Ухвала від 09.09.2025 по справі 204/9446/25

Справа № 204/9446/25

Провадження № 1-кс/204/2627/25

УХВАЛА

Іменем України

09 вересня 2025 року Чечелівський районний суд міста Дніпра у складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

за участю захисника ОСОБА_4 ,

за участю підозрюваної ОСОБА_5 ,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м.Дніпро, клопотання прокурора Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, у кримінальному провадженні № 12024040000001480 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.12.2024 року відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 27 ч.4 ст. 190 КК України, -

встановив:

До суду надійшло клопотання прокурора Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, у кримінальному провадженні № 12024040000001480 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.12.2024 року відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 27 ч.4 ст. 190 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що групою слідчих СВ ВП № 3 Дніпровського районного управління поліції № 1 ГУНП в Дніпропетровській області та Слідчим управлінням ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024040000001480 від 05.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. ч. 4, 5 ст. 190 КК України. Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Дніпропетровської обласної прокуратури. В рамках досудового розслідування у кримінальному провадженні 17.04.2025 повідомлено про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те, що він підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 190 КК України - заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), із застосуванням незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, вчинене в умовах воєнного стану, повторно, вчинене групою осіб за попередньою змовою в якості організатора. Так, Указом Президента України ОСОБА_6 від 24.02.2022 № 64/2022 та Законом України Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ, введено воєнний стан на всій території України. У подальшому указами Президента України затвердженими Законами України Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжено в тому числі від 05.02.2025 якими такий строк продовжено до 09.05.2025.

