Рішення від 15.09.2025 по справі 320/6576/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року м. Київ справа №320/6576/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) з позовом до Державної податкової служби України (адреса: 04053, м. Київ, вул. Львівська, площа, 8, код ЄДРПОУ: 43005393, офіційна електронна адреса: post@tax.gov.ua), у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виготовлення та надання позивачу довідки про грошове забезпечення за посадою «Директор департаменту, начальник територіального органу», яка відповідає за категорією та підкатегорією посад державної служби посаді начальника Державної податкової інспекції у Попільнянському районі Житомирської області Державної податкової адміністрації України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними з 01 січня 2024 року в розрізі посадового окладу; окладу за військове (спеціальне) звання; процентної надбавки за вислугу (років 45 відсотків); надбавки за особливості проходження служби; премії, із зазначенням грошового розміру за кожним видом грошового забезпечення та повної загальної суми грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача Державну податкову службу України виготовити та надати позивачу довідку про те, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» No 2262-ХХІІ від 09.04.1992 року; постанови КМУ N 1716 від 30 жовтня 1998 р. «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги»; постанови КМУ № 1346 від 28 грудня 2020 року «Деякі питання оплати державних службовців податкових органів»; постанови КМУ № 704 від 30 серпня 2017 р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; грошове забезпечення за посадою «Директор департаменту, начальник територіального органу», яка відповідає за категорією та підкатегорією посад державної служби посаді начальника Державної податкової інспекції у Попільнянському районі Житомирської області Державної податкової адміністрації України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними з 01 січня 2024 року, складається з посадового окладу в сумі 22710 гривень; окладу за військове (спеціальне) звання в сумі 2422,4 гривень; процентної надбавки за вислугу років (45 відсотків) в сумі 11309,6 гривень; надбавки за особливості проходження служби в сумі 12390,3 (34 відсотка); премії в сумі 11127,9 гривень (49 відсотків); та становить 59960 гривень (п'ятдесят дев'ять тисяч шістдесят гривень) 20 копійок.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проходив службу в податковій міліції, тому відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» отримує пенсії за вислугу років. На заяву позивача, ДПС України відмовило в оформленні та направленні до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення, мотивуючи тим, що до компетенції останнього не відноситься порушене питання.

На думку позивача, така бездіяльність відповідача є протиправною та порушує його право на отримання належної пенсії, що змусило його звернутися до суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року відкрите провадження в адміністративній справі, справу визначено розглядати одноособово суддею Панченко Н.Д. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Відповідач надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що ДПС України не має змоги виконати вимоги позивача шляхом підготовки довідки про розмір грошового забезпечення працівника органу податкової міліції та направлення її до пенсійного органу, оскільки витребувана інформація відсутня, а позовні вимоги є необґрунтованими та не належать до компетенції ДПС України.

ДПС України повідомила, що діяльність підрозділів податкової міліції не входить до сфери діяльності ДПС України, як правонаступника ДФС України. Також у відзиві вказано, що підрозділи податкової міліції у структурі ДПС та її територіальних органів не функціонують. Враховуючи, що позивач не працював та не працює у ДПС України для виготовлення довідки відсутні підстави. Також відповідачем повідомлено, що з приводу запитуваної інформації позивач повинен звернутись до голови Комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

З урахуванням предмету спору, суб'єктного складу, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером податкової міліції Державної податкової адміністрації України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та одержує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року N 2262-ХХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до наказу Державної податкової адміністрації України (далі - ДПА України) від 28.10.2008 № 1928-о підполковника податкової міліції ОСОБА_1 - начальника державної податкової інспекції у Попільнянському районі Житомирської області з 31.10.2008 звільнено з податкової міліції.

Позивач вказує, що має право на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ на підставі документів, що містяться у пенсійній справі та документів, що подаються до територіальних органів Пенсійного фонду України безпосередньо пенсіонером.

ОСОБА_1 вважає, що додатковим документом, який надає право пенсіонеру на перерахунок пенсії, є саме довідка про розмір грошового забезпечення позивача за посадою, якій відповідає колишня посада начальника Попільнянської державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової адміністрації України. Позивач вважає, що уповноваженою особою на видачу такої довідки є Державна податкова служба України.

Відтак позивач, 25 січня 2024 року звернувся до Державної податкової служби України з заявою про виготовлення та надання довідки про грошове забезпечення за посадою «Директор департаменту, начальник територіального органу», яка відповідає за категорією та підкатегорією посад державної служби посаді начальника Державної податкової інспекції у Попільнянському районі Житомирської області Державної податкової адміністрації України для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами, чинними з 01 січня 2024 року в розрізі посадового окладу; окладу за військове (спеціальне) звання; процентної надбавки за вислугу років 45 відсотків; надбавки за особливості проходження служби; премії, з проханням вказати грошовий розмір за кожним видом грошового забезпечення та повну загальну суму грошового забезпечення.

Державна податкова служба України листом N 2274/6/99-00-10-04-01-06 від 30 січня 2024 року повідомила позивача про надсилання звернення позивача до комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України й таким чином відмовилася від вчинення дій з виготовлення та надання довідки про грошове забезпечення позивача.

Відповідна відмова ДПС України у підготовці довідки про розмір грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою станом на 01.01.2024 року, у зв'язку з відсутністю відповідних повноважень, стали підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29.12.2015 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII, яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393», затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (у редакції, до внесення змін Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін Постановою №103 містила такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Постановою №103 пункт 5 Порядку №45 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».

Постановою №103 доповнено Порядок №45 Додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.

У Додатку 2 до Порядку №45 в редакції Постанови №103, форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Отже, зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019р. з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення змін Постановою №103.

Після скасування 05.03.2019 р. змін до пункту 5 Порядку №45 і додатку 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3.

У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 р., визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

З дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, а саме з 19.11.2019р., пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, інших нормативних актів, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, на теперішній час відсутні.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тому, з 19.11.2019 р. з дня набрання чинності судовим рішенням у справі 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

З метою реалізації відповідних положень законодавства України Головним управлінням ДФС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 39459195) ОСОБА_1 була видана довідка від 20.06.2018 року №266/05 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року за посадою начальник державної податкової інспекції у Попільнянському районі Житомирської області.

Відповідна обставина кореспондується з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Так, згідно з п. 2 відповідного порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальним органам, Національному антикорупційному бюро, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.

При цьому, реорганізація ДФС України, у тому числі ГУ ДФС у Житомирській області, розпочалася з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України"(далі - постанова №1200), пунктом 1 якої передбачено утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України шляхом реорганізації Державної фіскальної служби шляхом поділу.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1200 установлено, зокрема, що:

Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок);

Державна податкова служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності;

Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Підрозділи податкової міліції у складі Державної фіскальної служби продовжують здійснювати повноваження та виконувати функції з реалізації державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, здійснюючи оперативно-розшукову, кримінальну процесуальну та охоронну функції до завершення здійснення заходів з утворення центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

До Єдиного державного реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесено 17 травня 2019 року запис про створення ДПС України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі - постанова №537):

- утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1 (п. 1 постанови № 537);

- реорганізовані деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2 (п. 2 постанови № 537);

- установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України (п. 3 постанови №537);

- визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності (п. 4 постанови № 537).

Таким чином, ГУ ДПС у Житомирській області та ДПС України є правонаступниками майна, прав та обов'язків ГУ ДФС у Житомирській області лише у відповідних сферах діяльності, які визначені постановою № 1200 і стосується реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно, у спірних правовідносинах (питання видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії) належним органом, що має компетенцію на видачу такої довідки, є державний орган, з якого позивач звільнений із служби (його правонаступник).

При цьому судом враховується, що територіальні органи ДФС, у тому числі і ГУ ДФС у Житомирській області, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень центральному органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до частин першої, п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

ГУ ДФС у Житомирській області (ЄДРПОУ 39459195) з 02 серпня 2019 року перебуває у стані припинення, запис до ЄДР про його припинення не внесений, тому, на думку суду, саме ГУ ДФС у Житомирській області є тим державним органом, який уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім працівникам податкової міліції.

Постановою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 31 січня 2022 року по справі №420/8922/20 встановлено, що підготовка та надання довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії не стосується публічно-владних функцій і якщо не був унесений запис про припинення органу, який наділений повноваженнями на видачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, то немає підстав для заміни органу.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2021 року N 1127 "Деякі питання застосування окремих положень законодавства у процесі реорганізації Державної фіскальної служби" установлено, що у процесі реорганізації ДФС Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року N 1074, застосовується з урахуванням таких особливостей: головою комісії з реорганізації Державної фіскальної служби може бути призначена посадова особа Міністерства фінансів, головою комісії з реорганізації раніше утвореного як юридична особа публічного права територіального органу Державної фіскальної служби (головного управління, митниці) може бути призначена посадова особа з числа працівників такого органу або у разі відсутності посадових осіб в такому органі - посадова особа юридичної особи - правонаступника, або у разі відсутності посадових осіб в такому органі та юридичній особі - правонаступнику - посадова особа Міністерства фінансів або Державної податкової служби, або Державної митної служби, або Бюро економічної безпеки.

Отже, з огляду на те, що ключовим для позивача є видача довідки про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою співробітника податкової міліції тій, яку позивач займав на дату звільнення, то таку довідку на вказану дату мало б видати Головне управління ДФС у Житомирській області.

Суд зауважує, що законодавством не передбачено порядку передачі документів з кадрових питань (особового складу) головних управлінь в областях до ДФС України.

Тому, суд акцентує увагу, що ДПС України є правонаступником ДФС України лише в частині реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства і питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС України. При цьому, діяльність підрозділів податкової міліції не входить до сфери діяльності, в яких ДПС України є правонаступником ДФС України. На момент вирішення справи ДФС України знаходиться у стані припинення, не є ліквідованою і, відповідно, здійснює свої функції через Голову комісії з реорганізації ДФС України.

У постанові Верховного Суду від 31 січня 2022 року у справі №420/8922/20, суд наголосив, що обов'язок ДФС України щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску чи інших функцій, що були передані ДПС України розпорядчими документами.

Крім того, у постанові Верховного Суду від 14 вересня 2023 року у справі №240/11567/21, зокрема зазначено, що спір у цій справі стосувався захисту соціальних прав позивача, що ніяк не пов'язано з публічно-владними функціями у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску, що були передані ДПС України. З огляду на що, правонаступництво може мати місце виключно у випадку фактичного вибуття ДФС України унаслідок припинення.

Тому, суд прийшов до висновку, що між ГУ ДФС у Житомирській області та ГУ ДПС у Житомирській області відбулось компетенційне адміністративне (публічне) правонаступництво, тобто перехід до ГУ ДПС у Житомирській області функцій ГУ ДФС у Житомирській області у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску. З огляду на зазначене суд вважає, що позиція позивача щодо правонаступництва ДПС України функцій ГУ ДФС у Житомирській області щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення колишнім працівникам податкової міліції ДФС (ДПА) України для здійснення перерахунку пенсії є помилковою, оскільки спір по суті заявлених вимог стосується захисту соціальних прав позивача.

Суд наголошує, що обов'язок ДФС України, яке на сьогоднішній день не припинено, щодо виготовлення та видачі довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерам органів податкової міліції, не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску чи інших функцій, що були передані ДПС України розпорядчими документами.

Тобто, на саме на органи ДФС та їхні комісії з реорганізації покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2024 року, для перерахунку його пенсії та відповідно зобов'язання вчинити такі дії задоволенню не підлягають, оскільки ДПС України не є уповноваженим органом на здійснення таких дій.

В той же час, згідно з Конституцією України державні органи можуть діяти виключно на підставі, у порядку та спосіб, які визначені чинним законодавством України.

Отже, позиція позивача є необґрунтованою та відповідно позов задоволенню не підлягає.

Тому, суд вважає, що відповідач прийняв правильне рішення за результатами розгляду заяви позивача про видачу довідки, направивши відповідні матеріали за належністю та поінформувавши про такі дії заявника.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Відповідно, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної податкової служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 15.09.2025.

Суддя Панченко Н.Д.