Ухвала від 15.09.2025 по справі 200/3723/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про завершення судового контролю за виконанням рішення

15 вересня 2025 року Справа №200/3723/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку судового контролю в письмовому провадженні питання про завершення судового контролю про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про зобов'язання нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати,

встановив:

23 червня 2022 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - відповідач, Управління ВД ФСС України в Донецькій області), в якому позивач просив:

- зобов'язати Управління ВД ФСС України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати страхових виплат за період з 01 червня 2014 року по 31 грудня 2021 року відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон № 2050) та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, (далі - Порядок № 159).

08 липня 2022 року суд ухвалив рішення, яким позов задовольнив повністю, а саме:

- зобов'язав Управління ВД ФСС України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати щомісячних страхових виплат за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року відповідно до Закону № 2050 та Порядку № 159.

Рішення суду від 08 липня 2022 року набрало законної сили 28 березня 2023 року на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2023 року.

10 квітня 2023 року видані виконавчі листи на виконання цього рішення.

20 квітня 2023 року до суду надійшла заява Управління ВД ФСС України в Донецькій області про заміну сторони виконавчого провадження (боржника) з примусового виконання виконавчих листів, виданих на виконання рішення суду від 08 липня 2022 року, з Управління ВД ФСС України в Донецькій області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області).

21 квітня 2023 року суд постановив ухвалу, якою заяву Управління ВД ФСС України в Донецькій області задовольнив частково; замінив боржника у виконавчих листах, виданих на виконання рішення суду від 08 липня 2022 року, з Управління ВД ФСС України в Донецькій області на його правонаступника - ГУ ПФУ в Донецькій області; в іншій частині заяву залишив без задоволення.

18 травня 2023 року до суду надійшла заява ГУ ПФУ в Донецькій області про відстрочення виконання рішення суду.

26 травня 2023 року суд постановив ухвалу, якою відмовив у задоволенні цієї заяви.

29 січня 2025 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області подати звіт про виконання рішення суду від 08 липня 2022 року, обґрунтована тим, що боржник в повному обсязі не виконав це рішення.

31 січня 2025 року суд постановив ухвалу, якою заяву ОСОБА_1 задовольнив; зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області подати звіт про виконання рішення суду від 08 липня 2022 року в тридцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали; зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області в тридцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали надати докази на підтвердження виконання рішення суду від 08 липня 2022 року в частині нарахування ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати щомісячних страхових виплат за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року відповідно до Закону № 2050 та Порядку № 159, а також в частині виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати щомісячних страхових виплат за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року відповідно до Закону № 2050 та Порядку № 159.

03 березня 2025 року до суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Донецькій області від 28 лютого 2025 року про виконання рішення суду від 08 липня 2022 року.

ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що на виконання рішення суду відповідно до Закону № 2050 здійснило розрахунок і нарахування ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати щомісячної страхової виплати за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року в сумі 41 378,83 грн.

Разом з цим ГУ ПФУ в Донецькій області вказало, що компенсація як така, що не передбачена бюджетом ГУ ПФУ в Донецькій області, потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.

ГУ ПФУ в Донецькій області покликалося на норми ст. ст. 72, 73 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) і наголошувало на тому, що компенсація, нарахована ОСОБА_1 на виконання рішення суду, має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування. Щомісячні страхові виплати здійснюються ГУ ПФУ в Донецькій області виключно за рахунок коштів Державного бюджету України; проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Пенсійного фонду, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, і проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний рік.

ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що обліковує судові рішення, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Так, сума заборгованості перед ОСОБА_1 за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року в сумі 41 378,83 грн, включена в облікові бази «Реєстр судових рішень» з метою виплати за отриманим фінансовим ресурсом з Державного бюджету України на означені цілі (Додаток 2. Витяг із Реєстру судових рішень).

Бюджетні видатки органів Пенсійного фонду, зокрема ГУ ПФУ в Донецькій області, формуються відповідно до Бюджетного кодексу України та містять поточні видатки на виплату пенсій та страхових виплат у поточному бюджетному році.

П. 4 Розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 січня 2022 року за № 53/37389, (далі - Порядок № 21-2) встановлено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді на погашення заборгованості з пенсійних та страхових виплат за рішеннями суду.

Відповідно до п. 7 розділу ІІ Порядку № 21-2 видатки на погашення заборгованості з пенсійних та страхових виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України від 05 червня 2012 року № 4901-VІ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон № 4901), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що оскільки рішення суду від 08 липня 2022 року набрало законної сили 08 березня 2023 року, його виконання буде здійснено відповідно черговості після отримання відповідного фінансового ресурсу.

