Рішення від 03.09.2025 по справі 120/4928/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 вересня 2025 р. Справа № 120/4928/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Дмитришеної Р.М.,

за участю секретаря судового засідання: Гушеватої І.Ю.

позивача: ОСОБА_1

представника позивача: Насталенко Р.В.

представника відповідачів: Шевчука В.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІАТЕМ"

до: Головного управління ДПС у Вінницькій області

про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернулося з адміністративним позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛІАТЕМ" (далі - товариство, позивач) до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (далі - відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправним, на думку позивача, рішенням відповідача про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.01.2025 № 12430707/43973230.

Відтак, з метою скасування вищевказаного рішення та зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 23.12.2024 № 5, позивач звернувся до суду.

Ухвалою від 15.04.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.

Скориставшись своїм процесуальним правом відповідач подав відзив, у якому проти задоволення позову заперечує (а.с. 133-139).

По суті позову відповідач-1 вказав, що ТОВ "ЛІАТЕМ" подано на реєстрацію податкову накладну №5 від 23.12.2024 на суму 4 344 550 грн (ПДВ 284 222,90грн).

За результатами розгляду документів Комісією ГУ ДПС у Вінницькій області направлено платнику повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.

Причиною направлення вищезазначеного повідомлення вказано, що не розкрито зміст господарської операції. Платником податків надано первинні підтверджуючі документи щодо оплати по даній господарській операції, з іншим контрагентом. Платником податків не надано акт звірки по взаєморозрахункам з контрагентом/ ОСВ по рахунку 361 (розгорнуто), що підтверджує реальність здійснення господарської операції.

ТОВ «Ліатем» не надано документів, які були зазначені Комісією ГУ ДПС у Вінницькій області у "Повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

Відповідач вважає, що якщо платник податків не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом 6 цього пункту", Комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування, що обумовлено абзацом 9 пункту 9 Наказу Мінфіну від 12.12.20219 року №520 (із змінами та доповненнями), (далі - Порядок №520).

Відповідач в своїх доводах покликається на практику Верховного Суду у справi №140/32696/23, який у постанові вiд 24.03.2025 сформував позицію щодо застосування Порядку №520.

За наведених вище обставин, комісією ГУ ДПС у Вінницькій області 29.01.2024 прийнято рішення № 12430707/43973230 про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 23.12.2024.

За результатами розгляду скарги № 9014351220 від 30.01.2025 комісією центрального рівня прийнято рішення № 7003/43973230/2 від 05.02.2025 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 23.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.

Подібні за змістом аргументи наведені представником відповідача-2 у відзиві на позовну заяву (а.с. 140-142).

Позивач подала відповідь на відзив, у якій спростовує доводи відповідачів та наводить мотиви їх відхилення (а.с. 145-154). Зокрема, щодо оцінки стану правової невизначеності у ТОВ «Ліатем» акцентує, що не було повідомлено чіткого, вичерпного та обґрунтованого переліку документів, які потрібно подати з метою реєстрації податкової накладної № 5 від 23.12.2024. До того ж, Повідомлення не містить інформації щодо конкретного критерію ризиковості здійснення операцій із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку. Це логічно випливає з того факту, що такий критерій та розрахунок повинні наводитися у відповідній квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, а цього відповідачем-1 зроблено не було.

Відсутність же таких вказівок з боку відповідача-1 у квитанції № 9404022780 від 09.01.2025 лише створило ситуацію, за якої ТОВ «Ліатем» здогадувався, що саме у здійсненій ним операції викликало сумнів у Комісії і який саме перелік документів йому необхідно подати.

Зазначення вимоги про надання документів щодо оплати по спірній господарській операції, на думку позивача, є неправомірним. Такі документи жодним чином не впливають на виникнення податкових зобов'язань у ТОВ "Ліатем" та не є підставою для складання та подання на реєстрацію податкової накладної № 5 від 23.12.2024, оскільки остання, як вбачається із обставин справи, складена за фактом першої події згідно з п.п. "б" пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, тобто за фактом відвантаження товарів, а не дати зарахування коштів від Замовника на рахунок ТОВ «Ліатем».

Що стосується твердження про те, що платником податків не надано акт звірки по взаєморозрахункам з контрагентом/ОСВ по рахунку 361 (розгорнуто), що підтверджує реальність здійснення господарської операції, то такі документи не є первинними. При цьому позивач вказує, що ОСВ по рахунку 361 було надано ТОВ «Ліатем» у першому пакеті документів разом із Повідомленням про подання пояснень та копій документів № 2 від 14.01.2025 (у кількості 13 документів).

Додатковими поясненнями представник відповідачів вказувала, що відповідно до Договору №МКЛ11-189/2024 від 15.11.2024 між КНП "Міська клінічна лікарня № 11" Одеської міської ради (Замовник) та ТОВ "Ліатем" (Постачальник) передбачено, що Постачальник зобов'язується у 2024 році поставити Замовнику товар, зазначений в Специфікації на поставку товару, а Замовник - отримати та оплатити товар.

Платником податків до Комісії надано копію виписки по рахунку №UA093808380000026005700664260, згідно з якою оплата відбулась від контрагента з іншим кодом ЄДРПОУ та вказаним призначенням платежу, які не відносяться до цієї господарської операції. Оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 за грудень 2024 надано загальну, без розшифровки дати та документів.

Отже, представник відповідачів вважає, що ТОВ "Ліатем" виписано податкову накладну від 23.12.2024 №5 по даті видаткової накладної №66 від 23.12.2024 року, з порушенням вимог п. 187.7 ст. 187 Податкового кодексу України, яка передбачає, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку.

Ухвалою від 27.06.2025 постановлено розгляд справи продовжити за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін. Призначено судове засідання.

Представники сторін в ході судового розгляду підтримали заявлені вимоги та заперечення.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив такі обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліатем» є юридичною особою приватного права та зареєстроване як платник податку на додану вартість з 01.01.2021, індивідуальний податковий номер 439732302280 (а.с. 21-23).

ТОВ «Ліатем» укладений договір від 15.11.2024 № МКЛ11-189/2024 з Комунальним некомерційним підприємством «Міська клінічна лікарня № 11» Одеської міської ради (далі - Замовник) (а.с. 25-28).

Відповідно до умов договору ТОВ «Ліатем» зобов'язується у 2024 році поставити Замовнику товар, зазначений в Специфікації на поставку товару, яка є невід'ємною частиною договору, а Замовник отримати та оплатити товар (а.с. 29).

Відповідно до умов договору № МКЛ11-189/2024 від 15.11.2024 товариством здійснено поставку товару. Так, відповідно до видаткової накладної №66 від 23.12.2024 товар поставлявся КНП «Міська клінічна лікарня № 11» на суму 4 344 550 грн (ПДВ 284 222,90грн) (а.с. 30-32). Зокрема, обладнання для інфузійної терапії у складі: Шприцевий насос Sunfusion Semi-1 - 8 шт, Інфузійна станція Sunfusion PI3 - 1 шт - у кількості 1 комплект; Обладнання для інфузійної терапії у складі: Sunfusion Erch-3 - 3 шт, Інфузійний насос Sunfusion Erch-6 - 1 шт, Інфузійна центральна станція Sunfusion ID3 - 1 шт - у кількості 8 комплектів; Шприцевий насос Sunfusion Semi-1 з тримачем - у кількості 20 штук.

ТОВ «Ліатем» 23.12.2024 створено податкову накладну № 5, яку 07.01.2025 направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с. 36-37).

Квитанцією № 9404022780 від 09.01.2025 реєстрацію податкової накладної №5 від 23.12.2024 зупинено (а.с. 38-39).

Відповідно до квитанції "Обсяг постачання товару/послуги 8716, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D»=2.2104%, «Рпоточ»=142943.93. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 38).

Повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, від 14.01.2025 товариство подало документи. Зокрема, Контракт № LA-15112024 від 15.11.2024; МД 24UA401020062271U6 від 20.12.2024; Інвойс № 29-12-2024 від 17.12.2024; CMR № CR061286 від 18.12.2024; Оборотно-сальдова 281 за грудень 2024; Оборотно-сальдова 361 за грудень 2024; Оборотно-сальдова 632 за грудень 2024; Рахунок на оплату №67 від 23.12.2024; Видаткова накладна №66 від 23.12.2024; ТТН №67 від 23.12.2024; Виписка з банку 19.12.2024; Договір № МКЛ-189-2024 від 15.11.2024.

За результатом розгляду наданих платником документів Комісією направлено платнику "Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування (а.с. 78-83).

Відповідно до Додаткової інформації у Повідомленні від 20.01.2025, платником податків надано первинні підтверджуючі документи щодо оплати по даній господарській операції, з іншим контрагентом. Платником податків не надано акт звірки по взаєморозрахункам з контрагентом/ ОСВ по рахунку 361 (розгорнуто), що підтверджує реальність здійснення господарської операції.

ТОВ "ЛІАТЕМ" не надало додаткових пояснень у відповідь на Повідомлення ГУ ДПС у Вінницькій області.

Рішенням комісії ГУ ДПС у Вінницькій області прийнято рішення від 29.01.2024 №12430707/43973230 про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 23.12.2024 з причин не наданням/частковим наданням платником податків додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 96-97).

Товариство подало до ДПС України скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 98-100).

За результатами розгляду скарги № 9014351220 від 30.01.2025 комісією центрального рівня прийнято рішення № 7003/43973230/2 від 05.02.2025 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 23.12.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін (а.с. 102-103).

Позивач не погодився із рішенням Комісії від 29.01.2024 №12430707/43973230 про відмову у реєстрації податкової накладної №5 від 23.12.2024, тому звернувся до суду про його скасування, як такого, що є протиправним. З метою реєстрації ПН просить зобов'язати ДПС України здійснити реєстрацію в ЄРПН.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції, чинній на час складення спірних податкових накладних).

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абзаців першого та другого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку - продавець товарів / послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

За змістом пункту 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

За встановлених у справі обставин, що розглядається, подана на реєстрацію Товариством податкова накладна була зупинена, що підтверджується Квитанцією від 09.01.2025 (а.с. 38-39).

Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної є відповідність її п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, що зазначено в квитанції. Зокрема, обсяг постачання товару/послуги перевищує величину залишку, визначеного як різниця між обсягом придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Відповідно до квитанцій платнику запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач подав до контролюючого органу 14.01.2025 пояснення та копії первинних документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Зокрема, Контракт № LA-15112024 від 15.11.2024; МД 24UA401020062271U6 від 20.12.2024; Інвойс № 29-12-2024 від 17.12.2024; CMR № CR061286 від 18.12.2024; Оборотно-сальдова 281 за грудень 2024; Оборотно-сальдова 361 за грудень 2024; Оборотно-сальдова 632 за грудень 2024; Рахунок на оплату №67 від 23.12.2024; Видаткова накладна №66 від 23.12.2024; ТТН №67 від 23.12.2024; Виписка з банку 19.12.2024; Договір № МКЛ-189-2024 від 15.11.2024.

За результатом розгляду наданих платником документів Комісією 20.01.2025 направлено платнику "Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування (а.с. 78-83).

Відповідно до Додаткової інформації у Повідомленні від 20.01.2025, платником податків надано первинні підтверджуючі документи щодо оплати по даній господарській операції, з іншим контрагентом. Платником податків не надано акт звірки по взаєморозрахункам з контрагентом/ ОСВ по рахунку 361 (розгорнуто), що підтверджує реальність здійснення господарської операції.

ТОВ "ЛІАТЕМ" не надало додаткових пояснень у відповідь на Повідомлення ГУ ДПС у Вінницькій області, що стало підставою для прийняття спірного рішення про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН відповідно до положень Порядку № 520 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року).

Суд зазначає, що механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520.

Відповідно до п. 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з п. 5 Порядку №520, платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Відповідно до п. 9 Порядку №520, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».

Пункт 10 Порядку № 520 з 08 березня 2023 року також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».

Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).

Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року був встановлений алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Верховний Суд у справі №140/32696/23 у постанові від 24.03.2025 щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, зокрема, положень Порядку № 520 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 «Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних»), виснував, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується, що в Квитанції податковий орган в загальному сформулював вимогу про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, у зв'язку з чим Товариство на власний розсуд надало відповідні пояснення та документи.

За результатами розгляду пояснень і документів відповідач-1 надіслав позивачу Повідомлення від 20.01.2025 (а.с. 78-83).

Відповідно до Додаткової інформації у Повідомленні податковий орган вказав, що платником податків надано первинні підтверджуючі документи щодо оплати по даній господарській операції, з іншим контрагентом. Платником податків не надано акт звірки по взаєморозрахункам з контрагентом/ ОСВ по рахунку 361 (розгорнуто), що підтверджує реальність здійснення господарської операції.

Так, відповідно до довідки по рахунку №UA093808380000026005700664260 з 19.12.2024 по 19.12.2024 товариство подало оплату від контрагента Міська клінічна лікарня №1 (з іншим кодом ЄДРПОУ) та призначенням платежу, які не відносяться до господарської операції з Міською клінічною лікарнею № 11 (а.с. 165).

Зазначене не заперечує позивач та вказує на помилковість цього доказу.

Представник відповідача акцентує, що Оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 за грудень 2024 надано загальну, без розшифровки дати та документів, що унеможливило встановити дійсність господарської операції.

Натомість, позивач заперечує необхідність такого документу, оскільки вважає, що їх наявність не впливають на виникнення податкових зобов'язань у ТОВ "Ліатем" та не є підставою для складання та подання на реєстрацію податкової накладної № 5 від 23.12.2024, оскільки остання складена за фактом першої події згідно з п.п. "б" пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, тобто за фактом відвантаження товарів, а не дати зарахування коштів від Замовника на рахунок ТОВ «Ліатем».

Суд відхиляє такі доводи позивача з огляду на те, що відповідно до вимог п. 187.7 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.

При цьому, пунктом 5 Порядку №520 обумовлено, що платник податку, який склав податкову накладну, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи, зокрема, розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.

Отже, за умови відсутності довідки по рахунках платника податку в банку по господарській операції, податковий орган правомірно запропонував надати додаткові докази в графі «Додаткова інформація» (а.с. 80). Таким доказом, зокрема, є виписка з рахунків від 27.12.2024, яка податковому органу не надавалась.

З приводу доводів позивача та представника щодо неотримання товариством Повідомлення від 20.01.2025 через технічний збій, то такі докази в матеріалах справи відсутні.

Так, відповідно до Скарги, направленої до центрального органу скаржник зазначає, що запит на подачу додаткових підтверджуючих операцію даних через програму медок не надходив (а.с. 98). Такий запит надійшов через електронний кабінет, який часто не працює, тому підприємство пізно побачило повідомлення і пропустило терміни на уточнення.

Оцінюючи ці доводи суд зазначає, що в силу п. 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень, або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. При цьому Повідомлення надсилаються засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування

Відповідно до п. 42.4 ст. 42 ПК, платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Для осіб, які є фінансовими агентами, листування з контролюючим органом в електронній формі є обов'язковим у випадках, визначених цим Кодексом.

Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, а також з фінансовими агентами у випадках, визначених цим Кодексом, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.

Документ, надісланий контролюючим органом в електронний кабінет, вважається врученим платнику податків або фінансовому агенту, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та є доступним в електронному кабінеті.

З аналізу наведених вище положень слідує, що направлення Повідомлення платнику податків в його електронний кабінет є допустимим в силу того, що таке листування здійснюється за заявою останнього про отримання документів через електронний кабінет.

Отже, враховуючи, що протилежного суду не надано, як не надано доказів того, що електронний кабінет у товариства не працював, тому суд відхиляє аргументи позивача щодо технічної його несправності як не доведенні.

Відтак, наявні підстави вважати, що в розглядуваній ситуації позивач не скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання Повідомлень від Комісії. Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, є прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Довід Товариства, що направлення йому Повідомлень не обумовлено легітимною метою, підлягають відхиленню, оскільки нормативно-правовими актами встановлено саме такий алгоритм дії для податкового органу під час розгляду наданих платником податків пояснень та копій документів. Та обставина, що позивач не згоден із переліком документів, визначених у Повідомленнях, не свідчить про нівелювання обов'язку із надання таких документів або додаткових пояснень із обґрунтуванням причин неможливості їх надання чи необґрунтованості їх витребування.

Те, що товариство при розгляді Скарги до ДПС України направило ОСВ по рахунку 361 (розгорнуто) (а.с. 88-95), та виписку по рахунку за період з 27.12.2024 (а.с. 34), суд зазначає, що Рішення за результатом розгляду скарги від 05.02.2025 не є предметом оцінки у цій справі, оскільки позивачем оскаржується рішення Комісії від 29.01.2025, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної з причини неподання додаткових пояснень та/або документів за результатами отримання Повідомлень.

За наведених вище обставин, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, є правомірним та відповідає приписам пункту 9 Порядку № 520, відтак підстави для визнання його протиправним відсутні.

Похідна вимога не підлягає задоволенню в силу того, що суд відмовив в задоволенні основної позовної вимоги (п. 23 ст. 4 КАС України).

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.

Враховуючи, що в задоволенні позову відмовлено, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛІАТЕМ" відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: "ЛІАТЕМ" (код ЄДРПОУ - 43973230, вул. Данила Галицького, буд. 74, м. Вінниця, 21036).

Відповідач-1: Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 44069150, вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21028);

Відповідач-2: Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ - 43005393, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053)

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна