Ухвала від 15.09.2025 по справі 826/15866/16

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 826/15866/16

УХВАЛА

про заміну відповідача

15 вересня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Наукове - виробниче підприємство «Квант-Ефір» про заміну відповідача на його правонаступника у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Наукове - виробниче підприємство «Квант-Ефір» до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Науково - виробниче підприємство «Квант-Ефір» (далі - позивач, ТзОВ НВП «Квант-Ефір») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у м. Києві №0814140301 від 04.08.2016 повністю.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.10.2016 відкрито провадження у справі та прийнято рішення про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-ІХ супровідним листом від 04.06.2024 №03-19/8749/24 справу № 826/15866/16 передано Київському окружному адміністративному суду.

Відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 справу № 826/15866/16 передано Львівському окружному адміністративному суду.

06.02.2025 адміністративна справа № 826/15866/16 надійшла до Львівського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючу суддю Потабенко В.А.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №826/15866/16 за позовом ТзОВ Наукове - виробниче підприємство «Квант-Ефір» до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення. Справу прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження, з призначенням підготовчого судового засідання на 25.02.2025 о 12:00 год.

В судове засідання ніхто не з'явився.

20.02.2025 від позивача надійшла заява (вх. №14241), в якій просить суд проводити розгляд справи у відсутності представника позивача та здійснити заміну відповідача ГУ ДФС у м. Києві на правонаступника Головне управління ДПС у м. Києві, мотивуючи тим, що відповідачем у справі станом на дату подання позову було ГУ ДФС у м. Києві, яке з серпня 2019 року перестало бути наділеним публічними повноваженнями в податковій сфері (на підставі п.1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України»). Так, наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 було утворено відокремлені підрозділи Державної податкової служби, які не мають статусу юридичної особи, зокрема ГУ ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011). Таким чином, правонаступником відповідача в даній справі є ГУ ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011) як відокремлений підрозділ ДПС України, а тому просить суд здійснити заміну відповідача ГУ ДФС у м. Києві на правонаступника Головне управління ДПС у м. Києві.

Крім того, аналогічне клопотання надійшло від ГУ ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011) (вх. № 19355).

При вирішенні питання про заміну відповідача правонаступником суд керується таким.

Так, у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова 537) утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, реорганізувавши деякі територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних органів ДПС. За змістом зазначеної постанови новостворені органи ДПС визначено правонаступниками органів ДФС.

На виконання вимог вищезазначеної постанови 537 утворено Головне управління Державної податкової служби у м. Києві.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінетів Міністрів України від 06.03.2019 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

Згідно з положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» (зі змінами) та у відповідності до ч. 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби», у зв'язку з ліквідацією територіальних органів Державної податкової служби шляхом утворення відокремлених підрозділів Державної податкової служби, правонаступником сторони Відповідача в даному провадженні є Головне управління ДПС у м. Києві (код за ЄДРПОУ 44116011, відокремлений підрозділ ДПС України).

Положеннями ст. 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

У свою чергу, під суб'єктом владних повноважень у силу п.7 ч.1 ст.4 КАС України розуміється орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Так згідно із положеннями ч. 1 ст. 21-1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади.

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючу органів визначається законодавством України (п. 41.5 ст. 41 ПК України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.

Поряд із цим установлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.

Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені відповідно до положень абз. 4 п. 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30% вакансій (п. 2 Постанови № 893).

Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (п. 3 Постанови № 893).

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Наказ № 529) було утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком.

Крім цього регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов'язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується (наказ від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС»).

У частині самопредставництва визначено, що територіальний орган ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах органів ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.

Отже, з 01.01.2021 відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

У свою чергу, територіальний орган ДПС як юридична особа публічного права втратив адміністративну процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної податкової політики.

Частиною 3 ст. 48 КАС України встановлено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Відповідно до положень ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання позивач про заміну сторони у даній справі, а саме заміни ГУ ДФС у м. Києві її правонаступником Головним управлінням ДПС у м. Києві як відокремлений підрозділ ДПС (код ЄДРПОУ ВП 44116011).

Керуючись ст. ст. 52, 243, 248, 256 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву товариства з обмеженою відповідальністю Наукове - виробниче підприємство «Квант-Ефір» про заміну відповідача його правонаступником у справі №826/15866/16 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Наукове - виробниче підприємство «Квант-Ефір» до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.

Замінити ГУ ДФС у м. Києві його правонаступником - Головним управлінням ДПС у м. Києві (адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ ВП 44116011).

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу суду можуть бути включені до апеляційною скарги на рішення суду, ухвалене за результатами розгляду справи.

Суддя Потабенко В.А.