Для фінансування заборгованості зі страхових виплати за рішеннями суду у бюджеті Пенсійного фонду на 2023 рік, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2023 року № 631, та на 2024 рік, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2024 року № 1156, за окремою бюджетною програмою кошти для фінансування цих виплат не були передбачені.

Виплата таких коштів у 2025 році проводитиметься після прийняття бюджету Пенсійного фонду на 2025 рік в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до Порядку № 21-2.

На теперішній час бюджет Пенсійного фонду на 2025 рік не затверджений.

Виділення коштів з Державного бюджету на фінансування цього судового рішення не залежить від волі керівника ГУ ПФУ в Донецькій області, затвердження бюджету Пенсійного фонду не входить до компетенції ГУ ПФУ в Донецькій області.

Згідно зі ст. ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

ГУ ПФУ в Донецькій області вказувало на те, що в межах своїх повноважень звернулося до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду з листом від 05 лютого 2025 року № 0500-0401-5/10184 про виділення коштів на проведення передбачених у поточному бюджетному році розрахунків.

Однак листом від 20 лютого 2025 року Пенсійний фонд повідомив, що виконання рішення суду має здійснюватися відповідно до законодавства.

З огляду на викладене ГУ ПФУ в Донецькій області доводило, що в межах своїх повноважень та відповідно до законодавства вжило заходи, спрямовані на повне виконання рішення суду від 08 липня 2022 року.

Виділення коштів з Державного бюджету України на фінансування цього судового рішення не залежить від волі ГУ ПФУ в Донецькій області. Неповне виконання рішення суду є наслідком дефіциту бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі.

У зв'язку з викладеним ГУ ПФУ в Донецькій області просило прийняти звіт про виконання рішення суду; у разі неприйняття звіту, звільнити керівника ГУ ПФУ в Донецькій області від накладання штрафу; завершити процедуру судового контролю за виконанням рішення суду від 08 липня 2022 року; розглянути справу за участю представника ГУ ПФУ в Донецькій області.

03 березня 2025 року до суду надійшли заперечення позивача на звіт про виконання рішення суду.

Позивач вказував на те, що обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 129-1 Конституції України, а також ст. ст. 14 та 370 КАС.

Відсутність відповідного фінансування ГУ ПФУ в Донецькій області з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня не свідчить про виконання рішення суду в повному обсязі, а тільки підтверджує, що таке невиконання обумовлено об'єктивними обставинами, незалежними від посадових осіб відповідача.

Позивач покликався на висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 10 травня 2019 року у справі № 464/8577/16-а, про те, що лише одне листування боржника та відсутність коштів від Державного бюджету України не може свідчити про вжиття належних і достатніх заходів з метою виконання судового рішення; що за наявності обставин, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі (ускладнюють його виконання) або роблять його виконання неможливим боржник не був позбавлений права на звернення до суду з заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення; що зумовило висновок суду про відсутність у боржника поважних причин невиконання судового рішення.

Позивач зазначив, що не оспорює нараховану ГУ ПФУ в Донецькій області суму компенсації.

З посиланням на норми ч. 3 ст. 382-3, ч. 3 ст. 378 КАС, зважаючи на тривале (більше 2 років) невиконання рішення суду від 08 липня 2022 року в частині виплати компенсації, а також наявність обставин, що істотно ускладнюють його виконання, з метою ефективного захисту конституційного права позивача на соціальний захист та належне виконання рішення суду, просив змінити спосіб виконання рішення суду в частині зобов'язання боржника виплатити компенсацію на стягнення з ГУ ПФУ в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованість з компенсації втрати частини доходів (щомісячної страхової виплати) за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року у розмірі 41 378,83 грн; здійснювати розгляд справи без участі позивача.

14 березня 2025 року суд постановив ухвалу, якою призначив судове засідання для розгляду звіту ГУ ПФУ в Донецькій області та заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду на 21 березня 2025 року.

21 березня 2025 року до суду надійшли пояснення ГУ ПФУ в Донецькій області від 20 березня 2025 року щодо зміни способу і порядку виконання рішення суду, які за змістом подібні до звіту.

Про дату, час і місце проведення судового засідання сторони повідомлені в порядку, визначеному КАС.

Учасники справи (їх представники) в судове засідання не з'явилися; позивач просив розглядати заяву без його участі, а тому на підставі ч. 2 ст. 378 КАС звіт і заява розглянуті в письмовому провадженні.

31 березня 2025 року суд постановив ухвалу, якою:

- прийняв звіт ГУ ПФУ в Донецькій області від 28 лютого 2025 року про виконання рішення суду від 08 липня 2022 року в адміністративній справі № 200/3723/22;

- встановив ГУ ПФУ в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2022 року в адміністративній справі № 200/3723/22 - три місяці з дня набрання законної сили цією ухвалою;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області впродовж трьох місяців з дня набрання законної сили цією ухвалою подати суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2022 року в адміністративній справі № 200/3723/22 в частині виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати щомісячних страхових виплат за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року в сумі 41 378,83 грн разом з доказами на підтвердження п о в н о г о виконання цього судового рішення;

- змінив спосіб і порядок виконання рішення суду від 08 липня 2022 року у справі № 200/3723/22 в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати щомісячних страхових виплат за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року відповідно до Закону № 2050 та Порядку № 159, шляхом стягнення з ГУ ПФУ в Донецькій області на користь ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати щомісячних страхових виплат за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року в сумі 41 378 (сорок одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 83 копійки.

ГУ ПФУ в Донецькій області не погодилось з цією ухвалою та оскаржило її в апеляційному порядку.

14 серпня 2025 року Перший апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, якою апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Донецькій області на ухвалу від 31 березня 2025 року залишив без задоволення, а ухвалу від 31 березня 2025 року - без змін.

ГУ ПФУ в Донецькій області звернулося до суду з поясненнями, в яких просило завершити процедуру судового контролю за виконанням рішення суду від 08 липня 2022 року у справі № 200/3723/22, в якій навело ті самі аргументи щодо неможливості зміни способу і порядку виконання рішення суду, що й в апеляційні скарзі на ухвалу суду від 31 березня 2025 року.

Суд відхиляє ці аргументи, оскільки правова оцінка доводам ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відсутності підстав (неможливості) зміни способу і порядку виконання рішення суду від 08 липня 2022 року у справі № 200/3723/22 надана Першим апеляційним адміністративним судом та викладена в постанові від 14 серпня 2025 року, якою апеляційна скарга ГУ ПФУ в Донецькій області залишена без задоволення, а ухвала від 31 березня 2025 року - без змін.

Разом з цим суд враховує наступне.

Ухвалою від 31 березня 2025 року, яка набрала законної сили, суд змінив спосіб виконання рішення суду від 08 липня 2022 року у справі № 200/3723/22, встановив новий спосіб виконання цього судового рішення, а саме: «стягнення з ГУ ПФУ в Донецькій області на користь ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати щомісячних страхових виплат за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року в сумі 41 378 (сорок одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 83 копійки».

Отже, станом на вересень 2025 року рішення суду зобов'язального характеру (про зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати щомісячних страхових виплат за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року відповідно до Закону № 2050 та Порядку № 159) у справі № 200/3723/22 немає.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VІІІ «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404) рішення про с т я г н е н н я коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, […] виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України від 05 червня 2012 року № 4901-VІ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон № 4901) виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. […].

Відповідно до п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року № 45) (далі - Порядок № 845) рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів в и к л ю ч н о органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства

П. 6 Порядку № 845 установлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів с т я г у в а ч подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка […] реквізити банківського рахунка поштового відділення); оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); […].

Згідно з п. 2 Порядку № 845 безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів б е з з г о д и (подання) […] б о р ж н и к і в, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів; […].

З аналізу наведених вище правових норм слідує, що рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, виконується безпосередньо не боржником, а органами Казначейства.

У постанові від 09 грудня 2021 року у справі 280/1446/19 Верховний Суд зазначив, що:

«[…]

35. [...] Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Пенсійний фонд України та його територіальні підрозділи н е є органами, на які Законом № 4901 покладено повноваження та о б о в ' я з к и щодо виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, а таким органом визначена Державна казначейська служба України.

[…]».

Враховуючи наведене, беручи до уваги, що станом на вересень 2025 року у справі 200/3723/22 відсутнє рішення суду зобов'язального характеру відносно ГУ ПФУ в Донецькій області про в и п л а т у ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушення строків виплати щомісячних страхових виплат за період з 01 червня 2014 року по 31 липня 2021 року відповідно до Закону № 2050 та Порядку № 159, а також враховуючи, що КАС не передбачає можливості встановлення і здійснення судового контролю за виконанням рішення суду, не боржником (відповідачем у справі чи його правонаступником), а органами Казначейства, які виконують судові рішення відповідно до Закону № 4901 і Порядку № 845, суд дійшов висновку про можливість завершення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 200/3723/22.

Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 294, 295, 297, 381-1, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

1. Завершити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 липня 2022 року у справі № 200/3723/22 у звязку зі зміною способу виконання цього рішення.

2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.

3. Повний текст ухвали складений і підписаний суддею 15 вересня 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко