Ухвала від 15.09.2025 по справі 640/5009/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повторне витребування доказів

15 вересня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/5009/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., під час розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи за позовом ОСОБА_1 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України щодо несвоєчасної виплати на користь ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій в сумі 28110,27 грн (з урахуванням стягнутих податків та зборів);

- зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних сил України на підставі Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за затримку повного розрахунку при звільненні за період з 7 вересня 2018 року по 2 лютого 2022 року, виходячи з одноденного заробітку 493,17 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 лютого 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 1 вересня 2025 року серед іншого:

- прийнято адміністративну справу до провадження;

- продовжено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) спочатку;

- витребувано від відповідача: довідку про включення Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; Положення про Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України; довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 1 липня 2018 року по 31 серпня 2018 року із зазначенням у довідці окремо всіх складових грошового забезпечення (щомісячних основних, щомісячних додаткових та одноразових додаткових видів грошового забезпечення) та фактично відпрацьованих днів у кожному місяці за вказаний період; докази на підтвердження обставин проведення з позивачем остаточного розрахунку при звільненні з військової служби (платіжні доручення тощо); платіжне доручення (платіжну інструкцію, тощо), на підставі якого ОСОБА_1 виплачено грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій; довідку про фактично нараховане та виплачене ОСОБА_1 при звільненні грошове забезпечення із зазначенням у довідці окремо всіх складових грошового забезпечення (щомісячних основних, щомісячних додаткових та одноразових додаткових видів грошового забезпечення); довідку про належне ОСОБА_1 при звільненні грошове забезпечення із зазначенням у довідці окремо всіх складових (щомісячних основних, щомісячних додаткових та одноразових додаткових видів грошового забезпечення); інформацію щодо розгляду апеляційної скарги Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 листопада 2022 року у справі № 640/17444/19.

11 квітня 2025 року від Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України на адресу електронної пошти суду за вхідним реєстраційним № 17973/2025 надійшла заява від 10 вересня 2025 року № 305/3763, додатками до якої є довідка Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України від 10 вересня 2025 року № 305/633, розрахунок нарахування ОСОБА_1 компенсації за невикористанні календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій згідно з ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2022 року по справі № 640/17445/19 за 2015-2018 роки без дати та без номеру та платіжне доручення від 1 лютого 2022 року № 399.

Отже, суду взагалі не надано:

- довідку про включення Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

- Положення про Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України;

- докази на підтвердження обставин проведення з позивачем остаточного розрахунку при звільненні з військової служби (платіжні доручення тощо);

- інформацію щодо розгляду апеляційної скарги Фінансового управління Генерального штабу Збройних сил України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 листопада 2022 року у справі № 640/17444/19.

Ухвалою від 15 вересня 2025 року заяву від 10 вересня 2025 року № 305/3763 та додані до неї документи, подані 11 вересня 2025 року в електронній формі на адресу електронної пошти Луганського окружного адміністративного суду, повернуто Фінансовому управлінню Генерального штабу Збройних сил України без розгляду.

Таким чином, станом на 15 вересня 2025 року вимоги ухвали Луганського окружного адміністративного суду від 1 вересня 2025 року в частині надання витребуваних документів не виконані.

Відповідно до частин першої-третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою, абзацами першим, другим частини другої та частиною четвертою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду (частини третя, шоста статті 80 КАС України).

Письмовими доказами відповідно до частини першої статті 94 КАС України є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Згідно з частинами другою-п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, на які накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

За приписами частини другої статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідно до пунктів 2, 4-6 частини п'ятої статті 44 КАС України учасники справи зобов'язані: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Отже, отримання доказів на підтвердження або спростування обставин у справах, що розглядаються судом, є передумовою повноти та всебічності з'ясування всіх обставин у справі та прийняття законного та обґрунтованого рішення, а надання учасниками справи, зокрема суб'єктами владних повноважень, таких доказів є їх обов'язком.

З метою встановлення наявності або відсутності обставин (фактів), що мають значення для правильного вирішення справи, суд вважає за необхідне повторно витребувати від відповідача письмові докази.

Суд наголошує, що відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на положення пунктів 1, 3 частини другої статті 149 КАС України, якими визначено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках повторного чи систематичного невиконання процесуальних обов'язків, повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення.

Також суд звертає увагу відповідача на положення частини першої статті 147 КАС України, якою регламентовано, що у разі неподання без поважних причин письмових, речових чи електронних доказів, що витребувані судом, або неповідомлення причин їх неподання суд може постановити ухвалу про тимчасове вилучення цих доказів державним виконавцем для дослідження судом.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 80, 94, 241, 243, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних сил України протягом 5 днів з дня отримання цієї ухвали надати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд»:

- довідку про включення Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;

- Положення про Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України;

- довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період з 1 липня 2018 року по 31 серпня 2018 року із зазначенням у довідці окремо всіх складових грошового забезпечення (щомісячних основних, щомісячних додаткових та одноразових додаткових видів грошового забезпечення) та фактично відпрацьованих днів у кожному місяці за вказаний період;

- докази на підтвердження обставин проведення з позивачем остаточного розрахунку при звільненні з військової служби (платіжні доручення тощо);

- платіжне доручення (платіжну інструкцію, тощо), на підставі якого ОСОБА_1 виплачено грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій;

- довідку про фактично нараховане та виплачене ОСОБА_1 при звільненні грошове забезпечення із зазначенням у довідці окремо всіх складових грошового забезпечення (щомісячних основних, щомісячних додаткових та одноразових додаткових видів грошового забезпечення);

- довідку про належне ОСОБА_1 при звільненні грошове забезпечення із зазначенням у довідці окремо всіх складових (щомісячних основних, щомісячних додаткових та одноразових додаткових видів грошового забезпечення).

Копію ухвали надіслати учасникам справи до електронних кабінетів через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд».

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Т.І. Чернявська