27.08.2025 м. Івано-ФранківськСправа № 909/57/25
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Стефанів Т. В.,
секретар судового засідання Матенчук О. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Заступника керівника Івано-Франківської обласної прокуратури
в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області
до відповідача П'ядицької сільської ради об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національної академії аграрних наук України,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України
про усунення перешкод в користуванні земельними ділянками,
за участі:
представника позивача Верешка М. І.,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Прикарпатської Державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України Бакуна А. Ю.,
ухвалив таке рішення.
Під час судового розгляду справи здійснювалося фіксування судових засідань за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
У судовому засіданні 27.08.2025 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору.
Заступник керівника Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області звернувся до суду з позовом до П'ядицької сільської ради об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області про:
- усунення перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 3,5787 га, шляхом скасування державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за П'ядицькою сільською радою на земельну ділянку, кадастровий номер 2623281200:02:001:0006;
- усунення перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 3,5787 га, шляхом скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, кадастровий номер 2623281200:02:001:0006;
- усунення перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 5 га, шляхом скасування державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за П'ядицькою сільською радою на земельну ділянку, кадастровий номер 2623281200:02:001:0007;
- усунення перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 5 га, шляхом скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, кадастровий номер 2623281200:02:001:0007;
- усунення перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 5 га, шляхом скасування державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за П'ядицькою сільською радою на земельну ділянку, кадастровий номер 2623281200:02:001:0008;
- усунення перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 5 га, шляхом скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки, кадастровий номер 2623281200:02:001:0008.
Щодо представництва прокуратурою інтересів держави.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Відповідно до ч. 4 ст. 53 ГПК України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах.
Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу (ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру").
Системне тлумачення положень ст. 53 ГПК України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках:
1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах;
2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (висновок викладений у постановах Верховного Суду від 31.10.2019 у справі № 923/35/19, від 23.07.2020 у справі № 925/383/18).
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва, суд не повинен установлювати саме протиправність бездіяльності компетентного органу чи його посадової особи. Частиною 7 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що в разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов'язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження. Відтак, питання про те, чи була бездіяльність компетентного органу протиправною та які її причини, суд буде встановлювати за результатами притягнення відповідних осіб до відповідальності. Господарсько-правовий спір між компетентним органом, в особі якого позов подано прокурором в інтересах держави, та відповідачем не є спором між прокурором і відповідним органом, а також не є тим процесом, у якому розглядається обвинувачення прокурором посадових осіб відповідного органу у протиправній бездіяльності.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (аналогічні висновки викладено у п. 38 - 40, 42, 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).
Отже, прокурор, звертаючись до суду в інтересах держави, має визначити компетентний орган та довести, у чому полягає невжиття компетентним органом заходів для захисту порушених прав, які підлягають захисту у спосіб, який обрав прокурор, і зокрема, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
Подання Івано-Франківською обласною прокуратурою позовної заяви обумовлено необхідністю відновлення та захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні природоохоронного законодавства України та пред'являється в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, яка є органом уповноваженим державою здійснювати функції у відповідних спірних правовідносинах.
Так, Івано-Франківською обласною прокуратурою 20.11.2024 на адресу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області направлено лист з інформацією щодо порушення інтересів держави у даних правовідносинах з метою вирішення питання щодо їх захисту безпосередньо уповноваженим суб'єктом. Із отриманої відповіді за №10-9-0.6-6146/0/2-24 від 27.11.2024 у зв'язку із обмеженим фінансуванням на судові витрати не заперечує щодо представництва Івано-Франківською обласною прокуратурою в суді законних інтересів держави у даних правовідносинах в особі Головного управління Держгеокадастру в області.
Таким чином, у даному випадку вбачається, що Головне Управління Держгеокадастру в області як власник спірної земельної ділянки, володіючи інформацією про незаконність вибуття вказаної ділянки з державної власності, не вживав та не вживає належних та дієвих заходів на поновлення прав держави, маючи реальну можливість вжити таких заходів, у тому числі шляхом звернення до суду з відповідним позовом, що свідчить про її бездіяльність.
Матеріалами справи також підтверджується, що прокуратура звернулася до Головного управляння Держгеокадастру в Івано-Франківській області із повідомленням від 14.01.2025 в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" про намір звернутися до суду із відповідним позовом.
Враховуючи вищезазначене та зважаючи на те, що позивач самостійно не звернувся до суду з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та мав змогу захистити інтереси держави, що свідчить про неналежний захист позивачем законних інтересів держави, суд приходить до висновку про підтвердження прокурором підстав для представництва інтересів держави.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Ухвалою від 27.01.2025 суд залишив без руху позовну заяву.
Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою від 31.01.2025 суд постановив: прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначити підготовче засідання на 24.02.2025, встановити строки сторонам на подачу відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення, пояснень.
15.04.2025 у підготовчому судовому засіданні суд задоволив клопотання прокурора та залучив до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національну академію аграрних наук України та Прикарпатську державну сільськогосподарську дослідну станцію Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та відклав підготовче судове засідання на 13.05.2025.
13.05.2025 суд протокольною ухвалою відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про призначення судової експертизи, закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 11.06.2025.
Судові засідання неодноразово відкладалися, в тому числі за клопотаннями відповідача, на узгоджені зі сторонами строки.
Суд належним чином повідомляв сторін про дату та час розгляду справи.
Явка в судове засідання прокурора, представника відповідача та представника третьої особи підтверджує наведений факт.
07.02.2025 позивачем Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області подано заяву, в якій просить розгляд справи проводити без їх участі.
Докази отримання процесуальних документів Національною академією аграрних наук України наявні у матеріалах справи.
Стаття 42 ГПК України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи викладене, суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення сторін належним чином про розгляд судової справи.
Позиції сторін.
Мотивуючи заявлені позовні вимоги, позивач вказує на те, що відповідачем було здійснено незаконний поділ первинної земельної ділянки площею 13,5787 га з кадастровим номером 2623281200:02:001:1000, яка входить до єдиного масиву земель, які розташовані за межами населених пунктів П'ядицької сільської ради об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області.
У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги, просив позов задоволити у повному обсязі.
У заяві Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 06.02.2025 вих. №9-9-0.63-434/0/2-25 (вх. №2049/25 від 07.02.2025) зазначає, що:
- підтримує позовну заяву;
- просить проводити розгляд справи без участі їхнього представника.
Відповідач у відзиві від 08.03.2025 (вх. №3890/25 від 10.03.2025) зазначає:
- згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 24.09.2018, Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області відповідно до наказу Головного Управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 24.09.2018 №9-632/15- 18-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передає із державної власності, а П'ядицька сільська рада ОТГ Коломийського району Івано-Франківської області приймає у комунальну власність П'ядицької сільської ради ОТГ Коломийського району Івано-Франківської області земельні ділянки згідно з додатком. Цей акт разом із вказаним наказом є підставою для реєстрації права, на вказані у додатку земельні ділянки, комунальної власності П'ядицької сільської ради ОТГ Коломийського району Івано-Франківської області. У додатку до акту прийому - передачі від 24.09.2018 визначено перелік земельних ділянок, які передано у комунальну власність, в тому числі земельні ділянки, передачу яких у комунальну власність оспорює позивач;
- Управлінням надання адміністративних послуг Коломийської міської ради 25.09.2018 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проведено державну реєстрацію права власності на вказану ділянку за П'ядицькою сільською радою ОТГ Коломийського району Івано-Франківської області;
- підставою для прийняття оскаржуваного Наказу було Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні" від 1 квітня 2014 № 333-р, яким схвалено Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні;
- на виконання вище зазначеної програми Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області видано наказ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 24.09.2018 № 9-632/15-18-С;
- прокурором не доведено жодними доказами вжиття ним всіх передбачених чинним законодавством заходів, які передують зверненню прокурора до суду для здійснення представництва інтересів держави та не вказано причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом.
Враховуючи вищевказане, відповідач не погоджується з позовними вимогами, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення. Вважає, що позивач безпідставно обґрунтовує право постійного користування спірними земельними ділянками Прикарпатською ДСДС та НААН України. Свою позицію відповідач підтримав в заяві від 15.07.2025 та просив розглянути справу за відсутності представника позивача - П'ядицької сільської ради - на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
У відповіді на відзив від 01.04.2025 (вх. №5339/25 від 01.04.2025) прокурор зазначає наступне:
- при зверненні з даним позовом у порядку вимог ст. 53 ГПК України прокурором зазначено, що захист інтересів держави полягає у недопущенні вилучення з державної власності особливо цінних земель сільськогосподарського призначення, які згідно з вимогами ст.149, 150 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) мають особливий, захищений державою статус та порядок використання;
- земельні ділянки передаються державним і комунальним науковим установам у постійне користування у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, і не можуть бути вилучені (припинено право постійного користування земельною ділянкою) за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування без згоди власника (власників) або уповноваженого ним (ними) органу чи Президії Національної академії наук України або національних галузевих академій наук (ст. 5 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»);
- реалізовуючи функцію представництва інтересів держави, прокурором на адресу ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області направлено лист з інформацією щодо порушення інтересів держави у даних правовідносинах з метою вирішення питання щодо їх захисту безпосередньо уповноваженим суб'єктом, однак, як вбачається із отриманої відповіді у зв'язку із обмеженим фінансуванням на судові витрати не заперечує щодо представництва Івано-Франківською обласною прокуратурою в суді законних інтересів держави у даних правовідносинах в особі ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області;
- вбачається, що ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області як власник спірної земельної ділянки, володіючи інформацією про незаконність вибуття вказаної ділянки з державної власності, не вживав та не вживає належних та дієвих заходів на поновлення прав держави, маючи реальну можливість вжити таких заходів, у тому числі шляхом звернення до суду з відповідним позовом, що свідчить про її бездіяльність;
- відповідно до листа ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 0-9-0.331-30/0/2-19 від 02.01.2019 земельна ділянка з кадастровим номером 2623281200:02:001:1000 (яка в подальшому була поділена на три земельні ділянки зареєстровані кадастровими номерами: 2623281200:02:001:0006 (площею 3,5787 га), 2623281200:02:001:0007 (площею 5,000 га) та 2623281200:02:001:0008 (площею 5,000 га), відноситься до агровиробничої групи ґрунтів - дерново-підзолисті поверхнево-оглеєві осушені середньо суглинкові ґрунти (шифр 28-д);
- в порядку вимог ст. 150 ЗК України та Переліку особливо цінних ґрунтів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 245 від 06.10.2003 вищевказана земельна ділянка є особливо цінною;
- погодження матеріалів вилучення (викупу) земельних ділянок особливо цінних земель, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, провадиться Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, Київської і Севастопольської міських рад. (ч. 3 ст. 150 ЗК України у редакції від 04.11.2018);
- незаконність наказу ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 9-632/15-18- СГ від 24.09.2018, правовий статус спірних земельних ділянок, як складових первинної земельної ділянки з кадастровим номером 2623281200:02:001:1000, віднесення їх до категорії особливо цінних земель, факт їх використання Прикарпатською державною сільськогосподарською дослідною станцією Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України, а також факт накладення спірних земельних ділянок із земельними ділянками, право комунальної власності на які зареєстровано за П'ядицькою сільською радою об'єднаної територіальної громади Коломийського району вже встановлені рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 16.08.2023 у справі № 909/125/23, законність якого підтверджена постановами Західного апеляційного господарського суду від 28.08.2024 та Верховного Суду від 04.12.2024.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Прикарпатська Державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України у письмових поясненнях від 06.05.2025 зазначила, що підтримує позовні вимоги, вважає їх підставними та обгрунтованими, а тому такими, що підлягають до задоволення. У судовому засіданні представник позицію прокурора підтримав, наголосивши на тому, що відповідач позбавлений права ставити під сумнів чи заперечувати обставини перебування земельної ділянки у державній власності та віднесення цієї земельної ділянки до статусу особливо цінних земель, оскільки вказані обставини встановлені у рішенні у справі №909/125/23, яке набрало законної сили та в силу ч.4 ст.75 ГПК України не підлягають доказуванню.
Фактичні обставини справи.
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 9- 632/15-18-СГ від 24.09.2018 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано П'ядицькій сільській раді об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1827,8786 га, які розташовані за межами населених пунктів П'ядицької сільської ради об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області.
Відповідним актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 24.09.2018 Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області із державної у комунальну власність передано П'ядицькій сільській раді об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області 167 земельних ділянок загальною площею 1827,8786 га, серед яких і земельна ділянка з кадастровим номером 2623281200:02:001:1000 площею 13,5787 га.
Управлінням надання адміністративних послуг Коломийської міської ради 25.09.2018 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно проведено державну реєстрацію права власності на вказану ділянку за П'ядицькою сільською радою об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області (номер запису про право власності 28083899 від 25.09.2018).
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 16.08.2023, залишеним
без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 28.08.2024 та постановою Верховного Суду від 04.12.2024 у справі № 909/125/23 усунуто перешкоди державі щодо розпорядження та користування зазначеною земельною ділянкою шляхом скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 9-632/15-18-СГ від 24.09.2018 та скасування запису про державну реєстрацію права власності зазначеної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за П'ядицькою сільською радою.
Під час виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 16.08.2023 у справі № 909/125/23 прокуратурою встановлено, що інтереси держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області порушено, земельна ділянка з кадастровим номером 2623281200:02:001:1000 площею 13,5787 га поділена (інформація Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області за № 10-9-0.221 5324/0/2-24 від 15.10.2024), а 14.04.2023 в державному земельному кадастрі Управлінням надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області зареєстровано три земельні ділянки з кадастровими номерами: 2623281200:02:001:0006 (площею 3,5787 га), 2623281200:02:001:0007 (площею 5,000 га) та 2623281200:02:001:0008 (площею 5,000 га).
У свою чергу первинну земельну ділянку з кадастровим номером 2623281200:02:001:1000 та площею 13,5787 га, перенесено в архівний шар і Поземельну книгу щодо неї закрито.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 14.11.2024 право власності на вказані земельні ділянки зареєстровано за П'ядицькою сільською радою:
- щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2623281200:02:001:0006, номер запису про право власності 50429035 від 24.05.2023;
- щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2623281200:02:001:0007, номер запису про право власності 50428936 від 24.05.2023;
- щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2623281200:02:001:0008 номер запису про право власності 50428831 від 24.05.2023.
Спірна земельна ділянка входить до єдиного масиву земель, які розташовані за межами населених пунктів П'ядицької сільської ради об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
За змістом ст. 13, 19 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Право на звернення за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав і
законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням, встановлено нормами ст. 4 Господарського процесуального кодексу України.
Положеннями ст. 15, 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного ЦК кодексу України способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та застосування інших, передбачених законом, способів.
Правовий статус спірних земельних ділянок, як складових первинної земельної ділянки з кадастровим номером 2623281200:02:001:1000, віднесення їх до категорії особливо цінних земель державної форми власності, факт їх використання Прикарпатською державною сільськогосподарською дослідною станцією Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України, а також факт накладення спірних земельних ділянок із земельними ділянками, право комунальної власності на які зареєстровано за П'ядицькою сільською радою об'єднаної територіальної громади Коломийського району встановлені рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 16.08.2023 у справі № 909/125/23, яке переглянуто вищими судовими інстанціями - постановами Західного апеляційного господарського суду від 28.08.2024 та Верховного Суду від 04.12.2024 та набрало законної сили.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 178 ЦК України, яка врегульовує питання оборотоздатності об'єктів цивільних прав, об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту або не обмежені в обороті. Види об'єктів цивільних прав, перебування яких у цивільному обороті не допускається (об'єкти, вилучені з цивільного обороту), мають бути прямо встановлені у законі. Види об'єктів цивільних прав, які можуть належати лише певним учасникам обороту або перебування яких у цивільному обороті допускається за спеціальним дозволом (об'єкти, обмежено оборотоздатні), встановлюються законом.
Рішенням у справі №909/125/23 також визначено, що право власності держави на обмежені в обороті об'єкти (спірні земельні ділянки належать до земель науково-дослідної установи, а тому, виходячи з приписів ст. 150 ЗК України, землі дослідних полів науково-дослідних установ є особливо цінними землями, розпорядження ними можливе лише в порядку, визначеному законодавством) встановлено законом, тому не потребує доказування правового титулу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не виконав рішення суду у справі №909/125/23. Крім того, поділив земельну ділянку з кадастровим номером 2623281200:02:001:1000 та зареєстрував за собою право власності - щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2623281200:02:001:0006, номер запису про право власності 50429035 від 24.05.2023; щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2623281200:02:001:0007, номер запису про право власності 50428936 від 24.05.2023; щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2623281200:02:001:0008 номер запису про право власності 50428831 від 24.05.2023, тим самим порушивши право власності держави.
Таким чином, з огляду на викладене порушені права та законні інтереси держави підлягають захисту шляхом усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельними ділянками загальною площею 13,5787 га.
В той час, суд зазначає, що позиція відповідача зводиться до перегляду встановлених фактичних обставин у справі №909/125/23 та не береться судом до уваги в силу вимог ч. 4 ст. 75 ГПК України.
Відповідно до ст.2 ЗУ Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частиною 3 ст. 26 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення, визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.
Таким чином, враховуючи вимоги чинного законодавства, для забезпечення державі реальної та безперешкодної можливості реалізувати правомочності щодо володіння, використання та розпорядження спірними земельними ділянками площею 13,5787 га необхідно усунути перешкоди у користуванні ними шляхом скасування державної реєстрації права комунальної власності П'ядицької сільської ради об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області на спірні земельні ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 10 ст. 24 ЗУ "Про державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав,
обтяжень).
Відповідно до п. 114 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» від 17.10.2012 № 1051 визначено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.
Таким чином відновлення порушених прав можливе шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки.
З огляду на зазначене, державна реєстрація спірних земельних ділянок підлягає скасуванню у відомостях Державного земельного кадастру.
Щодо строків позовної давності суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Набуття права на захист, для здійснення якого встановлено позовну давність, завжди пов'язане з порушенням суб'єктивного матеріального цивільного права.
Оскільки спірні земельні ділянки, які розташовані за межами населених пунктів П'ядицької сільської ради об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області та в силу агрохімічного складу грунтів відносяться до особливо цінних, вони є обмежено оборотоздатним об'єктом цивільних прав.
Негаторний позов, який спрямований на захист прав законного володільця спірних земельних ділянок щодо користування і розпорядження ними, може бути заявлений упродовж усього часу тривання відповідного порушення.
До позовів про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном позовна давність не застосовується, оскільки негаторний позов може бути пред'явлений позивачем доти, поки існує відповідне правопорушення.
При цьому власник земельної ділянки може вимагати усунення порушення його права на земельну ділянку, у тому числі оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини та вимагаючи повернути таку ділянку.
Вимога про скасування державної реєстрації права власності та зобов'язання повернути спірні земельні ділянки є елементами єдиного юридичного механізму захисту, спрямованого на досягнення реального результату у вигляді усунення всіх перешкод щодо належного користування та розпорядження спірними земельними ділянками законним власником.
Висновок суду.
У контексті наведеного позовні вимоги належать до задоволення.
Судові витрати.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в сумі 14 534 грн 40 к. (платіжне доручення № 2141 від 10.12.2024).
Враховуючи той факт, що позов задоволено в повному обсязі, судовий збір в сумі 14 534 грн 40 к. слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 2, 13, 53, 73, 74, 75, 80, 86, 129, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Заступника керівника Івано-Франківської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до відповідача П'ядицької сільської ради об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національної академії аграрних наук України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України про усунення перешкод в користуванні земельними ділянками - задовольнити.
Усунути перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 3,5787 га шляхом скасування державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за П'ядицькою сільською радою на земельну ділянку, кадастровий номер 2623281200:02:001:0006.
Усунути перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 3,5787 га шляхом скасування державної реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки, кадастровий номер 2623281200:02:001:0006.
Усунути перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 5 га шляхом скасування державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за П'ядицькою сільською радою на земельну ділянку, кадастровий номер 2623281200:02:001:0007.
Усунути перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 5 га шляхом скасування державної реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки, кадастровий номер2623281200:02:001:0007.
Усунути перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 5 га шляхом скасування державної реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за П'ядицькою сільською радою на земельну ділянку, кадастровий номер 2623281200:02:001:0008.
Усунути перешкоди державі у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою площею 5 га шляхом скасування державної реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки, кадастровий номер2623281200:02:001:0008.
Стягнути з П'ядицької сільської ради об'єднаної територіальної громади Коломийського району Івано-Франківської області вул. Петлюри, буд. 1, с. П'ядики, Коломийського району, Івано-Франківської області, 78254, ідентифікаційний код 04354120 на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76018, ідентифікаційний код 03530483 р/р № UA 668201720343120001000003924, ДКСУ м. Київ, МФО 820172) - 14 534 (чотирнадцять тисяч п'ятсот тридцять чотири) грн 40 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 15.09.2025.
Суддя Т. В. Стефанів