Рішення від 15.09.2025 по справі 420/23730/25

Справа № 420/23730/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 22.07.2025 року позов залишено без руху, надано строк на усунення недоліків позову.

На виконання ухвали суду позивач подав до суду заяву про усунення недоліків позову, у якій викладено адміністративний позов до ГУ ПФУ, у якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії ГУ ПФУ з відмови, листом №18384-16219/І-02/8-1500/25 від 01.07.2025 року, у поновленні його - ОСОБА_1 , права на отримання, з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.03.2022, з 01.02.2023, з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025 та з 01.06.2025 року, пенсійної виплати у розмірі 90% грошового забезпечення, яке зазначено в довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО90959 від 29.08.2024, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року;

зобов'язати ГУ ПФУ поновити його - ОСОБА_1 , право на отримання з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.03.2022, з 01.02.2023, з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025 пенсійної виплати у розмірі 90% грошового забезпечення, яке зазначено в довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО90959 від 29.08.2024, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року, шляхом проведення перерахунку пенсії з урахуванням мого права на отримання пенсійної виплати у розмірі 90% грошового забезпечення, яке зазначено в довідках ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО90959 від 29.08.2024, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, на 01.01.2022 та на 01.01.2023;

визнати протиправними дії ГУ ПФУ з відмови, листом №18384-16219/І-02/8-1500/25 від 01.07.2025, у поновленні його - ОСОБА_1 , права на отримання пенсійної виплати, з 01.03.2025 та 01.06.2025 року, без застосовування до розміру пенсійної виплати, обмежувальних коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану»;

зобов'язати ГУ ПФУ поновити його - ОСОБА_1 , порушене право на отримання, з 01.03.2025 та 01.06.2025, пенсійної виплати без застосування обмежувальних коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», шляхом проведення перерахунку пенсійної виплати, з 01.03.2025 та 01.06.2025 року, без застосовування до розміру пенсійної виплати обмежувальних коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 Постанови КМУ №1 від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану».

Позивач зазначив, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262).

Позивач зазначив, що він звертався до суду за захистом порушених пенсійних прав.

Листом №14881-12872/І-02/8-1500/25 від 26.05.2025 року ГУ ПФУ повідомило про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/36361/24 та надало копії перерахунків пенсії станом на 01 лютого 2021 року, на 01 лютого 2022 року, на 01 березня 2022 року, на 01 лютого 2023 року, на 01 березня 2023 року, на 01 березня 2024 року, на 01 березня 2025 року та станом на 01 червня 2025 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/36361/24, ГУ ПФУ зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО90959 від 29.08.2024 виданих станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

З копій перерахунків пенсії вбачається, що відповідач при перерахунку його пенсії знизив відсотковий розмір його пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення. Крім того, застосовані обмеження максимального розміру пенсії, а також з 01.03.2025 року положення постанови КМУ №1 від 03.01.2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану».

Позивач вказує, що у травні 2025 року він звернувся до відповідача із заявою, в якій просив поновити право з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року, з 01 березня 2022 року, з 01 лютого 2023 року, з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року, з 01 березня 2025 року та з 01 червня 2025 року, у розмірі 90% грошового забезпечення, яке зазначено в Довідках та без застосування, з 01 березня 2025 року та з 01 травня 2025 року, обмежувальних коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 Постанови КМУ №1, шляхом проведення відповідних розрахунків з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року, з 01 березня 2022 року, з 01 лютого 2023 року, з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року, з 01 березня 2025 року та з 01 червня 2025 року з урахуванням права на пенсійну виплату у розмірі 90% грошового забезпечення, яке зазначено в Довідках, та без застосування, з 01 березня 2025 року та з 01 червня 2025 року, обмежувальних коефіцієнтів, встановлених пунктом 1 Постанови КМУ №1.

Проте відповідач відмовив йому у задоволенні його заяви.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016року № 7-рп/2016 та практику Верховного Суду. Також вважає, що його право на отримання пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення визначена рішенням суду.

