Україна
Харківський апеляційний господарський суд
Ухвала
Іменем України
Адміністративна справа Головуючий по 1-й інстанції
№ АС-03/119-06 Суддя -Водолажська Н.С.
Доповідач по 2-й інстанції
Суддя -Шутенко І.А.
18 квітня 2007 р. м. Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду у складі: головуючого судді Шутенко І.А., суддів Бабакової Л.М., Карбань І.С.
при секретарі - Міракові Г.А.
За участю представників сторін:
позивача -Шевченко О.В. за довіреністю б/н від 10.06.2006р.,
відповідача -Васильєва Ю.О. за довіреністю №10908/13/10-021 від 12.12.2006р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду у м. Харкові апеляційну скаргу (вх. № 899Х/2) ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова на постанову господарського суду Харківської області від 01.02.2007 р. по справі № АС-03/119-06
за позовом ТОВ «Восток 777», м. Харків,
до ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова,
про зобов'язання виконати окремі дії, -
встановила:
Позивач звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про зобов'язання відповідача, ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова, внести зміни до особового рахунку позивача, відобразивши в обліковій картці особового рахунку переплату вартості торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу, яка була сплачена у період з 1 кварталу 2004р. по 3 квартал 2004р. та 4 квартал 2005р., у сумі 27366,83грн.
Постановою господарського суду Харківської області від 01.02.2007 р. по справі № АС-03/119-06 позовні вимоги задоволено. Зобов'язано відповідача, ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова, внести зміни до особового рахунку позивача, відобразивши в обліковій картці особового рахунку переплату вартості торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу, яка була сплачена у період з 1 кварталу 2004р. по 3 квартал 2004р. та 4 квартал 2005р., у сумі 27366,83 грн.
Відповідач з постановою господарського суду Харківської області від 01.02.2007 р. по справі № АС-03/119-06 не погоджується, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову господарського суду Харківської області та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу в 2004 р. було змінено згідно Закону України від 27.11.2003р. № 1344-ІV "Про Державний бюджет України на 2004 рік", а в 2005р. згідно Закону України від 23.12.2004р. № 2285-ІV "Про Державний бюджет України на 2005 рік".
Позивач надав заперечення на апеляційну скаргу, в яких постанову господарського суду Харківської області від 01.02.2007 р. по справі № АС-03/119-06 вважає законною та обґрунтованою, просить залишити її без змін, а апеляційну скаргу -залишити без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Під час апеляційного провадження встановлено, що згідно вимог п.5 статті 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" позивач, під час придбання патентів, сплачував вартість патентів за перший квартал дії патентів, а також вносив одноразову плату у розмірі вартості торгових патентів за 3 місяці, на суму якої зменшується розмір плати за останній квартал їх дії. У подальшому сплата вартості торгових патентів провадилась позивачем щоквартально до 15 числа місяця, який передує звітному кварталу.
Так, згідно матеріалів справи, позивачем 12.03.2004 р., 20.05.2004 р., 10.06.2004 р., 14.09.2004 р. здійснена оплата вартості торгових патентів за період з 1 кварталу 2004 року по 4 квартал 2004 року виходячи в 2004р. із вартості 1 патенту на 1 гральний автомат за рік в сумі 2800,00 грн., тобто 700 грн. за квартал на загальну суму 22635,00 грн.
26.10.2005 р., 08.12.2005 р. позивач також сплатив вартість патенту за 2005 р. на суму 24074, 00 грн., виходячи із вартості 1 патенту на 1 гральний автомат за рік в сумі 4200,00 грн., тобто 1050 грн. за квартал.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України від 23.03.1996р. «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» встановлена вартість торгового патенту на здійснення підприємницької діяльності у сфері грального бізнесу. З 13.11.1999р. така вартість становила 1 400,00 грн. за один патент на рік.
Законом України від 27.11.2003 р. № 1344-ІV “Про державний бюджет на 2004 рік», статтею 57, була збільшена вартість патенту з 1 400,00 грн. до 2 800,00 грн.
Відповідно до п. 18 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування" плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності відноситься до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів).
Колегія суддів відмічає, що на плату за торговий патент поширюється вимоги ч. 2 ст.7 Закону України «Про систему оподаткування» щодо неможливості впровадження зміни податкових ставок і механізм стягування податків і зборів (обов'язкових платежів) Законом України про Державний бюджет на відповідний рік.
Статтею 1 вказаного Закону визначено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими Законами України, крім законів про оподаткування. Всі зміни і доповнення до цього Закону та інших законів України про оподаткування стосовно пільг, ставок, податків та зборів (обов'язкових платежів), механізму їх сплати вносяться не пізніше ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України, закони України, що впливають на формування дохідної чи видаткової частин бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому.
Таким чином, збільшення вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу Законом України "Про Державний бюджет на 2004 рік" суперечить приписам ст. 1, ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про систему оподаткування» ч. 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України.
Статтею ст. 47 Закону України від 23.12.04 р. "Про Державний бюджет України на 2005 рік" встановлено, що у 2005 році збільшується вартість торгового патенту на здійснення діяльності з обміну готівкових валютних цінностей, надання послуг у сфері грального бізнесу. Встановлені частиною третьою статті 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" стосовно вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу цифри "1400", "64000", "48000", "2000", "600", "2400" замінити відповідно цифрами "4200", "192000", "144000", "6000", "1800", "7200".
Закон України "Про державний бюджет України на 2005 рік" набрав чинності з 01.01.2005 р.
Як вже зазначалося, згідно ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності відноситься до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів).
Тому Закони України "Про державний бюджет України" на відповідні роки не відносяться до законодавства про оподаткування і зміни до Закону "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" внесені з порушенням вказаного шестимісячного строку.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про систему оподаткування" зміни податкових ставок і механізм стягування податків і зборів (обов'язкових платежів) не можуть впроваджуватись Законом України про Державний бюджет на відповідний рік.
Також слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України, закони України, що впливають на формування дохідної чи видаткової частин бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому.
Таким чином, збільшення вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу Законом України "Про Державний бюджет на 2005 рік" суперечить приписам ст. 1, ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про систему оподаткування" і ч. 3 ст. 27 Бюджетного кодексу України, оскільки плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності відповідно до п. 18 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» відноситься до загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів).
31.03.2005 р. набрав чинності Закон України від 25.03.2005 р. № 2505-1V «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України», яким також були внесені зміни в ч. 3 ст. 5 Закон України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» і встановлена нова вартість торгового патенту на здійснення підприємницької діяльності у сфері грального бізнесу у розмірі 4200,00 грн. за один патент на рік. А саме, у ст. 15 зазначено, що у Законі України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" у частині четвертій статті 4 цифри "320" замінити цифрами "960"; у частині третій статті 5 цифри "1400", "64000", "48000", "2000", "600", "2400" замінити відповідно цифрами "4200", "192000", "144000", "6000", "1800", "7200".
Стосовно змін внесених цим законом, колегія суддів вважає за необхідне відмітити, що встановлена Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України» вартість патенту відповідно до ст. 1, ч. 1 ст. 7 Закону України «Про систему оподаткування» та ч. З ст. 27 Бюджетного кодексу України має застосовуватися з 01.01.2006 р.
Виходячи з вищевикладеного, платежі повинні були нараховуватися, виходячи із вартості 1 патенту на 1 гральний автомат за рік - 1400, 00 грн., тобто 350, 00 грн. за квартал. Таким чином, сума переплати за 2004 рік, наявна у позивача, дорівнює 11317,50грн., а у 2005 році - 27366, 83 грн.
Відповідно до Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 03.09.2001 р. за № 342, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.10.01 р. за №886078, надалі Інструкція:
Облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, проводяться органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи (далі - АІС). Засобами АІС забезпечується автоматизоване виконання всіх операцій на робочому місці працівників підрозділу обліку і звітності, у тому числі ведення особових рахунків платників, формування довідкової інформації та складання звітності (п. 1.8. Інструкції).
З метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками (п. 3.1. Інструкції).
Форми карток особових рахунків мають лицьову та зворотну сторони.
На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків (у тому числі терміни подання розрахунків та терміни сплати, вид бюджету, код бюджетної класифікації), а також інформація про податкові зобов'язання, нараховані за результатами документальних перевірок.
Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит, суми податкового боргу та надміру сплачені) та інше (п. 3.8. Інструкції).
Облік сум переплати по платежах, які на певну дату надійшли понад податкові зобов'язання, визначені як безпосередньо у податковій звітності платника, так і по інших документах, здійснюється органом державної податкової служби в особових рахунках платників у графі "Переплата".
Облік надміру сплачених платежів, що надійшли понад податкові зобов'язання за звітний період з додержанням термінів сплати, передбачених законом,
здійснюється органом державної податкової служби в особових рахунках платників у графі "Надміру сплачені платежі".
Облік попередньо сплачених платежів, які сплачуються до настання терміну погашення податкового зобов'язання, встановленого податковим законодавством, здійснюється органом державної податкової служби в особових рахунках платників у графі "Попередня сплата".
Суми переплати, надміру або попередньо сплачені обліковуються в особових рахунках платників за окремими кодами операцій.
Облік повернення платнику зайво або помилково внесених сум платежів до бюджету або зарахування переплат у рахунок сплати інших платежів в особових рахунках платників проводиться органом державної податкової служби на підставі даних відомостей про повернення надміру сплачених сум платежів у вигляді реєстру розрахункових документів та копій відповідних висновків органу державної податкової служби про наявність переплати (п.9.2. Інструкції).
В особових рахунках платників (крім особових рахунків від реалізації конфіскованого майна) підсумки за місяць та підсумок, який наростає з початку року, підводяться щомісяця, крім підсумкових рядків, що відображають сальдо розрахунків (надміру сплачені та суми податкового боргу) та повторюють ті самі суми, що були розраховані при проведенні останньої облікової операції (п. 10.1. Інструкції).
Перевіряючи особові рахунки, слід звернути увагу на такі моменти: чи за всіма термінами сплати відображено внесені суми нарахованих платежів до бюджету, а також суми, донараховані за результатами документальних перевірок; чи правильно виведене сальдо розрахунків платників з бюджетом (надміру сплачені та суми податкового боргу); чи правильно нарахована пеня.
За наявності надміру сплачених сум на початок року сальдо розрахунків на звітну дату повинне дорівнювати надміру сплаченій сумі на початок року, плюс сума розрахунків без наявної сплати, плюс сплачена сума за звітний період, плюс сума зменшення (списання) податкового зобов'язання, мінус нарахована сума за звітний період, мінус повернена сума за звітний період (п. 11.1. Інструкції).
Суми, що надійшли до бюджетів та до державних цільових фондів з початку року, відображаються у реєстрах надходжень та повернень і постійно звіряються з даними реєстру розрахункових документів на відповідну дату (п. 11.2. Інструкції).
На вимогу платника органи державної податкової служби проводять звірення розрахунків за всіма платежами, які сплачуються платником до бюджету за звітний період. За платежами, по яких виникли розбіжності, за бажанням платника друкується картка особового рахунку (п. 11.3. Інструкції).
На узгоджені суми податкових зобов'язань, несплачених платником податків в установлені терміни, підрозділами примусового стягнення податкової заборгованості формуються податкові вимоги за формою та у порядку, затвердженими відповідним наказом ДПА України. Податкові вимоги формуються в автоматичному режимі на підставі облікових даних карток особових рахунків платників податків, які ведуться згідно з цією Інструкцією та реєструються у реєстрі виданих податкових вимог по кожному платнику окремо (п. 13.1. Інструкції).
При необхідності надання платнику довідки про наявність у платника податків перед бюджетом суми податкового боргу (для отримання ліцензії, кредиту в банках та ін.) вона формується за заявою платника підрозділами стягнення податкового боргу за даними карток особових рахунків. Для контролю за погашенням податкового боргу та застосуванням заходів з ліквідації податкового боргу у порядку, передбаченому Законом, підрозділами примусового стягнення податкової заборгованості органу державної податкової служби засобами АІС в автоматичному режимі формують відомості по платниках, що мають податковий борг у розрізі платежів. Зазначені відомості формуються на дату запиту для подальшого друку, перегляду та занесення у файл для вжиття заходів з ліквідації сум податкового боргу у порядку, що встановлюється ДПА України (п. 13.2. Інструкції).
Таким чином, у платника податків (позивача) наявний матеріально-правовий інтерес в тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
За таких обставин, постанову господарського суду Харківської області від 01.02.2007 р. по адміністративній справі № АС-03/119-06 прийнято у відповідності з матеріалами справи, фактичними обставинами та чинним законодавством. Заперечення викладені в апеляційній скарзі є необґрунтованими і не можуть бути підставою для скасування оскарженої постанови.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ст. 198, ст. 200, 206, 209, 211, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду одноголосно, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Харківської області від 01.02.2007р. по адміністративній справі № АС-03/119-06 залишити без змін.
Роз'яснити сторонам, що вони мають право на дану ухвалу подати касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Справу направити до суду першої інстанції.
Головуючий суддя
Судді