Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 вересня 2025 року Справа№200/5245/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов АБЗ» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
Товариство з обмеженою відповідальністю «Азов АБЗ» (код ЄДРПОУ 42922824, 84333, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Краматорськ, вул. Чубенка Степана, будинок 12, офіс 505) звернулося через підсистему «Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 44070187, 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Італійська (Центральний район), будинок 59) про визнання протиправним та скасування рішення - листа від 12.05.2025 № 9032/6/05-99-07-01-13 яким відмовлено у застосуванні положень п.п.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ АБЗ» видане Головним управління ДПС у Донецькій області; зобов'язати Головне управління ДПС у Донецькій області застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ АБЗ» встановлені пп. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності за податкові (звітні) періоди з вересня 2022 року по лютий 2025 роки, та винести відповідне рішення.
21 липня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Головним управлінням ДПС у Донецькій області надано відзив, в якому зазначено, що згідно реєстраційних даних ТОВ «Азов АБЗ», код ЄДРПОУ 42922824 станом на теперішній час має наступну податкову адресу: м. Краматорськ Краматорського району Донецької області, вул. Чубенка Степана, буд. 12, оф. 505; з 10.10.2024 по 26.03.2025 - м. Дружківка Краматорського району Донецької області, вул. Соборна, буд. 7; з 07.07.2022 по 09.10.2024 - м. Київ, вул. Соборна, буд. 7. Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 28.02.2025 № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Згідно наведеного переліку, як теперішню, так і попередню податкові адреси платника, а саме Краматорську та Дружківську міські територіальні громади Краматорського району Донецької області віднесено до територій можливих бойових дій з 24.02.2022 по теперішній час. Тобто, за період з 07.07.2022 по теперішній час вищенаведені території не знаходились в зоні активних бойових дій та не були окуповані. Звертає увагу, що за період 2019 рік - 8 місяць 2022 року до ТОВ «Азов АБЗ» застосовано спеціальні правила в порядку пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України згідно наданого підприємством до ГУ ДПС у м. Києві повідомлення від 10.10.2024 № 10/10-24 (вхідний реєстраційний індекс № 91046/6 від 11.10.2024), про що платника повідомлено листом від 17.10.2024 № 82649/6/26-15-07-05-07-07. Враховуючи те, що територія провадження діяльності підприємства за період з 8 місяця 2022 року по лютий 2025 року не знаходились в зоні активних бойових дій та не були окуповані, ГУ ДПС у Донецькій області прийнято рішення щодо неможливості застосування спеціальних правил в порядку пп. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України до ТОВ «Азов АБЗ» про що платника повідомлено листом від 12.05.2025 № 9032/6/05-99-07-01-13, направленого засобами поштового зв'язку, в електронний кабінет платника та на електронну пошту. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Дослідивши та оцінивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми законодавства України, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Азов АБЗ» зареєстровано як юридична особа код ЄДРПОУ 42922824. Згідно витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцем реєстрації товариства з 26.03.2025 (запис 1002671070008001758) є 84333, Донецька область, Краматорський район, м.Краматорськ, вул.Чубенка Степана, будинок 12 офіс 505; з 10.10.2024 по 26.03.2025 (запис 1010421070007000021) - 84205, Донецька область, Краматорський район, м.Дружківка, вул.Соборна, буд.7;- з 07.07.2022 по 09.10.2024 (запис 1010421070006000021) - 03150, місто Київ, вул. Предславинська, будинок 31/11, офіс 85 ЛІТЕРА "А".
За результатом розгляду первинного повідомлення ТОВ «Азов АБЗ» від 10.10.2024 №10/10-24 з урахуванням інформації наданої в листі від 21.07.2023 №21/07 про неможливість вивезення первинних документів за період з 02.04.2019 - 8 місяців 2022 року та в межах компетенції Головним управлінням ДПС у м.Києві прийнято рішення від 17.10.2024 №82649/6/26-15-07-05-07-07 в якому зазначено, що контролюючим органом прийнята до уваги та буде врахована в межах і спосіб визначений підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України інформація, викладена у повідомленні товариства.
В подальшому, Товариством з обмеженою відповідальністю «Азов АБЗ» складена заява на підставі підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 30.04.2025 №30/04-25-1 в якій повідомлено про те, що до березня 2025 року товариство мало адресу: Донецька область, Краматорський район, м.Дружківка, вул.Соборна, буд.7. Договір оренди офісного приміщення від 08.10.2024 №8/10-2024 укладено з ФОП ОСОБА_1 . Зазначено, що у підприємства (станом на час подання заяви) відсутній доступ до первинних документів за період по лютий 2025 року. У зв'язку з цим, ТОВ «Азов АБЗ» не має можливості виконати в повному обсязі зобов'язання, що передбачені ст.16.1.5, 16.1.7, 16.1.12, 16.1.15 Податкового кодексу України. Додаток: договір оренди приміщення від 08.10.2024 №08/10-2024.
12 травня 2025 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області, за результатом розгляду повідомлення про неможливість вивезення первинних документів від 30.04.2025 №30/04-25-1 у листі №9032/6/05-99-07-01-12 повідомлено про таке.
Пунктом 44.3 статті 44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків.
Підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України встановлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень статті 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності. Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
Згідно реєстраційних даних ТОВ «Азов АБЗ», код ЄДРПОУ 42922824 станом на 12.05.2025 товариство має наступну податкову адресу: Донецька область, м.Краматорськ, вул.Чубенка Степана, буд.12 оф.505, з 10.10.2024 по 26.03.2025 - Донецька область, Краматорський район, м.Дружківка, вул.Соборна, буд.7, з 07.07.2022 по 09.10.2024 - м.Київ, вул.Соборна, буд.7.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією, визначаються відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій від 28.05.2025 №376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Згідно наведеного переліку, Краматорську та Дружківську міські територіальні громади Краматорського району Донецької області віднесено до територій можливих бойових дій з 24.02.2022 по теперішній час. Тобто за період з 07.07.2022 по теперішній час вищенаведені території не знаходились в зоні активних бойових дій та не були окуповані.
Зауважено, що за попередні податкові періоди з 2019 року по 8 місяць 2022 року до ТОВ «Азов АБЗ» застосовано спеціальні правила в порядку підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України згідно наданого до ГУ ДПС у м.Києві повідомлення від 10.10.2024 №10/10-24 про що повідомлено листом від 17.10.2024 №82649/6/26-15-07-05-07-07.
З огляду на викладене, контролюючим органом зроблено висновок, що повідомлення про неможливість вивезення первинних документів від 30.04.2025 №30/04-25-1 (вхідний реєстраційний індекс від 30.04.2025 №9366/6) не може бути прийнято до уваги для застосування спеціальних правил в порядку підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
15 липня 2025 року Державною податковою службою України за результатом розгляду скарги ТОВ «Азов АБЗ» на рішення Головного управління ДПС у Донецькій області, викладене в листі від 12.05.2025 №9032/6-05-99-07-01-13 щодо відмови у застосування спеціальних правил у порядку підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України прийнято рішення №20253/6/99-00-08-03-03-08 від 15.07.2025, яким скаргу залишено без задоволення, а рішення без змін.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 44 ПК України 44.3. Платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше:
2555 днів - для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю, відповідно до статей 39 і 39-2, пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу;
1825 днів - для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складаються особами, визначеними пунктом 133.1 статті 133, підпунктом 133.2.2 пункту 133.2 та пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, а також юридичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування, за винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з підпунктом 44.3.1 цього пункту;
1095 днів - для інших документів, на які не поширюються вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 цього пункту;
1095 днів - для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи.
Строки зберігання документів та інформації, визначені цим пунктом, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої цим Кодексом, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - з дня завершення строку їх дії).
У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень (пункт 44.5 статті 44 ПК України).
Підпунктом 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України установлено, що до платників податків/податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих РФ територіях України і не можуть пред'явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, як виняток із положень ст. 44 цього Кодексу застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред'явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих РФ територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків/податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості - із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків/податкового агента за податкові (звітні) періоди, зазначені у повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі відсутності первинних документів. Подане повідомлення є також підставою для збереження витрат (включаючи витрати у зв'язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток (включаючи від'ємний фінансовий результат за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з податку на додану вартість, та/або суми від'ємного значення податку на додану вартість минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Після подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість вивезення первинних документів у зв'язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих РФ територіях України, запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів.
Якщо після подання повідомлення про неможливість вивезення первинних документів платнику податків/податковому агенту стане відомо про втрату таких документів, такий платник податків/податковий агент зобов'язаний подати до контролюючого органу повідомлення про втрату первинних документів із зазначенням обставин такої втрати.
Платники податків/податкові агенти, які подали повідомлення про втрату первинних документів відповідно до цього підпункту, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у тому числі після завершення дії воєнного стану.
Втрата документів, що не пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих РФ територіях України, бойових дій, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення цього підпункту.
Обов'язок доведення відсутності підстав для застосування положень цього підпункту покладається на контролюючий орган. Платник податків/податковий агент, який безпідставно застосував положення цього підпункту, вважається таким, що ухиляється від сплати податків, та несе відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У разі відмови у застосуванні положень цього підпункту контролюючий орган не пізніше одного місяця з дати отримання відповідного повідомлення від платника податків/податкового агента видає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Рішення контролюючого органу може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. До винесення остаточного рішення по справі контролюючий орган не може піддавати сумніву показники податкової звітності, а також ініціювати проведення будь-якої перевірки платника податків/податкового агента щодо податкових (звітних) періодів, зазначених у відповідному повідомленні.
У податкових (звітних) періодах, зазначених у відповідному повідомленні, не може бути переглянуто у бік збільшення суми податкових зобов'язань з податків і зборів, задекларовані в податкових деклараціях за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, задекларовані в податкових деклараціях/розрахунках за зазначені податкові (звітні) періоди, у бік збільшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлені в податкових деклараціях за зазначені звітні періоди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
З аналізу викладених положень Податкового кодексу України вбачається, що у разі, якщо платник податків втратив (у зв'язку зі знищенням чи зіпсуттям) первинні документи або вони знаходяться на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих РФ територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади, зокрема, такий суб'єкт господарювання зобов'язаний повідомити про ці обставини податковий орган. Втрата документів повинна бути пов'язана з проведенням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих РФ територіях України, бойових дій.
Контролюючий орган, в свою чергу, розглядає таке повідомлення та відповідно приймає вмотивоване рішення із зазначенням підстави та доказів такої відмови.
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем змінено місце реєстрації, а саме місцем реєстрації товариства з 26.03.2025 є Донецька область, Краматорський район, м.Краматорськ; при цьому, з 10.10.2024 по 26.03.2025 - Краматорський район, м.Дружківка, вул.Соборна, буд.7.
Також, судом встановлено, що позивачем укладались договори оренди нежитлового приміщення, а саме договір оренди від 08.10.2024 предметом якого є передача в оренду об'єкту нерухомого майна в нежитловому будинку 7, що знаходиться за адресою: м.Дружківка, вул.Соборна; договір оренди від 24.03.2025 №Т-24/03-А3А, предметом якого є передача у тимчасове користування приміщення приміщення №505 в будівлі офісного центру, розташованого за адресою: Донецька область, м.Краматорськ, вул.Степана Чубенка, 12.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан, який не скасований і на теперішній час.
За інформацією позивача з моменту реєстрації позивача, первинні документи складаються і зберігаються за місцем реєстрації та розташування офісу. Вперше будівля за адресою місто Дружківка, вул. Соборна, будинок 7 зазнала пошкоджень 22.12.2024 о 12 годині 30 хвилин, а згодом 08.03.2025 вкотре було пошкоджено нерухоме майно, яке перебувало в користуванні позивача відповідно до договору оренди частини нежитлового приміщення № 08/10-2024 від 08.10.2024, за таких підстав, було прийняте рішення з 23 березня 2025 року проводити господарську діяльність ТОВ «АЗОВ АБЗ» в місті Краматорськ, та змінити юридичну адресу, 84333, Донецька область, Краматорський район, місто Краматорськ, вул. Чубенка Степана, будинок 12, офіс 505. 23.12.2024 відповідно до усної заяви орендодавця в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження № 12024052260000565 з правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ст. 438 ч. 1 КК України. Зазначає, що доступ до приміщення за адресою Донецька область, Краматорський район, місто Дружківка, вул. Соборна, будинок 7 до теперішнього часу не можливий, що обумовлено завданими руйнуваннями. Неможливість пред'явлення документів пов'язана з проведенням бойових дій, що дає право як платнику податків застосувати положення п.69.28 ПК України.
На підтвердження викладених обставин надано Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження.
Відповідач, відмовляючи у застосуванні положень підпункту 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України посилається на те, що територія, на якій позивач проводив господарську діяльність, не відноситься до територій на яких ведуться активні бойові дії.
Суд не погоджується з таким твердженням з огляду на таке.
За змістом абзацу другого підпункту 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України підстави неможливості пред'явлення первинних документів є їх втрата (знищення чи зіпсування) або знаходження на територіях, на яких ведуться (велись) бойові дії.
06.12.2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» згідно із якою, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
28 лютого 2025 року набрав чинності Наказ Міністерства розвитку громад та територій України №376 яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
З переліку вбачається, що Розділ І «Території на яких ведуться (велись) бойові дії» включає в себе: 1) території можливих бойових дій; 2) території активних бойових дій; 3) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; Розділ ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України».
Отже, «території на яких ведуться (велись) бойові дії» поділяються на такі групи як «можливі», «активні» та «активні, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси». Ці три групи належать до розділу «Території на яких ведуться бойові дії» у разі проставлення дати в графі «Дата виникнення можливості бойових дій» та відсутньої дати в графі «Дата припинення можливості бойових дій», а у разі проставлення дати в графі «Дата припинення можливості бойових дій» - така територія відноситься до «Території на яких велись бойові дії».
Судом під час розгляду справи встановлено, що місцем провадження господарської діяльності позивача у період, стосовно якого подано повідомлення, є місто Дружківка. Місто Дружківка віднесено до «Території на яких ведуться (велись) бойові дії» підрозділ «території можливих бойових дій» з 24.02.2022, дата припинення можливості бойових дій - відсутня. Отже, м.Дружківка станом на час виникнення спірних правовідносин відносилась до територій на яких ведуться (велись) бойові дії. Неможливість вивезення первинних документів пов'язана із проведенням бойових дій на території м.Дружківка.
З урахуванням встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що позивачем підтверджено факт того, що внаслідок бойових дій є неможливим пред'явлення первинних документів, що знаходяться на території, на якій ведуться бойові дії, а отже має право на застосування положення підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.
Таким чином, відмова у прийняті повідомлення, надісланого в порядку підпункту 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, про неможливість вивезення первинних документів є протиправною.
З огляду на викладене, рішення викладене в листі від 12.05.2025 № 9032/6/05-99-07-01-13 яким відмовлено у застосуванні положень п.п.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ АБЗ» (84333, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Краматорськ, вул. Чубенка Степана, будинок 12, офіс 505, ЄДРПОУ 42922824) видане Головним управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Італійська (Центральний район), будинок 59, ЄДРПОУ 44070187) є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо вимог про зобов'язання Головного управління ДПС у Донецькій області застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ АБЗ» встановлені пп. 69.28 п. 69 підрозд. 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу України спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності за податкові (звітні) періоди з вересня 2022 року по лютий 2025 роки, та прийняти відповідне рішення суд зазначає таке.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи те, що судом встановлено, що відповідачем протиправно відмовлено у прийняті до уваги повідомлення, надісланого в порядку підпункту 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, про неможливість вивезення первинних документів, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити повторний розгляд повідомлення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням наведеного позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що за подання позовної заяви, яка має одну вимогу немайнового характеру, сплаті підлягав судовий збір у розмірі 2422,40 грн, суд дійшов висновку щодо стягнення на користь позивача 2422,40 грн.
Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов АБЗ» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення відмову Головного управління ДПС у Донецькій області від 12.05.2025 № 9032/6/05-99-07-01-13 у врахуванні повідомлення «про неможливість вивезення первинних документів» Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов АБЗ» від 30.04.2025 №30/04-25-1.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Донецькій області повторно розглянути повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов АБЗ» від 30.04.2025 №30/04-25-1 про неможливість вивезення первинних документів від 30.04.2025 №30/04-25-1.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 44070187, 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Італійська (Центральний район), будинок 59) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов АБЗ» код ЄДРПОУ 42922824, 84333, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Краматорськ, вул. Чубенка Степана, будинок 12, офіс 505) сплачений судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош