справа №380/14826/23
про прийняття звіту про виконання судового рішення
12 вересня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.08.2025 року про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі №380/14826/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі №380/14826/23 позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, що полягає у не проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у розмірі 74% грошового забезпечення та невиплати з 01.08.2022 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року №713.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, виходячи з відсоткового значення 74% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.08.2022 з врахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вказане рішення суду набрало законної сили 15.02.2024.
10.07.2025 до суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі №380/14826/23 та за наслідками розгляду такого звіту вирішити питання про накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області штрафу у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
В обґрунтування заяви позивач, зокрема, зазначає, що у відповідача не було жодних перешкод для належного виконання рішення в частині проведення перерахунку пенсії у розмірі 74% грошового забезпечення. Причину своїх дій боржник пояснює відсутністю судового рішення, яке б покладало на нього зобов'язання щодо здійснення такого перерахунку з 01.12.2019, тобто тими ж доводами, що зумовили звернення позивача до суду та розглядались судом при вирішенні спору у справі №380/14826/23. Незважаючи на рішення від 15.01.2024 року, відповідач й надалі відмовляється провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення 74% грошового забезпечення, що свідчить про зухвале порушення прав позивача та намагання ухилитись від виконання рішення суду.
Позивач вважає, що склалася ситуація, коли всупереч вимогам статті 129-1 Конституції України, ст. 370 КАС України, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі № 380/14826/23 належним чином не виконано, порушене право позивача, яке захищене цим рішенням, - не поновлено, а державний виконавець фактично позбавлений можливості впливу на боржника.
Ухвалою суду від 21.07.2025 задоволено заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати, протягом тридцяти календарних днів з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі №380/14826/23.
20.08.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.08.2025 про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі №380/14826/23.
Вирішуючи питання про прийняття чи про відмову у прийнятті поданого відповідачем звіту, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Так, заява позивача про зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, обґрунтована відмовою відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення 74% грошового забезпечення.
Зі змісту звіту відповідача від 19.08.2025, розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії від 18.07.2025 та перерахунку пенсії позивача з 01.08.2025 суд встановив, що відповідачем, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі №380/14826/23, переглянуто виконання судового рішення у справі.
Оновлений розмір пенсійної виплати позивача з 01.08.2025 складається з: основний розмір пенсії (74%* 14962,68) - 11072,38 грн.; індексація базового ОСНП 2022 (11072,36 *0,1400) - 1550,13 грн.; індексація базового ОСНП 2023 (12622,51* 0,1970) - 1500,00 грн.; індексація базового ОСНП 2024 (14122,51* 0,0796) - 1124,15 грн.; індексація базового ОСНП 2025 (15246,66* 0,1150) - 1500,00 грн.; щомісячна доплата ПКМУ №713 від 14.07.2021 - 2000,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 18746,66 грн.
Таким чином, з 01.08.2025 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 18746,66 грн. виходячи з відсоткового значення 74 % грошового забезпечення та з врахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713. Сума доплати за період з 01.12.2019 по 31.07.2025 становить 45056,66 грн.
Щодо виплати нарахованої доплати 94360,24 грн. (за період 01.01.2016 по 31.03.2024 в сумі 49303,58 грн. та з 01.12.2019 по 31.07.2025 в сумі 45056,66 грн.), відповідач вказав, що виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить від Головного управління. Також, Головне управління щомісяця подає інформацію в Пенсійний фонд України, за формою ЮМ-2, в якій зазначається сума нарахованих коштів на виконання судових рішень.
За позицією Верховного Суду України, висловленою в постановах від 24.03.2015 у справі № 21-66а15 та від 19.05.2015 у справі №667/4594/14-а, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Із долученої до матеріалів справи квитанції №4271698 про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету користувача ЄСІТС суд встановив, що 19.08.2025 позивачем отримано звіт відповідача від 19.08.2025 про виконання рішення суду.
До суду не надходили заяви, клопотання чи заперечення від позивача щодо поданого відповідачем звіту від 19.08.2025 про виконання рішення суду.
За приписами статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (абзац перший частини першої цієї статті).
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення (абзац перший частини другої цієї статті).
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу (частина одинадцята цієї статті).
З наведеного суд робить висновок, що поданий відповідачем звіт від 19.08.2025 свідчить про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі №380/14826/23. Суд приймає поданий відповідачем 19.08.2025 року звіт про виконання зазначеного рішення суду.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 256, 293, 295, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 19.08.2025 року про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2024 у справі №380/14826/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дати підписання ухвали.
У зв'язку із перебуванням головуючого судді у відпустці у період з 02.08.2025 по 06.09.2025, повний текст ухвали складено 12.09.2025 року.
Суддя Костецький Н.В.