Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 вересня 2025 року Справа№200/3917/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Пілюги Вікторії Вікторівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
29.05.2025 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд», надійшов адміністративний позов адвоката Пілюги Вікторії Вікторівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - Відповідач 2) з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 05 травня 2025 року №056750009454;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату за 1995- 2000 роки для обчислення пенсії №185 від 28 березня 2025 року, починаючи з 28 квітня 2025 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 виплату перерахованої пенсії після здійснення її перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області з урахуванням довідки про заробітну плату за 1995- 2000 роки для обчислення пенсії від 28 березня 2025 року №185, з 28 квітня 2025 року з урахуванням фактично виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказала, що звернулася із заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку про заробітну плату за 1995- 2000 роки. Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області в перерахунку пенсії відмовлено оскільки до заяви не долучено документи, які є дійсними на території України. Вказала, що архівні документи залишились на окупованій території, проте неможливість пенсійного органу здійснити їх перевірку, не може бути підставою для позбавлення права позивача на призначення пенсії.
Відповідач - 1 позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вказав, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Оскільки надана позивачем довідка видана у м. Донецьку, який входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, отже не підтверджена первинними документами - підстави для її врахування при обчисленні пенсії відсутні.
Відповідач - 2 надав відзив на адміністративний позов у якому вказав, що Головним управлінням не взято до уваги суми нарахованої заробітної плати, зазначені в довідці № 185 від 28.03.2025, для перерахунку пенсії, оскільки довідка не підтверджена первинними документами, чим порушено п.1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки видана підприємством Республіканський оператор зв'язку, розташованим на тимчасово окупованій території за адресою м. Донецьк. У задоволенні позову просив відмовити.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 03.06.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Слов'янським МВ УМВС України в Донецькій області 02.03.1998.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, є отримувачем пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26.03.2023, що підтверджується матеріалами справи та не є спірним між сторонами.
28.04.2025 позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії «зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000, додавши довідку про заробітну плату за 1995- 2000 роки для обчислення пенсії №185 від 28.03.2025, яка видана «Республиканский оператор связи» м. Донецьк.
За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуло Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №056750009454 від 05.05.2025 в перерахунку пенсії відмовлено, оскільки до заяви долучено довідку про заробітну плату №185 від 28.03.2025, що видана установою неіснуючої держави.
Вважаючи протиправною відмову у перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з цим позовом.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
За приписами частини першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Статтею 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, заява про перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
До заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу (п.2.7 Порядку № 22-1).
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У відповідності до абзацу другого підпункту 3, пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (Постанова Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005), за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 15 квітня 2014 року №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон № 1207-VII), тимчасово окупованою територією визначено сухопутну територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Згідно з ч. ч. 1 та 2 ст. 4 Закону № 1207-VII, на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
На підставі ч. 1 ст. 17 Закону № 1207-VII передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені Законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно з ст. 18 Закону № 1207-VII, громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та прав на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Правовий статус органів та посадових осіб, які діють на території України та створені і проводять свою діяльність не у відповідності із законодавством України, визначено, зокрема, Законом № 1207-VII.
Положеннями ч.ч. 1 - 3 ст. 9 Закону № 1207-VII передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.03.2025 «Республиканский оператор связи» (мова оригіналу) (місцезнаходження: Донецька обл., м. Донецьк, вул. Артема, буд. 169) видав довідку № 185 про заробітну плату для нарахування пенсії.
Вказана вище довідка видана на підставі особового рахунку за 01.07.1995 -30.06.2000 та містить інформацію про заробітку плату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за період з липня 1995 року по червень 2000 року. Також в цій довідці наявні відомості про перейменування і реорганізацію підприємства.
Суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується зарахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 25.11.1986 по 30.11.2014 в Слов'янському районному вузлі зв'язку.
Також позивачем разом з довідкою про заробітну плату додатково надано історичну довідку від 02.04.2025 №40/162/36, з якої вбачається, що накази по особовому складу Слов'янського районного вузла зв'язку до 1996 року знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , поштове відділення. Підстави для видачі довідки: накази по особовому складу за 1997-2014 особова картка ф. т-2 та особові рахунки за весь період роботи.
Довідка від 28.03.2025 № 185 видана на підставі особового рахунку за 01.07.1995 -30.06.2000, тобто на підставі первинних документів, як того вимагають приписи абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 та п. 2.10 розділу ІІ Порядку № 22-1.
Стосовно доводів відповідача про те, що довідка, видана на тимчасово окупованій території не може бути взята до уваги, суд зазначає, що до вказаних правовідносин застосуванню підлягають так звані "намібійські винятки" Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У 1971 році Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) у документі Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії зазначив, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах Лоізіду проти Туречиини (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), Кіпр проти Туреччини (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та Мозер проти Республіки Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). "Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного, - вважають судді ЄСПЛ, - Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать.
При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 22.10.2018 у справі № 235/2357/17.
Відсутність у відповідача можливості здійснити перевірку відомостей на підприємстві, яке знаходиться на не підконтрольній українській владі території не може бути підставою для відмови особі у реалізації наявного у нього права на пенсійне забезпечення.
Загальновідомо, що м. Донецьк перебуває в тимчасовій окупації, владу на якій тимчасово здійснює т.зв. "донецька народна республіка".
Отже, з огляду на тимчасову окупацію м. Донецька, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи ("Намібійські винятки"), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та ЄСПЛ, в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на тимчасово окупованій території, як доказів, оскільки неприйняття їх призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване їй право на пенсійне забезпечення.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, наведеній у постанові від 21.02.2022 у справі №243/4336/17, що врахований судом на підставі частини п'ятої статті 242 КАС України.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що довідка від 28.03.2025 № 185, видана «Республиканский оператор связи» має бути врахована для перерахунку пенсії позивача.
Отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області є протиправним та підлягаю скасуванню.
Оскільки заяву позивача про перерахунок пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, суд вважає за необхідне зобов'язати саме цей орган здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату за 1995- 2000 роки для обчислення пенсії №185 від 28.03.2025, починаючи з 28.04.2025 (з дати звернення із заявою про перерахунок пенсії).
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 виплату перерахованої пенсії після здійснення її перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області з урахуванням довідки про заробітну плату за 1995- 2000 роки для обчислення пенсії від 28 березня 2025 року №185, з 28 квітня 2025 року з урахуванням фактично виплачених сум, суд вважає вказані вимоги передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з матеріалами справи позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн (1211,20 *0,8).
Оскільки рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відмовлено позивачеві у перерахунку пенсії, судовий збір у розмірі 968,96 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань саме Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 №056750009454 від 05.05.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Зодчих, б. 22, ЄДРПОУ 13322403) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з урахуванням довідки про заробітну плату за 1995- 2000 роки для обчислення пенсії №185 від 28.03.2025, починаючи з 28.04.2025.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Зодчих, б. 22, ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв