Рішення від 15.09.2025 по справі 947/21547/25

Справа № 947/21547/25

Провадження № 2/947/3975/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.09.2025 року м. Одеса

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Скриль Ю.А.,

за участі секретаря судового засідання Остапчук О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої суми щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політикиОдеської міської ради суму неправомірно отриманої суми щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у розмірі 16 000,00 грн, а також суму сплаченого судового збору 3028,00 грн.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 , разом з дітьми: неповнолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньою донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради як внутрішньо переміщені особи. 19.07.2023 засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг портал «Дія» відповідачкою була подана заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам їй та її дітям: неповнолітньому сину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітній донькі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Допомога на проживання ОСОБА_1 разом із діттьми призначена у розмірі 8000,00 грн щомісячно автоматично на центральному рівні (без участі спеціалістів управління). Під час опрацювання рекомендацій Мінфіну по верифікації даних з метою запобігання переплати бюджетних коштів виплата допомоги ОСОБА_1 та її дітям припинена з 01.01.2025 як таким, що перебували за кордоном понад 30 календарних днів підряд. Зазначений факт підтверджено листом Державної прикордонної служби України від 12.03.2025 №19-20033-25. Оскільки відповідачка не повідомила управління про виїзд за кордон та перебувала за кордоном більше 30 календарних днів, вона незаконно отримала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у період з 01.11.2024 по 31.12.2024 у розмірі 16 000,00 грн. 18.03.2025 позивачем відповідачці направлено повідомлення про припинення соціальної допомоги та повернення грошових коштів у розмірі 16 000,00 грн. На момент звернення до суду з позовом вимоги відповідачкою не виконані, заборгованість у добровільному порядку не повернута.

Ухвалою від 16.06.2025 відкрито провадження у справі, розгляд якої постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачці визначено п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву на позов.

Позовну заяву з додаткам разом з копією ухвали про відкриття провадження у справі направлено на зареєстровану адресу перебування відповідачки (згідно з довідкою ВПО від 19.07.2023 №5106-5002870451): АДРЕСА_1 .

Згідно з Довідкою АТ «Укрпошта» поштове відправлення повернулось до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відповідачка відзив на позов не надала, заяв та клопотань від неї не надходило.

З урахуванням викладеного, зважаючи на завдання цивільного судочинства суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності відзиву на позов та заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що 19.07.2023 засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг портал «Дія» відповідачка подала заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам їй - ОСОБА_1 , разом з дітьми: неповнолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньою донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Допомога на проживання ОСОБА_1 разом із дітьми призначена у розмірі 8000,00 грн щомісячно автоматично на центральному рівні (без участі спеціалістів управління). Вказане підтверджується Заявами про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 19.07.2023 № 2856, 2857, 2858. Довідками від 19.07.2023 № 5106-5002870451, № 5106-5002870474, № 5106-5002870472 про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та Рішенням про призначення соціальної допомоги № 1519725995-2023-1.

Згідно з інформацією Управління соціального захисту населення Одесьої районної державної адміністрації від 18.03.2025, встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом з дітьми: неповнолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітнью донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб, за адресою: АДРЕСА_1 та з липня 2023 року по квітень 2024 року отримують допомогу на проживання у розмірі 8000,00 грн.

Відповідно до порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 року №332 (зі змінами) дпомога отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо про виїзд за кордон.

Згідно з Повідомленням про припинення надання соціальної допомоги переміщеним особам на проживання та повернення коштів від 18.03.2025 Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради повідомило ОСОБА_1 про припинення виплати та необхідність повернути суму державної допомоги - переплати у розмірі 16 000,00 грн, оскільки відповідачка перебувала за кордоном більше 30 календарних днів, а саме в період з 20.09.2024 по теперешній час, отже допомога за період з листопада 2024 року по груднь 2024 року була отримана неправомірно.

Згідно з пунктом 6 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» № 332 від 20 березня 2022 року встановлено: Якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.

