Рішення від 10.09.2025 по справі 914/2224/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.09.2025 Справа № 914/2224/25

Господарський суд Львівської області у складі судді Долінської О.З., за участю секретаря судового засідання Знетиняк Д.В.,

розглянувши матеріали справи за позовом: Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго", м. Львів

до відповідача: Державної податкової служби України в особі Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області, м. Львів

про: стягнення заборгованості в розмірі 34 316,58 грн.

Представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Ферин О.І. - представник згідно повноважень, які містяться в матеріалах справи

ВСТАНОВИВ:

На адресу Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" до відповідача: Державної податкової служби України в особі Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області про стягнення заборгованості в розмірі 34 316,58 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.07.2025, справу № 914/2224/25 розподілено для розгляду судді Долінській О.З.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 23.07.2025, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Судом постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи по суті призначено на 26.08.2025.

07.08.2025 представником відповідача подано на адресу суду в систему “Електронний суд» відзив на позовну заяву з додатками за вх. № 20900/25, відповідно до якого відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити повністю з підстав, викладених у відзиві.

11.08.2025 від представника позивача на адресу суду в систему “Електронний суд» надійшла відповідь на відзив з додатками за вх. № 20989/25, відповідно до якої позивач просить суд позов задоволити повністю з підстав, викладених у відповіді на відзив.

26.08.2025 в судовому засіданні, відповідно до ст. 216 ГПК України, оголошено перерву до 10.09.2025.

10.09.2025 представник позивача в судове засідання з розгляду справи по суті не з'явився, хоча належно був повідомлений про час, дату та місце судового засідання (докази містяться в матеріалах справи).

10.09.2025 представник відповідача в судове засідання з розгляду справи по суті з'явився, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву за вх. № 20900/25 від 07.08.2025 та поясненнях, наданих в судовому засіданні.

Стаття 43 ГПК України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Враховуючи вищенаведене, судом, згідно вимог ГПК України, надавалась в повному обсязі можливість учасникам справи щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів.

Враховуючи те, що норми ст. 81 ГПК України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом учасників справи подавати докази, а п.4 ч.3 ст.129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства - свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарським судом створені належні умови для надання сторонами доказів в обґрунтування своєї правової позиції у справі.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 74 ГПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

Отже, судом було забезпечено принцип змагальності сторін, рівність сторін, що полягає у наданні їм однакових можливостей для реалізації ними своїх процесуальних прав, з огляду на сплив строків для подання доказів, з метою дотримання прав позивача на своєчасне вирішення спору.

В силу приписів ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Одним із основних принципів (засад) господарського судочинства є, зокрема, розумність строків розгляду справи.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням частини першої статті 6 згаданої Конвенції (рішення Європейського суд з прав людини від 08.11.2005 у справі Смірнова проти України).

Водночас, необґрунтоване відкладення розгляду справи призводить до затягування строків її розгляду і перебування в стані невизначеності учасників процесу, що може призвести до порушення положень ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка покладає на національні суди обов'язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справ упродовж розумного строку.

Враховуючи те, що подані сторонами у цій справі докази дозволяють суду встановити та оцінити конкретні обставини (факти), якими учасники справи обґрунтовують свої позовні вимоги та заперечення позовних вимог і які мають суттєве значення для вирішення цього спору, а отже, розглянути та вирішити спір й здійснити розподіл судових витрат у цій справі, що в свою чергу, вказує на можливість виконання завдань господарського судочинства та з урахуванням необхідності дотримання розумних строків розгляду справи, суд вважає, що в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення у справі № 914/2224/25.

В судовому засіданні 10.09.2025, відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позиція позивача.

Позовна заява обґрунтована порушенням відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії під час перевірки на об'єкті відповідача. Позивач ствердив, що у акті про порушення зафіксовано порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 037439 за адресою: Львівська область, м.Жидачів, вулиця Вокзальна, 6 (нежитлове приміщення; прилад обліку заводський номер 77573818) - дії, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, пониження напруги у вимірювальних колах приладу обліку нижче рівня, передбаченого нормативно- технічними документами, перегорання запобіжника фази “В» (п.8.4.2, 2.3.4, 8.2.5, 5.5.5 ПРРЕЕ). Відповідач у добровільному порядку вартості недоврахованої електричної енергії не сплатив, відтак, позивач звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача недоврахованої електричної енергії в сумі 34 316,58 грн. Також, у позовній заяві позивач зазначає, що розрахунок суми судових витрат ПрАТ “Львівобленерго» на день подання позовної заяви становить 3 028,00 грн. судового збору та 20 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Позиція відповідача.

У відзиві на позовну заяву за вх. № 20900/25 від 07.08.2025, відповідач зазначає, зокрема, стосовно Протоколу №037439 а-ЛОЕ від 28.05.2025 засідання комісії ПрАТ “Львівобленерго» з розгляду актів про порушення, наступне.

28 травня 2025 року відбулося засідання комісії ПрАТ “Львівобленерго» з розгляду актів про порушення, відповідно складений Протокол №037439 а-ЛОЕ від 28.05.2025.

Відповідач зазначає, що з огляду на даний Протокол спостерігається, що була комісія, до якої входили Голова комісії, члени комісії та секретар комісії. Також, винесенне питання, яке розглядала комісія: акт про порушення №037439 від 05.02.2024 року. Але, графа у якій зазначено: “В присутності Споживача (представника)», порожня.

Відповідно до положення “Правил роздрібного ринку електричної енергії» Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення (пункт 8.2.6. глави 8.2 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії).

Однак, як зазначає відповідач, жодних повідомлень від ПрАТ “Львівобленерго» до Головного управління ДПС у Львівській області не надходило.

Між Приватним акціонерним товариством “Львівобленерго» (надалі - Оператор системи) в особі начальника Жидачівського РЕМ Чорного І.Б. та Головним управлінням ДПС у Львівській області (надалі - Споживач) в особі керівника - Кресяка В.В. укладено Договір №4406700 від 20.02.2020 року про надання послуг з розподілу електричної енергії.

За даним договором, Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №309, та Кодексом системи розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, за об'єктом технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є Додатком 2 цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікованих базах даних Оператора системи.

Відтак, відповідач зазначає, що між ПрАТ “Львівобленерго» та Головним управлінням ДПС у Львівській області укладено Договір, та, на його думку, було б за належне повідомити про проведення комісії у офіційному форматі, оскільки за послугу оператора розподільника електричної енергії Головне управління ДПС у Львівській сплачує у повному обсязі та виконує усі зобов'язання прописані у чинному Договорі.

Відповідач вказує на те, що згідно положення “Правил роздрібного ринку електричної енергії» Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання, а ПрАТ “Львівобленерго», не вважало за потрібне надіслати Головному управлінню ДПС у Львівській області повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відділення, в даних щодо споживача, які є наявні у оператора системи, з метою для прибуття на засідання комісії щодо розгляду акту про порушення, який стосується саме точки Головного управління ДПС у Львівській області, за адресою: м. Жидачів, вул. Вокзальна, буд. 6.

Крім того, відповідач вважає, що позивачем пропущено строк розгляду комісією ПрАТ “Львівобленерго» акту про порушення, зокрема, посилаючись на наступне. Відповідно до “Правил роздрібного ринку електричної енергії», затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року №312, встановлений термін розгляду акту про порушення у розмірі 90 календарних днів від дня його складання. Відтак, відповідач вважає, що Акт про порушення, не розглянутий у визначеному “Правилами роздрібного ринку електричної енергії» порядку протягом 90 календарних днів від дня його складання, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення (пункт 8.2.6. глави 8.2 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії).

Відповідач вказує на те, що за наданими документами ПрАТ “Львівобленерго» вбачається, що Акт про порушення був складений саме 05.02.2024 року, а засідання комісії з розгляду актів про порушення відбулося 28.05.2025 року.

