12 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4743/25
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідачка має податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 187 798,31 грн., з військового збору в сумі 15 593,20 грн., зі штрафів в сумі 8000 грн. Оскільки цей податковий борг відповідачка добровільно не погасила, позивач просить суд стягнути його до відповідних бюджетів.
Ухвалою судді від 15.07.2025 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Ухвала направлена на адресу відповідачки, яка вказана у позовній заяві та значиться в Єдиному державному демографічному реєстрі як адреса реєстрації її місця проживання, але повернута поштою через відсутність адресата. Відповідно до частини 6 статті 251 КАС України ця ухвала вважається врученою відповідачці.
Відповідачка відзив на позов не подала.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
У січні 2025 року ГУ ДПС у Кіровоградській області провело документальну невиїзну позапланову перевірку фізичної особи ОСОБА_1 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих платником податків за 2021 - 2022 роки. За наслідками перевірки складено акт №252/11-28-24-05/3562101862 від 14.01.2025 року про виявлені порушення. На підставі цього акту ГУ ДПС у Кіровоградській області склало щодо ОСОБА_1 такі податкові повідомлення-рішення:
- форми "Р" №0000/1196/2405 від 12.02.2025 року про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 187 118, 31 грн., з яких: 154 650, 88 грн. - податкове зобов'язання, 32 467, 43 грн. - штраф,
- форми "Р" №0000/1198/2405 від 12.02.2025 року про збільшення грошового зобов'язання з військового збору на 15 593, 20 грн., з яких: 12 887,58 грн. - податкове зобов'язання, 2 705,62 грн. - штраф,
- форми "ПС" №0000/1197/2405 від 12.02.2025 року про нарахування штрафу за платежем - податок на доходи фізичних осіб - в розмірі 680 грн.,
- форми "ПС" №0000/1194/2405 від 12.02.2025 року про нарахування штрафу в розмірі 8000 грн.
Вказані податкові повідомлення-рішення направлені відповідачці на її податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, а тому вважаються належним чином врученими. Відповідачка у встановленому порядку ці податкові повідомлення-рішення не оскаржувала, а нараховані ними грошові зобов'язання не сплатила.
ГУ ДПС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у відповідачки податкового боргу надіслало їй податкову вимогу форми "Ф" №0004960-1303-1128 від 14.04.2025 року про її обов'язок погасити податковий борг. Ця податкова вимога надіслана відповідачці на її податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, а тому вважається належним чином врученою.
Суми узгоджених грошових зобов'язань заявлені позивачем до стягнення у цій справі як податковий борг.
При вирішенні спору суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
За визначеннями, наданими у статті 14 ПК України:
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України;
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;
- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20 статті 20 ПК України установлено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 54.5 статті 54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з пунктами 57.1, 57.3 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктами 87.1, 87.11 статті 87 ПК України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Пунктом 41.4 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
У ході судового розгляду справи доведено наявність у відповідачки податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб в сумі 187 798, 31 грн. (187 118, 31 грн. + 680 грн.) (код КДБ 11010500), з військового збору в сумі 15 593, 20 грн. (код КДБ 11011001), зі сплати штрафів в сумі 8000 грн. (код КДБ 21081103). Доказів його погашення суду не надано.
Пунктами 9.1, 9.3 статті 9 ПК України передбачено, що податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Нормативи розподілу коштів податку на доходи фізичних осіб між відповідними бюджетами визначені статтями 29, 64, 64-1, 66 Бюджетного кодексу України.
Згідно з частиною 2 статті 29 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду Державного бюджету України належать: 1-2) військовий збір, що сплачується (перераховується) згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України; 23) кошти від санкцій (штрафи, пеня тощо), що застосовуються відповідно до закону.
Тож позов про стягнення з відповідачки податкового боргу в дохід відповідних бюджетів слід задовольнити.
Керуючись статтями 9, 77, 78, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід державного та місцевих бюджетів податковий борг з податку на доходи фізичних осіб в сумі 187 798, 31 грн. (код КДБ 11010500).
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід державного бюджету податковий борг з військового збору в сумі 15 593, 20 грн. (код КДБ 11011001).
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід державного бюджету податковий борг зі сплати штрафних санкцій в сумі 8000 грн. (код КДБ 21081103).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