Рішення від 04.09.2025 по справі 925/536/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/536/25

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом",

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут",

про стягнення 9 041 536,13 грн,

за участю представників сторін:

від позивача - Слівінська Н.І., в порядку самопредставництва, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, (в режимі відеоконференції);

від відповідача - Моцайко В.С., адвокат, довіреність № 5109-1/03-2024 від 24.12.2024 (в судовому засіданні 11.08.2025).

14.05.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі - АТ "НАЕК "Енергоатом") з вимогою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (далі - ТОВ "Черкасиенергозбут") на користь Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" 9 041 536,13 грн, з яких: 2 216 451,98 грн - три проценти річних; 6 825 084,15 грн - інфляційні втрати.

Ухвалою від 19.05.2025 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 12.06.2025 о 12:00. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

30.05.2025 відповідач подав відзив на позов та клопотання про зменшення розміру 3% річних.

03.06.2025 позивач подав відповідь на відзив.

У судовому засіданні 12.06.2025 представниця позивача оголосила усне клопотання про надання часу для подання заперечення на відповідь на відзив.

Суд встановив, що станом на 12.06.2025 строк для подання заперечень на відповідь на відзив не сплив.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 12.06.2025 суд на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) відклав підготовче засідання до 26.06.2025 о 14:30.

12.06.2025 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 26.06.2025, суд на підставі п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 11.08.2025 о 16:00.

У судовому засіданні 11.08.2025 суд заслухав вступні слова сторін та закінчив з'ясування обставин справи та перевірку їх доказами, які містяться в матеріалах справи.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 11.08.2025 суд оголосив перерву в судовому засіданні на стадії судових дебатів до 04.09.2025 о 12:30.

У судовому засіданні 04.09.2025 представниця позивача позовні вимоги підтримувала та наполягала на їх задоволенні.

Представник відповідача у судовому засіданні 04.09.2025 участі не брав. Про дату та час розгляду справи відповідач належно повідомлений, що підтверджується підписом представниці відповідача на розписці про оголошення перерви в судовому засіданні від 11.08.2025.

04.09.2025 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Кабінет Міністрів України у Положенні про ПСО (пункт 5) зобов'язав АТ "НАЕК "Енергоатом" як виробника електричної енергії та ТОВ "Черкасиенергозбут" як постачальника універсальних послуг виконувати такий спеціальний обов'язок: придбання постачальниками універсальних послуг, що діють в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України", за результатами проведення електронних аукціонів у акціонерного товариства "НАЕК "Енергоатом" стандартних продуктів BASE_М для постачання побутовим споживачам таких постачальників універсальних послуг в обсязі їх мінімального споживання електричної енергії в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України" за годину в аналогічному місяці попереднього року за ціною індекс РДН BASE в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України" ("бази") за період М-3, де М - розрахунковий місяць.

Виконання зазначеного спеціального обов'язку відбувається у рамках укладеного між ДП "НАЕК "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" ДП "НАЕК "Енергоатом", правонаступником якого є АТ "НАЕК "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом - Трейдинг" АТ "НАЕК" Енергоатом" та ТОВ "Черкасиенергозбут" договору купівлі-продажу електричної енергії з постачальником універсальних послуг від 24.09.2021 № 65-150-SD-21-00411.

У спірному періоді листопад 2023 року - червень 2024 року до Договору було укладено додаткові угоди для Періоду постачання № 27 - 35.

Позивач стверджує, що він виконав свої зобов'язання за Договором належним чином та здійснив продаж електричної енергії у період листопад 2023 року - червень 2024 року у строки та в обсягах, визначених відповідними Додатковими угодами.

Однак, у спірному періоді листопад 2023 року - червень 2024 року ТОВ "Черкасиенергозбут" здійснило оплату купленої електричної енергії з порушенням строків, встановлених Договором та Додатковими угодами, що стало підставою для нарахування позивачем 2 216 451,98 грн трьох процентів річних та 6 825 084,15 грн інфляційних втрат.

У відзиві відповідач заперечує проти позовних вимог з огляду на таке.

З метою дотримання вимог Положення про ПСО між учасниками ринку було укладено наступні договори:

- між АТ "НАЕК "Енергоатом" та ДП "Гарантований покупець" договір про надання послуг із забезпечення доступності електричної мережі для побутових споживачів гарантованим покупцем № 2293/01/21/77-150-08-21-00393 від 15.09.2021 (далі - Договір 1);

- між ДП "Гарантований покупець" та ТОВ "Черкасиенергозбут" договір про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг № 2316/02/21 від 15.09.2021 (далі - Договір 2);

- між АТ "НАЕК "Енергоатом" та ТОВ "Черкасиенергозбут" договір купівлі-продажу електричної енергії з постачальником універсальних послуг № 65-150-SD-21-00411 від 22.09.2021 (далі - Договір 3).

Отже, Кабінет Міністрів України врегулював виконання спеціальних обов'язків, передбачених вищевказаним положенням, наступним чином:

- позивач є першою ланкою у забезпеченні загальносуспільного інтересу, шляхом укладення та виконання договору із ДП "Гарантований покупець", що укладається відповідно до форми примірного договору про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів гарантованим покупцем, що є додатком 4 до Положення про ПСО;

- другою ланкою у забезпеченні загальносуспільного інтересу є ДП "Гарантований покупець". Виконання його спеціального обов'язку забезпечується шляхом укладення та виконання договору із постачальниками універсальної послуги у відповідності до форми примірного договору про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг, що є додатком 2 до Положення про ПСО;

- третьою ланкою у забезпеченні загальносуспільного інтересу є постачальник універсальної послуги, зокрема, ТОВ "Черкасиенергозбут".

Укладені між учасниками ринку Договори, на переконання відповідача, підтверджують той факт, що кошти перераховуються по ланцюгу (колу) - АТ "НАЕК "Енергоатом" повинне сплачувати кошти Державному підприємству "Гарантований Покупець" вартість послуги гарантованого покупця, Державне підприємство "Гарантований Покупець" повинне компенсувати ТОВ "Черкасиенергозбут" (постачальнику універсальних послуг) витрати на постачання електроенергії побутовим споживачам за тарифом для населення і вже потім ТОВ "Черкасиенергозбут" повинне сплачувати АТ "НАЕК "Енергоатом" за поставлену електричну енергію.

При порівнянні строків оплати в договорах № 65-150-SD-21-00411 від 22.09.2021, № 2316/02/21 від 15.09.2021 та № 2293/01/21/77-150-08-21-00393 від 15.09.2021, за твердженням відповідача, вбачається синхронізованість платежів, які мають здійснювати сторони.

В пункті 1 Положення про ПСО зазначено, що в Положенні визначаються джерела фінансування та порядок визначення компенсації, що надається учасникам ринку, на яких покладаються спеціальні обов'язки. Водночас, відповідно до пункту 16 Положення про ПСО виконання спеціальних обов'язків, передбачених цим Положенням повинне забезпечувати покриття економічно обґрунтованих витрат учасника ринку на їх виконання. Таким чином, розрахунки згідно з Положення про ПСО між учасниками ринку це розрахунки по ланцюгу, відповідно до якого кошти, отримані від попереднього учасника ринку в ланцюгу, є джерелом оплати наступному учаснику ринку в ланцюгу.

В зв'язку з цим, зобов'язання учасника ринку щодо здійснення оплати за договорами, укладеними на виконання Положення про ПСО, виконуються в межах отриманих коштів по ланцюгу.