Тобто, на думку відповідача, комісія ПрАТ “Львівобленерго» допустило пропущення строку розгляду акту не тільки у 90 днів, а у цілий рік, що, як вважає представник відповідача, дає пряму підставу для скасування Акту про порушення №037439 від 05.02.2024 року.

На підставі наведеного, відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, подані суду, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, здійснивши огляд документів, заслухавши пояснення представника відповідача, суд встановив наступне.

20.02.2020 між Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго" (за договором - Оператор системи) та Головним Управлінням ДПС України у Львівській області (за договором - Споживач) укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 4406700.

Згідно п. 2.1 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 4406700 від 20.02.2020, Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 309, та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об'єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.

Відповідно до п. 2.3 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 4406700 від 20.02.2020, Споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 "Порядок розрахунків".

01.01.2021 між сторонами укладено Договір № 44067 про заміну сторони у зобов'язанні, а саме - на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби», Закону України “Про центральні органи виконавчої влади» споживачем за договором № 4406700 стала Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у Львівській області (філія ДПС).

У додатку № 3 до договору № 4406700 від 20.02.2020 “Відомості про розрахункові засоби обліку активної і реактивної електричної енергії» вказана назва об'єкта відповідача - нежитлове приміщення у м.Жидачів, вулиця Вокзальна, 6; власна дозволена потужність 50 кВт; години роботи в тиждень - 7/24.

Відповідно до відомостей, викладених у додатку № 6 до договору № 4406700 від 20.02.2020 “Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідльності сторін» по об'єкту фінансова організація, податкова адміністрація м.Жидачів, вул. Вокзальна, 6, пункт 7, споживач несе відповідальність за ПКЛ-0,4 кВ Л-2 від РУ-0,4 кВ до ввідно-облікового пристрою; ввідно-обліковий пристрій, ПКЛ-0,4 кВ; від ввідно-облікового пристрою до ввідно-розподільчого пристрою та все електрообладнання адміністрації.

У додатку № 7 до Договору № 4406700 від 20.02.2020 зазначена Однолінійна схема електропостачання відповідача.

25.01.2021 у присутності представника відповідача за адресою у м.Жидачів, вулиця Вокзальна, 6 складено акт № 100279 технічної перевірки вимірювального комплексу засобів обліку електроенергії, акт про пломбування № 661886, акт про проведені роботи в колах обліку електроенергії.

05.02.2024 представниками енергоінспекції ПрАТ “Львівобленерго» у присутності представника відповідача завгоспа Боднара Богдана Миколайовича складено Акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 037439 за адресою: Львівська область, м.Жидачів, вулиця Вокзальна, 6 (нежитлове приміщення; прилад обліку заводський номер 77573818) - дії, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, пониження напруги у вимірювальних колах приладу обліку нижче рівня, передбаченого нормативно- технічними документами, перегорання запобіжника фази “В» (п.8.4.2, 2.3.4, 8.2.5, 5.5.5 ПРРЕЕ).

Схема обліку не відновлена, об'єкт від електроживлення не вимикали. Заходи, яких було необхідно вжито для усуненення порушення - видано вимогу № 132503, строк виконання до 19.02.2024, необхідно замінити запобіжники.

В акті про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024 зазначено також, що комісія оператора системи розподілу з розгляду складеного акта буде проводити засідання 04.04.2024 о 9.00 за адресою м.Пустомити, вул.Шкільна, примірник акту отримав присутній на перевірці представник відповідача - завгосп Боднар Б.М., про що свідчить його підпис у акті.

До акту складалась схема, як додаток до акту, яку Боднар Б.М. підписав без зауважень та застережень.

В день перевірки 05.02.2024 складено Акт № 104644 технічної перевірки вузла обліку електричної енергії увімкненого через вимірювальні трансформатори струму та напруги і Вимогу № 132503 щодо приведення розрахункового вузла обліку електричної енергії у відповідність до вимог нормативно-технічних документів, яку також представник відповідача отримав, про що свідчить його підпис у акті.

09.02.2024 Вимога № 132503 від 05.02.2024 була повністю виконана, роботу схеми обліку відновлено. В присутності представника відповідача завгоспа Боднар Б.М. та за його підписом складено акт № 104684 технічної перевірки вузла обліку електричної енергії увімкненого через вимірювальні трансформатори струму та напруги, акт пломбування № 748970 від 09.02.2024

04.04.2024 відбулось засідання комісії Центрального РЕМ ПрАТ “Львівобленерго» з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024 та вирішено провести нарахування за період 29.09.2023 (дата порушення обліку) по 09.02.2024 (дата відновлення обліку) з використанням потужності, що зазначена в договорі (50 кВт) та договірного режиму роботи електрообладнання.

Нарахування здійснено за п.п. 1-5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ (формула 4) на 89725 кВт/год на загальну суму 703674,16 грн. недоврахованої електричної енергії.

05.04.2024 позивачем листом за вих. № 246-07-654 надіслано на адресу відповідача протокол засідання комісії та розрахункові документи до нього.

Листом № 134-07-3400 від 15.05.2025 відповідача запрошено на засідання комісії ПрАТ “Львівобленерго» щодо акту про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024, яке відбулось 21.05.2025 о 13:30 год.

Листом № 18354/6/13-08-180817 від 21.05.2025 ГУ ДПСУ Львівській області повідомило позивача про участь у засіданні комісії свого представника Романишин Г.Я.

21.05.2025 у присутності представників відповідача - Романишин Г.Я та Ярова А.А. відбулось засідання комісії по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024 та вирішено засідання відкласти на 28.05.2025. Представники ГУ ДПС у Львівській області ознайомилися з протоколом, примірник протоколу отримала наручно представник відповідача - Романишин Г.Я., про що свідчить її підпис на протоколі.

28.05.2025 відбулось засідання комісії ПрАТ “Львівобленерго» та вирішено рішення комісії Центрального РЕМ по протоколу № 037439-а від 04.04.2024 змінити, а саме: у зв'язку з тимчасовим порушенням роботи вузла обліку не з вини споживача провести нарахування за період з 29.09.2023 (дата порушення обліку) по 09.02.2024 (дата відновлення обліку) за середньодобовим споживанням, визначеним на підставі фактичних даних (показів лічильника) № 77573818 за період 28 календарних днів після відновлення обліку електричної енергії (10.02.2024-09.03.2024 згідно даних ЛУЗОД).

Розрахунок проводився у відповідності пунктів 2.3.16 Правил роздрібного ринку електричної енергії, п.8.6.11 Кодексу комерційного обліку. Обсяг споживання електричної енергії за період 10.02.2024 по 09.03.2024 становить 2186,04 кВт/год, відтак, середньодобовий обсяг за вказаний період становить 78,07 кВт/год.

Відтак, у відповідача по об'єкту електроживлення м.Жидачів, вул.Вокзальна, 6 наявна заборгованість перед позивачем у розмірі 34 316, 58 грн. недоврахованої електричної енергії, що складає 4 349 кВт/год., згідно розрахунку позивача.

Позивачем листом за вих. № 134-07-3706 від 29.05.2025 на адресу відповідача надіслано копію протоколу № 037439-а- ЛОЕ від 28.05.2025 та рахунок до сплати на суму 34 316,88 грн.

17.06.2025 від Головного управління ДПС у Львівській області надійшла скарга (№ 22485/6/13-01-17-01-17) щодо акту про порушення № 037439.

18.06.2025 ПрАТ “Львівобленерго» скерувало відповідачу лист-відповідь № 112-07-4218 “Про розгляд скарги» з вимогою сплатити заборгованість. Проте, станом на дату подання позовної заяви, відповідач заборгованість не оплатив, що і слугувало підставою для звернення позивача до суду з даною позовною заявою.

Оцінка суду.

Відносини господарюючих суб'єктів в сфері електроенергетики регулюються спеціальним законодавством, зокрема Законом України “Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі по тексту - ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018.

ПРРЕЕ регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку (п. 1.1.1. ПРРЕЕ).

Згідно Постанови НКРЕКП від 23.11.2018 р. №1479, ПрАТ “Львівобленерго» (код ЄДРПОУ 00131587) видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, яка набуває чинності з 01 січня 2019 року, у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Львівської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) ПрАТ “Львівобленерго», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно із законодавством).

Отже, позивач є оператором системи розподілу електричної енергії.

Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (положення ч. 1 ст. 526 ЦК України).

Як встановлено судом, 20.02.2020 між Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго" та Головним Управлінням ДПС України у Львівській області укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 4406700.

01.01.2021 між сторонами укладено Договір № 44067 про заміну сторони у зобов'язанні, а саме - на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 “Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби», Закону України “Про центральні органи виконавчої влади» споживачем за договором № 4406700 стала Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у Львівській області (філія ДПС).

У додатку № 3 до договору № 4406700 від 20.02.2020 “Відомості про розрахункові засоби обліку активної і реактивної електричної енергії» зазначена назва об'єкта відповідача - нежитлове приміщення у м.Жидачів, вулиця Вокзальна, 6; власна дозволена потужність 50 кВт; години роботи в тиждень - 7/24.

Уклавши Договір № 4406700 від 20.02.2020, сторони зобов'язалися під час виконання його умов, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, керуватися чинним законодавством України та Правилами роздрібного ринку електричної енергії.

Згідно п. 1.2.1. ПРРЕЕ, на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Підпунктом 2.3.3. ПРРЕЕ визначено, що електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.

Відповідно до п. 5.1.1. ПРРЕЕ, оператор системи має право, зокрема, на проведення (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.

За приписами п. 5.5.5. ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).

Положеннями п. 2, 4, 13 ст. 77 Закону України “Про ринок електричної енергії» передбачено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Так, згідно п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Судом встановлено що, 05.02.2024 представниками енергоінспекції ПрАТ “Львівобленерго» у присутності представника відповідача завгоспа Боднара Богдана Миколайовича складено Акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 037439 за адресою: Львівська область, м.Жидачів, вулиця Вокзальна, 6 (нежитлове приміщення; прилад обліку заводський номер 77573818) - дії, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, пониження напруги у вимірювальних колах приладу обліку нижче рівня, передбаченого нормативно- технічними документами, перегорання запобіжника фази “В» (п.8.4.2, 2.3.4, 8.2.5, 5.5.5 ПРРЕЕ).

Для усунення виявленого порушення, із сторони позивача було видано відповідачу вимогу № 132503 про заміну запобіжників, виконати - до 19.02.2024 року, про що зазначено в акті про порушення № 037439 від 05.02.2024.

В п. 11 даного акту зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 04 квітня 2024 року о 09:00 год. за адресою: м. Пустомити, вул. Шкільна і що на засідання запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії, цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.

З даним актом про порушення був ознайомлений представник споживача - завгосп Боднар Б.М. і примірник акту про порушення він також отримав, що підтверджується його підписами в акті № 037439 від 05.02.2024.

04.04.2024 відбулось засідання Центральної РЕМ ПрАТ «Львівобленерго» з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024 без участі представника споживача, що підтверджується протоколом № 037439-а від 04.04.2024.

05.04.2024 позивачем листом за вих. № 246-07-654 надіслано на адресу відповідача копію протоколу № 037439-а від 04.04.2024 та рахунок до сплати № 769754 від 04.04.2024 на суму 703 674,16 грн.

А відтак, засідання комісії відбулось у визначений Правилами роздрібного ринку електричної енергії термін, протягом 90 календарних днів від дня його складення.

21.05.2025 у присутності представників відповідача - Романишин Г.Я та Ярова А.А. відбулось засідання комісії по перегляду акту про порушення ПРРЕЕ № 037439 від 05.02.2024 та вирішено засідання відкласти на 28.05.2025. Представники ГУ ДПС у Львівській області ознайомилися з протоколом, примірник протоколу отримала наручно представник відповідача - Романишин Г.Я., про що свідчить її підпис на протоколі.

28.05.2025 відбулось засідання комісії ПрАТ “Львівобленерго» та вирішено рішення комісії Центрального РЕМ по протоколу № 037439-а від 04.04.2024 змінити, а саме: у зв'язку з тимчасовим порушенням роботи вузла обліку не з вини споживача провести нарахування за період з 29.09.2023 (дата порушення обліку) по 09.02.2024 (дата відновлення обліку) за середньодобовим споживанням, визначеним на підставі фактичних даних (показів лічильника) № 77573818 за період 28 календарних днів після відновлення обліку електричної енергії (10.02.2024-09.03.2024).

Розрахунок проводився у відповідності пунктів 2.3.16 Правил роздрібного ринку електричної енергії, п.8.6.11 Кодексу комерційного обліку. Обсяг споживання електричної енергії за період 10.02.2024 по 09.03.2024 становить 2186,04 кВт/год, відтак, середньодобовий обсяг за вказаний період становить 78,07 кВт/год.

Положеннями п. 8.2.6. ПРРЕЕ встановлено, зокрема, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Згідно з визначенням наведеним у п.1.1.2 ПРРЕЕ, необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом з електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі і після відключення) електроустановок, струмоприймачів, електропроводки до електричної мережі, що є підставою оформлення акта про порушення та визначення обсягу не облікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень або зриву пломб та/або індикаторів, установлених в місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає сплаті здійснюється відповідно до порядку, визначеною главою 8.4 цього розділу.

У п. 4 протоколу № 037439 а-ЛОЕ від 28.05.2025 зазначено, що нарахована сума повинна бути сплачена протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.

Протокол засідання комісії № 037439 а-ЛОЕ від 28.05.2025 та розрахунковий документ на оплату (рахунок за необліковану електричну енергію № 970208 від 28.05.2025) були направлені на адресу відповідача супровідним листом за вих. № 134-07-3706 від 29.05.2025.

Обов'язок відповідача оплатити кошти за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку передбачений п. 8.2.7 ПРРЕЕ.

Відповідач не оплатив суму недоврахованої електричної енергії в розмірі 34 316,58 грн. у визначений п.8.2.7. ПРРЕЕ строк.

17.06.2025 від Головного управління ДПС у Львівській області надійшла скарга (№ 22485/6/13-01-17-01-17) щодо акту про порушення № 037439.

18.06.2025 ПрАТ “Львівобленерго» скерувало відповідачу лист-відповідь № 112-07-4218 “Про розгляд скарги» з вимогою оплатити заборгованість.

Стаття 77 Закону України “Відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії» передбачає, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правовопорушенням на ринку електричної енергії є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

У пункті 72 постанови Верховного Суду від 14.01.2020 р. у справі № 910/17955/17 вказано, що нарахування за недораховану електроенергією є платою за поставлену електричну енергію. Отже, стягнення за актом про порушення є вартістю електричної енергії, яка була фактично спожита, але не врахована засобами обліку.

Відтак, позивач правомірно просить стягнути з відповідача 34 316,58 грн. заборгованості за недовраховану електричну енергію.

Тому матеріалами справи підтверджено, а відповідачем не спростовано факт порушення ПРРЕЕ.

Щодо заперечень відповідача, які викладені у відзиві на позовну заяву за вх. № 20900/25 від 07.08.2025, суд зазначає наступне.

Абзацом 7 пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 із наступними змінами та доповненнями передбачено, що акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.

Однак, відповідно до пункту 7 постанови НКРЕКП № 393 від 20.04.2022 “Про врегулювання деяких питань на роздрібному ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану» із наступними змінами та доповненнями, строки, визначені абзацами шостим та сьомим пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, зупиняються на час дії цієї постанови, яка відповідно до її пункту 10 діє протягом періоду дії в Україні воєнного стану та впродовж 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово безперервно продовжувався Указами Президента та триває до сьогоднішнього дня.

З огляду на викладене, доводи відповідача щодо пропуску 90-денного строку для розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024, встановленого абзацом 7 пункту 8.2.6 ПРРЕЕ спростовуються наведеним вище, оскільки цей строк зупинений відповідно до пункту 7 постанови НКРЕКП N° 393 від 20.04.2022 на період дії в Україні воєнного стану.

Відповідно до абзаців першого, другого та п'ятого пункту 8.2.6 ПРРЕЕ, акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Отже, відповідно до наведеної норми, участь Споживача на засіданні комісії з розгляду актів про порушення не є обов'язковою (Споживач має право бути присутнім), однак такий повинен бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Листом № 134-07-3400 від 15.05.2025 ПрАТ “Львівобленерго» повідомлено та запрошено для участі Головне управління ДПС у Львівській області 21.05.2025 на 13 год 30 хв за адресою: м. Львів, вул. Сяйво, 10 у засідання комісії з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024.

Листом № 18354/6/13-01-18-01-17 від 21.05.2025 Головне управління ДПС у Львівській області повідомило ПрАТ “Львівобленерго», що в засіданні комісії з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024 прийме участь начальник управління інфраструктури та господарського забезпечення Головного управління ДПС у Львівській області Романишин Г. Я.

Відповідно до протоколу засідання комісії № О37439-ЛОЕ від 21.05.2025 з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024 зі сторони Головного управління ДПС у Львівській області взяли участь у засіданні комісії Романишин Г. Я. та Ярова А. А. На засіданні комісії 21.05.2025 було прийнято рішення його перенести на 28.05.2025 о 13 год 30 хв (в т. ч. і у зв'язку з необхідністю повідомлення Споживача не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання).

Відповідно до записів в цьому протоколі, уповноважені представники Головного управління ДПС у Львівській області Романишин Г. Я. та Ярова А. А. з протоколом ознайомлені та його копію отримали, що ствердили власними підписами в протоколі.

Отже, Головне управління ДПС у Львівській області своєчасно та належним чином було повідомлено про місце, час і дату засідання комісії з розгляду акту про порушення № 037439 від 05.02.2024.

Що стосується мотивів відзиву відповідача, що Боднар Б.М. є не уповноважена особа, то такі оцінюються судом критично, так як Боднар Б.М. як завгосп споживача, допустив працівників позивача на об'єкт споживача, акт про порушення від 05.02.2024 складався за його участі, він ознайомлений з даним актом, отримав копію цього акту про порушення і вимогу № 132503, як представник споживача, що підтверджується його підписом на них.

Також, уже на виконання вимоги від 09.02.2024 складено акт № 104684 технічної перевірки вузла обліку електричної енергії увімкненого через вимірювальні трансформатори струму та напруги (причина - відновлення обліку) та акт пломбування від 09.02.2024, в яких знову ж таки від споживача приймав участь як представник завгосп Боднар Б.М., про що свідчать його підписи в цих актах.

Крім цього, представник відповідача не заперечила в судовому засіданні, що Боднар Б.М. дійсно працює завгоспом у відповідача і пояснила, що жодних службових розслідувань по перевищенню службових обов'язків за даним фактом щодо завгоспа Боднар Б.М. не проводилось.

Суд дійшов висновку про те, що позивачем доведено належними, допустимими, достовірними та вірогідними доказами наявність правових підстав для задоволення позову. Отже, позов підлягає до задоволення повністю.

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (статті 77 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з статтею 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 86 Господарського процесуального кодексу України).

Враховуючи викладене, до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає 34 316,58 грн. недоврахованої електричної енергії.

Судові витрати.

Сплачена позивачем сума судового збору за подання до суду позовної заяви підтверджується платіжною інструкцією № 16571 від 30.06.2025 на суму 3 028,00 грн.

Згідно п. 2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір у справі покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, тому витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 13, 43, 46, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 120, 122, 123, 129, ст.ст. 236-241, 242, 327 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з відповідача: Державної податкової служби України в особі Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ №43968090) на користь позивача: Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" (79026, м. Львів, вул. Козельницька, 3; код ЄДРПОУ № 00131587) 34 316,58 грн. недоврахованої електричної енергії та 3 028,00 грн. понесених витрат на сплату судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 327 ГПК України.

4. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повне рішення складено 15.09.2025.

Суддя Долінська О.З.