Ухвалою суду від 31.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін у порядку ст.262 КАС України за наявними у справі матеріалами в електронній формі.

Ухвалою суду від 15.09.2025 року відмовлено у задоволенні клопотання ГУ ПФУ про притягнення до участі у справі Міністерство соціальної політики України.

Представник відповідача у відзиві на позов просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що довідки для перерахунку пенсії позивача надані до ГУ ПФУ з порушенням Порядку №45. Безпідставними є вимоги позивача щодо обмеження пенсії, оскільки вони застосовуються на підставі Закону України від 08.07.2011 року №3668, якій не визнаний не конституційним.

Також представник відповідача зазначив, що на виконання ст.46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» КМУ прийняв постанову №1, яка розроблена та прийнята КМУ на виконання своїх конституційних повноважень з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат та є обов'язковою для виконання органами Пенсійного фонду України. На думку представника права позивача ГУ ПФУ не порушувало.

Крім того, представник вважає пропущеним строк звернення до суду.

Справу розглянуто у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсія позивачу призначена у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Позивачу перерахована пенсія на підставі постанови КМУ №103 з 01.01.2018 року. При цьому був знижений відсотковий розмір пенсії до 70% грошового забезпечення та не включені додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з відомостями автоматизованої системи діловодства суду позивач звертався до суду за захистом порушених ГУ ПФУ його пенсійних прав, у тому числі щодо відсоткового розміру пенсії та обмеження максимального розміру пенсії.

Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 року по справі №420/6249/18 задоволено позов ОСОБА_1 , визнано протиправними дії ГУ ПФУ та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії з розрахунку 90 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.04.2023 року по справі №420/12977/22 задоволено позов ОСОБА_1 , визнано протиправними дії ГУ ПФУ та зобов'язано ГУ ПФУ провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО90959 від 16.08.2021 року, виходячи з розрахунку 90% від розміру грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.10.2023 року по справі №420/20958/23 задоволено позов ОСОБА_1 , визнано протиправними дії ГУ ПФУ та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року та з 01.07.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.08.2024 року по справі №420/19911/24 задоволено позов ОСОБА_1 , визнано протиправними дії ГУ ПФУ та зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2024 пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду від 27.03.2024 року по справі №420/5417/24 ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовлені довідки №ЮО90959 від 29.08.2024 про грошове забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 року для перерахунку пенсії з 01.02.2021, 01.02.2022 01.02.2023 року та направлена до ГУ ПФУ для здійснення перерахунку пенсії.

Проте ГУ ПФУ не здійснило перерахунок, що стало підставою для звернення до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 року по справі №420/36361/24 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО90959 від 29.08.2024 виданих станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

При здійсненні перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду від 18.02.2025 року по справі №420/36361/24 йому знов зменшений відсотковий розмір пенсії з 90 до 70% грошового забезпечення, а також застосоване обмеження максимального розміру пенсії.

Згідно з перерахунком пенсії з 01.02.2021 року розмір пенсії позивача визначений з розрахунку 70% грошового забезпечення вказаного у довідці №ЮО90959 від 29.08.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року та склав 24492,6грн, до виплати визначено 24286,93грн з урахуванням максимального розміру.

За перерахунком пенсії з 01.02.2022 року розмір пенсії позивача визначений з розрахунку 70% грошового забезпечення вказаного у довідці №ЮО90959 від 29.08.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року та склав 26770,49грн, до виплати визначено з урахуванням максимального розміру 24286,93 грн.

Згідно з перерахунком пенсії з 01.03.2022 року розмір пенсії позивача визначений з розрахунку 70% грошового забезпечення вказаного у довідці №ЮО90959 від 29.08.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року та склав 26770,49грн, до виплати визначено з урахуванням рішення суду 29786,11грн.

