Постанова від 06.12.2024 по справі 757/43485/24-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/43485/24-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2024 року суддя Печерського районного суду м. Києва Константінова К.Е., за участю секретаря Білак Х.Д., прокурора Сказка Р.І., захисника Кучерявого В.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

встановив:

ОСОБА_1 обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу державної служби та службової кар?єри Управління по роботі з персоналом Міністерства охорони здоров'я України, іншими державними органами Секретаріату Кабінету Міністрів України, 06.04.2022 припинивши діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 04.06.2024 о 13:09 несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), за наступних обставин.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров?я України № 665-к від 01.12.2021 «Про призначення ОСОБА_2 » ОСОБА_2 було призначено на посаду головного спеціаліста відділу державної служби та службової кар?єри Управління по роботі з персоналом Міністерства охорони здоров?я України з 01.12.2021, також ОСОБА_2 03.08.2020 присвоєно 9 (дев'ятий) ранг державного службовця.

Також, відповідно до свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 від 03.09.2022 ОСОБА_2 змінила прізвище на ОСОБА_1 в зв?язку з одруженням.

Також відповідно до п. 10 Особової картки державного службовця N? 224 ОСОБА_2 ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до статті 39 Закону України «Про державну службу» державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "В", присвоюють - 6, 7, 8, 9 ранг.

Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Отже, ОСОБА_1 будучи державним службовцем є суб?єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією та суб?єктом декларування.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров?я України N? 112-к від 06.04.2022 «Про звільнення ОСОБА_2 » ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста відділу державної служби та службової кар?єри Управління по роботі з персоналом з 06.04.2022, за угодою сторін. Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 N? 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і на даний час.

Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до пункту 2 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 23.07.2021 N? 449/21 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, який набрав чинності 01.12.2021, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб?єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», була зобов?язана подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (ідентифікатор документа - а984498e-с027-4032-95d4-51c6db8042b1), лише 04.06.2024 о 13:09, а отже не своєчасно.

Вказане правопорушення вчинено 04.06.2024.

Днем виявлення правопорушення 12.09.2024.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні не визнала, підтримала письмові пояснення від 20.08.2024, за змістом яких зазначила, не своєчасно подала декларацію, через наступні причини, а саме: переїзд за кордон під час війни 25.02.2022, по 08.2022, відсутність електроенергії та інтернету, сімейними обставинами, змінами в законодавстві. Зазначила, що 04.06.2024 о 13:09 год. - отримала повідомлення про те, що не подала декларацію при звільненні, вказала, що умислу скоєння правопорушення не було, оскільки 19.02.2024 о 15:35 год. - подала щорічну декларацію.

Захисник Кучерявий В.О., в інтересах ОСОБА_1 заявив клопотання про закриття кримінального провадження у зв'язку із відсутністю складу адміністративного провадження, стверджував, що відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, а саме прямого умислу вчинення ОСОБА_1 вказаного правопорушення, яке відповідно могли б спричинити негативні наслідки вказаних дій, остання ще 19.02.2024 подала дві декларації при звільненні, але вони були іншої форми, були поважні причини, згідно її письмових пояснень.

Також адвокат Кучерявий В.О., в інтересах ОСОБА_1 заявив письмове клопотання від 06.12.2024, за змістом яких просив закрити провадження у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки, як вбачається із матеріалів справи, повідомлення про факт неподання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 05.02.2024 № 09-06/5201/2-24 (а.с. 20), тобто про вказане правопорушення стало відомо ще в лютому 2024 року, на момент судового розгляду закінчились строки притягнення до адміністративної відповідальності.

Прокурор Сказко Р.І. в судовому засіданні підтримав протокол про адміністративне правопорушення, долучив письмовий висновок та зауважив, що наявний склад адміністративного правопорушення, оскільки ОСОБА_1 була обізнана з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та з нормами законодавства, така декларація подається з 01.01.2022 по 06.04.2022, подана 04.06.2024, а подана 19.02.2024 - це інші декларації, які були за інший період, тобто за цей період ОСОБА_1 не подала.

Заслухавши пояснення сторони захисту та прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, письмові заперечення та клопотання сторони захисту, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого корупційного правопорушення, яка також підтверджується фактичними даними протоколу про адміністративне правопорушення № 862 від 12.09.2024, усними та письмовими поясненнями ОСОБА_1 , іншими матеріалами справи в їх сукупності.

Оцінюючи позицію сторони захисту, стосовно того, що провадження підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення у зв'язку із тим, що у ОСОБА_1 не було умислу, спростовується тим, що диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не передбачає наявності прямого умислу вчинення правопорушення. Також судом не приймається до уваги позиція сторони захисту, стосовно закриття провадження у зв'язку із закінченням строків, оскільки в протоколі зазначено, що моментом виявлення слід вважати дату складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане із корупцією, тобто момент коли уповноваженою особою, що має право складати протоколи зібрано, проаналізовано фактичні дані, зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Також вказана позиція спростовується ч. 4 ст. 38 КУпАП, де вказано, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 без поважних причин 04.06.2024 о 13:09 год. подала щорічну декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), що є порушенням вимог абзацу першого частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції».

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що обставини вчинення ОСОБА_1 корупційного правопорушення, наведені у протоколі і встановлені НАЗК, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні сукупністю всіх вищенаведених доказів.

З урахуванням фактичних обставин справи суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів, а тому таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд у відповідності до положень ст. 33 КУпАП враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушниці, і вважає можливим у виховних цілях призначити стягнення у виді штрафу.

На підставі викладеного та керуючись, ч. 1 ст. 172-6, ст.283-287 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 850 гривень.

Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA118999980313090106000026007, Назва отримувача коштів: ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача/код ЄДРПОУ/37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Призначення платежу: адміністративний штраф.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок, який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя ' К.Е. Константінова