Рішення від 12.09.2025 по справі 160/21184/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2025 рокуСправа №160/21184/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 27.06.2025 №045750004232 в частині обчислення розміру пенсії із середньомісячного заробітку 0,0000 грн;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неврахування при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та обчисленні розміру такої пенсії: довідок від 11.10.2024 №242/16-31-10-02-08 та від 11.10.2024 №243/16-31-10-02-08, виданих Головним управлінням ДПС у Полтавській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з дати звернення за пенсією відповідно до Закону України «Про державну службу», а саме з 14.10.2024 - здійснити обчислення та перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII та пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, з урахуванням виданих Головним управлінням ДПС у Полтавській області довідок від 11.10.2024 №242/16-31-10-02-08 та від 11.10.2024 №243/16-31-10-02-08.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач при прийнятті рішення про переведення на пенсію держслужбовця порушив порядок обчислення пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки при визначенні розміру такої пенсії протиправно не враховані довідки про заробітну плату, видані відповідно до Порядку №622, що вплинуло на розмір пенсійної виплати.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, встановлено строки подання заяв по суті спорі.

До суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що 01.01.2015 набрав чинності Закон України №76-VІІІ від 28.12.2014 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким статтю 37-1 Закону №3723 викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України №865, якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та внесено зміни до п.5 постановами в частині надання довідок про заробітну плату. Положень, які закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців Постанова №1013 не містить. Водночас, Постановою №622 передбачається затвердження лише однієї форми довідки - для призначення пенсії. Таким чином, з набранням чинності Закону №889 з 01.05.2016 положення Закону №3723 частково втратили чинність, у тому числі, втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців та можливість здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям відповідно до статті 37-1 Закону №3723. Натомість у статті 90 Закону №889 закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058. До того ж чинне законодавство не передбачає повторного призначення (перепризначення) державним службовцям пенсій, які уже були призначені відповідно до Закону №3723. Пенсії, призначені згідно Закону України «Про державну службу» за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024, підлягають перегляду. Розмір пенсії, призначеної у 2024 році, обчислюється з урахуванням довідок про заробітну плату, що видані за формами, наведеними в додатках 1-6 до Порядку №622, з дати її призначення. Якщо внаслідок обчислення заробітної плати згідно отриманих / прийнятих довідок розмір пенсії збільшується - проводиться доплата з дати призначення пенсії. Якщо за результатами перегляду пенсійних справ розмір пенсії зменшується, новий розмір пенсії виплачується з 01.10.2024. З урахуванням вищевикладеного, правові підстави для призначення та перерахунку пенсії відповідно до Закону №889 з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) відсутні.

Відповідно до частини першої статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За приписами частини п'ятої статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 11.03.2019 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Дніпропетровської області та отримував пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

11.10.2024 Головним управлінням ДПС у Полтавській області відповідно до «Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, видані ОСОБА_1 довідки:

- №242/16-31-10-02-08 (додаток 4 до Порядку №622): довідка про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років): видана ОСОБА_1 про те, що він працював в Головному управлінні ДФС у Полтавській області на посаді заступника начальника Головного управління ДФС у Полтавській області, заробітна плата станом на 01 жовтня 2024 становить: посадовий оклад 24800 грн, надбавка за вислугу років (50%) за стаж державної служби 31 рік 04 місяці 06 днів 12400 грн, усього 37200 грн;

- №243/16-31-10-02-08 (додаток 6 до Порядку №622): довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби: видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за вересень 2024 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: вересень 2024 року: надбавка за інтенсивність праці (50%) 12400 грн; премія щомісячна (20%) 4960 грн, разом 17360 грн.

14.10.2024 позивач подав до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області заяву, прийняту і зареєстровану за №18954, у якій просив перерахувати пенсію зв'язку з переходом на пенсію за іншим Законом, яку розглянуто за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ у Львівській області.

До заяви від 14.10.2024 №18954 були додані довідки про заробітну плату (спецпенсії) №242/16-31-10-02-08 та №243/16-31-10-02-08 від 11.10.2024, а також довідка №109/16-31-11-27 від 11.10.2024.

ГУ ПФУ у Львівській області «Рішенням 045750004232 від 18.10.2024 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 14.10.2024», відмовлено у переведенні позивача на пенсію держслужбовця, у зв'язку з тим, що робота на посадах в органах податкової служби з присвоєнням спеціального звання не враховується для обчислення стажу державної служби.

Не погоджуючись з відмовою ГУ ПФУ у Львівській області у переведенні заявника на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з неврахуванням періодів роботи в органах податкової служби з присвоєнням спеціального звання - до періодів державної служби, така відмова оскаржена заявником у судовому порядку.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №160/29889/24, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції від 12.06.2025, позов задоволено повністю:

- визнано протиправним та скасовано рішення 045750004232 від 18.10.2024 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 14.10.2024, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести згідно з поданою заявою від 14.10.2024 №18954 ОСОБА_1 з 14.10.2024 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII та пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи на посадах в податкових органах.

Рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 27.06.2025 №045750004232 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 :

- шифр та вид пенсії: 130 пенсія за віком;

- умови призначення: ЗУ «Про державну службу»;

- середньомісячний заробіток: 0,0000;

- дата перерахунку: 27.06.2025;

- вид перерахунку: у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 14.10.2024;

- підстава: у зв'язку з уточненням даних;

- особливості: призначення за рішенням суду - з 14.10.2024 по довічно;

- загальний процент розрахунку пенсії від заробітку: 60;

- основний розмір пенсії від середнього заробітку: 0,0000;

- доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361 грн): 2361 грн;

- призначити з 14.10.2024 по 31.12.2024, сума пенсії: 2361 грн;

- призначити з 01.01.2025 по довічно, сума пенсії: 2361 грн.

ГУ ПФУ у Львівській області, на адвокатський запит №26 від 26.06.2026, листом від 03.07.2025 №1300-5803-8/89256 повідомило, що рішення суду від 18.12.2024 у справі №160/29889/24 виконано в межах повноважень чітко до його вимог. Довідки про складові заробітної плати, долучені до заяви, не були враховані, оскільки відсутнє зобов'язання щодо врахування зазначених довідок при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області листом від 30.06.2025 №0400-010309-8/124407 повідомило позивача, що при виконанні рішення суду від 18.12.2024 у справі №160/29889/24 встановлено, що переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» є недоцільним, оскільки з 14.10.2024 розмір пенсії зменшується до 2361 грн. Повідомлено, що обчислення здійснено без урахування заробітної плати, оскільки судом не вказано зобов'язання щодо довідок про заробітну плату, з яких призначити пенсію державному службовцю.

На звернення позивача від 10.07.2025, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо надання рішення, прийнятого на виконання рішення суду, листом від 16.07.2025 №31822-26674/С-01/8-0400/25 повідомило:

- ГУ ПФУ у Львівській області, на виконання рішення суду, проведено перерахунок пенсії;

- ГУ ПФУ в Дніпропетровській області встановлено, що при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №160/29889/24 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 12.06.2025 переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №3723 є недоцільним, оскільки з 14.10.2024 розмір пенсії зменшується та складає 2361 грн;

- обчислення пенсії проведено без урахування заробітної плати, оскільки судом не вказано зобов'язання щодо довідок про заробітну плату, з яких призначити пенсію державному службовцю.

Суд виходить з того, що право позивача на переведення з 14.10.2024 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», тобто на інший вид пенсії, підтверджено рішенням суду від 18.12.2024 у справі №160/29889/24.

Отже, з урахуванням висновків суду у справі №160/29889/24, станом на дату виникнення спірних правовідносин у цій справі - позивач має право на одержання, у належному розмірі, пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, пунктів 10, 12 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII.

Спірним питанням у заявленому спорі є врахування довідок про складові заробітної плати державного службовця при обчисленні розміру пенсії.

Суд зазначає, що заявлений спір виник у зв'язку з незгодою позивача щодо неврахування відповідачем наявних довідок про складові заробітної платі при обчисленні розміру пенсії при її призначенні відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідач, заперечуючи проти позову стверджує, що чинне законодавство не передбачає повторного призначення (перепризначення) державним службовцям пенсій, які уже були призначені відповідно до Закону №3723, а Постановою №622 передбачається затвердження лише однієї форми довідки - для призначення пенсії. Крім того, пенсії, призначені згідно Закону України «Про державну службу» за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024, підлягають перегляду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з того, що позивач заявив предметом цього спору здійснення обчислення розміру пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ при первинному її призначені, оскільки орган Пенсійного фонду здійснив невірний обрахунок розміру нового виду пенсії, без урахування поданих до заяви від 14.10.2024 позивачем довідок.

Таким чином, заперечення відповідача, наведені у відзиві на позовну заяву, є необґрунтованими, оскільки у цьому спорі не йдеться про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у цьому спорі також не йдеться про повторне призначення (перепризначення) державним службовцям пенсій, які уже були призначені відповідно до Закону №3723.

У цьому спорі здійснюється контроль легальності рішення відповідача про обчислення розміру нового виду пенсії при переведенні позивача на пенсію держслужбовця за віком.

Так, відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 27.06.2025 №045750004232 позивачу з 14.10.2024 здійснено призначення нового виду пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Поряд із цим, відповідачем при обчисленні розміру пенсії був взятий середній заробіток в розмірі 0,0000 грн, тобто не було враховано довідки Головного управління ДПС у Полтавській області від 11.10.2024 №242/16-31-10-02-08 (додаток 4 до Порядку №622) та №243/16-31-10-02-08 (додаток 6 до Порядку №622), як наслідок, розмір пенсії за віком позивача зменшився з 14348,08 грн до 2361 гривні.

Відповідач заявляє, що рішенням суду у справі №160/29889/24 його не було зобов'язано врахувати довідки про заробітну плату при переведенні позивача не пенсію держслужбовця.

Надаючи оцінку доводам сторін, суд враховує, що відповідно до частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII), який набув чинності 01.05.2016.

Пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлено, що Закон України «Про державну службу» №3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ:

- на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку;

- пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено «Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі - Порядок №622), пунктом 4 якого передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Абзацом 6 пункту 4 Порядку №622, 4 в редакції Постанови № 823 від 12.07.2024, яка застосовується з 01.01.2024 визначено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Для призначення пенсії державного службовця особам, зазначеним в абзаці першому пункту 4-2 Порядку №662, та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;

- розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Пунктом 5 Порядку №622 встановлено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Таким чином, суд погоджується з доводами позивача, що ані Законом України «Про державну службу» №889-VIII, ані Законом України «Про державну службу» №3723-XII, ані Порядком №622, не передбачена можливість призначення пенсії державного службовця без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії держслужбовця.

Суд також погоджується з доводами позивача, що при обчисленні розміру пенсії з 14.10.2024 відповідачем був взятий середній заробіток в розмірі 0,0000 грн, тобто відповідачем не було враховано наявні в пенсійній справі довідки Головного управління ДПС у Полтавській області.

Відповідно до статті 87 Закону України «Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 №2073-IX (далі - Закон №2073-IX), адміністративний акт є правомірним, якщо він прийнятий компетентним адміністративним органом відповідно до закону, що діяв на момент прийняття акта. Протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою цієї статті, зокрема, згідно пункту 3 частини другої статті 87 Закону №2073-IX, якщо такий акт порушує норми матеріального права.

Судом встановлено, що ГУ ПФУ у Львівській області, приймаючи оскаржуване в частині визначення середнього заробітку для обчислення розміру пенсії рішення, допустило порушення частини першої статті 37 Закону №3723-ХІІ та пункту 4 Порядку №622, як норм матеріального права, у формі їх незастосування.

З огляду на викладене, є обґрунтованими позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 27.06.2025 №045750004232 в частині обчислення розміру пенсії із середньомісячного заробітку 0,0000 грн.

Судом враховується, що пунктом 5 Порядку №622 встановлено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу.

Отже, відповідач мав обов'язок врахувати надані довідки про складові заробітної плати саме під час прийняття рішення про переведення на пенсію держслужбовця, однак допустив протиправну бездіяльність щодо їх неврахування, визначивши середньомісячний заробіток 0,0000 грн, як результат саме неврахування таких довідок про складові заробітної плати під час переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» призвело до порушення його прав.

Доводи відповідача про те, що пенсії, призначені згідно Закону України «Про державну службу» за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024, підлягають перегляду з дати її призначення, як підстави для відмови у задоволенні позову, суд вважає необґрунтованими, оскільки заявлений спір стосується первинного обчислення розміру пенсії позивача при первинному переведенні на інший вид пенсії - пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», однак у цьому спорі позивачеві не здійснювався перегляд пенсії та спір щодо такого перегляду не заявляється.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки відповідачем не підтверджено та не доведено правомірність своїх рішень та дій при обчисленні позивачеві пенсії держслужбовця з 14.10.2024, тобто з дати звернення за такою пенсією, із його середньомісячного заробітку 0,0000 грн.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на таке.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, згідно з приписами статті 139 КАС України на користь позивача підлягають стягненню витрати на сплату судового збору у розмірі 2422,40 грн, як за дві основні позовні вимоги немайнового характеру.

Керуючись ст. ст.241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 27.06.2025 №045750004232 в частині обчислення розміру пенсії із середньомісячного заробітку 0,0000 грн.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неврахування при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та обчисленні розміру такої пенсії: довідок від 11.10.2024 №242/16-31-10-02-08 та від 11.10.2024 №243/16-31-10-02-08, виданих Головним управлінням ДПС у Полтавській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 14.10.2024 обчислення та перерахунок пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII та пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, з урахуванням виданих Головним управлінням ДПС у Полтавській області довідок від 11.10.2024 №242/16-31-10-02-08 та від 11.10.2024 №243/16-31-10-02-08.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова