Рішення від 27.06.2025 по справі 160/11348/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2025 рокуСправа №160/11348/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Царікової О.В.

розглянувши в порядку спрощеного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

18.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене протоколом за пенсійною справою - №0401040060 (Міноборони) від 28 серпня 2024 року про призначення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника - визнати протиправним та скасувати;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника в розмірі 12521,74 грн. (відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та виплатити недоплачені суми пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог, представник позивача зазначив, що 04 березня 2025 року було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області адвокатський запит про надання протоколу призначення пенсії та розрахунку пенсії по втраті годувальника. Про те, відповіддю №0400-010202-8/48469 від 10.03.2025 позивачу були надані копії документів з пенсійної справи:

-протокол про призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України 2262-XII ВІД 09.04.1992 року;

-запит адвоката Гончаренко О.О., до начальника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області , про надання рішення протоколів про призначення пенсії в зв'язку із втратою годувальника громадянам: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

-грошовий аттестат від 02.11.2023 року за 2231;

-довідки про щомісячні додаткові види грошового забеспечення від 02.11.2023 року за 2233.

В протоколі №0401040060 від 28.08.2024 року ГУ ПФУ В Дніпропетровській області для обчислення пенсії члена сім'ї мати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), при розрахунку грошового забезпечення не були враховані додаткові види грошового забезпечення, надбавки, а саме премії.

За розрахунком пенсійної справи грошове забезпечення для очислення пенсії складає:

-посадовий оклад - 2730 грн

-оклад за військове звання -600 грн

-процентна надбавка за вислугу років 25% - 832 грн

-середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці ( надбавка за особливо важливі завдання 87.8% ,та премія 631%) -10 500,06 грн.

Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення ( загиблого) у розмірі на 1 утриманця -7350,04 грн , тобто базовий розмір пенсії (10 500,06 грн *70% ) - 7350,04 грн.

Згідно грошового атестату Військової частини НОМЕР_2 від 02.11.2023 року та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії ОСОБА_3 розмір пенсії по втраті годувальника, який має бути призначений позивачу, складає:

-Посадовий оклад - 2730 грн;

-Оклад за званням - 600 грн;

-Вислуга років - 832,50 грн;

-Надбавка за особливо важкі завдання - 3654,58 грн;

-Премія - 17226,30 грн.

Таким чином, розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії по втраті годувальника складає 25043,48 грн.

Розміри пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:

Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім'ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

З чого вбачається , що розмір пенсії позивачки значно нижче, та не виділені частки між вказаними громадянами.

У зв'язку з чим, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.

23.04.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Цією ж ухвалою відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк на подачу до суду відзиву на позовну заяву.

Станом на день розгляду даної справи відповідач до суду з відзивом не звертався.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними доказами.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява , об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування 1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон 1058-IV).

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року 1058-IV (далі - Закон 1058-IV) встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 року 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон 2262-ХІІ).

Частиною 3 ст.1 Закону 2262-ХІІ визначено, що члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Статтею 29. Умови призначення пенсії у разі втрати годувальника. Закону 2262-ХІІ передбачено, що пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати.

Так, ст. 36 Закону 2262-ХІІ визначаються розміри пенсій в разі втрати годувальника.

Пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:

а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

У статті 36 Закону 2262-ХІІ уточнюється: особи, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абзаці другому статті 30 цього Закону, незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), - 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім'ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім'ї" замінити словами і цифрами "а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї".

Стаття 43. Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій

При обчисленні пенсій відповідно Закону 2262-ХІІ до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій

Суд звертає увагу, що до позовної заяви позивачем додана копія Довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", від 02 листопада 2023 року, та Грошового Атестата від 02 листопада 2023 року в розділі Премія зазначаються інші, більш значні суми начислення, ніж у Протоколі Головного Управління ПФУ в Дніпропетровській області, за пенсійною справою 0401040060 від 28.06.2024 року, за якою обчислювалась пенсія позивачки, що призвело до помилкого нарахування пенсії.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Згідно з ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про те, що позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню.

Керуючись ст.77, 90, 139, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене протоколом за пенсійною справою - №0401040060 (Міноборони) від 28 серпня 2024 року про призначення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника в розмірі 12521,74 грн. (відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та виплатити недоплачені суми пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211 (ода тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 27.06.2025.

Суддя О.В. Царікова