих до неї документів Головним управлінням в Хмельницькій області відмовлено в перерахунку пенсії, про що винесено рішення від 03.12.2024 № 951290126555 у зв'язку з відсутністю страхового стажу роботи.
Представник зазначає, що право на отримання пенсії визначено у ст. 8 Закону № 1058, яким користуються громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом. Пенсійний вік визначений статтею 26 Закону № 1058 становить 60 років. Необхідний страховий стаж відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" становить 31 рік.
Страховий стаж Позивача для обчислення пенсії по інвалідності становить 26 років 06 місяців 12 днів (період підприємницької діяльності зараховано та обчислено по факту сплати єдиного внеску).
Страховий стаж Позивача для визначення право на пенсію за віком становить 29 років 11 місяців 26 днів (період підприємницької діяльності зараховано та обчислено з урахуванням п. 3-1 Прикінцевих положень Закону № 1058).
До страхового стажу Позивача зараховано всі періоди роботи.
Згідно з пункту 4 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності зараховуються до стажу роботи за умови підтвердження документами про сплату страхових внесків (платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами, що підтверджують поштовий переказ, інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності), а періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, фіксованого податку, спеціального торгового патенту підтверджуються свідоцтвом про сплату єдиного податку; спеціальним торговим патентом; документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (за наявності платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ).
Для зарахування до страхового стажу періодів ведення підприємницької діяльності Позивачу необхідно надати документи, що підтверджують сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Вказані обставини суперечать вимогам Порядку №637, п. 2.1. Порядку №22-1, ст. 24, 26, 40, 41 Закону №1058 та слугували підставою для прийняття рішення про відмову у перерахунку пенсії. Інші документи, які підтверджують ці обставини не надано.
Постановою Кабінету Міністрів України №794 від 04.06.1998 було затверджено Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, згідно пункту 1 якого, персоніфікований облік полягає в збиранні, обробленні, систематизації зберіганні передбачених законодавством про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб, що пов'язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду та їх розмір загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до пункту 5 Положення №794 персоніфікований облік здійснює Пенсійний фонд та його органи на місцях (далі - уповноважений орган).
Пунктами 6-7 цього Положення передбачено, що уповноважений орган з додержанням вимог статті 23 Закону України “Про інформацію» має право своєчасно одержувати установленому порядку від фізичних осіб та роботодавців відомості, передбачені пунктом 1 Постанови. Уповноважений орган створює і забезпечує функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про фізичних осіб та з цією метою організовує збирання оброблення, систематизацію і зберігання відомостей про фізичних осіб.
З аналізу наведених вище норм вбачається, що на підставі відомостей, поданих роботодавцями і громадянами, які самостійно сплачують страхові внески, в централізовані банку даних Пенсійного фонду України на кожну застраховану особу відкривається електронна персональна облікова картка з постійним страховим номером, який відповідає персональне номеру фізичної особи з Державного реєстру фізичних осіб (ідентифікаційному номеру фізичної особи).
Згідно з п. 1.3 Інструкції страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування - збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що дія; раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону сплачую; страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до і 2.1.3 Інструкції, страхувальниками є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), а згідно п. 2.2.3 застрахованими особами є фізичні особи - суб'єкти підприємницьке діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок).
В пункті 3.1.6. Інструкції зазначено, що страхувальники з дня їх реєстрації в органах Пенсійного фонду України набувають статусу платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 5.3.4. Інструкції страхові внески платниками, визначеними підпунктом 2.1.3 пункту 2.1 цієї Інструкції, які обрали особливий спосіб оподаткування, сплачуються ними за себе та членів своїх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності (підпункт 2.1.4 пункту 2.1 цієї Інструкції), до 20 числа поточного місяця за попередній у фіксованому розмірі.
У відповідності до підпункту 2.1.3 пункту 2.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 за №21-1, платниками страхових внесків є зокрема фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок).
Платники, зазначені в підпунктах 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3, 2.1.5 пункту 2.1, зобов'язані вести облік платежів до Пенсійного фонду.
Тому, опираючись на викладене, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є правомірним та відповідає нормам закону.
Відзиву на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду не надходило.
Відповіді на відзиви до суду не надходили.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 .
Позивачка перебуває на обліку Головного управління ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, що підтверджено пенсійним посвідченням Серія НОМЕР_3 .