Досудовим розслідування встановлено, що у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше грудня 2024 року, більш точний час встановити не виявилось за можливе, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , знаходячись у невстановленому місці, діючи умисно, з метою швидкого незаконного збагачення, маючи корисливий умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, домовились вчинити злочини, які полягають у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайство), шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, за попередньою змовою групою осіб, в період воєнного стану. При цьому, усвідомлюючи, що вчинення запланованих злочинів може бути досягнуто лише при об'єднанні групи осіб, детальному плануванні їх дій, розподілі обов'язків, забезпеченні взаємозв'язку та координації поведінки та розуміючи, що вказана діяльність є протиправною і маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого часу, спланували досягти поставленої мети за попередньою змовою групою осіб. Діючи умисно, з корисливих мотивів, відповідно до поставленої мети ОСОБА_7 та ОСОБА_5 у невстановленому досудовим розслідуванням місці та час, але не пізніше грудня 2024 року, більш точний час встановити не виявилось за можливе, з метою вчинення злочинів, спрямованих на заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, в період воєнного стану, попередньо домовились про створення групи осіб, склад якої складався із постійних учасників та інших невстановлених на даний час слідством осіб. В свою чергу, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , за попередньою змовою розробили план та алгоритм дій щодо вчинення злочинів, відповідно до яких потрібно закупити т.з. БАДи (дієтичні добавки/косметичні засоби), знайти місце зберігання їх для подальшого використання у злочинній діяльності, підшукати та залучити до вчинюваних кримінальних правопорушень інших виконавців, що будуть працювати безпосередньо в так званому « ІНФОРМАЦІЯ_4 », здійснити їх навчання, щоб останні зв'язувались із потерпілими та шахрайським шляхом заволодівали грошовими коштами шляхом обману та переведення грошових коштів потерпілих на підконтрольні рахунки, здійснювати адміністрування в офісному приміщенні, забезпечувати порядок та дисципліну, забезпечувати дотриманням заходів конспірації, надавати допомогу виконавцям у вчинення шахрайських дій. Тому, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 дійшли висновку, що вказана діяльність є протиправною, має високий ступінь суспільної небезпеки, у зв'язку з чим потребує чітких та узгоджених дій значної кількості людей, маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого періоду часу, спланували досягти поставленої мети за рахунок створення групи осіб, до складу якої в різний час ними особисто або через інших учасників. З метою виконання злочинного плану, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 для виконання ролі виконавця злочину, а саме адміністратора шахрайського «Call - центру», залучили невстановлену досудовим розслідуванням особу, до участі у групі, та довели останній план вчинюваних кримінальних правопорушень, її роль, на що остання, керуючись корисливим мотивом і бажанням швидкого збагачення у протиправний спосіб, добровільно погодилася та надала згоду на участь у групі та вчинюваних її учасниками злочинах. До складу створеної ОСОБА_7 та ОСОБА_5 групи у різний період часу увійшли встановлені та невстановлені досудовим розслідуванням особи, серед яких: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та інші невстановлені особи. ОСОБА_7 та ОСОБА_5 узявши на себе функції загального керівництва такої групи, визначили її склад, структуру, загальні правила поведінки її учасників, розподіл між ними функцій, як під час вчинення окремих злочинів, так і функціонування цієї групи в цілому, заходи, спрямовані на прикриття та конспірацію її діяльності, забезпечення фінансування злочинної діяльності та порядок розподілу коштів отриманих унаслідок вчинення злочинів між учасниками вказаної групи. У свою чергу, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , та інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням учасники, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи злочинні наміри ОСОБА_7 та ОСОБА_5 щодо створення групи, погодилися увійти до її складу, виконувати покладені на них функції, підпорядковуватися її керівникам та брати участь у злочинах, вчинюваних цією групою. Таким чином, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням учасники, дійшли попередньої згоди та попередньо домовилися про скоєння злочинів у складі групи до початку їх вчинення. При цьому ОСОБА_7 та ОСОБА_5 здійснюючи керівництво створеною ними групою, розробили загальний план злочинної діяльності. Для досягнення злочинного умислу ОСОБА_7 та ОСОБА_5 розробили злочинний план, яким передбачили наступне: 1) створення та адміністрування за допомогою засобів електронних комунікацій в мережі Інтернет сайту ІНФОРМАЦІЯ_8 з інформацією про нібито діяльність компанії « ІНФОРМАЦІЯ_8 » з реалізації т.