12 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/2923/25
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДПС у Кіровоградській області у травні 2025 року звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідачка має податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в розмірі 58 089,90 грн., який нарахований їй за 2022, 2023 роки. Оскільки цей податковий борг відповідачка добровільно не погасила, позивач просить суд стягнути його до місцевого бюджету Новомиргородської територіальної громади Кіровоградської області.
Ухвалою судді від 09.05.2025 року у справі за цим позовом відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідачки 28.05.2025 року подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що заявлені до стягнення суми грошових зобов'язань нараховані відповідачці незаконно. Зазначає, що належні ОСОБА_1 нежитлові приміщення у с. Йосипівка Новоукраїнського району є будівлями сільськогосподарського призначення. Згідно з рішенням Новомиргородської міської ради у 2022 році такі об'єкти нерухомості оподатковувалися за нульовою ставкою. Крім того, ОСОБА_1 є сільськогосподарським товаровиробником, що здійснює сільськогосподарську діяльність через фермерське господарство "Письмак Анатолія Олександровича", а нежитлові сільськогосподарські будівлі належать до складу майна цього фермерського господарства і не є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України. З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.
Позивач 09.09.2025 року подав заяву про зменшення розміру позовних вимог, у якій просить стягнути з відповідачки податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в сумі 29 485, 02 грн., який нарахований їй за 2023 рік. Повідомив, що податок, який був нарахований відповідачці за 2022 рік, скасований.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
За базами даних ДПС та відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 з 2002 року є власником таких об'єктів нерухомого майна, які розташовані у с. Йосипівка Новоукраїнського (раніше - Новомиргородського) району Кіровоградської області:
- нежитлове приміщення площею 262,9 кв.м. по АДРЕСА_2 ,
- нежитлове приміщення площею 1383,2 кв.м. по АДРЕСА_3 ,
- нежитлове приміщення площею 114,2 кв.м. по АДРЕСА_4 .
У квітні 2023 року ГУ ДПС в Кіровоградській області на підставі п. 266.7 ст.266 ПК України обчислило суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за ці об'єкти нежитлової нерухомості за 2022 рік та направило відповідачці податкові повідомлення-рішення форми "Ф":
- № 0050284-2409-1113 від 12.04.2023 року на суму 4272, 13 грн.,
- № 0050286-2409-1113 від 12.04.2023 року на суму 22477 грн.,
- № 0050285-2409-1113 від 12.04.2023 року на суму 1855, 75 грн.,
Відповідачка отримала ці податкові повідомлення-рішення 14.06.2023 року, не оскаржувала їх в адміністративному чи судовому порядку. У встановлений пп.266.10.1 п.266.10 ст.266 ПК України строк (протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення) грошові зобов'язання відповідачка не сплатила, тож вони набули статусу узгоджених і відображені в ІКП 29.08.2023 року.
У листопаді 2023 року ГУ ДПС в Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у відповідачки податкового боргу надіслало їй податкову вимогу форми "Ф" № 0008954-1306-1128 від 25.09.2023 року про її обов'язок погасити податковий борг. Ця податкова вимога надіслана відповідачці на її податкову адресу у порядку, визначеному статтею 42 ПК України, і вважається належним чином врученою.
У квітні 2024 року ГУ ДПС в Кіровоградській області на підставі п.266.7 ст. 266 ПК України обчислило суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за ці об'єкти нежитлової нерухомості за 2023 рік та направило відповідачці податкові повідомлення-рішення форми "Ф":
- № 0049048-2409-1113 від 25.04.2024 року на суму 4403,57 грн.,
- № 0049047-2409-1113 від 25.04.2024 року на суму 23168, 60 грн.,
- № 0049049-2409-1113 від 25.04.2024 року на суму 1912, 85 грн.
Відповідачка отримала ці податкові повідомлення-рішення 25.06.2024 року, не оскаржувала їх в адміністративному чи судовому порядку. У встановлений пп.266.10.1 п.266.10 ст.266 ПК України строк (протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення) грошові зобов'язання відповідачка не сплатила, тож вони набули статусу узгоджених і відображені в ІКП 26.08.2024 року.
У червні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ДПС у Кіровоградській області із заявою для проведення звірки даних щодо нарахованих їй сум податку на нерухоме майно за 2022 - 2023 роки та просила їх скасувати.
За наслідками розгляду цієї заяви ГУ ДПС у Кіровоградській області скасувало податкові повідомлення-рішення форми "Ф" №0050284-2409-1113 від 12.04.2023 року, №0050286-2409-1113 від 12.04.2023 року, №0050285-2409-1113 від 12.04.2023 року про нарахування ОСОБА_1 податку за 2022 рік, що відображено в ІКП 19.06.2025 року.
У цій справі позивач заявив до стягнення з відповідачки як податковий борг суми узгоджених грошових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2023 рік, які нараховані контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях від 25.04.2024 рік.
Суд зазначає, що предметом доказування у справах про стягнення податкового боргу є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку, зокрема: наявність узгодженого грошового зобов'язання; складові основної суми боргу, штрафних (фінансових) санкцій, пені; підстави виникнення податкового боргу; момент його виникнення; встановлення факту сплати (несплати) податкового боргу в добровільному порядку; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в порядку, встановлених Податковим кодексом України.
За визначеннями, наданими у статті 14 Податкового кодексу України:
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України;
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;
- погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Підпунктами 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 20.1.19 пункту 20 статті 20 ПК України контролюючим органам надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пункту 54.5 статті 54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 57.2 статті 57 ПК України передбачено, що у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Порядок адміністрування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, унормований статтею 266 Податкового кодексу України, яка містить такі норми:
266.1.1. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
266.2.1. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
266.6.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
266.7.1. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
266.7.2. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Податкове / податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема, але не виключно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
266.7.3. Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо:
- об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
- розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
- права на користування пільгою із сплати податку;
- розміру ставки податку;
- нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
266.10.1. Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується: а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктами 87.1, 87.11 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до пункту 41.4 статті 41 ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Пунктами 95.1, 95.2 статті 95 ПК України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
У ході судового розгляду справи доведено наявність у відповідачки податкового боргу - узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2023 рік в розмірі 29485, 02 грн. (4403,57 грн. + 23168, 60 грн. + 1912, 85 грн.). Доказів його погашення суду не надано.
Щодо заперечень відповідачки про незаконність нарахування їй цього податку, то суд при вирішенні спору про стягнення податкового боргу позбавлений можливості перевіряти правомірність здійснення нарахування грошових зобов'язань, в результаті несплати яких податковий орган дійшов до висновку про наявність підстав для стягнення податкового боргу (див. постанову Верховного Суду від 03.02.2022 року у справі № 560/4343/19).
У цій справі відповідачка не пред'являла зустрічний позов про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 25.04.2024 року, тому правомірність нарахування їй податку не є предметом дослідження у цій справі.
Відповідно до пунктів 10.2, 10.5 статті 10 ПК України податок на майно належить до місцевих податків. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктами 19 частини 1 статті 64, частини 2 статті 67 Бюджетного кодексу України місцеві податки та збори, що сплачуються (перераховуються) згідно з Податковим кодексом України, відносяться до доходів загального фонду місцевих бюджетів та зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.
Тож позов про стягнення податкового боргу з відповідачки в дохід місцевого бюджету слід задовольнити.
Судові витрати сторони не понесли.
Керуючись статтями 9, 77, 78, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Кіровоградській області задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід місцевого бюджету податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в розмірі 29485, 02 грн. (код КДБ 18010300).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