12 вересня 2025 рокусправа № 380/6955/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ ПФУ в Хмельницькій області, відповідач), у якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ЄДРПОУ 21318350) №134650010087 від 26.09.2024 про відмову у переведенні ОСОБА_2 (місце проживання: 80319, Львівська область, Львівський район, с. Равське; реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - НОМЕР_1 ) на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ЄДРПОУ 21318350) перевести ОСОБА_2 (місце проживання: 80319, Львівська область, Львівський район, с. Равське; реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - НОМЕР_1 ) з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №202/7.4-22/51 від 05.10.2023 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №13- 70-05/38-45 від 05.10.2023, за №11/7.4-22/38 від 05.10.2023, за №203/7.4-22/51 від 05.10.2023 з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 05.10.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при поданні заяви до відповідача позивач надав довідки за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 року №1-3, а саме: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №202/7.4-22/51 від 05.10.2023 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №13 70-05/38-45 від 05.10.2023, за №11/7.4-22/38 від 05.10.2023, за №203/7.4 22/51 від 05.10.2023. Подання вищезгаданих довідок є обов'язковою умовою для розрахунку та переведення на інший вид пенсії. При цьому, позивач зазначає, що відповідач зобов'язаний взяти їх до уваги при розгляді заяви, так як вищезгадані довідки становлять невід'ємну частину заяви про переведення на інший вид пенсії. Отже, позивач зазначає, що так як подання довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №202/7.4-22/51 від 05.10.2023 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №13-70-05/38-45 від 05.10.2023, за №11/7.4-22/38 від 05.10.2023, за №203/7.4-22/51 від 05.10.2023 в якості додатків до заяви про переведення на інший вид пенсії є обов'язковою умовою, передбаченою законодавством України, так як без них здійснити розрахунок та переведення на інший вид пенсії є неможливим, а їх всебічний, повний і об'єктивний розгляд відповідачем при розгляді заяви є обов'язковим. Однак, відповідач безпідставно, в порушення норм чинного законодавства, не врахував їх при повторному розгляді заяви позивача та розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Відтак, позивач просив позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою від 14.04.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішила розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання.
Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 14.04.2025, отримано відповідачем 14.04.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
05.10.2023 позивачем було подано заяву до ГУ ПФУ у Львівській області щодо переходу з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», як державному службовцю, який на день набуття чинності даного закону мав стаж державної служби понад 20 років.
Вищевказану заяву за принципом екстериторіальності розглядало ГУ ПФУ в Хмельницькій області.
За результатами розгляду вищевказаної заяви позивача відповідачем було прийнято рішення №134650010087 від 11.10.2023, яким позивачу було відмовлено в переході на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю необхідного стажу державної служби.
Позивач оскаржив вказане рішення в судовому порядку, звернувшись з відповідним позовом до Львівського окружного адміністративного суду.
16.02.2024 Львівський окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі №380/26912/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області, ГУ ПФУ в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, яким вирішив позов задовольнити повністю. Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області №134650010087 від 11.10.2023 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу». Зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області перевести ОСОБА_1 з 05.10.2023 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, п. п. 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №202/7.4 22/51 від 05.10.2023, №13-70-05/38-45 від 05.10.2023, №11/7.4-22/38 від 05.10.2023, №203/7.4-22/51 від 05.10.2023, зарахувавши при цьому до його стажу роботи, який дає право на призначення пенсії державного службовця періоди роботи на посадах в митних органах.
ГУ ПФУ у Львівській області оскаржило вищевказане рішення в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
12.09.2024 Восьмий апеляційний адміністративний суд прийняв рішення у справі №380/26912/23, яким постановив апеляційну скаргу ГУ ПФУ у Львівській області задовольнити частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 в адміністративній справі №380/26912/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області, ГУ ПФУ в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії скасувати частково, а саме в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області перевести ОСОБА_1 з 05.10.2023 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, п. п. 10, 12 “Прикінцевих та перехідних положень» Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889 VIII, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №202/7.4-22/51 від 05.10.2023, №13-70-05/38-45 від 05.10.2023, №11/7.4-22/38 від 05.10.2023, №203/7.4-22/51 від 05.10.2023, зарахувавши при цьому до його стажу роботи, який дає право на призначення пенсії державного службовця, періоди роботи на посадах в митних органах, і в цій частині прийняти нову постанову, якою відповідні позовні вимоги задовольнити частково. Зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.10.2023 про призначення пенсії (перехід на інший вид пенсії), із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи на посадах в органах Державної митної служби України, і за результатами розгляду прийняти обґрунтоване рішення.
Адвокатом Батенчуком Ю.М. було надіслано відповідачу звернення від 25.09.2024 щодо виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №380/26912/23 від 12.09.2024.
За результатами розгляду звернення відповідачем було надано відповідь №17371-15793/М-03/8-2200/24 від 09.10.2024, в якій зазначив, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №380/26912/23 зараховує до стажу державної служби ОСОБА_1 23 роки 9 місяців та 20 днів станом на 01.05.2016, проте повторний розгляд заяви було проведено без врахування довідок про складові заробітної плати від 05.10.2023 №202/7.4-22/51, №13-70-05/38-45, №11/7.4-22/38, №203/7.4-22/51, долучених до заяви в якості додатків, та за результатами такого повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.10.2023 прийнято рішення від 26.09.2024 №134650010087 про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII «у зв'язку з недоцільністю».
Позивач, не погоджуючись із вищевказаним рішенням, звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору, суд застосовує такі норми права.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Згідно з ч.1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом № 889-VIII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Відповідно до п. 2 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VIII, з набранням чинності вказаного закону втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до п. п. 10 - 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної досади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За правилами, визначеними ст. 26 Закону №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років (незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18 та постановах Верховного Суду від 15.12.2020 у справі № 560/2398/19, 01.12.2020 у справі № 466/6057/17.