з. БАДів, в тому числі розміщення на вказаному веб-сайті інформації про пошук співробітників із зазначенням посад, заробітної плати та іншими умовами працевлаштування; 2) пошук та оренда приміщень, для розміщення та облаштування злочинних «офісів/Call-центрів», які обладнані необхідними засобами для вчинення кримінальних правопорушень; 3) створення у м. Дніпро, Дніпропетровської обл., а також в інших містах на території України так званих Call-центрів, діяльність яких буде спрямована на реалізацію злочинного плану; 4) придбання та використання у злочинній діяльності обладнання, що забезпечить сприятливі умови для злочинної діяльності; 5) проведення так званого рекрутингу (підбір персоналу) співробітників Сall-центру; 6) проведення навчання персоналу співробітників Сall-центру; 7) пошук осіб - учасників групи, які б сприяли вчиненню кримінальних правопорушень іншими учасниками групи; 8) доведення до вказаних осіб плану злочинної діяльності та отримання їх згоди на участь у її реалізації у якості виконавців злочинів; 9) організацію управління та фінансування групи та розподілу коштів від злочинної діяльності між її учасниками; 10) приховування злочинної діяльності групи, що полягала у координації дій щодо легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, шляхом обготівкування грошових коштів отриманих від потерпілих шляхом сплати ними грошового переказу (післяплати відповідно до «Правил надання платіжних послуг у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 ») на рахунок відправника - залученої третьої особи (дропа) або учасника групи; 11) здійснення комунікації між учасниками групи та потерпілими шляхом використання IP-телефонії, з метою приховання та протидії викриттю їх злочинної діяльності; 12) приховування діяльності групи шляхом забезпечення її учасників закритими від загального доступу каналами зв'язку, які не дають можливості втрутитись іншій особі, яка не володіє відомостями про злочинні наміри групи, тобто включення до спеціально створених Telegram-каналів під псевдонімами з присвоєнням індивідуального номеру - ІD, а також програмного забезпечення (месенджерів), призначеного для передачі повідомлень, файлів та здійснення аудіодзвінків через мережу Інтернет; 13) приховування злочинної діяльності шляхом здійснення поштових відправлень у відділеннях оператора поштового зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » з проходженням ідентифікації особи відправника за анкетними даними та номером телефону довірених третіх осіб - дропів, а також використання псевдоніму під час спілкування з потенційними потерпілими; 14) пошук осіб, які б погодились на участь у групі, до обов'язків яких входило надання засобів та знарядь, які сприятимуть вчиненню кримінальних правопорушень іншими учасниками групи, а саме: забезпечення виводу (конвертації) грошових коштів отриманих злочинним шляхом, отримання у банківських установах банківських платіжних карток для виведення на вказані рахунки коштів потерпілих та подальшого перерахування грошових коштів, якими учасники групи заволоділи у потерпілих на підконтрольні їм рахунки та банківські платіжні картки, сприяння у вирішенні організаційних питань, отримання, пакування, сортування та відправка так званих БАДів потерпілим. Окрім вищезазначеного, розроблений ОСОБА_7 та ОСОБА_5 план злочинної діяльності спрямований на заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, за попередньою змовою осіб, під час воєнного стану, передбачав: отримання у невстановлений досудовим розслідуванням час та спосіб інформації (баз даних), з анкетними даними, номерами телефонів, адресами відділень оператора поштового зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на яке здійснювались замовлення, та іншою інформацією, щодо осіб які раніше здійснювали замовлення т.з. БАДів (дієтичних добавок) та/або лікарських/косметичних засобів та використовували послуги з доставки за допомогою оператора поштового зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 »; замовлення/отримання (купівля), зберігання т.з. БАДів (дієтичних добавок/косметичних засобів) для подальшого їх використання у злочинній діяльності; фасування/пакування т.з. БАДів (дієтичних добавок/косметичних засобів) для подальшого їх використання у злочинній діяльності; здійсненням потенційним потерпілим телефонних дзвінків під виглядом службових осіб - працівників пенсійного фонду/державної виконавчої служби та інших органів державної влади, з метою пред'явлення незаконних вимог нібито за те, що останні здійснювали замовлення лікарських засобів з «медичного центру» і обирали спосіб доставки через оператора поштового зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та не забрали вказані «лікарські засоби», а тому на потерпілих нібито надійшла скарга від «медичного центру» за неотримання та несплату грошових коштів за замовлені ними ліки та учасники групи, самовільно виступаючи в ролі службових осіб державних органів, будуть здійснювати з потерпілих стягнення в примусовому, в т.ч. судовому порядку за порушення ними законодавства України, в т.ч. через виконавчу службу, шляхом відрахувань із надходжень та ін.; повідомлення під час телефонних розмов з потерпілими, останнім два варіанти розвитку подій, штучно створеної ситуації: перший варіант - потерпілим нібито переадресовують вказані ліки на зручне для останніх відділення оператора поштового зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на їх ім'я, де вони їх викуплять нібито за ціною виробника, а саме 1140 грн. - 1720 грн. та після цього скарга начебто анулюється і «медичний центр» не матиме претензій до останніх; другий варіант - у разі відмови їх викупити, за грошові кошти в сумі 1140 грн. - 1720 грн., «медичний центр» буде стягувати з потерпілих компенсацію у розмірі 5000 грн. в примусовому, в т.ч. судовому, через виконавчу службу, шляхом відрахувань із надходжень та ін.; висловлення учасниками групи під час телефонних розмов з потерпілими незаконних вимог, щодо перерахування грошових коштів за лікарські засоби, а насправді т.з. БАДи за завищеними цінами, під погрозою настання для них негативних наслідків у разі відмови, стягненні з них у судовому порядку грошових коштів у більшому розмірі, тим самим учасники групи своїми діями вчиняли заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, за попередньою змовою групи осіб, під час воєнного стану, спричинення останнім матеріальної шкоди; ведення так званої «чорнової бухгалтерії» з обліку осіб - потенційних потерпілих, яким учасники групи здійснювали/будуть здійснювати телефонні дзвінки з незаконними вимогами, із зазначенням анкетних та контактних даних потенційного потерпілого, дати та часу здійснення останньому телефонних дзвінків, результату спілкування з потенційним потерпілим, необхідності відправки посилки потерпілому з т.з. БАДами із зазначенням особи виконавця під псевдонімом та іншими даними; формування посилок всередині яких містяться т.з. БАДи (дієтичні добавки/косметичні засоби) для їх відправки потерпілим, видаючи вміст вказаних посилок за лікарські засоби (медикаменти), що нібито були замовлені та не отримані потерпілими; створення товарно-транспортних накладних із зазначенням даних отримувача - потерпілого та даних відправника, в тому числі анкетних даних відправника залучених третіх осіб - дропів; вимагання вчинення дій майнового характеру, а саме купівлі за завищеними цінами препаратів т.з. БАДів: «Cardio stage», «Visio Caps», «Keto Pharm Luxe», «Slim FIT detox», «Artro-Vital», «Revmo Norm», «Суглобол», «Diabetonus», «GluLix», «Diaben», «Gelmin detox» та інші, видаючи їх за лікарські засоби (медикаменти), що нібито були замовлені та не отримані потерпілими; збут потерпілим препаратів - так званих БАДів: «Cardio stage», «Visio Caps», «Keto Pharm Luxe», «Slim FIT detox», «Artro-Vital», «Revmo Norm», «Суглобол», «Diabetonus», «GluLix», «Diaben», «Gelmin detox» та інші за ціною вищою ніж ринкова, видаючи їх за лікарські засоби (медикаменти), що нібито були замовлені та не отримані потерпілими; створення умов для отримання грошових коштів у потерпілих, шляхом відправки поштового відправлення через оператора поштового зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що містить т.з. БАДи, (дієтичні добавки/косметичні засоби) з числа препаратів, що не є лікарськими засобами, зокрема: «Cardio stage», «Visio Caps», «Keto Pharm Luxe», «Slim FIT detox», «Artro-Vital», «Revmo Norm», «Суглобол», «Diabetonus», «GluLix», «Diaben», «Gelmin detox» та інші, видаючи вміст вказаних посилок за лікарські засоби (медикаменти), що нібито були замовлені та не отримані потерпілими із зазначенням інформації про отримувача - потерпілого, зокрема його анкетних даних та номеру телефона необхідного для ідентифікації особи отримувача у відділеннях оператора поштового зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », а також зазначенні у товарно транспортній накладній інформації про умови отримання вказаної посилки за допомогою післяплати (відповідно до «Правил надання платіжних послуг у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 »), тобто отримання потерпілими вказаної посилки лише після сплати вартості такої посилки у сумі 1140 грн. - 1720 грн., що була повідомлена останнім учасниками групи під час телефонної розмови. Так, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 було розроблено алгоритм злочинних дій з розподілом дій кожного учасника вчинення тяжких злочинів, який був направлений на заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, за попередньою змовою групи осіб, під час воєнного стану. Також, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 надали вказівку невстановленій досудовим розслідуванням особі підібрати та залучити осіб для здійснення злочинної діяльності в якості операторів Call-центру, а також після отримання їх згоди на участь у групі, провести з ними навчання під час якого надати детальні інструкції, щодо механізму вчинення злочину та контролювати його виконання. У період часу з грудня 2024 по лютий 2025, невстановлена досудовим розслідуванням особа, перебуваючи в офісі за адресою: АДРЕСА_1 , на виконання заздалегідь розробленого злочинного плану виконуючи вказівку ОСОБА_7 та ОСОБА_5 підібрала та залучила до здійснення злочинної діяльності ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та інших невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб. Після отримання згоди зазначеними особами на вчинення злочинів невстановлена досудовим розслідуванням особа провела навчання, під час якого надала детальні інструкції щодо механізму вчинення злочину та контролювала його виконання. Таким чином, учасниками групи у період часу з грудня 2024 по лютий 2025 за адресою: АДРЕСА_1 , було створено ІНФОРМАЦІЯ_4 , який використовувався учасниками групи для вчинення шахрайських дій шляхом здійснення телефонних дзвінків, та в подальшому приблизно з березня 2025 року адреса розташування Call-центру було змінено на АДРЕСА_2 , з метою конспірації своєї злочинної діяльності. Утворивши за попередньою змовою таку групу, її учасники приступили до безпосередньої реалізації злочинного плану, спрямованого на створення штучних умов для заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, за попередньою змовою групи осіб, під час воєнного стану та в кінцевому результаті отриманні від потерпілих грошових коштів за нібито замовлені ними лікарські засоби (БАДи), які останні змушені були придбати за завищеними цінами. Спосіб заволодіння грошовими коштами полягав у повідомленні потерпілим погроз настання негативних наслідків - штрафу (так званих санкцій) у значно більшому розмірі 5000 грн., ніж та сума яку необхідно було сплатити за начебто замовлені ними лікарські засоби - 1140 грн. - 1720 грн. При цьому, так звані лікарські засоби, про які повідомляли учасники групи, насправді являлись БАДами (дієтичні добавки/косметичні засоби), які учасники групи примушували потерпілих, вводячи останніх в оману, придбати за завищеними цінами. Вартість препаратів, за якою її придбали потерпілі, в рази перевищувала їх ринкову вартість. При цьому отримання незаконного прибутку зазначеною групою конкретними потерпілими не обмежувалось, і було припинено лише правоохоронними органами, оскільки останні вказану діяльність планували проводити систематично, протягом невизначеного терміну. Учасники групи при здійсненні телефонних дзвінків потенційним потерпілим з метою прикриття своєї діяльності використовували псевдоніми та для надання вигляду законності їх злочинної діяльності представлялись службовими особами органів державної влади, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 та ін. Реалізуючи злочинний умисел, направлений на заволодіння грошовими коштами громадян, керівники створеної за попередньою змовою групи ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , у період часу з грудня 2024 по лютий 2025 року, перебуваючи в невстановленому місці спільно з учасниками створеної ними групи: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами заволоділи грошовими коштами громадян України - ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , шляхом обману (шахрайство), шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, за попередньою змовою групи осіб, під час воєнного стану, спричинивши останнім матеріальний збиток за 8 епізодами злочинної діяльності групи осіб на загальну суму 33 928,80 грн. Отриманими від злочинної діяльності коштами, керівники створеної за попередньою змовою групи осіб ОСОБА_7 та ОСОБА_5 спільно з учасниками створеної ним групи ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідування особами, розпорядились на власний розсуд, розподіливши отримані кошти між членами групи шляхом передачі цих коштів, у тому числі здійснивши безготівкові транзакції на рахунки, належні учасникам групи. Так, здійснивши всі необхідні дії для створення та функціонування групи, з метою забезпечення найбільш слушного моменту для здійснення заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, за попередньою змовою групи осіб, під час воєнного стану, з метою конспірації злочинної діяльності, під виглядом діяльності службових осіб органів державної влади, за допомогою SIP-телефонії здійснювали телефонні дзвінки потерпілим та самовільно виступаючи (представляючись) службовими особами - працівниками пенсійного фонду/державної виконавчої служби та ін. державних органів висловлювали під час телефонних розмов з потерпілими незаконні вимоги щодо сплати грошових коштів за лікарські засоби (медикаменти), а насправді т.з. БАДи, які останні не замовляли, за завищеними в рази цінами, під погрозою настання для них негативних наслідків у разі відмови, стягненні з них у примусовому порядку грошових коштів у більшому розмірі. При таких умовах, під час спілкування у зв'язку із моральним тиском з боку співрозмовника, потерпілі не ставили під сумнів достовірність наданої учасниками групи інформації та тих наслідків які, як вони вважали, можуть настати. Крім цього, учасники групи, під час спілкування із потерпілими запевняли, про вигідні умови першого варіанту, що був наведений учасниками групи, в якому йшлось про те, що потерпілим нібито переадресовують вказані ліки на зручне для останніх відділення оператора поштового зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » на їх ім'я, де вони їх викуплять за ціною виробника, а саме: 1140 грн. - 1720 грн. та після цього скарга начебто анулюється і «медичний центр» не матиме претензій до останніх, натомість другий варіант передбачав настання негативних наслідків, що в разі відмови викупити ліки за грошові кошти в сумі 1140 грн. - 1720 грн. «медичний центр» буде стягувати з потерпілих компенсацію у розмірі 5000 грн. в примусовому порядку, через виконавчу службу, шляхом відрахувань із надходжень та іншим способом. Таким чином, учасники групи створювали такі умови та уявлення в потерпілих, при яких потерпілі були впевнені в обов'язковості виконання першого варіанту - придбання ліків (БАДів), з метою уникнення негативних для них наслідків - відкриття виконавчого провадження, притягнення їх до адміністративної чи іншої відповідальності, інших санкцій чи заходів примусу зі сторони службових осіб державних органів, якими в свою чергу представлялись учасники групи. У період часу з грудня 2024 по лютий 2025 року включно учасники групи, створеної за попередньою змовою, ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , діючи відповідно до основної мети цієї групи - вчинення тяжких злочинів, спрямованих на заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, за попередньою змовою групи осіб, під час воєнного стану, а саме грошовими коштами громадян, належного на праві власності фізичним особам, умисно, з корисливих мотивів вчинили кримінальні правопорушення. Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 190 КК України, а саме у заволодіння чужим майном шляхом обману (шахрайство), із застосуванням незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, вчинене в умовах воєнного стану, повторно, вчинене групою осіб за попередньою змовою. Підозра, пред'явлена ОСОБА_5 , обґрунтована доказами, зібраними в ході досудового розслідування, зокрема: протоколами за результатом проведення негласних слідчих (розшукових) дій, які у своїй сукупності підтверджують причетність осіб підозрюваних до вчинення шахрайських дій по відношенню громадян України; протоколом допиту свідка (конфідента), особа яка залучена до конфіденційного співробітництва та виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності організованої групи; протоколами впізнання осіб за фотознімками, на яких свідок (конфідент) впізнає учасників злочинної групи причетних до вчинення шахрайських дій; протоколом огляду спільноти в Телеграм месенджері, в ході якого викрито усіх учасників злочинної групи, механізм вчинення правопорушення та список усіх потерпілих яким спричинена майнова шкода злочинними діями останніх; протоколами допитів потерпілих ОСОБА_19 , ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_15 , ОСОБА_23 , ОСОБА_18 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_16 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_17 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , які здебільшого є особами похилого віку; протоколами допиту свідків ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 ; ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 та інших; протоколами пред'явлення для впізнання зі свідками ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_49 та іншими; висновком експертизи комп'ютерної техніки та програмних продуктів від 15.06.2025 №166; протоколами слідчих експериментів проведених за участю підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , свідків ОСОБА_46 , ОСОБА_45 , ОСОБА_44 , ОСОБА_54 ; іншими доказами у своїй сукупності. Ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_21 від 17.04.2025 підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строком до 60 днів, з альтернативою внесення застави у розмірі 2 013 620 грн. В подальшому, ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_22 від 12.06.2025 підозрюваному ОСОБА_5 змінено запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту без застосування електронного засобу контролю, в межах строку досудового розслідування, тобто до 17 липня 2025 року, із покладанням додаткових обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: 1) у період часу з 21 год. 00 хв. до 08 год. 00 хв. не залишати без дозволу слідчого, прокурора або суду місце постійного проживання за адресою: АДРЕСА_3 , за винятком випадків переміщення до найближчого укриття на час дії сигналу «Повітряна тривога», надання невідкладної медичної допомоги підозрюваному та подальшого невідкладного повернення до житла; 2) прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду; 3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; 4) утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні. 15.07.2025 ухвалою слідчого судді Чечелівського районного суду м. Дніпра строк досудового розслідування продовжено до шістьох місяців, а саме до 17.10.2025. 15.07.2025 ухвалою слідчого судді ІНФОРМАЦІЯ_22 продовжено строк дії запобіжного заходу у вигляді нічного домашнього арешту без застосування електронних засобів контролю, строком на два місяці, тобто до 15.09.2025, та продовжено строк дії покладених на нього вищевказаних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України. Обставинами, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про обраний запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту відносно ОСОБА_5 є необхідність: встановити інших осіб, залучених до вчинення вказаних кримінальних правопорушень; здійснити огляд вилученої інформації та документів, вилучених 21.08.2025 під час тимчасового доступу в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » на підставі ухвали слідчого суду від 11.08.2025, щодо руху грошових коштів встановлених потерпілих; за результатами огляду призначити судову економічну експертизу; отримати матеріали виконання постанов на проведення процесуальних дій на територіях обслуговування ГУНП в Запорізькій та Закарпатській, областях від 21.07.2025 щодо відібрання заяв про визнання потерпілих та допит як потерпілих ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , матеріали виконання яких до слідчого органу не надійшли; скласти та оголосити підозрюваним про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру в остаточній редакції, з урахуванням виявлених органами досудового розслідування обставин; повідомити підозрюваним про закінчення досудового розслідування; виконати інші слідчі дії, необхідність в яких виникне в ході виконання вище перелічених слідчих дій; виконати вимоги ст. 290 КПК України щодо надання доступу до матеріалів досудового розслідування стороні захисту; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування та вручити їх стороні захисту. Обставинами, що перешкоджали здійсненню вищевказаних слідчих (розшукових) дій та заходів є складність досудового розслідування, яка полягає у великому обсягу проведення необхідних слідчих (розшукових) дій та прийняття процесуальних рішень; встановлення та допит великої кількості потерпілих осіб, які проживають на території всієї України, тривалість виконання процесуальних дій іншими територіальними органами Національної поліції України, тривалістю виконання ухвал про тимчасовий доступ суб'єктами господарювання необхідних для призначення та проведення великої за обсягом судової економічної експертизи, значна кількість осіб, яким повідомлено про підозру, необхідністю проведення з ними слідчих та процесуальних дій, а також необхідністю збирання доказів щодо кожної обставини, яка інкримінується підозрюваним у вину, що в цілому призводить до особливої складності кримінального провадження. Результати проведення вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для досудового розслідування, оскільки отримані відомості забезпечать надання належної правової кваліфікації діям підозрюваних та доведення вини у інкримінованих кримінальних правопорушеннях, можливість встановити інших ймовірних співучасників кримінальних правопорушень, забезпечать отримання доказів, які матимуть суттєве значення для даного кримінального провадження, і в подальшому можуть бути використані в суді під час судового розгляду, забезпечать винесення законного, обґрунтованого і вмотивованого рішення, яке буде ґрунтуватись на дотриманні завдань та загальних засад кримінального провадження. Відповідно до ч. 1 ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Відповідно до ч. 2 ст. 181 КПК України запобіжний захід у вигляді домашнього арешту може бути застосований, до особи яка підозрюється або обвинувачується у вчинені злочину, за яким законом передбачено покарання у виді позбавлення волі. Підстави для зміни підозрюваному ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді нічного домашнього арешту відсутні. Запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту повністю забезпечує виконання підозрюваним ОСОБА_5 покладених на нього обов'язків шляхом убезпечення від справдження ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, які на даний час є сталими та не зменшилися, а саме: п.1 Переховуватись від органу досудового розслідування та суду. ОСОБА_5 зможе безперешкодно змінити місце свого постійного мешкання, покинути територію України з метою ухилення від кримінальної відповідальності та покарання, враховуючи суворість покарання у разі визнання його винним у вчиненні кримінального правопорушення (від 3 до 8 років позбавлення). Європейський суд з прав людини у своєму рішенні «Ілійков проти Болгарії» від 26.07.2001 вказав на те, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування», а тому тяжкість покарання, яке загрожує підозрюваному у разі визнання останнього винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, є суттєвим елементом, який підтверджує існування ризику переховування його від суду. п.2 знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. ОСОБА_5 може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, зокрема речей і документів, що підтверджують факт вчинення шахрайських дій відносно громадян України. п.3 незаконно впливати на потерпілого та свідків у цьому ж кримінальному провадженні. Незаконно впливати на учасників кримінального провадження, зокрема, на виконавців організованої групи яких в ході досудового розслідування встановити поки не вдалось, з метою ненадання чи зміни показань щодо обставин вчинення шахрайських дій, а також інших осіб, які можуть бути допитаними в якості свідків у вказаному кримінальному провадженні та надати показання щодо обставин вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення. п.5 продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Вчинити інше кримінальне правопорушення, враховуючи той факт, що в ході проведення досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 тривалий час вчинював шахрайство в складі групи осіб відносно громадян України, в переважній кількості відносно осіб похилого віку, що мало систематичний характер. Збройна агресія російської федерації проти України та введення на території України воєнного стану не стали перешкодами для вчинення вказаних шахрайських дій. У зв'язку із наявністю та сталістю вказаних ризиків, зважаючи на вагомість зібраних доказів обґрунтованості підозри пред'явленої ОСОБА_5 за ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 190 КК України застосування більш м'яких запобіжних заходів відносно останнього, окрім як продовження строку застосування нічного домашнього арешту, не надасть у повній мірі органу досудового розслідування виконати завдання кримінального провадження й не забезпечить нормальну процесуальну поведінку підозрюваного .На підставі викладеного, прокурор звертається до суду з даним клопотанням.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити, посилаючи на обставини зазначенні у клопотанні.

Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні, не заперечували щодо клопотання прокурора про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

Ознайомившись з наданими матеріалами клопотання, заслухавши думку сторін, слідчий суддя приходить до наступного.

Подане слідчим клопотання відповідає вимогам ст.ст. 181, 184 КПК України.

Під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_5 , слідчий суддя вважає, що наведені у ньому дані, виклад яких зроблено з посиланням на матеріали кримінального провадження, свідчать про достатність підстав вважати обґрунтованою підозру у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення.

Оскільки на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, а саме питань, пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, то слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність ОСОБА_5 до вчинення злочинів, підозра у якому йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу.

Ухвалою Чечелівського районного суду міста Дніпра від 15.07.2025 року відносно підозрюваного ОСОБА_5 продовжено запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний час доби, строком на два місяці, тобто до 15 вересня 2025 року, з покладенням обов'язків передбачених ч.5 ст. 194 КПК України.

Ухвалою слідчого судді Чечелівського районного суду міста Дніпра від 15.07.2025 року продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №12024040000001480 від 05.12.2024 року, строком до шести місяців, тобто до 17 жовтня 2025 року.

Прокурором, слідчим доведено, що ОСОБА_5 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 27, ч.4 ст.190 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років, підозрюваний намагаючись уникнути покарання може переховуватись від органів досудового розслідування або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному проваджені та продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Разом з цим, в судовому засіданні встановлено, що підозрюваний раніше не судимий, має тісні соціальні зв'язки та має постійне місце проживання.

Частиною 2 ст. 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст.181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі. Строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців.

Враховуючи викладене, а також особу підозрюваного, слідчий суддя вважає, що прокурором доведено, що продовження застосування відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту зможе запобігти вищевказаним ризикам, передбаченим п.п.1,2,3,5 ч.1 ст.177 КПК України, тому клопотання прокурора слід задовольнити та продовжити відносно підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний час доби строком на 60 діб, з покладанням певних обов'язків, передбачених ч.5 ст. 194 КПК України, що наразі буде достатнім запобіжним заходом, який забезпечить виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків та запобігання визначеним ризикам, і в повній мірі забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного.

Керуючись ст. ст. 110, 131-132, 176-178, 183-187, 193-194,196-197, 205, 309-310, 369-372, 392-393, 395 КПК України, суд,-

постановив:

Клопотання прокурора Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, у кримінальному провадженні № 12024040000001480 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.12.2024 року відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 27 ч.4 ст. 190 КК України - задовольнити.

Продовжити відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний час доби за адресою: АДРЕСА_3 , в межах строку досудового розслідування кримінального провадження №12024040000001480, тобто до 17 жовтня 2025 року.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України, строком до 17.10.2025 року:

- в період часу з 21 години 00 хвилин до 08 години 00 хвилин не залишати без дозволу слідчого, прокурора або суду місце постійного проживання за адресою: АДРЕСА_3 , за винятком випадків переміщення до найближчого укриття на час дії сигналу «Повітряна тривога», надання невідкладної медичної допомоги підозрюваному та подальшого невідкладного повернення до житла;

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утримуватись від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні.

Роз'яснити підозрюваному, що відповідно до ч.5 ст.181 КПК України, працівники органу Національної поліції з метою контролю за його поведінкою, мають право з'являтися в житло де він проживає, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.

Ухвала щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1