Рішення від 15.09.2025 по справі 400/4044/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 р. № 400/4044/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаМіністерства оборони України, просп. Повітряних Сил, 6,м. Київ,03168,

провизнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства оборони України (далі по тексту- Відповідач) з вимогами про:

- визнання протиправним та скасування рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладене в пункті 33 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №20/д від 28.02.2025 в частині не призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як члену сім'ї військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , та повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання;

- зобов'язання Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, передбачену пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану" з урахуванням правової оцінки (правових висновків) суду.

В обґрунтування позивних вимог Позивачка зазначила, що із лютого 2004 року проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу із загиблим ІНФОРМАЦІЯ_1 головним солдатом ОСОБА_2 . Факт спільного проживання Позивачки з ОСОБА_2 підтверджується рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 13 вересня 2024 року у справі № 473/1977/24, яке набрало законної сили. Позивач звернулася із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю солдата ОСОБА_2 на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 . За результатами опрацювання така заява була направлена до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України. Розглянувши подані документи, комісія Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України дійшла до висновку повернути заявниці документи на доопрацювання з метою надання документів, які б підтвердили її перебування на утриманні загиблого ОСОБА_2 .

26.05.2025 р. Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просив відмовити. Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив наступне: Відповідно до наданих документів, Позивач не відноситься до одного із подружжя. Також, за поданими документами неможливо встановити, чи є вона непрацездатною (особою з інвалідністю), тобто такою, що не може себе самостійно утримувати та перебувала на утриманні загиблого. Підтверджуючих документів про право на призначення пенсії у разі втрати годувальника або факт призначення даного виду пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на розгляд Комісії надано не було. Рішення Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 13 вересня 2024 року у справі № 473/1977/24, яке набрало законної сили 15.10.2024, про встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу у період з 2004 року до 15.09.2022, не встановлює факт, що має юридичне значення про перебування Позивача на утриманні загиблого ОСОБА_2 . Позивачеві не було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги, документи ОСОБА_1 були повернуті на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджують, що вона перебувала на утриманні загиблого, що дають право на отримання одноразової грошової допомоги. Повернення документів на доопрацювання не позбавляє Позивача повторно направити документи на розгляд Комісії про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця ОСОБА_2 .

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Обставини справи:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у період з лютого 2004 року до 15.09.2022 року проживали однією сім'єю без реєстрації шлюбу. Під час спільного проживання у них народилося двоє доньок - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Факт спільного проживання Позивачки з ОСОБА_2 підтверджується рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 13 вересня 2024 року у справі № 473/1977/24, яке набрало законної сили.

ОСОБА_2 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 солдат ОСОБА_2 загинув, що підтверджено медичними та військово-обліковими документами, свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданим 04.10.2022, лікарським свідоцтвом про смерть від 22.09.2022 № 618.

Відповідно до витягу з протоколу засідання 18 РВЛК №2987 від 05.12.2022 травма, яка призвела до смерті, так, пов'язана із захистом Батьківщини.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) смерть солдат ОСОБА_2 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

Позивач звернулася із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю солдата ОСОБА_2 на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За результатами опрацювання така заява була направлена до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України.

Розглянувши подані документи, комісія Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України дійшла до висновку повернути заявниці документи на доопрацювання з метою надання документів, які б підтвердили її перебування на утриманні загиблого ОСОБА_2 .

Вищевикладене підтверджується витягом з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №20 від 28.02.2025.

Позивач не погоджується з рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим витягом з протоколу №20 від 28.02.2025 тому звернулась до суду.

Релевантні джерела права:

Відповідно п. 2 постанови КМУ 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», установити, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Як передбачено у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Ті самі положення містяться і у наказі Міністерства оборони України від 25.01.2023 р. № 45, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 р. за № 176/39232, «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану», де вказано, що сім'ям загиблих військовослужбовців відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" виплачується ОГД, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Суд бере до уваги, що рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 13 вересня 2024 року у справі № 473/1977/24, було встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Лозова Харківської обл. з лютого 2004 року до 15.09.2022 року.

Саме тому, спірний протокол засідання комісії Міністерства оборони України із розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум в частині повернення документів позивачці на доопрацювання є протиправним, так як надання додатково документів, які підтверджують факт знаходження її на утриманні загиблого не є необхідним, адже рішення суду було встановлено її факт сумісного проживання разом із загиблим.

Пунктами 1-9 частини 1 статті 315 ЦПК України визначено факти, справи про встановлення яких розглядаються судом, зокрема, пунктом 5 ч.1.ст.315 цього Кодексу - про проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Статтею 3 Сімейного кодексу України встановлено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

З цього законодавчо сформульованого поняття сім'ї випливає, що ознаками сім'ї є, зокрема, спільне проживання, спільний побут та ведення спільного господарства.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 СК України сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідач не визнає позов, обґрунтовуючи це тим, що підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя є саме шлюб, а не рішення Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 13 вересня 2024 року у справі № 473/1977/24, яким встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Лозова Харківської обл. з лютого 2004 року до 15.09.2022 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII до осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги відносяться: жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили. Тобто, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги від 9 грудня 2023 року №3515-IX до ст. 16-1 ЗУ про соціальний і правовий захист військовослужбовців (набули чинності 29.03.2024) в частині отримувачів одноразової грошової допомоги, було додано, "жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили"

Законодавець змінами у законі України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII легалізував право цивільних дружин на отримання одноразової грошової допомоги.

Висновки суду:

Міністерства оборони України при прийнятті оскаржуваного рішення протиправно ототожнює поняття «членів сім'ї» та «утриманців». Оскільки у статті 16-1 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначений перелік осіб, які мають право на отримання допомоги, всі ці категорії осіб зазначені через кому.

Відповідач на власний розсуд тлумачить положення статті 16-1 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Суд приходить до висновку, що оскільки рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 13 вересня 2024 року у справі № 473/1977/24 встановлено факт спільного проживання однією сім'єю Позивачки з загиблим військовослужбовцем ОСОБА_2 , то ОСОБА_1 є членом сім'ї загиблого, та має право на отримання одноразової грошової допомоги.

Підхід Міністерства оборони України щодо повернення позивачці документів, які містили наведене рішення суду, на доопрацювання з метою надання документів, яким встановлено факт перебування на утриманні загиблого та посилання на відсутність факту реєстрації, що обумовило повернення документів, поданих позивачкою для призначення одноразової грошової допомоги, є необґрунтованим.

З огляду на встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про протиправність рішення Міністерства оборони України від 28.02.2025 №20/д, оформлене протоколом від 28.02.2025 №20/д в частині повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання з метою надання документів, якими встановлено факт перебування на утриманні загиблого відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що дають право на отримання одноразової грошової допомоги та наявність підстав для зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивачки від про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 968,96 грн, відтак стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає 484,48 грн.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладене в пункті 33 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №20/д від 28.02.2025 в частині не призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як члену сім'ї військовослужбовця ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , та повернення документів ОСОБА_1 на доопрацювання.

3. Зобов'язати Міністерство оборони України (просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168, ідентифікаційний код 00034022) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168, ідентифікаційний код 00034022) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 484,48 (чотириста сорок вісім гривень 48 коп) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 15.09.2025 р.

Суддя Н. В. Лісовська