Згідно з перерахунком пенсії з 01.02.2023 року розмір пенсії позивача з розрахунку 70% грошового забезпечення вказаного у довідці №ЮО90959 від 29.08.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року та склав 28932,85грн, до виплати визначено з урахуванням максимального розміру за рішенням суду - 29786,11грн.

За перерахунком з 01.03.2023 року розмір пенсії позивача з розрахунку 70% грошового забезпечення вказаного у довідці №ЮО90959 від 29.08.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року та склав 28932,85грн до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії за рішенням суду визначено 31359,25грн.

З 01.03.2024 року здійснено перерахунок основного розміру пенсії 70% від грошового забезпечення, пенсія склала 30556,13грн, до виплати визначено 31359,25 грн.

За перерахунком з 01.03.2025 року здійснено перерахунок основного розміру пенсії 70% від грошового забезпечення, пенсія нарахована у розмірі: 32056,13 грн, до вказаного розміру пенсії застосовані обмеження встановлені постановою КМУ №1, та до виплати позивачу визначена пенсія у розмірі 27366,16грн.

Отже згідно з перерахунками пенсії позивача до розміру його пенсії застосовані положення постанови КМУ №1 з 01.03.2025 року, а також при перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 20.10.2023 року по справі №420/20958/23 розмір пенсії розрахований з 70% грошового забезпечення.

Таким чином, предметом спірних правовідносин є правомірність зменшення відсоткового розміру пенсії позивача з 90 до 70% грошового забезпечення при перерахунку його пенсії на підставі рішення суду, а також обмеження пенсії на підставі застосування положень постанови КМУ №1.

Дослідивши заяви по суті та надані учасниками справи докази суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема. Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частинами 1,2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

При цьому відповідно до ст.64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч.4 ст.63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Щодо відсоткового розміру пенсії позивача то за сталою судовою практикою та правовими висновками Верховного Суду викладеного у постанові від 04.02.2019 року по справі №240/5401/18

Пенсія військовослужбовцю нараховується та виплачується з відсоткового розміру при призначенні пенсії.

Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року (далі Закон України №3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014 року, до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ внесено зміни та відповідно цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри « 80» замінено цифрами «70».

Вказаними законами не змінені положення ст. 63 Закону №2262-ХІІ, якою встановлені підстави та порядок перерахунку пенсії військовослужбовцям, у зв'язку з чим доводи позивача є обґрунтованими.

Частиною 5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд, зокрема в постанові від 04.02.2019 року по справі №240/5401/18 зазначив, що системний аналіз норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VI та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону№3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ , яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Практика Верховного Суду щодо визначення відсоткового розміру пенсії є сталою, відповідно до якої при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Позивачу призначена пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення. Право саме на такий відсотковий розмір пенсії позивача також підтверджена рішеннями суду по справам №420/6249/18,№420/12977/22. Отже позовні вимоги позивача про протиправність дій відповідача щодо зниження йому відсоткового розміру пенсії з 90% до 70% при перерахунку пенсії з 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 року є обґрунтованими.

Також є обґрунтованими позовні вимоги позивача протиправність дій відповідача щодо обмеження максимального розміру його пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.03.2025 року шляхом застосування положень постанови КМУ №1.

Пенсії військовослужбовців при будь-якому перерахунку не підлягають обмеженню, що підтверджено сталою судовою практикою.

Суд вважає також протиправним застосування до розміру пенсії позивача положень постанови КМУ№1, виходячи з наступного.

19.11.2024 року прийнято Закон України № 4059-IX «Про Державний бюджет на 2025 рік», статтею 46 якого установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаного Закону постановою КМУ прийнята постанова №1, якою визначений розмір і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до спеціальних пенсій

Відповідно до Постанови №1, для тієї частини пенсійних виплат, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановлюються коефіцієнти до відповідних сум перевищення: від 10 до 11 прожиткових мінімумів - 0,5, від 11 до 13 прожиткових мінімумів - 0,4, від 13 до 17 прожиткових мінімумів - 0,3, від 17 до 21 прожиткових мінімумів - 0,2. Для виплат, які перевищують 21 розмір прожиткового мінімуму, встановлено коефіцієнт 0,1.

Також пунктом 2 постанови №1 визначено коло осіб, до пенсій яких не застосовуються коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (п.6 ч.1 ст.92).

Частиною другою статті 64 Конституції України встановлено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.

Відповідно до статті 3 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ /надалі Указ № 64/2022/, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Отже, у період дії в Україні воєнного стану, введеного Указом № 64/2022, не обмежується конституційне право громадян на соціальний захист, передбачене статтею 46 Конституції України.

Постанова КМУ №1, якою визначений розмір і порядок застосування обмежувальних коефіцієнтів до спеціальних пенсій в період воєнного стану, прийнята на виконання ст.46 Закону України № 4059-IX від 19.11.2024 року «Про Державний бюджет на 2025 рік».

Між тим, відповідно до ч.3 ст.1-1 Закону №2262-ХІІ зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У рішеннях від 09.07.2007 № 6-рп/2007, від 22.05.2008 № 10-рп/2008 та від 30.11.2010 № 22-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.

В абзацах 2 та 3 пункту 4 мотивувальної частини рішення від 28.08.2020 № 10-р/2020 зазначено, що виходячи з того, що предмет регулювання Бюджетного Кодексу України, так само, як і предмет регулювання законів України про Державний бюджет України на кожний рік, є спеціальним, що обумовлено положеннями п.1 ч.2 ст.92 Основного Закону України, Конституційний Суд України в Рішенні від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 дійшов висновку, що Кодексом не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію або скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України (абз.8 пп.2.2 п. 2 мотивувальної частини). Ураховуючи викладене, Конституційний Суд України вкотре наголошує на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить ст.6, ч.2 ст.19, ст.130 Конституції України.

Відповідно до ч.3 ст. 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії.

Згідно з ч.3 ст.7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

У разі суперечності між правовими нормами Закону України про Державний бюджет України та правовими нормами спеціальних законів України, якими врегульовано ті ж самі правовідносини, застосуванню підлягають правові норми спеціальних законів України.

Законом №2262-ХІІ і Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, шляхом застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів, тому до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

Таким чином, застосування при перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ №1 є протиправним.

В силу приписів ч.5 ст.242 КАС України, якою визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, суд враховує висновки Верховного Суду щодо спірних правовідносин.

Так, ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.02.2025 року відмовлено у відкритті провадження за поданням судді Харківського окружного адміністративного суду Полях Н.А про розгляд Верховним Судом як зразкової справи №520/909/25, в якій позивач, крім іншого, просив зобов'язати ГУ ПФУ виплатити йому без обмеження граничним (максимальним) розміром та без застосування до суми перевищення коефіцієнту, визначеного постановою Кабінету Міністрів України №1.

Колегія суддів в даній ухвалі, звернула увагу на те, що Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо застосування норм права у спорах, пов'язаних з обмеженням максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ. Зокрема, у постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 20.07.2022 у справі №340/2476/21, від 25.07.2022 у справі № 580/3451/21, від 30.08.2022 у справі №440/994/20, від 17.03.2023 у справі № 340/3144/21 та інших Верховний Суд дійшов висновку про те, що у правовідносинах щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016, у зв'язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.

Згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2,3 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись ст.2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.03.2022, з 01.02.2023, з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025 та з 01.06.2025 року її розміру до 70% грошового забезпечення, визначеного довідками ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО90959 від 29.08.2024, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.03.2022, з 01.02.2023, з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025 та з 01.06.2025 року пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 року по справі №420/36361/24 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО90959 від 29.08.2024, про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 року, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження ОСОБА_1 з 01.03.2025, 01.06.2025 року року розміру пенсії із застосуванням положень п.1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.03.2025, 01.06.2025 року пенсії без застосування положень п.1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва