про залишення позовної заяви без руху
15 вересня 2025 рокусправа № 380/18421/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Н.І., перевіривши матеріали позовної заяви Державного некомерційного підприємства «Львівський медичний університет імені Данила Галицького» до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Франківській та Закарпатських областях в особі філії ГСЦ МВС Територіальний сервісний центр МВС №4641 про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державного некомерційного підприємства «Львівський медичний університет імені Данила Галицького» (79010, м. Львів, вул. Пекарська, 69; код ЄДРПОУ 02010793) до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Франківській та Закарпатських областях в особі філії ГСЦ МВС Територіальний сервісний центр МВС №4641 (79040, м. Львів, вул. Данила Апостола. 11; код ЄДРПОУ 45307457) з вимогами:
- визнати протиправним рішення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях в особі філії ГСЦ МВС Територіальний сервісний центр МВС № 4641 про відмову у перереєстрації транспортних засобів;
- зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано Франківській та Закарпатській областях в особі філії ГСЦ МВС Територіальний сервісний центр МВС № 4641 здійснити перереєстрацію та зареєструвати за державним некомерційним підприємством «Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького» (ЄДРПОУ 02010793) транспортні засоби:
- ГАЗ-5204,державний номерний знак НОМЕР_1 , шасі НОМЕР_2 ;
- ГАЗ-53, державний номерний знак НОМЕР_3 , шасі НОМЕР_4 ЗІЛ-ММЗ-4502 /самоскид/, державний номерний знак НОМЕР_5 , шасі НОМЕР_6 ;
- ЗІЛ-133 /автокран/, державний номерний знак НОМЕР_7 , шасі НОМЕР_8 ;
- УАЗ 3152, державний номерний знак НОМЕР_9 , шасі НОМЕР_10 ;
- УАЗ 3152, державний номерний знак НОМЕР_11 , шасі НОМЕР_12 ;
- УАЗ 3962, державний номерний знак НОМЕР_13 , шасі НОМЕР_14 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_15 , шасі НОМЕР_16 ;
- MAZDA E-200, державний номерний знак НОМЕР_17 , шасі НОМЕР_18 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_19 , шасі НОМЕР_20 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_21 , шасі НОМЕР_22 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_23 , шасі НОМЕР_24 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_25 , шасі НОМЕР_26 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_27 , шасі НОМЕР_28 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_29 , шасі НОМЕР_30 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_31 , шасі НОМЕР_32 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_33 , шасі НОМЕР_34 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_35 , шасі НОМЕР_36 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_37 , шасі НОМЕР_38 ;
- MAZDA E-2200, державний номерний знак НОМЕР_39 , шасі НОМЕР_40 ;
- ВАЗ-2104, державний номерний знак НОМЕР_41 , шасі НОМЕР_42 ;
- MERSEDES-BENZ, державний номерний знак НОМЕР_43 , шасі НОМЕР_44 ;
- KIA PREDGIO, державний номерний знак НОМЕР_45 , шасі НОМЕР_46 ;
- KIA PREDGIO, державний номерний знак НОМЕР_47 , шасі НОМЕР_48 ;
- KIA PREDGIO, державний номерний знак НОМЕР_49 , шасі НОМЕР_50 ;
- Екскаватор ЭО-2628, державний номерний знак НОМЕР_51 , шасі НОМЕР_52 ;
- Спеціальний причіп ГПА-1 /Електростанція/, державний номерний знак НОМЕР_53 , шасі НОМЕР_54 ;
- ГАЗ-3110, державний номерний знак НОМЕР_55 , шасі НОМЕР_56 ;
- ГАЗ-322141 ШДТ, державний номерний знак НОМЕР_57 , шасі НОМЕР_58 ;
- УАЗ-3741, державний номерний знак НОМЕР_59 , шасі НОМЕР_60 .
Кодексом адміністративного судочинства України встановлені вимоги щодо форми, змісту позовної заяви, порядку її подання.
Відповідно до вимог ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя зазначає, що згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 4 КАС України передбачено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За правилами п.1 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь органу державної влади чи органу місцевого самоврядування або їхніх службових чи посадових осіб є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі зазначених суб'єктів не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели дії органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніх посадових чи службових осіб.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхньої посадової або службової особи, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язані з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
З огляду на зазначене, позивачу слід обґрунтувати наявність публічно-правового спору.
Відповідно до п.8 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Частиною 4 ст. 161 КАС України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з ч.ч.2, 4, 5 ст.94 КАС України, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до ч.1-2 ст. 79 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Частиною 1 ст. 80 КАС України визначено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
При цьому відповідно до ч. 2 ст. 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Так, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях в особі філії ГСЦ МВС Територіальний сервісний центр МВС № 4641 про відмову у перереєстрації транспортних засобів.
Проте копії оскаржуваного рішення не долучає.
Отже, в порядку усунення недоліків позовної заяви, позивачу слід долучити до матеріалів справи належним чином завірену копію оскаржуваного рішення.
Частинами 1, 2 ст.122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Водночас, для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. Водночас триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Так, з матеріалів позовної заяви судом встановлено, що листом від 24.08.2024, відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перереєстрації транспортного засобу.
Таким чином, суд приходить до висновку про пропуск позивачем строку звернення до суду, якщо це є рішення оскаржуване, на думку позивача.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Отже, позивачу необхідно подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням причин пропуску такого строку та наданням відповідних доказів.
Відповідно до вимог частин першої, другої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд -
Позовну заяву залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом подання до суду заяви про поновлення строку, оформленої належним чином та докази поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом (вказати підстави для поновлення строку звернення до суду - якщо такі є), обґрунтувати наявність публічно-правового спору, надати копію оскаржуваного рішення.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовну заяву буде повернуто у відповідності до положень КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Сподарик Наталія Іванівна