Відтак, обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ і розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Відповідно до п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
До 01.05.2016 посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, визначались Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» (далі - Порядок №283).
За приписами п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
16.02.2024 Львівський окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі №380/26912/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області, ГУ ПФУ в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, яким вирішив позов задовольнити повністю. Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області №134650010087 від 11.10.2023 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу». Зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області перевести ОСОБА_1 з 05.10.2023 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, п. п. 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №202/7.4 22/51 від 05.10.2023, №13-70-05/38-45 від 05.10.2023, №11/7.4-22/38 від 05.10.2023, №203/7.4-22/51 від 05.10.2023, зарахувавши при цьому до його стажу роботи, який дає право на призначення пенсії державного службовця періоди роботи на посадах в митних органах.
ГУ ПФУ у Львівській області оскаржило вищевказане рішення в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
12.09.2024 Восьмий апеляційний адміністративний суд прийняв рішення у справі №380/26912/23, яким постановив апеляційну скаргу ГУ ПФУ у Львівській області задовольнити частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 в адміністративній справі №380/26912/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області, ГУ ПФУ в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії скасувати частково, а саме в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області перевести ОСОБА_1 з 05.10.2023 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, п. п. 10, 12 “Прикінцевих та перехідних положень» Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889 VIII, з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №202/7.4-22/51 від 05.10.2023, №13-70-05/38-45 від 05.10.2023, №11/7.4-22/38 від 05.10.2023, №203/7.4-22/51 від 05.10.2023, зарахувавши при цьому до його стажу роботи, який дає право на призначення пенсії державного службовця, періоди роботи на посадах в митних органах, і в цій частині прийняти нову постанову, якою відповідні позовні вимоги задовольнити частково. Зобов'язати ГУ ПФУ в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.10.2023 про призначення пенсії (перехід на інший вид пенсії), із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи на посадах в органах Державної митної служби України, і за результатами розгляду прийняти обґрунтоване рішення.
Таким чином, суд вказує на те, що право позивача на призначення пенсії державного службовця встановлене рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 у справі №380/26912/23 та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 у справі №380/26912/23.
Водночас, у вказаній постанові колегія суддів зазначила, що спірним у досліджуваних правовідносинах являється питання щодо права позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі заяви від 05.10.2023, а не питання щодо визначення розміру пенсії позивача з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Тому, вимоги позивача у цій частині являються передчасними і безпідставними.
Суд наголошує на тому, що згідно з п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
В процесі розгляду справи №380/26912/23 судами встановлено, що відмова №1 прийнята відповідачем з урахуванням долучених до заяви довідок.
Таким чином, у відповідача існував обов'язок повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.10.2023 про призначення пенсії (перехід на інший вид пенсії), із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи на посадах в органах Державної митної служби України, і за результатами розгляду прийняти обґрунтоване рішення.
Суд висновує про те, що такий розгляд повинен враховувати усі долучені до заяви документи.
Водночас, відповідач зазначив, що розрахунок пенсії за віком ОСОБА_1 згідно Закону України «Про державну службу» проведено без врахування довідок про складові заробітної плати від 05.10.2023 №202/7.4-22/51, №13-70-05/38-45, №11/7.4-22/38, №203/7.4-22/51, виданих Галицькою митною службою Державної митної служби, оскільки зобов'язальна частина постанови суду не містить посилання на довідки, згідно яких необхідно призначити пенсію за віком згідно Закону №889-VIII.
Суд наголошує на тому, що підставою для неврахування довідок може слугувати недоліки при їх оформленні або помилковість інформації, викладеної в них.
Проте, вказаного відповідач не встановив, а лише формально відмовив у їх врахуванні.
Тому, рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області №134650010087 від 26.09.2024 про відмову у переведенні ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» є протиправним та підлягає скасуванню.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Оскільки здійснюється зміна виду пенсії, яку отримує позивач, відповідач, здійснюючи переведення, повинен врахувати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №202/7.4-22/51 від 05.10.2023 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №13- 70-05/38-45 від 05.10.2023, за №11/7.4-22/38 від 05.10.2023, за №203/7.4-22/51 від 05.10.2023,з метою встановлення заробітної плати для призначення пенсії.
Враховуючи викладене, суд вважає, що ефективним способом відновлення порушеного права є зобов'язання ГУ ПФУ в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №202/7.4-22/51 від 05.10.2023 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №13 70-05/38-45 від 05.10.2023, за №11/7.4-22/38 від 05.10.2023, за №203/7.4-22/51 від 05.10.2023 з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 05.10.2023.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Даючи оцінку діям відповідача, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача в цілому не відповідають визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та порушують право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, тому такі дії слід визнати протиправними, задовольнивши позовні вимоги в частині, а саме визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.06.2022.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно із ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
На підставі ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 968,96 грн. підлягає стягненню на користь позивача з ГУ ПФУ в Хмельницькій області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №134650010087 від 26.09.2024 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (адреса: 29013, м. Хмельницький, Гната Чекірди, 10, код ЄДРПОУ 21318350) перевести ОСОБА_1 (адреса: 80319, Львівська область, Львівський район, с. Равське; РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за №202/7.4-22/51 від 05.10.2023 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за №13 70-05/38-45 від 05.10.2023, за №11/7.4-22/38 від 05.10.2023, за №203/7.4-22/51 від 05.10.2023 з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 05.10.2023.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (адреса: 80319, Львівська область, Львівський район, с. Равське; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (адреса: 29013, м. Хмельницький, Гната Чекірди, 10, код ЄДРПОУ 21318350) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 12.09.2025.
СуддяПотабенко Варвара Анатоліївна