Ухвала від 12.09.2025 по справі 750/11083/25

Справа № 750/11083/25

Провадження № 2-а/750/253/25

УХВАЛА

12 вересня 2025 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі судді Косенка О.Д., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Департаменту патрульної поліції (місцезнаходження: вул. Федора Ернста, 3, м. Київ) старшого сержанта Управління патрульної поліції в Чернігівській області Оскирко Богдана Олександровича (місцезнаходження: вул. Громадська, 66, м. Чернігів) про скасування постанови по справі про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 15.08.2025 прийнято до розгляду адміністративний позов та відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, управління патрульної поліції в Чернігівській області ДПП, поліцейського взводу № 1 роти № 4 БУПП в Чернігівській області ДПП Оскирка Богдана Олександровича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 5331160 від 27.07.2025. Справу суд постановив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувана постанова винесена поліцейським 27.07.2025. Позивач від отримання копії постанови на місці вчинення правопорушення відмовився, про що міститься відмітка у постанові та, що не заперечується позивачем, отже був обізнаний про притягнення його до адміністративної відповідальності в день її винесення.

Позивач з позовом про оскарження постанови звернувся до суду 11.08.2025, при цьому клопотання про поновлення пропущеного строку не заявив, клопотання до суду відповідного змісту не подав.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Згідно ч. 1 ст. 121 КАС України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Аналогічні положення щодо строку оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення та порядку його поновлення містять ст. ст. 287-289 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Частиною першою статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно із пунктами 3, 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

З аналізу положень статей 123, 171 КАС України випливає, що питання дотримання позивачем строку звернення з позовом з'ясовується судом на стадії відкриття провадження, а його пропуск є підставою для повернення позовної заяви, якщо суд дійде висновку, що причини, з яких його пропущено, не відповідають критеріям поважності.

Суд може повернутися до вирішення питання про дотримання позивачем строку звернення до суду й після відкриття провадження, і, установивши, що об'єктивних перешкод для своєчасного звернення до суду не існувало, постановити ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.

Закріплений у частинах першій-третій статті 123 КАС України порядок дає підстави для висновку, що в обох випадках (як і до, так і після відкриття провадження) застосуванню процесуальних наслідків пропуску строку звернення до суду має передувати оцінка судом зазначених у заяві позивача причин пропуску такого пропуску.

До відкриття провадження у справі реалізація відповідних процесуальних гарантій відбувається шляхом залишення позовної заяви, поданої за межами строків звернення до суду, без руху з пропозицією подати заяву про його поновлення або вказати інші, ніж ті, що зазначені в позовній заяві, підстави для поновлення строку.

Подібним чином законодавець урегулював і механізм залишення позовної заяви без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду, факт якого встановлено після відкриття провадження у справі, закріпивши у частині третій статті 123 КАС України, що позов залишається без розгляду, якщо позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20 квітня 2021 року у справі № 640/17351/19 та від 24 січня 2023 року у справі № 340/2435/22.

За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху із наданням строку на усунення недоліків позовної заяви у десятиденний термін з дня отримання копії цієї ухвали.

Керуючись ст. ст. 121-123, 160-161, ч. ч. 1, 2 ст.169, ст. ст.248, 286 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Управління патрульної поліції в Чернігівській області, старшого сержанта Управління патрульної поліції в Чернігівській області Оскирко Богдана Олександровича про скасування постанови по справі про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 5331160 від 27.07.2025 залишити без руху.

Запропонувати позивачу у п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви, а саме: заявити клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на звернення до суду, вказати та надати до суду докази поважності причин пропуску строку звернення до суду із скаргою на постанову по справі про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 5331160 від 27.07.2025.

У разі невиконання вказаних вимог позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачу.

Ухвала постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud2506.

Ухвала суду не оскаржується в апеляційному порядку окремо від рішення суду.

Суддя