Отже, відповідач вважає, що внаслідок прострочення кредитором, яким у цих правовідносинах є позивач, який не вчинив дій, що встановлені договором та актами цивільного законодавства, у відповідача у визначений договором час здійснення платежів не настав строк виконання грошових зобов'язань за Договором, оскільки саме АТ "НАЕК "Енергоатом" несвоєчасно виконував свої зобов'язання перед іншим учасником ринку електроенергії - ДП "Гарантований покупець", що надалі спричинило неможливість виконання відповідачем свого обов'язку перед позивачем.

Крім того, відповідач вважає, що в даному випадку наявні форс-мажорні обставини, що обґрунтовано таким.

Листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Враховуючи це, ТПП України підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

На переконання відповідача, внаслідок настання форс-мажорних обставин, в силу пункту 9.2. Договору 3, ТОВ "Черкасиенергозбут" звільняється від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх зобов'язань за Договором на час дії зазначених обставин.

Відповідач зауважує, що невиконання взятих на себе зобов'язань з оплати купленої електричної енергії не залежало від його волі та було зумовлене обставинами які мають істотне значення для вирішення вказаної справи.

Майновий стан сторін полягає у тому, що відповідач не мав фінансової можливості здійснювати вчасно розрахунки з оплати купленої електричної енергії, внаслідок наявної кредиторської та дебіторської заборгованості.

Відповідач повідомляє, що у побутових споживачів станом на 01.05.2025 наявна прострочена дебіторська заборгованість за спожиту електричну енергію перед ТОВ "Черкасиенергозбут" у загальній сумі 60 663 711,69 грн, що підтверджується довідкою № 1962-2/10В-2025 від 19.05.2025. Крім того у непобутових споживачів наявна також несплачена дебіторська заборгованість за спожиту електричну енергію перед ТОВ "Черкасиенергозбут" у загальній сумі 46 639 566,17 грн, що підтверджується довідкою № 1970-2/08В-2025 від 19.05.2025, що не давало об'єктивної можливості відповідачу здійснювати вчасно розрахунки з АТ "НАЕК "Енергоатом". Стягнення інфляційних втрат та 3 % річних у загальній сумі 9 041 536,13 грн, за твердженням відповідача, призведе до невиконання ним основних зобов'язань по Договорах, позбавить його можливості здійснювати закупівлю електричної енергії для подальшого її постачання споживачам, особливо побутовим споживачам (населенню) Черкаської області в умовах воєнного стану, що призведе до того, що громадяни (населення Черкаської області) будуть позбавлені однієї з найважливіших комунальних послуг (електропостачання), що призведе до порушення їх конституційного права на достатній життєвий рівень (стаття 48 Конституції України).

Поведінка винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушень та його наслідки) - відображається у тому, що Товариство регулярно здійснювало платежі за куплену електричну енергію за період з моменту укладення Договору № 65-150-SD-21-00411 від 22.09.2021 до березня 2022 року включно, тобто до моменту введення воєнного стану.

Покладення на ТОВ "Черкасиенергозбут" спеціальних обов'язків з надання універсальної послуги. Відповідач зазначає, що є єдиним електропостачальником, що здійснює постачання універсальної послуги для всього населення (фізичних осіб) на території Черкаської області, однак введення воєнного стану, погіршення платоспроможності споживачів, законодавча заборона припиняти постачання електричної енергії недобросовісним побутовим споживачам у період дії воєнного стану, яка існувала до грудня 2023 включно, призвело до утворення простроченої заборгованості побутовими споживачами. Стягнення інфляційних втрат та 3 % річних призведе до понесення неочікуваних та неспівмірних витрат відповідачем, що у свою чергу може вплинути на безперебійне постачання електричної енергії всім побутовим та малим непобутовим споживачам на території Черкаської області в умовах воєнного стану, коли постачання електричної енергії є особливо важливим та життєво необхідним.

Незначність прострочення виконання зобов'язання, на думку відповідача, полягає у тому, що Товариство у період воєнного стану відповідально відносилося до виконання взятих на себе зобов'язань з оплати купленої електричної енергії та намагалося здійснювати оплату такої електричної енергії у найкоротші терміни, при цьому не завдаючи фінансових збитків (втрат) ДП "НАЕК "Енергоатом", внаслідок чого періоди прострочення виконання зобов'язання є незначними та в більшості не перевищували 1-2 місяці, а відтак, відповідач вважає, що можна стверджувати про незначність прострочення виконання зобов'язань.

Щодо покладення спеціальних обов'язків, відповідач зазначає, що рішенням Господарського суду міста Києва від 12.03.2025 у справі № 910/11241/24 встановлено, що, АТ "НАЕК "Енергоатом" не сплатило у визначені Договором № 2293/01/21/77-150-08-21-00393 від 15.09.2021 строки, на користь ДП "Гарантований покупець" вартість послуги наданої у період з лютого 2023 - червень 2024. Наслідком невиконання АТ "НАЕК "Енергоатом" фінансових зобов'язань стало те, що ДП "Гарантований Покупець" не виконав вчасно взяті на себе зобов'язання з оплати ТОВ "Черкасиенергозбут" вартості послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів по Договору № 2316/02/21 від 15.09.2021 у період з березня 2022 по березень 2024 включно, що підтверджується прийнятими рішеннями у справах № 910/881/24 та № 910/5802/24.

Вищевказане, за твердженням відповідача, підтверджує, що прострочення виконання взятих на себе зобов'язань ДП "Гарантований Покупець" перед ТОВ "Черкасиенергозбут", унеможливило виконання взятих на себе зобов'язань відповідачем перед АТ "НАЕК "Енергоатом", а відтак можна стверджувати про відкладальну обставину, яка має місце при здійсненні розрахунків між учасниками ПСО.

Відтак відповідач вважає за можливе зменшити розмір 3 % річних на 99 відсотків та стягнути на користь АТ "НАЕК "Енергоатом" 22 164,52 грн та заявляє відповідне клопотання.

У відповіді на відзив позивач заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві та зазначає, зокрема щодо тверджень відповідача про те, що згідно з Положенням про ПСО розрахунки між учасниками ринку здійснюються по ланцюгу, відповідно до якого, кошти, отримані від попереднього учасника ринку, є джерелом оплати наступному учаснику ринку, що ані примірні договори, ані укладений Договір, ні Положення про ПСО не містять договірних умов/норм щодо джерел коштів, які приймають участь у фінансових зобов'язаннях учасників ринку електричної енергії при виконанні спеціальних обов'язків. Тобто, не містять вказівки на те, що при виконанні зобов'язань з оплати електричної енергії за Договором, відповідач повинен використовувати лише ті кошти, які надійшли від виконання зобов'язань за договорами про надання послуг. Отже, Постанова, затверджене нею Положення про ПСО, примірні договори та Договір установлюють лише структуру організації договірних відносин між учасниками ринку електричної енергії, але безпосередньо не визначають джерел розрахунків (джерел надходження коштів: безпосередньо від іншого учасника передбаченої схеми відносин чи інших джерел за результатами власної господарської діяльності), які існують у межах таких договірних відносин, у тому числі і для постачальників універсальних послуг, а тому відповідач, на переконання позивача, зобов'язаний сплачувати вартість отриманої електричної енергії незалежно від джерела надходження коштів та без огляду на їх надходження від попереднього учасника системи відносин у межах спеціальних обов'язків.

