65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"09" вересня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/1435/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Степанової Л.В.
при секретарі судового засідання Барбанягра К.Е.
за участю представників сторін:
від позивача: Пахомова О.А. (приймала участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції);
від відповідача: не з'явився;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, Кдоський узвіз, 9/1, код ЄДРПОУ 30019801) до відповідача Приватного підприємства «Житлово-експлуатаційний комплекс «Мегаполіс» (67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова, 2, код ЄДРПОУ 35157251) про стягнення 6 640,47грн
Акціонерне товариство «Укртрансгаз» звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до відповідача Приватного підприємства «Житлово-експлуатаційний комплекс «Мегаполіс» про стягнення 6 640,47грн.
В обґрунтування позову Акціонерне товариство «Укртрансгаз» посилається на неналежне виконання Приватним підприємством «Житлово-експлуатаційний комплекс «Мегаполіс» зобов'язань щодо відібрання без номінацій обсягів природного газу у березні 2017.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 28.04.2025 відкрито провадження у справі №916/1435/25, ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 22.05.2025 о 12:55.
В судовому засіданні від 22.05.2025 було оголошено перерву на 03.07.2025 о 11:50 про що зазначено в протоколі судового засідання.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.05.2025 викликано учасників справи у судове засідання.
В судове засідання від 03.07.2025 представники сторін не з'явилися.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 відкладено судове засідання на 05.08.2025 о 11:40 та викликано учасників справи у судове засідання.
Однак, у зв'язку із перебуванням судді Степанової Л.В. на лікарняному з 04.08.2025 судове засідання 05.08.2025 не відбулося.
Враховуючи повернення судді Степанової Л.В. з лікарняного, ухвалою суду від 11.08.2025 призначено судове засідання на 09.09.2025 о 12:00 та викликано учасників справи у судове засідання.
В судовому засіданні від 09.09.2025 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі №916/1435/25.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
Як вказує позивач, у період до 01 січня 2020 року Акціонерне товариство «Укртрансгаз» (позивач) здійснювало господарську діяльність із транспортування природного газу магістральними трубопроводами відповідно до Ліцензії, виданої згідно з постановою НКРЕКП №211 від 28.02.2013, зі строком дії до 01.01.2020 та виконувало функції Оператора газотранспортної системи (Оператор ГТС), який відповідно до ст. 20 Закону України «Про ринок природного газу» на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу.
Позивач зазначає, що Приватне підприємство «Житлово-експлуатаційний Комплекс «Мегаполіс» (відповідач) є Споживачем природного газу в розумінні п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» та водночас є підприємством, що виробляє, транспортує та постачає теплову енергію, надає послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, на якого поширюється дія Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» від 03.11.2016 №1730-VIII, у відносинах із врегулювання заборгованості за спожитий природний газ. Відповідач, без поданих постачальником газу номінацій, у березні 2017 року здійснив відбір природного газу в обсязі 1,532 тис. куб. м , на які у нього відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів.
Як стверджує позивач, внаслідок здійснення відповідачем у березні 2017 року відбору природного газу з газотранспортної системи в обсязі 1,532 тис. куб. м без поданих постачальником газу номінацій, на які у відповідача відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, та на підставі частини 2 статті 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», у відповідача 29.08.2021 (дата набрання чинності ст. 8 Закону України № 1730) виникли зобов'язання перед позивачем протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (сплатити) 9085,37грн вартості відібраних обсягів природного газу.
Позивач вказує, що 19.08.2022 набрала чинності нова редакція ч. 2 та доповнено ч. 3 ст. 8 Закону України №1730 (згідно Закону № 2479-IX від 29.07.2022), відповідно до яких: Підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води), які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, зобов'язані, незалежно від включення до реєстру, укладення договору реструктуризації та підписання акта звіряння взаєморозрахунків, протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (оплатити) особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість: відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положеннями про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України «Про ринок природного газу», чинними протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів; послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами, встановленими постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, чинними протягом періоду таких відборів. Обсяги природного газу, зазначені в частині другій цієї статті, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/ звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання (ч. 2, ч. 3 ст.8 Закону України №1730 згідно із Законом № 2479-IX від 29.07.2022).