Допомога внутрішньо переміщеній особі не призначається, якщо така особа на дату звернення по допомогу перебувала за межами території України більш як 30 календарних днів підряд. До періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування або реабілітації, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном з таких причин, як хвороба уповноваженої особи/отримувача, смерть членів їх сім'ї та родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах охорони здоров'я, судових та правоохоронних органах, що підтверджується документально.

У разі наявності в уповноваженої особи/отримувача обґрунтованих причин для продовження строку перебування за кордоном понад 30 календарних днів підряд або більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги така особа звертається з відповідною заявою та підтвердними документами або безпосередньо до органу соціального захисту населення/уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг, або з використанням поштового/ електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) за місцем обліку як внутрішньо переміщена особа. У такому разі строк перебування внутрішньо переміщеної особи за кордоном може бути збільшено до 60 днів підряд або 90 днів сукупно і виплата допомоги поновлюється з місяця її припинення.

Відповідно до пункту 8 Порядку №332, нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняються починаючи з місяця, що настає за місяцем повернення до покинутого місця проживання або виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, у якому строк перебування за кордоном перевищив 30 календарних днів підряд або більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.

У разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Суми державної допомоги, виплачені надміру, стягуються згідно із законом.

Надміру виплачена сума складає 16 000,00 грн.

З Довідки від 05.05.2025 року №1451 про отримання допомоги вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Департаменті праці та соціальної політики Одеської міської ради та їй з 01.11.2024 року до 31.12.2024 року призначено допомогу як внутрішньопереміщеній особі на проживання. Загальна сума доходу за період з 01.11.2024 року до 31.12.2024 року становить 16 000,00 грн.

Механізм взяття на облік внутрішньо переміщених осіб встановлено Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб». Призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

Згідно з п. 21 Порядку № 509 заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка Єдиного державного веб-порталу електронних послуг повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно реєстраційний номер облікової картки платника податків.

За змістом п. 2 Порядку, допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території російською федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204.

Відповідно до п. 3 Порядку (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги) допомога надається щомісячно з місяця звернення на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 14 квітня 2022 року, надається починаючи з березня 2022 року.

Внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги (п. 5 Порядку №332).

Повідомлень про виїзд за кордон від ОСОБА_1 до управління не надходило.

Отже, з 01.11.2024 ОСОБА_1 разом з дітьми втратили право на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та у період з 01.11.2024 по 31.12.2024 отримали допомогу на проживання неправомірно.

Відповідно до пункту 29 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2022 №332 встановлено, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу Пенсійного фонду України. Орган Пенсійного фонду України з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. У разі коли виплату допомоги припинено або не продовжено на наступний шестимісячний період, орган Пенсійного фонду вирішує питання про стягнення неповернутих надміру виплачених коштів допомоги з урахуванням стягнутих сум відповідно до абзацу сьомого цього пункту.

Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна (ст.1213 ЦК України).

Пунктом 1 ч.1 ст.1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст.1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Пунктом 11 Порядку визначено, що у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Суд зазначає, що відповідачка ОСОБА_1 була зобов'язана повідомити відповідний орган УПСЗН про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку, в зв'язку з чим кошти в розмірі 16 000,00 грн підлягають безумовному поверненню відповідачкою позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.

Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню, так як обґрунтовані та доведені.

Відповідачка відзив на позов не надала доводи позивача не спростувала у належний спосіб, доказів добровільного повернення допомоги на проживання суду не надала.

Згідно з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З урахуванням задоволення позовних вимог сума сплаченого при поданні позовної заяви судового збору підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 76-83, 141, 263-265, 273, 354-355 ЦПК України, ст. ст. 16, 1212, 1215 ЦК України, Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої суми щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради суму неправомірно отриману суму щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання у розмірі 16 000 (шістнадцять тисяч) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, ЄДРПОУ 36290160, місцезнаходження: м. Одеса, вул. Косовська, 2-Д.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Рішення підписане15.09.2025.

Суддя Ю. А. Скриль