Стосовно посилання відповідача на пункт 1-3 Постанови, відповідно до якого зобов'язано ПАТ "Укргідроенерго" до 27.09.2021 забезпечити авансування ДП "Гарантований покупець" послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів у сумі 1 млрд. гривень. Сума невикористаного авансування станом на 31.12.2021 підлягає поверненню ПАТ "Укргідроенерго" до 15.01.2022. Позивач зазначає, що у даній нормі Постанови викладено один із кроків переходу ринку електричної енергії від товарної до товарно-фінансової моделі спеціальних обов'язків. Здійснення ПАТ "Укргідроенерго" авансування ДП "Гарантований покупець" одноразового платежу у розмірі 1 млрд. грн мало на меті забезпечити безперервність розрахунків на період впровадження нової моделі ПСО. Позивач акцентує на тому, що такий платіж був одноразовим та не має відношення до системи розрахунків між учасниками ринку, передбаченої Положенням про ПСО. Адже авансовий платіж ПАТ "Укргідроенерго" мав бути використаний до 31.12.2021, тоді як спірним періодом прострочення виконання зобов'язань за Договором у даній справі є листопад 2023 року - червень 2024 року.

Посилання відповідача на викладене у постановах Північного апеляційного господарського суду від 17.10.2023 у справі № 910/1597/23 та від 18.10.2023 у справі № 910/1294/23, як вважає позивач, не можуть бути взяті до уваги судом при розгляді даного спору в силу приписів частини четвертої статті 236 ГПК України.

Щодо клопотання відповідача про відмову у стягненні трьох процентів річних та інфляційних втрат у зв'язку з наявністю форс-мажорних обставин, позивач зазначає, що у пункті 9.5 Договору передбачено, що неповідомлення однієї із Сторін про настання форс-мажорних обставин або припинення їх дії веде до втрати права цієї сторони посилатися на такі обставини як на підставу, що звільняє її від відповідальності за невиконання/неналежне виконання зобов'язань за Договором та повідомляє, що відповідач не повідомив позивача про настання форс-мажорних обставин у строк, визначений у пункті 9.4 Договору, та не надав сертифікату Торгово-промислової палати України на підтвердження їх наявності, а тому втратив своє право посилатися на настання таких обставин як підставу для звільнення від відповідальності.

Щодо твердження про те, що у спірному періоді мало місце прострочення кредитора - позивача, позивач зауважує, що у даній справі розглядається спір, що виник у рамках виконання позивачем та відповідачем покладеного на них Положенням про ПСО спеціального обов'язку. Такий обов'язок, як зазначалося вище, полягає у купівлі-продажу електричної енергії для подальшого постачання побутовим споживачам ТОВ "Черкасиенергозбут". Договором визначено обов'язок Продавця продати електричну енергію. АТ "НАЕК "Енергоатом" у спірний період належним чином виконав даний обов'язок - здійснив продаж електричної енергії в обсягах та у строки, визначені відповідними Додатковими угодами. Здійснення АТ "НАЕК "Енергоатом" оплати послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів регламентовано окремим договором, укладеним між ним та ДП "Гарантований покупець". Зобов'язання з оплати Послуги лежить за межами договірних зобов'язань купівлі-продажу електричної енергії за Договором. Відсутня залежність між оплатою вартості Послуги та оплатою вартості купленої електричної енергії. Порядок і строки оплати за Послугу визначаються не спірним Договором, а тому несвоєчасна оплата Послуги не може бути простроченням кредитора - АТ "НАЕК "Енергоатом" при виконанні зобов'язань купівлі-продажу електричної енергії за Договором.

Таким чином, позивач стверджує, що ним виконано належним чином свої зобов'язання за Договором, а тому відсутні підстави для застосування при ухваленні рішення частини четвертої статті 612, статті 613 ЦК України.

Щодо клопотання відповідача про зменшення 3 % річних, позивач зазначає, що відповідач у даній справі не надав жодних доказів, які б підтверджували наявність у нього фінансових труднощів для сплати трьох процентів річних у заявленому позивачем розмірі.

Щодо твердження відповідача про наявність тривалого прострочення зі сторони ДП "Гарантований покупець" як підстави для зменшення трьох процентів, то висновками Верховного Суду, зробленими у справі № 918/1304/23, на думку позивача, спростовується залежність між обов'язком ТОВ "Черкасиенергозбут" своєчасно сплачувати за куплену електричну енергію за Договором, та виконанням своїх договірних обов'язків ДП "Гарантований покупець".

Включення ТОВ "Черкасиенергозбут" до Переліку підприємств, установ і організацій паливно-енергетичного комплексу, бронювання військовозобов'язаних працівників яких здійснюється незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності без застосування обмеження щодо їх кількості, відповідно до витягу з наказу Міністерства енергетики України від 15.07.2024 № 260, жодним чином не стосується обставин справи та не може слугувати підтвердженням наявності особливого становища відповідача як підстави для зменшення трьох процентів річних.

При цьому позивач звертає увагу на те, що позивач також є підприємством державного сектору економіки, якого віднесено до підприємств критичної інфраструктури, оборонно-промислового комплексу.

За твердженням позивача, між заявленими до стягнення процентами річних за мінімальною процентною ставкою, визначеною законом, та розміром простроченого зобов'язання з оплати купленої електричної енергії відсутня очевидна неспівмірність, що в свою чергу свідчить про відсутність порушення позивачем принципів розумності, справедливості та пропорційності.

АТ "НАЕК "Енергоатом" зазначає, що має надзвичайно великі фінансові витрати в межах виконання спеціальних обов'язків на ринку електричної енергії, покриваючи при цьому близько 85 % фінансового навантаження, необхідного для виконання спеціальних обов'язків. Попри тимчасову окупацію, починаючи з 04.03.2022, ключової для позивача Запорізької АЕС, в умовах воєнного стану та постійного дефіциту грошових коштів для сплати податків, фінансування виробничої, паливної та інвестиційної програм, АТ "НАЕК "Енергоатом" сплатило у рамках виконання спеціальних обов'язків понад 350 млрд грн. Внаслідок російської агресії та тимчасової окупації Запорізької АЕС більше, ніж на 40 % зменшився відпуск електричної енергії позивачем. АТ "НАЕК "Енергоатом" недоотримало дохід на суму понад 290 млрд грн.

У запереченнях на відповідь на відзив відповідач зауважує, що у клопотання про зменшення розміру 3 % річних від 30.05.2025 було зазначено істотні обставини, які підтверджують, що невиконання взятих на себе зобов'язань з оплати купленої електричної енергії не залежало від волі відповідача та навело такі істотні обставини серед яких: 1) майновий стан сторін; 2) поведінка винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушень та його наслідки); 3) покладення на ТОВ "Черкасиенергозбут" спеціальних обов'язків з надання універсальної послуги; 4) незначність прострочення виконання зобов'язання; 5) покладення спеціальних обов'язків (ПСО); 6) соціальна значущість ТОВ "Черкасиенергозбут" та 7) стягнення 3 % річних та інфляційних втрат, як додаткове джерело отримання коштів (доходів), а не компенсація наслідків прострочення виконання зобов'язань.

За твердженням відповідача, доказами, які підтверджують викладені обставини є: довідка № 1962-2/10В-2025 від 19.05.2025; довідка № 1970-2/08В-2025 від 19.05.2025; довідка № 2074-1/01В-2025 від 30.05.2025; договір про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг № 2316/02/21 від 15.09.2021; супровідний лист Міністерства енергетики України вих. № 26/1.3-4.5-18587 від 31.07.2024; витяг з наказу Міністерства енергетики України від 27.07.2024 № 272 "Про визначення підприємства паливно-енергетичного комплексу критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (Протокол №32)"; супровідний лист Міністерства енергетики України вх. № 2334 від 18.07.2024 та витяг з наказу Міністерства енергетики України від 15.07.2024 № 260 "Про внесення змін до наказу Міністерства енергетики України від 10.03.2023 року № 89 "Про затвердження переліку підприємств, установ і організацій паливно-енергетичного комплексу".