Позивач зазначає, що на момент звернення із позовом до суду, відповідач в порушення покладених на нього приписами ч. 2 ст. 8 Закону України №1730 обов'язків перед позивачем з оплати щомісяця рівними частинами вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу починаючи із 01.10.2021 протягом 42 місяці в сумі 5 299,98грн не виконав, чим систематично порушує права та законні інтереси позивача. Зазначені обставини фактичного відбору природного газу без номінацій у період березня 2017 року, а також фактичні обставини укладення між відповідачем та НАК «Нафтогаз України» договору постачання природного газу від 30.08.2016 №3664/1617-ТЕ-23 та натомість відсутність підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальником щодо обсягів 1,532 тис. куб. м підтверджуються документально, зокрема: 1). Звітом (алокацією) АТ «Одесагаз» про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ «Одесагаз», між замовниками послуг транспортування в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2017 рік підтверджується загальний обсяг відбору природного газу (1,532 тис. куб. м), вказаний Звіт АТ «Одесагаз» було надано позивачу на виконання обов'язку оператора суміжної системи - оператора ГРМ у відповідності до вимог глави 2, глави 3 розділу ХІІ Кодексу газотранспортної системи, а також відповідно до вимог глави 3 розділу IX та глави 3 розділу XІV Кодексу газорозподільних систем. 2). Наданими підтверджуючими документами АТ «НАК «Нафтогаз України» під час розгляду справи №916/2438/19, якими підтверджуються відсутність підписаних постачальником природного газу Актів на обсяги, що відібрані відповідачем з газотранспортної системи, вартість яких він зобов'язаний компенсувати позивачу відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону №1730, укладеним договором №3664/1617-ТЕ-23 від 30.08.2016 та підписаним лише з боку відповідача актом підтверджуються обсяги, тариф та категорія використання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню; листом АТ «НАК «Нафтогаз України» №26-2123/1.2-17 від 02.03.2017 на адресу ПП «ЖЕК «Мегаполіс» про забезпечення природним газом підтверджується відсутність виділених постачальником номінацій на обсяги природного газу для відповідача у березні 2017 року; листом АТ «НАК «Нафтогаз України» №26-3559/1.2-17 від 19.04.2017 на адресу ПП «ЖЕК «Мегаполіс» про повернення актів приймання-передачі природного газу за березень 2017 за договором №3664/1617-КП-23 від 30.08.2016 - підтверджується відсутність номінацій постачальника на березень 2017 та відсутність підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальником щодо обсягів 1,532 тис. куб. м, про постачання природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням. Відповідно до пунктів 1.2, 5.2, 5.3 вказаного договору №3664/1617-КП-23 від 30.08.2016, ціна газу для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням за 1000 куб. м газу становить 4942,00грн без ПДВ, ціна разом з ПДВ - 5930,40 грн. 3). Реєстром реалізації природного газу за прямими договорами НАК «Нафтогаз України» теплопостачальним підприємствам у березні 2017 року - підтверджується відсутність постачання відповідачу природного газу в обсязі 1,532 тис. куб. м для надання послуг з опалення та постачання гарячої води для населення.
Щодо розміру заборгованості позивач вказує, що відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону №1730, відповідач протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, зобов'язаний щомісяця оплачувати Позивачу 1/72 частину від суми 9 085,37грн загальної вартості природного газу в обсязі 1,532 тис. куб. м, що становить по 126,19грн щомісяця. Натомість, за період починаючи з 01.10.2021 оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу відповідач щомісячними рівними частинами не здійснив, в зв'язку із чим на день подання позову до суду, заборгованість відповідача перед позивачем становить 5 299,98грн, що складають 42 із 72 щомісячних рівних частини від 9 085,37грн загальної вартості відібраних ним без номінацій природного газу в обсязі 1,532 тис. куб. метрів.
У зв'язку з простроченням відповідачем зобов'язань з оплати 5 299,98грн, які складають 42/72 рівних частини від вартості відібраних ним без номінацій обсягів природного газу, позивачем на підставі ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України, нараховано відповідачу 3% річних в розмірі 271,36грн, інфляційні втрати в розмірі 1069,13грн.
Враховуючи викладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та стягнути з відповідача 5 299,98грн заборгованості за період із 01.10.2021 по 31.03.2025 з оплати частини вартості відібраних без номінацій у березні 2017 року обсягів природного газу, 271,36грн 3% річних, 1 069,13грн інфляційних витрат.
Відповідач в засідання суду не з'явився, відзиву на позов не надав, своїм правом на захист не скористався у зв'язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У період до 01 січня 2020 року Акціонерне товариство «Укртрансгаз» здійснювало господарську діяльність із транспортування природного газу магістральними трубопроводами відповідно до Ліцензії, виданої згідно з постановою НКРЕКП №211 від 28.02.2013, зі строком дії до 01.01.2020 та виконувало функції Оператора газотранспортної системи, який відповідно до ст. 20 Закону України «Про ринок природного газу» на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу.
Відповідач є Споживачем природного газу в розумінні п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» та водночас є підприємством, що виробляє, транспортує та постачає теплову енергію, надає послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, на якого поширюється дія Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» від 03.11.2016 №1730-VIII, у відносинах із врегулювання заборгованості за спожитий природний газ.
Відповідно до ч. 2 статті 8 Закону №1730, в редакції, яка набрала чинності 29.08.2021, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України «Про ринок природного газу», чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
19.08.2022 набрала чинності нова редакція частини 2 та доповнено частиною 3 статті 8 Закону України №1730 (згідно Закону № 2479-IX від 29.07.2022), відповідно до яких: Підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води), які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, зобов'язані, незалежно від включення до реєстру, укладення договору реструктуризації та підписання акта звіряння взаєморозрахунків, протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (оплатити) особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість: відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положеннями про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України «Про ринок природного газу», чинними протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів; послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами, встановленими постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, чинними протягом періоду таких відборів. Обсяги природного газу, зазначені в частині другій цієї статті, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/ звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання (ч. 2, ч. 3 ст.8 Закону України №1730 згідно із Законом № 2479-IX від 29.07.2022).
З метою виробництва відповідачем теплової енергії для надання послуг теплопостачання у період березня 2017 року населенню для споживача природного газу - Приватного підприємства «Житлово-експлуатаційний Комплекс «Мегаполіс», номінації Оператору газотранспортної системи жодним постачальником природного газу не подавалися.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ринок природного газу», Оператор газотранспортної системи на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб'єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу.
Кодексом ГТС на позивача, як на суб'єкта, що здійснював функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року, також покладено обов'язок здійснення фізичного балансування, чим є заходи, що вживаються оператором газотранспортної системи для забезпечення цілісності газотранспортної системи, а саме, необхідного співвідношення обсягів природного газу, що фізично надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, фізично відібраного з точок виходу (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).
На виконання такого обов'язку, позивач у спірний період з метою забезпечення стабільного рівня функціонування газотранспортної системи, належним чином здійснив безперебійне транспортування природного газу магістральними трубопроводами, зокрема балансування газотранспортної системи в обсягах, необхідних для задоволення очікуваного попиту усіх суб'єктів ринку природного газу, у тому числі відповідача.
Водночас відповідач, без поданих постачальником газу номінацій, здійснив відбір природного газу в березні 2017 року в обсязі 1,532 тис. куб. м, на які у нього відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів.
Зазначені обставини фактичного відбору природного газу без номінацій у період березня 2017 року, а також фактичні обставини укладення між відповідачем та НАК «Нафтогаз України» договору постачання природного газу від 30.08.2016 № 3664/1617-ТЕ-23 та натомість відсутність підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальником щодо обсягів 1,532 тис. куб. м підтверджуються документально, зокрема звітом (алокацією) АТ «Одесагаз» про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ «Одесагаз», між замовниками послуг транспортування в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2017 рік підтверджується загальний обсяг відбору природного газу (1,532 тис. куб. м); наданими підтверджуючими документами АТ «НАК «Нафтогаз України» під час розгляду справи №916/2438/19, якими підтверджуються відсутність підписаних постачальником природного газу Актів на обсяги, що відібрані відповідачем з газотранспортної системи, вартість яких він зобов'язаний компенсувати позивачу відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону № 1730, укладеним договором № 3664/1617-ТЕ-23 від 30.08.2016 та підписаним лише з боку відповідача актом підтверджуються обсяги, тариф та категорія використання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню; листом АТ «НАК «Нафтогаз України» № 26-2123/1.2-17 від 02.03.2017 на адресу ПП «ЖЕК «Мегаполіс» про забезпечення природним газом підтверджується відсутність виділених постачальником номінацій на обсяги природного газу для відповідача у березні 2017 року; листом АТ «НАК «Нафтогаз України» №26-3559/1.2-17 від 19.04.2017 на адресу ПП «ЖЕК «Мегаполіс» про повернення актів приймання-передачі природного газу за березень 2017 за договором №3664/1617-КП-23 від 30.08.2016 - підтверджується відсутність номінацій постачальника на березень 2017 та відсутність підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальником щодо обсягів 1,532 тис. куб. м, про постачання природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням.
Реєстром реалізації природного газу за прямими договорами Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» теплопостачальним підприємствам у березні 2017 року - підтверджується відсутність постачання відповідачу природного газу в обсязі 1,532 тис. куб. м для надання послуг з опалення та постачання гарячої води для населення.
Як видно з матеріалів справи, внаслідок здійснення відповідачем у березні 2017 року відбору природного газу з газотранспортної системи в обсязі 1,532 тис. куб. м без поданих постачальником газу номінацій, на які у відповідача відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, та на підставі ч. 2 ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», у відповідача 29.08.2021 (дата набрання чинності ст. 8 Закону України № 1730) виникли зобов'язання перед позивачем протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (сплатити) 9085,37грн вартості відібраних обсягів природного газу.
Згідно ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. (ст. 525 ЦК України).
Станом на день розгляду справи відповідач заборгованість за період із 01.10.2021 по 31.03.2025 з оплати частини вартості відібраних без номінацій у березні 2017 року обсягів природного газу в сумі 5 299,98грн не сплатив, доказів, що спростовують позовні вимоги не надав у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за період із 01.10.2021 по 31.03.2025 з оплати частини вартості відібраних без номінацій у березні 2017 року обсягів природного газу в сумі 5 299,98грн обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача 271,36грн 3% річних, 1 069,13грн інфляційних витрат, слід зазначити наступне.
За вимогами ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом частини другої статті 625 Цивільного кодексу України нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов'язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за неналежне виконання зобов'язання.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних у сумі 271,36грн, вважає його вірним та зазначає, що стягненню з відповідача підлягають 3% річних у сумі 271,36грн.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат у сумі 1 069,13грн, вважає його вірним та зазначає, що стягненню з відповідача підлягають інфляційні втрати у сумі 1 069,13грн.
Відповідно до ст. 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є зокрема справедливість, добросовісність та розумність.
Згідно ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 рішення Європейського суду з прав людини у справі Салов проти України від 06.09.2005).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі Надточий проти України від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, позовні вимоги Акціонерного товариства «Укртрансгаз» до відповідача Приватного підприємства «Житлово-експлуатаційний комплекс «Мегаполіс» про стягнення 6 640,47грн у тому числі 5 299,98грн заборгованості за період із 01.10.2021 по 31.03.2025 з оплати частини вартості відібраних без номінацій у березні 2017 року обсягів природного газу, 271,36грн 3% річних, 1 069,13грн інфляційних витрат, обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2 422,40грн покласти на відповідача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 86, 129 , ст.ст. 232-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Позов Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, Кдоський узвіз, 9/1, код ЄДРПОУ 30019801) до відповідача Приватного підприємства «Житлово-експлуатаційний комплекс «Мегаполіс» (67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова, 2, код ЄДРПОУ 35157251) про стягнення 6 640,47грн - задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Житлово-експлуатаційний комплекс «Мегаполіс» (67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пирогова, 2, код ЄДРПОУ 35157251) на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, Кдоський узвіз, 9/1, код ЄДРПОУ 30019801) 5 299,98грн заборгованості за період із 01.10.2021 по 31.03.2025 з оплати частини вартості відібраних без номінацій у березні 2017 року обсягів природного газу, 271,36грн 3% річних, 1 069,13грн інфляційних витрат, 2 422,40грн судового збору.
Наказ видати згідно зі ст. 327 ГПК України.
Повне рішення складено 15 вересня 2025 р.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.В. Степанова