ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про витребування доказів
"15" вересня 2025 р. справа № 300/3293/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання про витребування доказів в адміністративній справі за позовом за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), 12.05.2025 звернулася в суд із адміністративним позовом до Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" (надалі по тексту також - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Підставою звернення до суду, на переконання позивача, є протиправні дії Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" щодо скасування наданої позивачу ІІ групу інвалідності, та встановлено ІІІ групу інвалідності про що винесено рішення, яке є протиправним.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 06.06.2025 відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства (надалі по тексту також - КАС України). Одночасно судом витребувано у сторін додаткові письмові докази, необхідні для розгляду справи.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.09.2025 витребувано в Міністерства охорони здоров'я України оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії письмових доказів та пояснень.
Міністерство охорони здоров'я України через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему скерувало до суду заяву із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 15.09.2025", яку зареєстровано судом 15.09.2025 за вх.№24097/25.
До вказаної заяви Міністерством охорони здоров'я України долучено лист Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" від 08.09.2025 за №3106/01-14.
Зі змісту коментованого листа слідує, що медико-експертна справа ОСОБА_1 відправлена в Департамент охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації згідно супровідного листа №4548/03-16 від 05.08.2025.
Зважаючи на характер правовідносин, визначених в позовній заяві, та встановлених обставин, в суду відсутня можливість повного та всебічного розгляду даної позовної заяви без підтвердження належними та допустимими доказами обставин, які потребують доказування.
Відповідно до статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом (частина 1 статті 74 КАС України).
Згідно з статтею 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до частини 1 статті 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно зі статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Крім того, суд вживає передбачені законом заходи необхідні для з'ясування обставин справи, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Таким чином, у зв'язку із вказаним, суд дійшов висновку про необхідність витребування в Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" докази для повного та всебічного розгляду заяви.
Враховуючи наведене, керуючись частинами 3, 4 статті 48, статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Витребувати в Департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 02012875, вул.Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76015) оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії наступних письмових доказів:
1.1. документи, які стали підставою для проведення переогляду та встановлення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) ІІІ групи інвалідності.
1.2. рішення про надання ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) ІІІ групи інвалідності.
1.3. документи, які стали підставою для встановлення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) ІІ групи інвалідності.
1.4. всю медико-експертну справу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), яка надіслана Державною установою "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" супровідним листом №4548/03-16 від 05.08.2025.
2. Витребувати в Департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 02012875, вул.Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76015) письмові пояснення:
2.1. які фактичні і юридичні підстави слугували скеруванню медико-експертної справи ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України"?
2.2. які фактичні і юридичні підстави повернення медико-експертної справи ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації?
3. Виконання вимог пунктів 1 і 2 резолютивної частини даної ухвали суду необхідно здійснити Департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації у п'ятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали.
4. З метою оперативності отримання судом витребуваних доказів, запропонувати Департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації скановані копії належним чином засвідчених письмових доказів із нанесенням електронного цифрового підпису відповідальної посадової особи направити засобами електронного зв'язку через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
5. Інформувати Департамент охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації про те, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені КАС України.
6. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.
7. Ухвалу надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Ухвала набрала законної сили "____" вересня 2025 року.
Суддя ______________ Чуприна О.В.
/підпис/
"____" ______________ 2025 року
м.п.