Щодо належності поданих доказів відповідач вказує, що подані ним бухгалтерська довідка вих. № 2074-1/01В-2025 від 30.05.2025, довідка № 1970-2/08В-2025 від 19.05.2025 та довідка 1962-2/10В-2025 від 19.05.2025 є належними та вірогідними доказами у розумінні положень процесуального закону, на підставі яких Господарський суд Черкаської області може встановити наявність у ТОВ "Черкасиенергозбут" простроченої дебіторської та кредиторської заборгованості у сумах зазначених у таких довідках, що у подальшому слугувати підставою для задоволення клопотання про зменшення 3 % річних.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України " Про акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", утворення товариства здійснюється шляхом перетворення державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (код згідно з ЄДРПОУ 24584661) (далі - НАЕК "Енергоатом") за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 29.12.2023 № 1420 "Про утворення акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", відповідно до п. 1, 2 якої, вирішено утворити акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі - товариство), 100 відсотків акцій якого належать державі, шляхом перетворення державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (код згідно з ЄДРПОУ 24584661). Установити, що: товариство є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та обов'язків державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" із дня державної реєстрації товариства; відокремлені підрозділи державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" із дня державної реєстрації товариства продовжують функціонувати як відокремлені підрозділи товариства (філії, представництва).

11.01.2024, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відбулася державна реєстрація АТ "НАЕК "Енергоатом" та припинення ДП "НАЕК "Енергоатом". Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" ДП "НАЕК "Енергоатом" починає функціонувати як філія "Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" АТ "НАЕК "Енергоатом".

АТ "НАЕК "Енергоатом" як виробник електричної енергії та ТОВ "Черкасиенергозбут", як постачальник універсальних послуг є учасниками ринку електричної енергії у розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії".

З метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. (ч. 1 ст. 62 Закону України "Про ринок електричної енергії")

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 483 (у редакції постанови від 11.08.2021 № 859) затверджено Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії (далі - Постанова № 859 та Положення про ПСО відповідно).

Кабінет Міністрів України у п. 5 Положення про ПСО зобов'язав АТ "НАЕК "Енергоатом" як виробника електричної енергії та ТОВ "Черкасиенергозбут" як постачальника універсальних послуг виконувати такий спеціальний обов'язок: придбання постачальниками універсальних послуг, що діють в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України", за результатами проведення електронних аукціонів у державного підприємства "НАЕК "Енергоатом" стандартних продуктів BASE_М для постачання побутовим споживачам таких постачальників універсальних послуг в обсязі їх мінімального споживання електричної енергії в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України" за годину в аналогічному місяці попереднього року за ціною індекс РДН BASE в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України" ("бази") за період М-3, де М - розрахунковий місяць.

На виконання покладених обов'язків, 24.09.2021 ДП "НАЕК "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Енергоатом-Трейдинг" ДП "НАЕК "Енергоатом", правонаступником якого є АТ "НАЕК "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ Енергоатом - Трейдинг" АТ "НАЕК "Енергоатом" (Продавець) та ТОВ "Черкасиенергозбут" уклали договору купівлі-продажу електричної енергії з постачальником універсальних послуг № 65-150-SD-21-00411. (далі - Договір)

Цей Договір укладено відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для задоволення потреб побутових споживачів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 05.06.2019 (зі змінами), далі - Положення про ПСО, та рішення Аукціонного комітету від 21.09.2021. (п. 1.1. Договору)

За цим договором Продавець зобов'язаний продати, а ПУП зобов'язаний купити (прийняти та оплатити) електричну енергію (стандартний продукт В ASEM) для постачання побутовим споживачам ПУП. Купівля-продаж електричної енергії за цим Договором здійснюється в Об'єднаній енергетичній системі України (ОЕС України). (п. 2.1. Договору)

Обсяги електричної енергії, що продаються і купуються за цим Договором, є договірними зобов'язаннями щодо відпуску Продавцем та відбору ПУП електричної енергії. (п. 2.2. Договору)

Періодом постачання електричної енергії є календарні дати з 00:00 год першого календарного дня по 24:00 год останнього календарного дня такого періоду (далі - Період постачання), що зазначаються у Додатковій угоді для Періоду постачання за результатами проведеного електронного аукціону. (п. 3.1. Договору)

Обсяг електричної енергії, що купується та продається за цим Договором, у Періоді постачання дорівнює обсягу мінімального споживання електричної енергії побутовими споживачами ПУП за годину в місяці, аналогічному до Розрахункового місяця, у попередньому році, зазначається в аукціонному свідоцтві та у Додатковій угоді для Періоду постачання. (п. 3.3. Договору)

Купівля-продаж електричної енергії здійснюється за ціною індекс РДН BASE в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України" ("бази") за період М-3, де М - Розрахунковий місяць, яка зазначається в аукціонному свідоцтві та Додатковій угоді для Періоду постачання.

Купівля-продаж електричної енергії за цим Договором здійснюється з урахуванням акцизного податку та нарахуванням податку на додану вартість відповідно до вимог чинного законодавства України. (п. 4.1. Договору)

Вартість електричної енергії визначається як арифметичний добуток обсягу електричної енергії на ціну за 1 (один) МВт*год, та зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання. (п. 4.2. Договору)

Оплата за електричну енергію здійснюється у формі попередньої оплати. ПУП оплачує вартість електричної енергії до початку Періоду постачання у строки та у розмірі, відповідно до умов Додаткової угоди для Періоду постачання. (п. 4.3. Договору)

Після закінчення кожного Розрахункового місяця у Періоді постачання, Сторони складають Акт купівлі-продажу електричної енергії.

Продавець не пізніше 2-го робочого дня після закінчення Розрахункового місяця, у якому відбулася купівля-продаж електричної енергії, надсилає ПУП з накладенням кваліфікованого електронного підпису Акт купівлі-продажу електричної енергії. (п. 4.9. Договору)

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та законодавством України. (п. 6.1. Договору)

Під форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) розуміються надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору та/або обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратство, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Не вважаються форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) фінансова та економічна криза, дефолт, зростання офіційного та комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти, недодержання/порушення своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів тощо. (п. 9.1. Договору)

У випадку виникнення форс-мажорних обставин, що унеможливлюють виконання Сторонами своїх зобов'язань, Сторони звільняються від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх зобов'язань на час дії зазначених обставин. (п. 9.2. Договору)

Єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання форс- мажорних обставин як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань за цим Договором, є сертифікат Торгово- промислової палати України. (п. 9.3. Договору)

Сторона, для якої склалася неможливість виконання зобов'язань за цим Договором через форс-мажорні обставини, зобов'язана не пізніше 1 (одного) робочого дня з дати настання таких обставин письмово (шляхом направлення електронного листа, скріпленого КЕП керівника та рекомендованого листа) інформувати іншу Сторону про настання обставин непереборної сили та про їх наслідки.

Такий же порядок застосовується Сторонами щодо повідомлення про припинення дії обставин непереборної сили та їх наслідків. (п. 9.4. Договору)

Неповідомлення однієї із Сторін про настання форс-мажорних обставин або припинення їх дії веде до втрати права цієї Сторони посилатись на такі обставини як на підставу, що звільняє її від відповідальності за невиконання/неналежне виконання зобов'язань за Договором. (п. 9.5. Договору)

Цей Договір вступає в силу з дати його підписання Сторонами (в тому числі кваліфікованим електронним підписом (КЕП) та діє на період чинності Положення про ПСО. У частині виконання фінансових зобов'язань Договір діє до їх повного виконання. (п. 11.1. Договору)

У спірному періоді листопад 2023 року - червень 2024 року сторони уклали Додаткові угоди до Договору № 27 - № 35.

Відповідно до п. 6 Додаткових угод № 27-29, 31-35, який є аналогічним за змістом, оплата за електричну енергію здійснюється у формі попередньої оплати. Для кожного Розрахункового місяця ПУП здійснює оплату за куплену електричну енергію наступним чином:

- за 2 банківські дні до Розрахункового місяця - у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 4-го числа (включно) Розрахункового місяця - у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 10-го числа (включно) Розрахункового місяця - у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 16-го числа (включно) Розрахункового місяця - у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці;

- не пізніше 22-го числа (включно) Розрахункового місяця - у розмірі 20 (двадцяти) відсотків вартості електричної енергії, купленої у Розрахунковому місяці.

Якщо граничний строк оплати припадає на святковий, вихідний чи інший неробочий день, то відповідний платіж повинен бути здійснений в наступний робочий день, що слідує за датою такого платежу.

Надання позивачем послуг з поставки електричної енергії споживачу підтверджується підписаними сторонами Актами купівлі-продажу електричної енергії:

- від 30.11.2023 № 1338 за листопад 2023 року на суму 380 754 950,40 грн з ПДВ;

- від 31.12.2023 № 1531 за грудень 2023 року на суму 347 803 364,15 грн з ПДВ;

- від 31.01.2024 № 24 за січень 2024 року на суму 369 223 778,88 грн з ПДВ;

- від 29.02.2024 № 131 за лютий 2024 року на суму 270 000 115,20 грн з ПДВ;

- від 31.03.2024 № 221 за березень 2024 року на суму 260 641 784,64 грн з ПДВ;

- від 30.04.2024 № 347 за квітень 2024 року на суму 189 276 048 грн з ПДВ;

- від 31.05.2024 № 461 за травень 2024 року на суму 179 930 537,28 грн з ПДВ;

- від 30.06.2024 № 547 за червень 2024 року на суму 188 444 232 грн з ПДВ.

Зі змісту наданої позивачем інформації про надходження коштів на рахунки АТ "НАЕК "Енергоатом" за періоди 01.10.2023 - 30.06.2024 та виписок про рух коштів по рахунку позивача за періоди 01.10.2023 - 05.02.2024 та 12.01.2024 - 30.06.2024 випливає, що відповідач оплатив поставлену позивачем електричну енергію, проте, з порушенням встановленого у п. 6 Додаткових угод строку, що стало підставою для нарахування позивачем 2 216 451,98 грн - трьох процентів річних та 6 825 084,15 грн - інфляційних втрат.

Оскільки нарахована сума трьох процентів річних та інфляційних втрат відповідачем добровільно не сплачена, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.

Правовідносин між сторонами у цій справі виникли на підставі договору купівлі-продажу електричної енергії з постачальником універсальних послуг.

Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії (двосторонній договір). (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії")

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. (ст. 655 ЦК України)

Обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. (ч. 1 ст. 664 ЦК України)

Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. (ч. 1 ст. 692 ЦК України)

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). (ч. 1 ст. 530 ЦК України)

Суд встановив, що відповідно до актів купівлі-продажу електричної енергії, позивач на виконання умов Договору поставив відповідачу електричну енергію протягом листопада 2023 року-червня 2024 року. Однак, відповідач вартість електричної енергії сплачував несвоєчасно та не у повному обсязі.

Вказані обставини відповідач не заперечує.

Отже, відповідач взяті на себе зобов'язання щодо своєчасної оплати вартості отриманої електричної енергії за зобов'язаннями з листопада 2023 року по червень 2024 року за Договором не виконав, чим порушив визначені Договором умови.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). (ст. 610 ЦК України)

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. (ч. 1 ст. 612 ЦК України)

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. (ч. 2 ст. 625 ЦК України)

Дослідивши розрахунок трьох відсотків річних здійснений позивачем з урахуванням сплат відповідача, суд встановив, що останній нараховує 2 216 451,98 грн трьох відсотків річних таким чином:

- за прострочення оплати V етапу за листопад 2023 року на суму боргу 38 075 495,04 грн за період прострочення 23.11.2023 - 26.12.2023 - 106 402,75 грн;

- за прострочення оплати V етапу за грудень 2023 року на суму боргу 34 780 336,38 грн за період прострочення 23.12.2023 - 27.12.2023 - 14 293,29 грн;

- за прострочення оплати ІІІ етапу за січень 2024 року на суму боргу 36 922 377,90 грн за період прострочення 11.01.2024 - 17.01.2024 - 21 184,97 грн;

- за прострочення оплати ІV етапу за січень 2024 року:

на суму боргу 73 844 755,78 грн за період прострочення 17.01.2024 - 21.01.2024 - 30 264,24 грн;

на суму боргу 36 922 377,90 грн за період прострочення 22.01.2024 - 25.01.2024 - 12 105,70 грн;

на суму боргу 18 461 188,94 грн за період прострочення 26.01.2024 - 14.02.2024 - 30 264,24 грн;

- за прострочення оплати V етапу за січень 2024 року на суму боргу 73 844 755,76 грн за період прострочення 23.01.2024 - 14.02.2024 - 139 215,52 грн;

- за прострочення оплати V етапу за лютий 2024 року на суму боргу 40 500 017,8 грн за період прострочення 23.02.2024 - 28.02.2024 - 19 918,04 грн;

- за прострочення оплати І етапу за березень 2024 року на суму боргу 52 128 356,93 грн за один день - 28.02.2024 - 4 272,82 грн;

- за прострочення оплати ІІІ етапу за березень 2024 року на суму боргу 52 128 356,93 грн за період прострочення 12.03.2024 - 24.04.2024 - 188 003,91 грн;

- за прострочення оплати ІV етапу за березень 2024 року:

на суму боргу 52 128 356,93 грн за період прострочення 19.03.2024 - 24.04.2024 - 158 094,20 грн;

на суму боргу 43 310 035,23 грн за один день - 25.04.2024 - 3 550 грн;

- за прострочення оплати V етапу за березень 2024 року на суму боргу 52 128 356,92 грн за період прострочення 23.03.2024 - 25.04.2025 - 145 275,75 грн;

- за прострочення оплати І етапу за квітень 2024 року на суму боргу 37 855 209,60 грн за період прострочення 30.03.2024 - 22.05.2024 - 167 555,85 грн;

- за прострочення оплати ІІ етапу за квітень 2024 року на суму боргу 37 855 209,60 грн за період прострочення 05.04.2024 - 22.05.2024 - 148 938,53 грн;

- за прострочення оплати ІІІ етапу за квітень 2024 року:

на суму боргу 37 855 209,60 грн за період прострочення 11.04.2024 - 22.05.2024 - 130 321,21 грн;

на суму боргу 31 839 533,67 грн за один день - 23.05.2024 - 2 609,80 грн;

- за прострочення оплати ІV етапу за квітень 2024 року на суму боргу 37 855 209,60 грн за період прострочення 17.04.2024 - 23.05.2024 - 114 806,78 грн;

- за прострочення оплати V етапу за квітень 2024 року на суму боргу 37 855 209,60 грн за період прострочення 23.04.2024 - 23.05.2024 - 96 189,47 грн;

- за прострочення оплати І етапу за травень 2024 року на суму боргу 35 986 107,46 грн за період прострочення 30.04.2024 - 20.06.2024 - 153 383,41 грн;

- за прострочення оплати ІІ етапу за травень 2024 року:

на суму боргу 35 986 107,46 грн за період прострочення 07.05.2024 - 20.06.2024 - 132 735,64 грн;

на суму боргу 2 284 878,50 грн за період прострочення 21.06.2024 - 23.06.2024 - 561,86 грн;

- за прострочення оплати ІІІ етапу за травень 2024 року на суму боргу 35 986 107,46 грн за період прострочення 11.05.2024 - 23.06.2024 - 129 786,96 грн;

- за прострочення оплати ІV етапу за травень 2024 року на суму боргу 35 986 107,46 грн за період прострочення 17.05.2024 - 23.06.2024 - 112 087,88 грн;

- за прострочення оплати V етапу за травень 2024 року на суму боргу 35 986 107,44 грн за період прострочення 23.05.2024 - 23.06.2024 - 94 389,79 грн;

- за прострочення І етапу за червень 2024 року на суму боргу 37 688 846,40 грн за період прострочення 30.05.2024 - 09.06.2024 - 33 981,75 грн;

- за прострочення ІІ етапу за червень 2024 року:

на суму боргу 37 688 846,40 грн за період прострочення 05.06.2024 - 09.06.2024 - 15 446,25 грн;

на суму боргу 28 266 634,80 грн за період прострочення 10.06.2024 - 11.06.2024 - 4 633,87 грн;

- за прострочення ІІІ етапу за червень 2024 року:

на суму боргу 37 688 846,40 грн за один день 11.06.2024 - 3 089,25 грн;

на суму боргу 18 844 423,20 грн за період прострочення 12.06.2024 - 13.06.2024 - 3 089,25 грн.

Такий розрахунок позивача є обґрунтованим та арифметично правильним.

Розрахунок інфляційних втрат в сумі 6 825 084,15 грн позивач здійснює таким чином:

- за прострочення оплати V етапу за листопад 2023 року на суму боргу 38 075 495,04 грн за період прострочення 23.11.2023 - 26.12.2023 - 266 528,47 грн;

- за прострочення оплати ІІІ етапу за березень 2024 року на суму боргу 52 128 356,93 грн за період прострочення 12.03.2024 - 24.04.2024 - 365 419,78 грн

- за прострочення оплати ІV етапу за березень 2024 року на суму боргу 52 128 356,93 грн за період прострочення 19.03.2024 - 24.04.2024 - 104 256,71 грн;

- за прострочення оплати V етапу за березень 2024 року на суму боргу 52 128 356,92 грн за період прострочення 23.03.2024 - 25.04.2025 - 104 256,71 грн;

- за прострочення оплати І етапу за квітень 2024 року на суму боргу 37 855 209,60 грн за період 30.03.2024 - 22.05.2024 - 303 295,90 грн;

- за прострочення оплати ІІ етапу за квітень 2024 року на суму боргу 37 855 209,60 грн за період прострочення 05.04.2024 - 22.05.2024 - 303 295,90 грн;

- за прострочення оплати ІІІ етапу за квітень 2024 року на суму боргу 37 855 209,60 грн за період прострочення 11.04.2024 - 22.05.2024 - 303 295,90 грн;

- за прострочення оплати ІV етапу за квітень 2024 року на суму боргу 37 855 209,60 грн за період прострочення 17.04.2024 - 23.05.2024 - 227 131,26 грн;

- за прострочення оплати V етапу за квітень 2024 року на суму боргу 37 855 209,60 грн за період прострочення 23.04.2024 - 23.05.2024 - 227 131,26 грн;

- за прострочення оплати І етапу за травень 2024 року на суму боргу 35 986 107,46 грн за період прострочення 30.04.2024 - 20.06.2024 - 1 012 361,18 грн;

- за прострочення оплати ІІ етапу за травень 2024 року на суму боргу 35 986 107,46 грн за період прострочення 07.05.2024 - 20.06.2024 - 1 012 361,18 грн;

- за прострочення оплати ІІІ етапу за травень 2024 року на суму боргу 35 986 107,46 грн за період прострочення 11.05.2024 - 23.06.2024 - 1 012 361,18 грн;

- за прострочення оплати ІV етапу за травень 2024 року на суму боргу 35 986 107,46 грн за період прострочення 17.05.2024 - 23.06.2024 - 791 694,36 грн;

- за прострочення оплати V етапу за травень 2024 року на суму боргу 35 986 107,44 грн за період прострочення 23.05.2024 - 23.06.2024 - 791 694,36 грн.

Суд встановив, що розрахунок позивача є обґрунтованим та арифметично правильним.

Доводи відповідача про те, що своєчасність ним оплати за електричну енергію залежить від виконання іншими учасниками ринку електричної енергії своїх зобов'язань за договором надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг, суд сприймає критично з огляду на таке.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України "Про ринок електричної енергії".

З метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. (ч. 1 ст. 62 Закону України "Про ринок електричної енергії")

Суд встановив, що Договір містить умови щодо його укладення на виконання сторонами спеціальних обов'язків на ринку електричної енергії (п. 1.1. Договору), покладення яких передбачене положеннями Закону України "Про ринок електричної енергії" та постанови Кабінету Міністрів України № 483 від 05.06.2019, якою затверджене "Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії". (далі - Положення про ПСО).

Цим Положенням визначено: загальносуспільний інтерес, для забезпечення якого на учасників ринку покладаються спеціальні обов'язки; зміст та обсяг спеціальних обов'язків, що покладаються на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії згідно з цим Положенням (далі - спеціальні обов'язки); учасників ринку, на яких покладаються спеціальні обов'язки; обсяг прав учасників ринку, на яких покладаються спеціальні обов'язки, необхідних для їх виконання; категорії споживачів, яких стосуються спеціальні обов'язки; територію та строк виконання спеціальних обов'язків; джерела фінансування та порядок визначення компенсації, що надається учасникам ринку, на яких покладаються спеціальні обов'язки. (абз. 2 п. 1 Положення про ПСО)

Спеціальні обов'язки покладаються на таких учасників ринку електричної енергії: виробників електричної енергії, перелік яких наведено у додатку 1 (далі - виробники); постачальників універсальних послуг; гарантованого покупця; операторів систем розподілу виключно в частині обов'язкового придбання технологічних витрат електричної енергії в порядку та на умовах, визначених цим Положенням; постачальника "останньої надії"; оператора системи передачі електричної енергії в частині придбання послуги із забезпечення безперебійного функціонування постачальника "останньої надії". (п. 4 Положення про ПСО)

До спеціальних обов'язків належить, зокрема:

постачання електричної енергії побутовим споживачам постачальників універсальних послуг за фіксованими цінами, визначеними у додатку 3;

надання постачальниками універсальних послуг гарантованому покупцю послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (далі - послуга постачальників універсальних послуг) за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг за примірною формою згідно з додатком 2 і відповідне прийняття та оплата послуг постачальників універсальних послуг гарантованим покупцем;

надання гарантованим покупцем виробникам послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів (далі - послуга гарантованого покупця) за договорами про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів гарантованим покупцем за примірною формою згідно з додатком 4 і відповідне прийняття та оплата послуг гарантованого покупця виробниками;

придбання постачальниками універсальних послуг, що діють в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України", за результатами проведення електронних аукціонів у акціонерного товариства "НАЕК "Енергоатом" стандартних продуктів BASE_М для постачання побутовим споживачам таких постачальників універсальних послуг в обсязі їх мінімального споживання електричної енергії в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України" за годину в аналогічному місяці попереднього року за ціною індекс РДН BASE в торговій зоні "об'єднаної енергосистеми України" ("бази") за період М-3, де М - розрахунковий місяць. (п. 5 Постанови про ПСО)

Виробники зобов'язані: 1) укласти з гарантованим покупцем договори про надання послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів гарантованим покупцем (далі - договір 1); 2) своєчасно надавати гарантованому покупцю інформацію, необхідну для розрахунку прогнозної та фактичної вартості послуги гарантованого покупця; 3) оплачувати своєчасно та у повному обсязі гарантованому покупцю вартість послуги гарантованого покупця; 4) виконувати інші умови договору 1; 5) оприлюднювати щомісяця до 25 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, на власному веб-сайті інформацію про вартість та оплату послуги гарантованого покупця. (п. 7 Положення про ПСО)

Гарантований покупець зобов'язаний: 1) укласти з виробниками договори 1 та з постачальниками універсальних послуг договори про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг (далі - договір 2); 2) оплачувати своєчасно та у повному обсязі постачальникам універсальних послуг вартість надання постачальниками універсальних послуг гарантованому покупцю послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів за умови відсутності у постачальника універсальних послуг заборгованості перед акціонерним товариством "НАЕК "Енергоатом" за поставлену електричну енергію згідно з пунктом 5 цього Положення. (пп. 1, 2 п. 8 Положення про ПСО)

Постачальники універсальних послуг зобов'язані: здійснювати купівлю електричної енергії на електронних аукціонах за двосторонніми договорами, на ринку “на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку електричної енергії в обсягах, що необхідні для постачання побутовим споживачам; укласти з гарантованим покупцем договір 2. (пп. 1, 3 п. 9 Положення про ПСО)

Виконання спеціальних обов'язків, передбачених цим Положенням, повинне забезпечувати покриття економічно обґрунтованих витрат учасника ринку на їх виконання. Джерелами фінансування витрат оператора системи розподілу за виконання спеціальних обов'язків є тарифи на послуги з розподілу електричної енергії відповідного оператора системи розподілу. У разі понесення витрат на виконання передбачених цим Положенням спеціальних обов'язків оператор системи розподілу має право клопотати про перегляд зазначених тарифів у порядку, визначеному НКРЕКП, або про здійснення інших заходів, передбачених відповідними нормативно-правовими актами, затвердженими НКРЕКП, з метою покриття своїх економічно обґрунтованих витрат. Джерелами фінансування витрат виробників за виконання спеціальних обов'язків є відповідна компенсація, порядок здійснення якої визначається Кабінетом Міністрів України. (п. 16 Положення про ПСО)

Отже, Положення про ПСО встановлює спеціальний механізм взаємовідносин учасників ринку електричної енергії, у тому числі "виробників електричної енергії", "постачальників універсальних послуг" та "гарантованого покупця", а саме шляхом укладення між ними окремих відповідних договорів у схемі відносин:

- "виробник" - "гарантований покупець" - договір про надання послуги із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів гарантованим покупцем (за формою, наведеною у додатку № 4);

- "гарантований покупець" - "постачальник універсальних послуг" - договір про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг (за формою, наведеною у додатку № 2);

- "виробник" - ДП "НАЕК "Енергоатом" - "постачальник універсальних послуг" - договір щодо придбання за результатами проведення електронних аукціонів стандартних продуктів BASE_М для постачання побутовим споживачам.

Тобто АТ "НАЕК "Енергоатом" ("виробник") та ТОВ "Черкасиенергозбут" уклали договір № 65-150-SD-21-00-411 купівлі-продажу електричної енергії з постачальником універсальних послуг у межах наведеної схеми взаємовідносин, яка установлена окресленими правовими положеннями, а тому вони повинні дотримуватися положень Положення про ПСО у частині встановлених прав та обов'язків, зокрема обов'язку АТ "НАЕК "Енергоатом", як виробника, поставити електричну енергію та кореспондуючого права у ТОВ "Черкасиенергозбут" отримати її від АТ "НАЕК "Енергоатом".

Постачання електричної енергії - продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії. (п. 68 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії")

За договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. (абз. 1 ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України, який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин цій справі)

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. (ст. 655 ЦК України)

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що зобов'язання, які виникли між АТ "НАЕК "Енергоатом" та ТОВ "Черкасиенергозбут", носять характер купівлі-продажу. За такими зобов'язаннями АТ "НАЕК "Енергоатом" повинно передати визначений договором об'єм електричної енергії, а ТОВ "Черкасиенергозбут" зобов'язане прийняти та сплатити її вартість.

ТОВ "Черкасиенергозбут" є постачальником універсальної послуги.

Постачальник універсальної послуги - визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який виконує зобов'язання щодо надання універсальної послуги. (п. 67 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії")

Універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам. (абз. 1 ч. 1 ст. 63 Закону України "Про ринок електричної енергії")

Підсумовуючи викладене, суд доходить висновку, що передбачений умовами договору №65-150-SD-21-00411 статус ТОВ "Черкасиенергозбут" - постачальника універсальної послуги стосується лише прав та обов'язків сторін стосовно обов'язковості продажу електричної енергії її виробником, а тому у незалежності від наведеного статусу, ТОВ "Черкасиенергозбут" виступає за договором лише покупцем електричної енергії, тобто має договірний статус покупця.

Щодо грошових розрахунків між "виробником", "гарантованим покупцем" та "постачальником універсальних послуг" за укладеними договорами, то суд зазначає таке.

15.09.2021 між ТОВ "Черкасиенергозбут" (постачальником універсальних послуг) та Державним підприємством "Гарантований покупець" (далі - ДП "Гарантований покупець") укладено Договір № 2316/02/21 про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг, який укладено з метою виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії на період з 01 жовтня 2021 року до 30 квітня 2022 року з метою надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів. У такому договорі визначено порядок розрахунків, який наведено у Примірному договорі про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів постачальником універсальних послуг (додаток № 2 Положення про ПСО)

Суд не спростовує твердження відповідача, що у схемі договірних відносин між "виробником", "гарантованим покупцем" та "постачальником універсальних послуг" існує певна синхронність виконання ними взятих на себе грошових зобов'язань, проте судом встановлено, що ні умови Примірних договорів, ні умови наведених договорів не містять договірних умов щодо джерел коштів, які приймають участь у ланцюгу фінансових зобов'язань учасників ринку електричної енергії при виконанні спеціальних обов'язків за наведеним Положенням з метою дотримання відповідної синхронності руху коштів. Тобто, вони не містять вказівки на те, що при виконанні договірних зобов'язань сторони використовують лише ті кошти, які надійшли від попереднього їх платника у ланцюгу взаємних розрахунків.

Постанова Кабінету Міністрів України №483 від 05.06.2019, затверджене нею Положення та Примірні договори для забезпечення загальносуспільних інтересів установлюють лише механізм організації договірних відносин між учасниками ринку електричної енергії, але безпосередньо не визначають джерел розрахунків (джерел надходження коштів: безпосередньо від іншого учасника передбаченої схеми відносин чи інших джерел за результатами власної господарської діяльності), які існують у межах таких договірних відносин, у тому числі і для "постачальників універсальних послуг", з огляду на що ТОВ "Черкасиенергозбут" зобов'язане сплачувати вартість отриманої електричної енергії незалежно від джерела надходження коштів та без огляду на їх надходження від попереднього учасника у ланцюгу взаємних розрахунків.

До таких правових висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18.09.2024 у справі №918/1304/23, від 12.02.2025 у справі № 909/1083/23.

З урахуванням наведеної позиції суд доходить висновку, що ТОВ "Черкасиенергозбут" зобов'язане сплачувати вартість отриманої електричної енергії у строк визначений Договором, незалежно від джерела надходження коштів.

Щодо клопотання відповідача про зменшення розміру 3 % річних на 99 % суд зазначає таке.

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. (ч. 1 ст. 526 ЦК України)

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). (ст. 610 ЦК України)

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. (ч. 2 ст. 625 ЦК України)

Верховний Суд неодноразово наголошував, що за змістом наведеної норми нарахування інфляційних втрат та 3 % річних на суму боргу входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 у справах №703/2718/16-ц та №646/14523/15-ц, постанови Верховного Суду від 04.10.2019 у справі №915/880/18, від 26.09.2019 у справі №912/48/19, від 18.09.2019 у справі №908/1379/17).

Інфляційні та річні проценти нараховуються на суму простроченого основного зобов'язання. Тому зобов'язання зі сплати інфляційних та річних процентів є акцесорним, додатковим до основного, залежить від основного і поділяє його долю. Отже, вимога про сплату інфляційних та річних процентів є додатковою до основної вимоги (постанова Великої Палати Верховного Суду від 07.04.2020 у справі №910/4590/19).

Вимагати сплату суми боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних є правом кредитора, яким останній наділений в силу нормативного закріплення зазначених способів захисту майнового права та інтересу (постанова Верховного Суду від 05.07.2019 у справі №905/600/18).

Визначене ч. 2 ст. 625 ЦК України право стягнення інфляційних втрат і 3 % річних є мінімальними гарантіями, які надають кредитору можливість захистити згадані вище інтереси; позбавлення кредитора можливості реалізувати це право порушуватиме баланс інтересів і сприятиме виникненню ситуацій, за яких боржник повертатиме кредитору грошові кошти, які через інфляційні процеси матимуть іншу цінність порівняно з моментом, коли такі кошти були отримані (у тому числі у вигляді прострочення оплати відповідних товарів та послуг).

У п. 85 постанови від 03.10.2023 у справі №686/7081/21 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що з огляду на компенсаторний характер заходів відповідальності у цивільному праві, виходячи з принципів розумності, справедливості та пропорційності, суд за певних умов може зменшити розмір як неустойки, штрафу, так і процентів річних за час затримки розрахунку відповідно до статті 625 ЦК України, оскільки всі вони спрямовані на відновлення майнової сфери боржника. Інакше кажучи, з урахуванням конкретних обставин справи, які мають юридичне значення, та, зокрема, зазначених вище критеріїв, суд може зменшити загальний розмір відсотків річних як відповідальності за час прострочення грошового зобов'язання (див. mutatis mutandis постанову Великої Палати Верховного Суду від 18.03.2020 у справі №902/417/18 (пункт 8.38)).

У постанові від 18.03.2020 у справі № 902/417/18 (на яку також посилається відповідач) Велика Палата Верховного Суду виснувала, що з огляду на компенсаційний характер заходів відповідальності у цивільному праві, з огляду на принципи розумності, справедливості та пропорційності, суд за певних умов може зменшити розмір як неустойки, штрафу, так і відсотків річних за час затримки розрахунку відповідно до статті 625 ЦК України, оскільки всі вони спрямовані на відновлення майнової сфери кредитора. Отже, з урахуванням конкретних обставин справи, які мають правове значення, та, зокрема, зазначених критеріїв суд може зменшити загальний розмір відсотків річних як відповідальності за час прострочення грошового зобов'язання.

Отже, Велика Палата Верховного Суду у справі № 902/417/18 зробила загальний висновок про можливість суду за певних умов зменшити розмір процентів річних, нарахованих на підставі статті 625 Цивільного кодексу України, тоді як підстави та обставини для такого зменшення процентів річних суд повинен встановлювати у кожному конкретному випадку.

Водночас Велика Палата Верховного Суду у постанові від 02.07.2025 у справі № 903/602/24 сформувала правовий висновок щодо межі, до якої можливе зменшення річних за ч. 2 ст. 625 ЦК України, відповідно до якого три проценти річних (якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом) є мінімальним розміром процентів річних, на які може розраховувати кредитор у разі неналежного виконання зобов'язання боржником. Тому зменшення судом процентів річних можливе лише до такого розміру, тобто не менше ніж три проценти річних. Відтак розмір процентів річних, який становить законодавчо встановлений розмір трьох процентів річних (якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом), не підлягає зменшенню судом.

З викладеного випливає, що суд не може зменшити визначений Цивільним кодексом України мінімальний розмір трьох процентів річних, тому клопотання відповідача про зменшення 3% річних не підлягає задоволенню.

Щодо тверджень відповідача про те, що для відповідача настали форс-мажорні обставини, суд зазначає таке.

У випадку виникнення форс-мажорних обставин, що унеможливлюють виконання Сторонами своїх зобов'язань, Сторони звільняються від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх зобов'язань на час дії зазначених обставин. (п. 9.2. Договору)

Єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання форс - мажорних обставин як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань за цим Договором, є сертифікат Торгово-промислової палати України. (п. 9.3. Договору)

Сторона, для якої склалася неможливість виконання зобов'язань за цим Договором через форс-мажорні обставини, зобов'язана не пізніше 1 (одного) робочого дня з дати настання таких обставин письмово (шляхом направлення електронного листа, скріпленого КЕП керівника та рекомендованого листа) інформувати іншу Сторону про настання обставин непереборної сили та про їх наслідки. Такий же порядок застосовується Сторонами щодо повідомлення про припинення дії обставин непереборної сили та їх наслідків. (п. 9.4. Договору)

На підтвердження настання форс-мажорних обставин саме за договором № 65-150-SD-21-00411 відповідач надав лист від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 Торгово-промислової палати України (далі - ТПП України), яким остання засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".

Проте, сертифікату ТПП України, як це передбачено п. 9.3. Договору, як і доказів інформування позивача в порядку встановленому п. 9.4. Договору, про настання для відповідача форс-мажорних обставин, відповідач суду не надав.

У постановах Верховного Суду від 25.01.2022 у справі № 904/3886/21 та від 30.11.2021 у справі № 913/785/17 визначено, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них, як на підставу неможливості виконання зобов'язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов'язання.

Доведення наявності непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов'язання. Саме вона повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку виконання зобов'язання; доведення наявності непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов'язання. Саме вона має подавати відповідні докази в разі виникнення спору. Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 15.06.2018 у справі № 915/531/17, від 26.05.2020 у справі № 918/289/19, від 17.12.2020 у справі № 913/785/17, від 30.11.2021 у справі № 913/785/17.

Отже відповідач не довів наявності об'єктивних та реальних причин неможливості виконання ним своїх договірних зобов'язань, причинно-наслідкового зв'язку між зобов'язаннями, які сторона не може виконати, та обставинами (їхнім результатом), на які сторона посилається, як на підставу неможливості виконати зобов'язання.

Підсумовуючи викладене суд задовольняє позовні вимоги повністю.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут", (ідентифікаційний код 42474208, вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, 18002) на користь Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (ідентифікаційний код 24584661, вул. Назарівська, 3, м. Київ, 01032) в особі філії "Відокремлений підрозділ "Енергоатом-Трейдинг" Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (ідентифікаційний код 42041573, вул. Назарівська, 3, м. Київ, 01032) 2 216 451,98 грн - три проценти річних; 6 825 084,15 грн - інфляційні втрати та витрати на сплату судового збору у розмірі 108 498,43 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати сторонам за допомогою системи "Електронний суд".

Повне рішення складено та підписано 15.09.2025.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА