Рішення від 15.09.2025 по справі 200/1806/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2025 року Справа№200/1806/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації відносно позивача про висновок ВЛК від 23.06.2022 № 02/3557 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, зобов'язання внести ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію відносно позивача про його виключення з військового обліку на підставі п.п. 3 с. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» згідного його тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 та довідки ВЛК від 23.06.2022 № 02/3557.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

21 липня 2020 року був визнаний непридатним до військової служби та виключений з військового обліку на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».

23 червня 2022 року позивач повторно пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Вказує, що у мобільному застосунку Резерв + відсутні відомості щодо виключення його з військового обліку.

22 листопада 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про внесення інформації про виключення з військового обліку.

Представник позивача зверталась до відповідача із запитами щодо виключення позивача з військового обліку, проте відповіді не отримала.

Зміни до реєстру внесені не були.

Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 березня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 15 квітня 2025 року витребувано у Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Маріуполі) ТУ ДБР у м. Краматорську відомості докази по справі.

Ухвалою суду від 16 квітня 2025 року зупинено провадження до отримання судом витребуваних доказів.

Ухвалою суду від 06 травня 2025 року поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 06 травня 2025 року витребувано у Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону докази по справі.

Ухвалою суду від 06 травня 2025 року зупинено провадження до надання витребуваних судом доказів.

Ухвалою суду від 05 червня 2025 року поновлено провадження у справі. Витребувано у відповідача відомості з:

- журналу реєстрації вхідних документів ІНФОРМАЦІЯ_4 (МВК) липень 2020 року - в частині реєстрації заяви ОСОБА_1 про взяття на облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 , що було підставою для взяття на облік ІНФОРМАЦІЯ_5 , направлення на проходження медичного огляду військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 та видачі Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , яке видане 21.07.2020 року;

- книги протоколів засідань призовних комісії та медичного огляду громадян, військовозобов'язаних, запасу за період з 16.06.2020 (дата штампу про взяття ОСОБА_1 на облік ІНФОРМАЦІЯ_5 ) по 21.07.2020 (дата штампу про зняття ОСОБА_1 з обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 ) - в частині записів про проходження позивачем - ОСОБА_1 медичного огляду військово-лікарською комісією;

- відомості видачі військових квитків (тимчасових посвідчень) ІНФОРМАЦІЯ_4 (МВК) за 21.07.2020 -в частині відмітки про видачу ОСОБА_1 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , яке видане 21.07.2020 року;

- книги протоколів засідань призовних комісії та медичного огляду громадян, військовозобов'язаних, запасу за 23.06.2022 - в частині прийняття рішення про виключення з військового обліку за медичним оглядом військово-лікарської комісії ОСОБА_1 ;

- пояснення щодо опрацювання адвокатських запитів представника позивача - Поліни Марченко, копії яких додано до матеріалів справи та надати усі запити та відповіді щодо позивача;

- копію облікової картки відповідача.

Ухвалою суду від 05 червня 2025 року зупинено провадження у справі до надання суду витребуваних доказів.

Ухвалою суду від 09 липня 2025 року поновлено провадження у справі. Повторно витребувати у відповідача відомості з:

- журналу реєстрації вхідних документів ІНФОРМАЦІЯ_4 (МВК) липень 2020 року - в частині реєстрації заяви ОСОБА_1 про взяття на облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 , що було підставою для взяття на облік ІНФОРМАЦІЯ_5 , направлення на проходження медичного огляду військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 та видачі Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , яке видане 21.07.2020 року;

- книги протоколів засідань призовних комісії та медичного огляду громадян, військовозобов'язаних, запасу за період з 16.06.2020 (дата штампу про взяття ОСОБА_1 на облік ІНФОРМАЦІЯ_5 ) по 21.07.2020 (дата штампу про зняття ОСОБА_1 з обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 ) - в частині записів про проходження позивачем - ОСОБА_1 медичного огляду військово-лікарською комісією;

- відомості видачі військових квитків (тимчасових посвідчень) ІНФОРМАЦІЯ_4 (МВК) за 21.07.2020 -в частині відмітки про видачу ОСОБА_1 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , яке видане 21.07.2020 року;

- книги протоколів засідань призовних комісії та медичного огляду громадян, військовозобов'язаних, запасу за 23.06.2022 - в частині прийняття рішення про виключення з військового обліку за медичним оглядом військово-лікарської комісії ОСОБА_1 .

- пояснення щодо опрацювання адвокатських запитів представника позивача - Поліни Марченко, копії яких додано до матеріалів справи та надати усі запити та відповіді щодо позивача;

- надати копію облікової картки відповідача (за наявності).

Ухвала суду в частині витребування доказів відповідачем не виконана.

Відповідач, не погодившись із позовними вимогами надав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив наступне.

Позивачем додано до позовної заяви у якості доказу копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 відповідно до яких Позивач начебто перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до поданого в якості доказу Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 яке видане 21.07.2020 року, визначено: дата видачі Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного 21.07.2020; наявний штамп про взяття на облік військовозобов'язаних 16.06.2020; наявний штамп про зняття з обліку військовозобов'язаних 21.07.2020; наявний третій штамп щодо обліку від 23.06.2022 (зміст штампу прочитати неможливо).

До позовної заяви додано довідку військово-лікарської комісії 23.06.2022 за вих. № 02/3557.

Перевірити чи видавалися відповідні документи громадянам ОСОБА_2 не є можливим у зв'язку з тим, що справа «Протоколи засідань медичного огляду військовозобов'язаних запасу по другому відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 » по номенклатурі 2022 року № 11-01-08 розпочату 04.01.2021 року на 100 аркушах, вилучена на підставі протоколу обшуку від 01.08.2022 року, по кримінальному провадженню № 42022051110000025 від 31.05.2022 року, журнал реєстрації вихідних документів ІНФОРМАЦІЯ_3 Том 2 по номенклатурі № 11- 04-36 розпочато 28.04.2022 року на 72 аркушах, вилучений на підставі протоколу обшуку від 01.08.2022 року, по кримінальному провадженню № 42022051110000025 від 31.05.2022 року, справа «Протоколи засідань медичного огляду військовозобов'язаних запасу по ІНФОРМАЦІЯ_3 » по номенклатурі 2022 року № 11-01-08 розпочату 04.01.2021 року на 100 аркушах, вилучена на підставі протоколу обшуку від 01.08.2022 року, по кримінальному провадженню № 42022051110000025 від 31.05.2022 року.

Позовні вимоги гуртуються на двох документах, це військово-обліковий документ (тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 яке видане 21.07.2020) та Довідка про проходження медичного огляду військово-лікарської комісії.

Встановити відповідність вказаних документів неможливо за вище визначених обставин (вилучення журналів обліку та реєстрації), але насамперед вказані документи викликають сумнів, а саме:

- відповідно до відомостей з паспорта громадянина України (доданого до позовної заяви) з 29 липня 1998 позивач зареєстрований за адресом: АДРЕСА_1 , з яких підстав на підставі яких документів позивача взято на облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 16.06.2020 не надано;

- відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів боржник не перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та зареєстровано за адресом: АДРЕСА_2 ( АДРЕСА_1 );

- на виконання спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 23.12.2019 року № Д-322/1/11дск «Про формування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у Збройних Силах України», ІНФОРМАЦІЯ_8 реорганізовано у ІНФОРМАЦІЯ_9 , подане в якості доказу Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 яке видане 21.07.2020 року підписано да скріплено печаткою Дружківського МВК.

- при вивченні Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 яке видане 21.07.2020 року та Довідки військово-лікарської комісії 23.06.2022 за вих. № 02/3557 складається враження щодо документ є сумнівним (копії документів з відміткою адвоката в копії), на непрофесійний погляд печатка нанесена позаду тексту.

У задоволенні позову просив відмовити.

Представник позивача надав відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та зазначив наступне.

Відповідачем не заперечується, що в якості доказу позивачем додано до позовної заяви копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 з відповідними штампами засвідченими підписами про взяття на облік військовозобов'язаних 16.06.2020 року та про зняття з обліку військовозобов'язаних 21.07.2020 року.

Твердження відповідача про те, що зміст третього штампу ІНФОРМАЦІЯ_10 про зняття з обліку 23.06.2022 року, нібито прочитати неможливо, зовсім не відповідає дійсності, адже з відтиску штампу повністю відображено і вбачається: «ЗНЯТО з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_11 23.06.2022 року».

Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 є чинним військово-обліковим документом виданим ОСОБА_1 відповідним повноважним органом у порядку чинного законодавства України.

Виключення з військового обліку ОСОБА_1 відбулося 21 липня 2020 року, за станом здоров'я на підставі частини 6 пп.3 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції чинній на час прийняття відповідачем відповідного рішення та здійснення запису про виключення позивача з військового обліку).

Після початку Антитерористичної операції на Сході України, з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту на території окремих районів Донецької області був вимушений покинути своє місце проживання ( АДРЕСА_3 ) та переїхав до родичів у місто Дружківка де був прийнятий на військовий облік у 2020 році за місцем проживання та за станом здоров'я виключений з військового обліку.

Статусу внутрішньо-переміщеної особи позивач не оформлював, оскільки це є правом, а не обов'язком особи, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не отримував.

У м. Київ позивач зареєстрований лише з 10.06.2024 року.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 .

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , позивач взятий військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_5 16.06.2020, знятий з військового обліку 21.07.2020. Також у графі «Знято з військового обліку» міститься штамп ІНФОРМАЦІЯ_10 від 23.06.2022.

Підстава зняття з обліку - п.п. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий облік та військову службу».

Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.06.2022 № 02/3557 ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії у ІНФОРМАЦІЯ_3 23 червня 2022 року.

Постанова військово-лікарської комісії: непридатний до військової служби із виключенням з обліку.

Відповідно до наданої Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону копії журналу реєстрації вихідних документів ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ), вказану довідку видано позивачу 23.06.2022.

Відповідно до відомостей із застосунку Резерв +, дані позивача підлягають уточненню.

22 листопада 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якій просив надати інформацію про перебування на військовому обліку у вказаному відділі, виправити недостовірні відомості та внести актуальні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до тих, що містяться у військово-обліковому документі, повідомити причини, у разі не перебування на обліку у вказаному відділі.

Відповіді на вказану заяву матеріали справи не містять.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»(далі - Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно зі статтею 2 Закону № 1951-VІІІ основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Пунктами 1 та 2 частини першої статті 3 Закону № 1951-VІІІ визначено, що основними засадами ведення Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1951-VІІІ держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Згідно із частиною п'ятою статті 5 Закону № 1951-VІІІ органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (частина восьма статті 5 Закону № 1951-VІІІ).

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частина дев'ята статті 5 Закону №1951-VІІІ).

Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 1951-VІІІдо Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 17-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 9 Закону № 1951-VІІІ призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами другою, третьою статті 13 Закону № 1951-VІІІпередбачено, що відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, знищуються суб'єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.

До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону № 1951-VІІІ ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Частиною третьою статті 14 Закону № 1951-VІІІ визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (частина четверта статті 14 Закону № 1951-VІІІ).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487), відповідно до пункту 2 якого військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно із пунктом 14 Порядку № 1487 військовий облік забезпечується з урахуванням вимог законодавства у сфері декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, в яких призовники, військовозобов'язані та резервісти працюють (навчаються).

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 16 Порядку № 1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1234).

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Відповідно до абзацу третього пункту 21 Порядку № 1487 взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.

Згідно із пунктом 23 Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

У пункті 79 Порядку № 1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 81 Порядку № 1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.

Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Абзацами першим, другим підпункту 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який є Додатком 2 до Порядку № 1487 (далі - Правила військового обліку), визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до підпункту 7 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154).

Відповідно до абзацу першого пункту 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням (абзац перший пункту 2 Положення № 154).

Відповідно до пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «;Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «;Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; виконують інші функції відповідно до законодавства.

Згідно із абзацом дев'ятим пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі- Порядок № 559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа», а також громадянам України, звільненим з військової служби в СБУ у відставку, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби та не досягли граничного віку перебування в запасі (у разі, коли раніше військово-обліковий документ не видавався).

Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

- у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

- в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

У пункті 8 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (підпункт 7); відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (підпункт 12).

З вище наведених положень нормативно-правових актів, якими врегульовано спірні правовідносини, слідує, що саме ІНФОРМАЦІЯ_11 (структурним підрозділом якого є ІНФОРМАЦІЯ_13 ) на території визначеної адміністративно-територіальної одиниці є відповідальною особою за ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внесення до нього змін, у тому числі й щодо виключення з військового обліку із зазначенням підстав для такого виключення.

Крім того, суд зауважує, що згідно з положеннями Порядку № 1487, відповідальними за організацію та забезпечення зберігання облікової документації військовозобов'язаних, персональних даних, які в них містяться, збереження підтвердних документів, що стали підставою для виключення з військового обліку військовозобов'язаних, а також своєчасне внесення даних про військовозобов'язаного, у тому числі й про виключення з військового обліку із зазначенням підстав, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки громадян.

Таким чином тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (не належне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткових обов'язків щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов'язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав та проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленої непридатності до військової служби за станом здоров'я.

Пунктом 1 Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, затвердженого Наказом Міністерства оборони України 21.11.2017 № 610, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2017 р. за № 1511/31379 (далі Наказ № 610), який був чинним на момент видачі позивачу тимчасового посвідчення та вказаної вище довідки ВЛК визначено, що тимчасове посвідчення військовозобов'язаного (далі - тимчасове посвідчення) є документом, що посвідчує особу військовозобов'язаного, який перебуває у запасі осіб офіцерського складу або осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - військовозобов'язаний), та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Пунктом 2 Наказу № 610 «Про тимчасове посвідчення військовозобов'язаного» передбачено, що тимчасові посвідчення, виготовлені та видані військовозобов'язаним до набрання чинності цим наказом, вважаються дійсними.

Пунктом 55 Постанови № 560 встановлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: визнані непридатними до військової служби.

Суду не надано доказів визнання нечинним тимчасового посвідчення позивача чи притягнення до відповідальності осіб, які оформили та видали його позивачу, тому суд вважає, що тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 , яке видане 21.07.2020 є допустимим доказом, що позивач вже не має статусу військовозобов'язаного та виключений з військового обліку військовозобов'язаних через непридатність до військової служби за станом здоров'я з 21.07.2020.

Усі пояснення відповідача гуртуються на припущенні, що позивач не перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та користується неналежно оформленими документами.

Втім, доказів вказаних обставин відповідачем надано не було.

Крім того, з наданих суду доказів вбачається оформлення та видача довідки військово-лікарської комісії 23.06.2022 № 02/3557 саме другим відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Обираючи належний спосіб захисту порушених прав позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 Порядку № 559 в редакцій, чинній на момент подання позивачем відповідної заяви про виправлення недостовірних відомостей в Реєстрі) відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:

електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Таким чином, невідповідність відомостей у паперовому військово-обліковому документі позивача щодо зняття з військового обліку (графа 13) відомостям у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів є підставою для визнання такого документу недійсним.

Відповідно до п. 4 Порядку № 559 (в редакцій, чинній на момент подання позивачем відповідної заяви про виправлення недостовірних відомостей в Реєстрі) у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Як встановлено судом 22 листопада 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якій просив надати інформацію про перебування на військовому обліку у вказаному відділі, виправити недостовірні відомості та внести актуальні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до тих, що містяться у військово-обліковому документі, повідомити причини, у разі перебування на обліку у вказаному відділі.

Разом з тим, доказів розгляду відповідачем заяви позивача суду не надано.

Суд зазначає, що розгляд заяви та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів віднесено до дискреційних повноважень відповідача.

Таким чином, відповідачем не виконано обов'язок щодо розгляду заяви позивача від 22.11.2024 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та, відповідно, не прийнято рішення за результатами її розгляду.

Таким чином, в даному випадку належним способом захисту порушених прав позивача є:

- визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви позивача від 22 листопада 2024 року про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.;

- зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 22 листопада 2024 року про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За таких обставин, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію відносно позивача про його виключення з військового обліку на підставі п.п. 3 с. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» згідного його тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 та довідки ВЛК від 23.06.2022 № 02/3557 є передчасними та задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене, суд змінює спосіб захисту порушених прав позивача та частково задовольняє позовні вимоги у вказаний вище спосіб.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином суд стягує з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 22 листопада 2024 року про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_14 розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП: НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 ) від 22 листопада 2024 року про виправлення недостовірних відомостей у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП: НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Повний текст рішення складено та підписано 15 вересня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська