справа № 399/869/25
провадження № 3/399/328/2025
11 вересня 2025 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючої судді Шуліки Олександри Олександрівни,
за участі секретаря судового засідання Бобрик І.О.,
прокурора Ткаченко Л.В.,
розглянувши дистанційно в режимі відео конференції матерiали справи, якi надiйшли з Полтавського управління ДВБ НП України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
28.08.2025 року до Онуфріївського районного суду Кіровоградської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Протоколом про адміністративне правопорушення №38/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 25.08.2025 року складеного начальником відділу протидії корупції Полтавського управління ДВБ Національної поліції України підполковником поліції Міщан Володимиром Сергійовичем вбачається, що відповідно до наказу Головного управління в Полтавській області Національної поліції України від 22.01.2021 №40 о/с, старшого сержанта поліції Бойко Аліну Леонідівну, призначено на посаду чергового чергової частини відділення поліції №1 Кременчуцького управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції України. Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» №3781-ХІІ від 23.12.1993 року, працівники Національної поліції відносяться до правоохоронних органів України. Згідно з підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного закону є поліцейські. Згідно зі статтею 17 ЗУ «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції, і якому присвоєно спеціальне звання поліції. 07.11.2015 ОСОБА_1 склала Присягу на вірність Українському народові та до 31.05.2025 перебувала в спеціальному званні «старший сержант поліції» та закріплений спеціальний жетон з індивідуальним номером-0069181. Відповідно до ч.1 ст. 61 Закону України «Про Національну поліцію», на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України. Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені в п.п. «з» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті, (крім правопорушень, визначених частиною другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 ЗУ «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Таким чином, відповідно до п.п. «з» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» старший сержант поліції ОСОБА_1 , помічник чергового чергової частини відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції України НП України, є поліцейським на яку поширюється дія вказаного закону. Закон України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023, Відповідно до розділу ХІІІ «Прикінцеві положення»: пункт 2-7 викласти в такій редакції: Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у ч.7-14 статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені ч.7-14 ст. 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше. Відповідно до наказу Головного управління в Полтавській області Національної поліції України від 26.03.2025 №172 о/с, старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , звільнено з посади помічника чергового чергової частини відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції України з 31.03.2025 року. Таким чином ОСОБА_1 , будучи звільненою 31.03.2025 з посади помічника чергового чергової частини відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області Національної поліції України, як поліцейська, зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме при звільненні (01.01.2025-31.03.2025) не пізніше 30 квітня 2025 року. Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подала до Реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: при звільненні (01.01.2025-31.03.2025) (http://public.nazk.gov.ua/documents/60fe962e-db15-463d-a1db-ba8d589bd764), а саме: 01.05.2025 року о 12 годині 34 хвилини, тобто несвоєчасно. В одночас згідно листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції №47-06/55923-25 від 26.06.2025, встановлено факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 . Так, ОСОБА_1 у період з 31.03.2025 року по 01.05.2025 року ніяких дій у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - не здійснювала. Так, ОСОБА_1 неодноразово подавала «щорічні» декларації, а саме за 2017-2023 року, тобто останній достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом. Відповідно до документів наданих відділом кадрів управління кадрового забезпечення ГУНП в Полтавській області ОСОБА_1 , при звільненні зі служби 21.03.2025 під підпис вручена пам'ятка ознайомлення поліцейських з вимогами антикорупційного законодавства. Колишня помічник чергового чергової частини відділення поліції №1 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області старший сержант поліції ОСОБА_1 , відповідно до підпункту п.п. «з» п.1 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», Закону України №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023, в порушення вимог ч.1 ст.45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 30.04.2025), а саме лише о 12 год. 34 хв. 01.05.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування а саме: при звільненні (01.01.2025-31.03.2025), чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні прокурор Ткаченко Л.В. прохала притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце проведення судового засідання була повідомлена належним чином. Завчасно направила на адресу суду заяву, відповідно до якої просила розглядати справу про притягнення її до адміністративної відповідальності без її участі, вину у вчиненні інкримінованого їй правопорушення визнає.
Згідно ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП не відноситься до категорії справ, при розгляді якого присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою.
За таких обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд прийшов до наступних висновків.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» №3781-ХII від 23.12.1993, працівники Національної поліції відносяться до правоохоронних органів України.
Згідно із підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є поліцейські.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції, і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до частини 1 статті 61 Закону України «Про Національну поліцію», на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції», цим та іншими законами України.
Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» старший сержант ОСОБА_1 , колишня помічник чергового чергової частини відділення поліції № 1 Кременчуцького районного управління поліції ГУНП в Полтавській області, є поліцейським на якого поширюється дія вказаного Закону.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Закон України №3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023. Відповідно до розділу XIII "Прикінцеві положення": пункт 2-' викласти в такій редакції: Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складено у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП України. Під час його складання істотних порушень, що тягли б за собою визнання доказів недопустимими, допущено не було.
Дослідивши матеріали додані до протоколу, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 , яка будучи поліцейським на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», вбачається порушення норм антикорупційного законодавства недотримання вимог ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», та вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
Зазначений висновок суду, підтверджується наступними доказами, які досліджені судом та не викликають сумнівів у своїй достовірності та допустимості, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення №38/2025 від 25.08.2025 року, з яким ОСОБА_1 ознайомлена, їй роз'яснені норми ст.ст.55,56,59,63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, в поясненнях якого остання вказала, що з протоколом згодна, не подала вчасно у зв'язку з тим, що забула;
- витягом з наказу Головного управління в Полтавській області Національної поліції України від 22.01.2021 №40 о/с, яким старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , призначено на посаду помічника чергового чергової частини відділення поліції № 1 Кременчуцького районного управління поліції;
- витягом з наказу Головного управління в Полтавській області Національної поліції України від 26.03.2025 №172 о/с, старшого сержанта поліції ОСОБА_1 , звільнено з посади помічника чергового чергової частини відділення поліції № 1 Кременчуцького районного управління поліції з 31.03.2025 року;
- Присягою від 07.11.2015 року, згідно якої ОСОБА_1 склала Присягу на вірність Українському народові;
- Документами наданими відділом кадрів управління кадрового забезпечення ГУНП в Полтавській області, згідно яких ОСОБА_1 , ознайомлена з вимогами основних положень Закону України «Про запобігання корупції» під підпис 21.03.2025 р. їй особисто була вручена пам'ятка ознайомлення поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов'язаними зі службою в поліції;
- рапортом начальника відділу протидії корупції Полтавського управління ДВБ Національної поліції України підполковника поліції Міщана В. від 25.08.2025 року;
листом Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції №47-06/55923-25 від 26.06.2025, встановлено факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 ;
- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на функції держави або місцевого самоврядування від 02.05.2025 року №89599-2025;
- інформацією з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 подала до Реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування а саме: при звільненні (01.01.2025 - 31.03.2025) (https://public.nazk.gov.ua/documents/60fe962e-db15-463d-a1db-ba8d589bd764), а саме: 01/05.2025 о 12 годині 34 хвилини, тобто несвоєчасно.
- інформацією з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» щодо послідовності дій користувача ОСОБА_1 ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких вказала, що після звільнення було роз'яснено необхідність подання декларації, несвоєчасно подала декларацію при звільнення так як забула про термін подачі.
Таким чином, ОСОБА_1 в порушення вимог ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 30.04.2025), а саме лише о 12 год. 34 хв. 01.05.2025 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування а саме: при звільненні (01.01.2025 - 31.03.2025).
Тобто, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи особу ОСОБА_1 , визнання нею своєї вини у несвоєчасному поданні декларації, скоєння вказаного правопорушення вперше, відсутність будь-яких негативних наслідків для держави та суспільства, не встановлення по справі обтяжуючих відповідальність правопорушника обставин, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з порушника стягується судовий збір, який станом на день винесення постанови складає 605,60 гривні.
Керуючись ст.ст.40-1, ч.1 ст.172-6, 283,284,285 КУпАП суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,та накласти стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Штраф сплачується на рахунок: отримувач коштів ГУК у Кіров.обл./тгс-ще Онуфр/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) 37918230; банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача UA728999980313070106000011553; код класифікації доходів бюджету 21081100; призначення платежу - адміністративні штрафи та інші санкції.
Штраф підлягає добровільній сплаті протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника ОСОБА_1 стягується подвійний розмір штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувачаUA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Копію постанови видати учасникам справи негайно після проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження, та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Повний текст постанови виготовлено 15.09.2025 року.
Суддя Онуфріївського районного суду
Кіровоградської області Шуліка О.О.