Судом встановлено, що 26.11.2024 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою встановленого зразка про перерахунку пенсії та переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
До заяви було додано:
Паспорт
Ідентифікаційний номер
Трудова книжка
Диплом
Свідоцтво про народження дитини
Документи про стаж роботи
Витяг РЗО
Довідка ОК-5.
За принципом екстериторіальності вказана заява розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду в Хмельницькій області та Рішенням від 03.12.2024 року №951290126555 відмовлено у зв'язку з відсутності необхідного стажу.
Підставою для відмови вказано:
«…Згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу, зокрема з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 рік.
За результатами розгляду документів, наявних в електронній пенсійній справі, до страхового стажу зараховані всі періоди роботи. Страховий стаж заявника становить 26 років 6 місяців 12 днів.
Враховуючи зазначене, рішенням головного управління від 03.12.2024 року, ОСОБА_1 , відмовлено у перерахунку пенсії.».
Суд встановив, що відповідно до повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску від 24.10.2011 року № 2259/03 Головного управління ПФУ в Одеській області, позивачка з 21 листопада 2002 узята на облік в органі ПФУ як платник єдиного внеску.
Відповідно до листа № 46005/6/15-32-24-08-10 від 14.11.2023 року Головного управління ДПС в Одеській області, ОСОБА_1 , в якості фізичної особи -підприємця перебувала на обліку в Ренійській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області з 21.11.2002 по 21.06.2016 року, та була на таких системах оподаткування:
- З 21.11.2002 по 30.11.2002 - загальна система оподаткування;
- З 01.12.2002 по 30.09.2014 - спрощена система оподаткування;
- З 01.10.2014 по 21.06.2016 - загальна система оподаткування.
Також відповідно до листа № 42939/6/15-32-24-08-10 від 18.11.2024 року Головного управління ДПС в Одеській області, відповідно до даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС міститься інформація щодо ФОП ОСОБА_1 перебувала на обліку з 22.11.2002 по 22.06.2016 року. З 01.01.2012 року по 01.10.2014 перебувала на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку, декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2012-2014 роки надавались у паперовому та електронному вигляді, та надані копії відповідної звітності позивача.
На підтвердження сплати єдиного податку у період з 19.06.2012 року по 11.02.2015 року позивач надала виписки з її рахунків АТ КБ Приватбанк».
Також суд встановив, що позивач вже зверталась із заявою про переведення її на пенсію за віком.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.06.2024 року у справі 420/10335/24 її позовні вимоги були задоволені:
визнано протиправним та скасоване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком №951290126555 від 14.02.2024 року;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до страхового стажу періоди: навчання в Міському Професійному Технічному Училищі №4 м. Кагул Республіки Молдова з 01.09.1977 року по 16.07.1980 року; роботи з 18.01.1983 року по 14.04.1984 року в дитячому садку №1 пмт Кантемир Республіки Молдова; роботи з 13.04.1984 року по 01.07.1985 року - в ясла садку №2 пмт Кантемир Республіки Молдова;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву.
На виконання рішення суду 420/10335/24 від 05.06.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянуто заяву позивачки від 06.02.2024 року та рішенням Головного управління ПФУ в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії по пенсійній справі № 951290126555 від 15.07.2024 року відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки із зарахованим на виконання рішення суду по справі 420/10335/24 періодів роботи до страхового стажу позивача, страховий стаж становив 29 років 11 місяців 26 днів.
Судом досліджена належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача.
Позивач не погоджується з прийнятим рішення про відмову у призначенні пенсії, а тому звернувся до суду із цим позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» та Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Згідно із положеннями статті 26 Закону №1058-IV право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років та за наявності страхового стажу з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Положеннями частин 1, 2 та 4 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону України № 1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених Законом України № 1058-IV.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України №1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з ч.1 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно з ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Судом встановлено, що 26.11.2024 року позивачка звернулась до територіального управління ПФУ із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії та переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №951290126555 від 03.12.2024 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії та підставою для відмови зазначено, що «Згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу, зокрема з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 рік. За результатами розгляду документів, наявних в електронній пенсійній справі, до страхового стажу зараховані всі періоди роботи. Страховий стаж заявника становить 26 років 6 місяців 12 днів. Враховуючи зазначене, рішенням головного управління від 03.12.2024 року, ОСОБА_1 , відмовлено у перерахунку пенсії.».
Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін з порушеного питання, суд доходить такого висновку виходячи із наведених нижче норм права.
Так, відповідно до п. 3-1 розділу Прикінцеві положення Закону № 1058 до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону, включаються періоди:
1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджується довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності;
з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Своєю чергою відповідно до п. 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 в редакції Постанови КМ № 1058 від 27.09.2022, періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності зараховуються до стажу роботи за умови підтвердження документами про сплату страхових внесків (платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами, що підтверджують поштовий переказ, інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності), а періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, фіксованого податку, спеціального торгового патенту підтверджуються свідоцтвом про сплату єдиного податку; спеціальним торговим патентом; документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (за наявності платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ).
З огляду на вказане, до страхового стажу включаються періоди здійснення особою підприємницької діяльності, за певних умов, а саме:
до 01 травня 1993 року час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, зараховується до трудового стажу за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків;
з 01 січня 1998 року по 31 грудня 2003 року періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців при підтвердженні цього статусу довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності та застосування спрощеної системи оподаткування чи сплати фіксованого податку, або спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, або довідкою, виданою податковою інспекцією про перебування особи на обліку як суб'єкта підприємницької діяльності із зазначенням системи оподаткування та інформації про сплату податку; тобто особа має підтвердити статус підприємця і обрану систему обліку і звітності (через сплату єдиного податку, фіксованого податку), або сплату страхових внесків;
з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування зараховуються до страхового стажу за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів, що підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку (за формою 5-ОК).
При цьому п. 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 в редакції Постанови КМ № 1058 від 27.09.2022, періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, фіксованого податку, спеціального торгового патенту підтверджуються свідоцтвом про сплату єдиного податку; спеціальним торговим патентом; документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (за наявності платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ).
Повертаючись до обставин у цій справі суд зазначає таке.
Так, відповідно до листа № 46005/6/15-32-24-08-10 від 14.11.2023 року Головного управління ДПС в Одеській області, ОСОБА_1 , в якості фізичної особи -підприємця перебувала на обліку в Ренійській ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області з 21.11.2002 по 21.06.2016 року, та була на таких системах оподаткування:
- З 21.11.2002 по 30.11.2002 - загальна система оподаткування;
- З 01.12.2002 по 30.09.2014 - спрощена система оподаткування;
- З 01.10.2014 по 21.06.2016 - загальна система оподаткування.
Відповідно до листа № 42939/6/15-32-24-08-10 від 18.11.2024 року Головного управління ДПС в Одеській області, відповідно до даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС міститься інформація щодо ФОП ОСОБА_1 перебувала на обліку з 22.11.2002 по 22.06.2016 року. З 01.01.2012 року по 01.10.2014 перебувала на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку, декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2012-2014 роки надавались у паперовому та електронному вигляді, та надані копії відповідної звітності позивача.
Відповідно до листа № 46325/6/15-32-24-08-10 від 11.12.2024 року Головного управління ДПС в Одеській області, відповідно до даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС міститься інформація щодо ФОП ОСОБА_1 перебувала на обліку з 22.11.2002 року по 21.06.2016 та з 01.01.2003 по 01.10.2014 року перебувала на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку.
Згідно з листа № 47920/6/15-32-24-08-10 від 30.11.2023 року Головного управління ДПС в Одеській області, за даними інформаційних систем баз даних ДПС України, ФОП ОСОБА_1 21.11.2002 зареєстрована як платник єдиного внеску та з 01.12.2002 року по 30.09.2014 року перебувала на спрощеній системі оподаткування. За період 2002-2012 роки у Головному управління ДПС в Одеській області відсутні дані про сплату та звітність по єдиному соціальному внеску, оскільки до 01.10.2013 року єдиний внесок обліковувався у Пенсійному фонді. За даними інформаційних систем баз даних ДПС України ФОП ОСОБА_1 звітність з єдиного внеску «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» за 2013-2014 роки до податкового органу не надано, суми єдиного внеску на рахунки податкового органу ФОП ОСОБА_1 не сплачувались. Звітність з єдиного внеску за 2015 рік наданий 18.01.2016, в якому дохід та єдиний Звіт за 2016 рік. Ліквідаційний не надано, внесок дорівнюють нулю.
На підтвердження сплати єдиного податку у період з 19.06.2012 року по 11.02.2015 року позивач надала виписки з її рахунків АТ КБ Приватбанк».
Також надано звіти суб'єкта малого підприємства - фізичної особи - платника єдиного податку за ІУ квартал 2003 року, за ІУ квартал 2004 року, за ІУ квартал 2005 року, за ІУ квартал 2006 року, за ІУ квартал 2007 року, за ІУ квартал 2008 року, за ІУ квартал 2009 року, за ІУ квартал 2010 року, за ІУ квартал 2011 року; податкові декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2012 рік, 2013 рік, 2014 рік.
Відповідно до Форми РС- право, виготовленої Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області, страховий стаж Позивача для обчислення пенсії по інвалідності становить 26 років 06 місяців 12 днів (період підприємницької діяльності зараховано та обчислено по факту сплати єдиного внеску).
Разом із вказаного розрахунку права на пенсію вбачається, що відповідачем не було здійснено належну перевірку наданих позивачем документів щодо перебування на спрощеній системі оподаткування та сплати єдиного податку у спірний період, що відповідно до п. 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 в редакції Постанови КМ № 1058 від 27.09.2022, є документами, якими може бути підтверджено трудовий стаж для призначення пенсії.
Таким чином, суд доходить висновку, що Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області ухвалено рішення про відмову у переведенні на пенсію за віком без дослідження всіх документів, якими може бути підтверджені періоди підприємницької діяльності позивача як її трудовий та страховий стаж для призначення пенсії, а тому позовні вимоги: визнати протиправними дії та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в переведенні пенсії по інвалідності на пенсію за віком №951290126555 від 03.12.2024 року згідно її заяви від 26.11.2024 року у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, є правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в переведенні пенсії по інвалідності на пенсію за віком №951290126555 від 03.12.2024 року.
Щодо решт позовних вимог, суд зазначає таке.
Так, суд дійшов висновку, що відповідачем Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області не було розглянуто заяву позивача всебічно, з урахуванням всіх наявних у позивача документів, тобто не виконано всі умови для зобов'язання відповідача прийняти відповідне рішення.
З наведених підстав суд доходить висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , періоди роботи як Фізична особа-підприємець з 01.01.2004 року по 31.12.2014 рік відповідно до сплаченого єдиного податку за період з 01.01.2004 року по 31.12.2014 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до пункту «е» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» з дня звернення, тобто з 26.11.2024 року з урахуванням періодів роботи к Фізична особа-підприємець з 01.01.2004 року по 30.12.2014 рік, є передчасними, а отже не належать задоволенню.
Разом з цим, з огляду на те, що відповідачем не було здійснено повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача та доданих до неї документів і не прийнято за результатами їх розгляду відповідного рішення, тобто не реалізовано надані йому дискреційні повноваження, належним способом захисту прав позивача в цій справі, який відповідатиме завданням адміністративного судочинства, регламентованим ст. 2 КАС України, буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 26.11.2024 року, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
З огляду на це, суд вважає, що відповідно до ст. 9 КАС України, слід за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити їх у вище зазначений спосіб.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», внесені зміні до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від25 листопада 2005 року № 22-1, зокрема, п.4.2 Порядку передбачено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу та п.4.10. передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», внесені зміні до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25 листопада 2005 року № 22-1, заяви про призначення та перерахунки пенсії опрацьовуються територіальними органами Пенсійного фонду України за принципом екстериторіальності в порядку черговості.
З огляду на те, що Головне управління ПФУ у Хмельницькій області розглядало заяву позивача, саме на Головне управління ПФУ у Хмельницькій області мають бути покладені обов'язки щодо повторного розгляду заяви позивача з урахуванням висновків суду.
Згідно з приписів ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладені встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи спірні дії та рішення відповідача, суд дійшов висновку, що вони не відповідають ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, вони вчиненні не у спосіб, передбачені законом та є необґрунтованими, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково.
У зв'язку з тим, що позов задоволено частково, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача Головного управління ПФУ у хмельницькій області пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, місце знаходження: 29013, м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10) та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову в переведенні пенсії по інвалідності на пенсію за віком №951290126555 від 03.12.2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, місце знаходження: 29013, м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 26.11.2024 року № 1806 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду, викладених рішенні.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350, місце знаходження: 29013, м. Хмельницький, вул. Гната Чекірди, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1211, 20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко