Постанова від 15.09.2025 по справі 537/5562/25

Провадження № 3/537/1816/2025

Справа № 537/5562/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.09.2025 суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області Фадєєва С.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Полтавського відділу адміністрування підприємств Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює директором ТОВ «Скай Джет-х»,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з копією протоколу про адміністративне правопорушення № 183/35-00-50-17 ОСОБА_1 , директор ТОВ «Скай Джет-х», яке розташоване за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Олександра Халаменюка, б.8, кв.508, за наявності об'єктів оподаткування не подав до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 1 півріччя 2025 року з граничним строком подання 11.08.2025 (станом на 01.09.2025 декларація не подана), чим порушив п.п.49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-1 КУпАП.

Вирішуючи питання про можливість призначення справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до розгляду суд доходить наступних висновків.

Протокол про адміністративне правопорушення, який є офіційним процесуальним документом, складається уповноваженою особою у встановленій формі і повинен містити відомості, потрібні для розгляду справи по суті. Суд під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення згідно ст. 278 КУпАП вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, тобто чи відповідає протокол вимогам закону, чи його складено відповідно до статті 256 КУпАП.

В силу ч. 1, 2 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Вимоги до протоколу встановлені у ст. 256 КУпАП. Частиною першою цієї статті визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами (ч.2 ст.256 КУпАП). У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання (ч.3 цієї статті). При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі (ч. 4 ст.256 КУпАП).

Згідно з ч.1 ст. 257 цього Кодексу протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Вимоги до оформлення протоколів про адміністративні правопорушення податковими органами встановлені також Інструкцією з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 № 566 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 липня 2016 р. за № 1046/29176. Так, посадові особи податкових органів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення на бланку за формою згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Протокол складається у двох примірниках та підписується посадовою особою, яка склала протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є. Один примірник протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в податкових органах та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Отже вказані вище норми зобов'язують особу, яка склала протокол, чи іншу уповноважену особу відповідного органу надсилати органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення, один із двох складених примірників протоколу в оригіналі, а не в копії.

Суду через підсистему «Електронний суд» особою, яка склала протокол відносно ОСОБА_1 , до належним чином підписаної заяви про надіслання протоколу, складеної в електронній формі, долучено саме копію протоколу, складеного у паперовій формі, що не відповідає вимогам КУпАП та Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, оскільки до суду повинен надсилатися оригінал примірника протоколу про адміністративні правопорушення, складений та підписаний відповідно до вимог ст. 256 цього Кодексу.

За таких обставин суддя приходить до висновку, що справу слід повернути для належного оформлення особі, яка склала протокол, що не суперечить нормам КУпАП.

Керуючись ст. 257, 278 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Полтавського відділу адміністрування підприємств Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: С.О.Фадєєва