15 вересня 2025 р. № 400/8505/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,
до відповідачаТовариства з обмеженою відповідальністю "Імперія Юг Ойл", просп. Миру, 54, кв.139,м. Миколаїв,54056,
простягнення податкового боргу у сумі 428 970,88 грн,
Головне управління ДПС у Миколаївській області (далі по тексту - Позивач) звернулося до адміністративного суду із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕРІЯ ЮГ ОЙЛ» (далі по тексту - Відповідач) про стягнення податкового боргу у сумі 428970,88грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідач вчасно не сплатив узгоджену суму податкового зобов'язання та згідно із розрахунком податкової заборгованості зі сплати податків і зборів, має податковий борг у сумі 428 970,88 грн. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку.
Ухвалою суду від 13.08.2025 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 260 КАС України (без виклику сторін).
Відповідно до довідки про доставку електронного листа, копію ухвали про відкриття провадження у справі №400/8505/25 відповідач отримав в електронному кабінеті 13.08.2025 р.
Верховний Суд у постанові від 21 лютого 2024 року у справі №640/22958/21 дійшов висновку, що довідка про доставку електронного листа є допустимим доказом, що підтверджує вручення стороні судового рішення, надісланого в електронній формі.
Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов не скористався, жодних заяв до суду від відповідача не надходило.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІМПЕРІЯ ЮГ ОЙЛ» зареєстровано як юридична особа, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до інтегрованої картки платника податків та розрахунку податкової заборгованості, у відповідача наявна податкова заборгованість у сумі 428 970,88 грн., а саме з:
1) Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (21081500) в сумі 240203,84 грн., які нараховано відповідно до рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» № 390114290902 від 08.06.2023 р., строк сплати - 26.06.2025 р.
2) Адміністративні штрафи та інші санкції (21081103) у сумі 140 000,00 грн., які нараховано відповідно до податкового повідомлення-рішення (форма «ПС») № 389914290902 від 08.06.2023 р., строк сплати - 26.06.2025 р.
3) Адміністративні штрафи та інші санкції (21081103) у сумі 1 020,00 грн., які нараховано відповідно до податкового повідомлення-рішення (форма «ПС») № 389814290707 від 08.06.2023 р., строк сплати - 26.06.2025 р.
4) Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (21080900) у сумі 473,24 грн., які нараховано відповідно до рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій (форми «С») № 389714290707 від 08.06.2023 р.
5) Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (14060100) у сумі 46 148,22 грн., який сформований з донарахування штрафних санкцій згідно податкових повідомлень-рішень №398514290405 від 17.03.2025 р., №397814290405 від 17.03.2025 р., №557014290405 від 14.04.2025 р., №965514290405 від 05.06.2025 р., №966014290405 від 05.06.2025 р.
6) Податок на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства (11021000) у сумі 1 125,58 грн. відповідно нарахованої пені до податкових повідомлень-рішень №00138770406 від 17.06.2024 р., №00184180406 від 06.09.2024 р., №00245610403 від 02.12.2024 р. та донарахованих штрафних санкцій за податковим повідомленням-рішенням №558714290405 від 14.04.2025 р.
Вирішуючи спір між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4. п. 16.1. ст.16 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У силу п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом, законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 ПК України).
Згідно із п.п.14.1.162, п.14.1 ст.14 ПК України, пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до п.п.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 ПК України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.09.2024 р., залишеним без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.06.2025 р., позовну заяву про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 08.06.2023р. №390114290902, №389914290902, №389814290707, №389714290707 - залишено без задоволення.
Враховуючи, що відповідачем не сплачено у встановлені законодавством строки податкову заборгованість зі сплати податків і зборів, то за ним рахується податкове зобов'язання у сумі 428 970,88 грн., яке перетворилось на податковий борг платника у розумінні підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України.
Статтею 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Отже, узгоджене грошове зобов'язання, проте не сплачене платником податків у добровільному порядку в строки визначені законодавством набуває статусу податкового боргу, з метою стягнення якого контролюючий орган має право звертатись з відповідним позовом до суду.
Відповідно до положень ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п.42.2 ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Судом встановлено, що контролюючим органом була сформована податкова вимога від 16.02.2024 р. №0004254-1302-1429, яка була направлена відповідачу 19.02.2024 р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення №060089692498, але повернута за закінченням терміну зберігання - 12.03.2024 р.
Відповідно до п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Податковий борг у відповідача на теперішній час залишається не погашеним.
Доказів, які б спростовували факт існування за відповідачем вказаної заборгованості до суду не надано.
Отже, суд доходить висновку, що податковим органом дотримана процедура визначення податкового зобов'язання відповідача та повідомлення останнього про наявність податкового боргу. Однак вказані дії позивача не призвели до погашення відповідачем податкового боргу.
Згідно з пунктами 95.1 - 95.3 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 41.4 статті 41 ПК України встановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України до контролюючих органів відносяться податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи).
Враховуючи вищевикладене, судом з'ясовано, що відповідач на час розгляду справи має узгоджений податковий борг в сумі 428 970,88 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі встановленого, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати відсутні.
Керуючись ст. 2, 9, 19, 77, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, ідентифікаційний код 44104027) до товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕРІЯ ЮГ ОЙЛ» (проспект Миру, буд. 54, кв. 139, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54056, ідентифікаційний код 44194566) про стягнення податкового боргу в сумі 428 970,88 грн. задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕРІЯ ЮГ ОЙЛ» (проспект Миру, буд. 54, кв. 139, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54056, ідентифікаційний код 44194566) податковий борг у сумі 428 970,88 грн. (чотириста двадцять вісім тисяч дев'ятсот сімдесят грн. 88 коп.) з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих ТОВ «ІМПЕРІЯ ЮГ ОЙЛ», а саме з:
- адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (21081500) в сумі 240203,84 грн. (двісті сорок тисяч двісті три грн. 84 коп.) на користь місцевого бюджету;
- адміністративні штрафи та інші санкції (21081103) у сумі 140 000,00 грн. (сто сорок тисяч грн. 00 коп.) на користь місцевого бюджету;
- адміністративні штрафи та інші санкції (21081103) у сумі 1 020,00 грн. (одна тисяча двадцять грн. 00 коп.) на користь місцевого бюджету;
- штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (21080900) у сумі 473,24 грн. (чотириста сімдесят три грн. 24 коп.) на користь державного бюджету;
- податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (14060100) у сумі 46 148,22 грн. (сорок шість тисяч сто сорок вісім грн. 22 коп.) на користь державного бюджету;
- податок на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства (11021000) у сумі 1 125,58 грн. (одна тисяча сто двадцять п'ять грн. 58 коп.) на користь змішаного бюджету.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 15.09.2025 р.
Суддя Н.В. Лісовська